Entomofobi Nedir? Neden Olur ve Belirtileri Nelerdir?

Entomofobi Nedir? Neden Olur ve Belirtileri Nelerdir?
02.06.201612:30

Böcekten aşırı derecede korkmaya sebebiyet veren entomofobinin nedenlerini, belirtilerini ve tedavisini içeriğimizde bir araya getirdik.

Haber güncelleme tarihi 11.09.2022 16:46

Hafif anksiyete ya da panik atak türü olabilecek kadar duygusal reaksiyonlara sebep olabilen entomofobi, hayatımızı ciddi anlamda kısıtlamamıza neden olan bir rahatsızlıktır. Böceklerden aşırı derecede korkmamıza neden olan bu rahatsızlık hakkında bilinmesi gerekenlere içeriğimizde yer verdik.

İşte entomofobi hakkında her şey...

Entomofobi Nedir?

Entomofobi

Entomofobi, böceklerden ciddi anlamda tiksinme ve korkmadır. Öyle ki bu fobiye sahip olan insanlar böcek kelimesini duydukları zaman bile korku ve endişe duyarlar. Böceklere, eklem bacaklılara hatta solucan gibi karada yaşayan diğer omurgasız hayvanlara karşı yaygın görülen tiksinti olarak karşımıza çıkmaktadır. Durum böyle iken böcekle karşılaşmaları daha şiddetli korku yaşamalarına neden olur.

İnsanlar genellikle tiksinti ile korkuyu karıştırırlar. Bu durum karıştırılmamalıdır. Böceklerden tiksinme normal bir durumdur. Bu durum insan içgüdüsünde bulunmaktadır. Fobiler ise içgüdüseldir. Tiksinme, korku ve endişenin ciddi ya da aşırı boyutta olması fobi olarak ifade edilir.

Entomofobi Belirtileri Nelerdir?

Entomofobi

Entomofobi rahatsızlığının birçok belirtisi bulunuyor. Bunlar böcekle karşılaşılması durumunda çarpıntı, yüzde kızarma, şişlik, kaşınma ve yanma hissi, titreme, terleme, nefes darlığı, bulanık görme, ağız kuruluğu, yutkunma güçlüğü, mide bulantısı, bilinç kaybı, tansiyon düşüşü ve bayılmadır.

Bu fobiyle ilişkili belirtiler, diğer çoğu tiksinme korkusuyla ortaya çıkan belirtiye benzemektedir. Bir entomofobik kişi böcek görerek veya böcekle temas kurarak yukarıda saymış olduğumuz belirtileri gösterebilir.

Entomofobi Neden Olur?

Entomofobi

Entomofobi rahatsızlığına sahip olan kişiler böceklerle karşılaşmamak için hayatlarında büyük kısıtlamalara girerler. Bu durum genellikle çocukluk döneminde etkili olmaya başlamaktadır. Çevresel ve biyolojik faktörlerin de etkisi yüzünden bu rahatsızlık ortaya çıkar. Entomofobi rahatsızlığına en çok neden olan faktör ise çevresel faktörlerdir. Genellikle koşullanma yüzünden bu rahatsızlık kişinin yaşamına yerleşir.

Entomofobi Tanısı

Entomofobi

Entomofobi teşhisini kendiniz yapmak için bu rahatsızlığın belirtilerine bakmanız gerekiyor. Eğer böcekle karşılaşmanız durumunda belirtiler ortaya çıkıyorsa sizde entomofobi vardır. Ancak yine de doktora görünmenizi öneririz.

Fobi hastalıklarında ilk olarak profesyonel tanı gereklidir. Bu nedenle rahatsızlığı olduğunu düşünen kişiler uzman doktora başvurmalıdır. Uzman kişi gerekli tanı yöntemlerini kullanarak sizde bulunan rahatsızlığı teşhis edecektir.

Entomofobi Tedavisi

Entomofobi

Tedavi sürecinde rahatsızlığının nedenleri, şiddeti ve derecesi büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle uzman kişi tüm detayları göz önünde bulundurmalıdır. Daha sonra ise tedavi sürecine gidilmelidir. Fobi tedavilerinde terapi, ilaç ve bireysel danışmanlık yöntemleri uygulanmaktadır. Bu yöntemler vakanın derecesine, şiddetine, belirtilerine ve nedenlerine göre değişmektedir.

Düzenli terapi, ilaç kullanımı ve bireysel danışmanlık tedavi yöntemleri hem hastalığın belirtilerinin azalmasına hem de rahatlatmasına yardımcı olur. İlaçlar, böcekle karşılaşıldığında panik atakların şiddetini en aza indirmektedir. Terapiler ise bunun altında yatan nedenleri belirler ve sonuç olarak bir reaksiyonu harekete geçiren güçlerini etkisiz hale getirir.

Entomofobi Hasta Yakınlarına Düşen Görevler

Entomofobi

Tedavi sürecinde hastanın yakınlarına da önemli görevler düşmektedir. Yakınların entomofobi hakkında detaylı bilgi alması ve durumun üstesinden gelmek için gereken yetkinliklere sahip olması gerekiyor.

Çoğu terapist, hasta yakınlarına fobiyle ilgili belirti ve işaretleri fark etmeleri için yardım edebilecek genel kılavuzlar sunar. Kılavuzlar aynı zamanda hastanın bayılması veya şiddetli panik atak geçirmesi durumunda yapılması ve yapılmaması gerekenler konusunda da hasta yakınlarına yardımcı olmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Fobi Hakkında Bilinmesi GerekenlerNomofobi Belirtileri ve Tedavisi
Aviofobi Nedenleri ve TedavisiAraknofobi Nedir?
Klostrofobi Nedir?Tokofobi Belirtileri ve Tedavisi
Akluofobi Nedenleri ve BelirtileriAkrofobi Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Hidrofobi Nedir?Agorafobi Belirtileri ve Tedavisi
Özgül Fobi Hakkında Bilinmesi GerekenlerSosyal Fobi Nedir?

Entomofobi ne demek?

Entomofobi, böceklerden korkan insanlara denmektedir. Bu kişiler her türlü böceklere karşı tiksinti, korku ve endişe gibi duygular beslemektedir. Ayrıca böceklere karşı davranışsal tepki de göstermektedir.

Entomofobi nasıl giderilir?

Böcek fobisi uzman bir doktorun eşliğinde tedavi edilmelidir. Bu tedavi sürecinde çoğu zaman doktorlar bilişsel davranışçı terapi ve maruz kalma terapisi kullanılır. Bu tedavi sayesinde kişilerin böceklere karşı daha rahat hissetmesi sağlanır.

Entomofobi neden olur?

Böcek fobisi genellikle çocuklukta ortaya çıkmaktadır. Bu fobinin oluşmasında çevresel ve biyolojik faktörler rol oynamaktadır. Ancak en çok çevresel faktörler etkili olmaktadır. Genellikle çevremizdeki kişilerin ve ailemizin bizde koşullanma oluşturması sebebiyle oluşur.

Hamam böceği insanı ısırır mı?

Hamam böceğinin insanı ısırma olasılığı oldukça düşüktür. Bu böcekler aç kalmadıkları sürece insanlara zarar vermemektedir. Ancak korkmanız gerek yok. Çünkü hamam böcekleri buldukları her şeyi yiyebilmektedir.

Böceklerden tiksinme neden olur?

Böceklerden tiksinme çoğu zaman çocukluk döneminde çevresel faktörler yüzünden oluşmaktadır. Böceğin zihinsel anlamda koşullanması sebebiyle korku gibi duygular hayatımıza girmektedir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
936
336
119
176
160
108
1087
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 9
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.