Entomofobi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Entomofobi Hakkında Bilinmesi Gerekenler
02.06.201612:30

Entomofobi, psikolojik bir rahatsızlıktır. Genellikle çocukluk döneminde ortaya çıkmaktadır. Bu rahatsızlığın tedavi edilmesi gerekir. Bireyler, entomofobi rahatsızlığından kurtulmalıdır. İşte entomofobi hakkında bilinmesi gerekenler!

Haber güncelleme tarihi 28.05.2020 08:52

Entomofobi Nedir?

Entomofobi, böcek korkusudur. Bu durum ciddi boyutlardadır. Öyle ki böcek kelimesini duydukları zaman bile korku ve endişe duyarlar. Böceklere, eklem bacaklılara hatta solucan gibi karada yaşayan diğer omurgasız hayvanlara karşı yaygın görülen tiksinti olarak görülür.  Durum böyle iken böcekle karşılaşmaları daha şiddetli korku yaşamalarına neden olur. Bu kişiler, böceklerle karşılaşmamak için hayatlarında büyük kısıtlamalara girerler. Bu durum genellikle çocukluk döneminde etken olmaya başlamaktadır. Çevresel ve biyolojik faktörlerin de etkisi bulunmaktadır. Entomofobi rahatsızlığında en çok etkileyen faktör ise çevresel faktörlerdir. Genellikle koşullanmaya bağlıdır. Bu nedenle böceğin zihinsel anlamda bu koşullanmayla eşleşmesiyle korku oluşmaktadır. Yaşanılan bu durum korkuya neden olmaktadır. Entomofobi, hafif anksiyete ya da panik atak türü olabilecek kadar duygusal reaksiyonlara sebep olabilir. İnsanlar genellikle tiksinti ile korkuyu karıştırırlar. Bu durum karıştırılmamalıdır. Böceklerden tiksinme normal bir durumdur. Bu durum insan içgüdüsünde bulunmaktadır. Fobiler ise içgüdüseldir. Tiksinme, korku ve endişenin ciddi ya da aşırı boyutta olması fobi olarak ifade edilir. 

entomofobi.jpg


Entomofobi Belirtileri Nelerdir?

 • Çarpıntı
 • Yüzde kızarma
 • Yüzde şişlik
 • Yüzde kaşınma hissi
 • Yüzde yanma hissi
 • Titreme
 • Terleme
 • Nefes darlığı
 • Bulanık görme
 • Ağız kuruluğu
 • Yutkunma güçlüğü
 • Mide bulantısı
 • Bilinç kaybı
 • Tansiyon düşüşü
 • Bayılma

Bu fobiyle ilişkili belirtiler, diğer çoğu tiksinme korkusuyla ortaya çıkan belirtiye benzer. Bir entomofobik, bir böcek görerek veya böcekle temas kurarak yeterli endişeyi yaşayabilir veya bir dizi panik atak geçirebilir. Aşırı durumlarda kişi kısa süreliğine bilincini kaybedebilir. Kontrol edilemeyen ağlama veya alandan kaçmak için duyulan güçlü bir istek, bu fobiyi yaşayanların yaygın göstereceği belirtilerdendir. Entomofobi belirtileri diğer fobilerle ve çeşitli sağlık sorunlarıyla ilişkili belirtilerle benzerlik gösterdiği için entomofobinin teşhis edilmesi bu konuda eğitim almış profesyonel bir sağlık uzmanına kalır. Değerlendirmeyi yaparken terapist ve psikolog, ortaya çıkan belirtileri ve her belirtinin ortaya çıkması için gereken tetikleyicileri gözlemleyerek tanımlama yapar. Bu değerlendirme, kişinin genel olarak böcek veya sürüngen hayvan korkusu mu, yoksa belirli bir fobi durumunu mu yaşadığını belirlemeye yardımcı olur.

entomofobik.jpg


Entomofobi Tedavisi

Fobi hastalıklarında ilk olarak profesyonel tanı gereklidir. Bu nedenle rahatsızlığı olduğunu düşünen kişiler, uzman kişiye başvurmalıdır. Uzman kişi tanı koyduktan sonra tedavi sürecini belirlemektedir. Tedavi sürecinde rahatsızlığının nedenleri, şiddeti ve derecesi önem taşımaktadır. Bu nedenle uzman kişi tüm detayları göz önünde bulundurmalıdır. Daha sonra ise tedavi sürecine gidilmelidir. Fobi tedavilerinde terapi, ilaç ve bireysel danışmanlık yöntemleri uygulanmaktadır. Bu yöntemlerin vakanın derecesine, şiddetine, belirtilerine ve nedenlerine göre değişmektedir. Düzenli terapi, ilaç kullanımı ve bireysel danışmanlık tedavi yöntemleri hastalığın belirtilerinin azalmasını ve hastanın rahatlatmasını amaçlar. İlaçlar, böcekle karşılaşıldığında panik atakların şiddetini en aza indirirken; terapiler, bunun altında yatan nedenleri belirler ve sonuç olarak bir reaksiyonu harekete geçiren güçlerini etkisiz hale getirmektedir.

entomofobi-tedavisi.jpg

Yakınlar genellikle entomofobi hakkında ve durumun üstesinden gelmek için arkadaşlarına veya aile yakınlarına nasıl yardım edebilecekleri konusunda yararlı olabilir. Çoğu terapist, hasta yakınlarına fobiyle ilgili belirti ve işaretleri fark etmeleri için yardım edebilecek genel kılavuzlar sunar. Kılavuzlar aynı zamanda, hastanın bayılması veya şiddetli panik atak geçirmesi durumunda yapılması ve yapılmaması gerekenler konusunda da hasta yakınlarına ve akrabalarına yardımcı olur.

Önerilen İçerik;
 Fobi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
930
336
116
174
159
105
1082
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 9
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.