Koronavirüs Kaç Derecede Yok Olur?

Koronavirüs Kaç Derecede Yok Olur?
12.03.202015:12

İlk olarak Çin'de sonrasında dünyanın farklı noktalarında görülen corona virüsü, havaların ısınmasıyla beraber ortadan kalkacağı iddia edilmişti. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar koronavirüsün kaç derecede yok olacağını söylüyor..

Haber güncelleme tarihi 01.07.2022 10:58

Koronavirüsü Kaç Derecede Yok Olur?

Koronavirüsü Kaç Derecede Yok Olur

Koronavirüs, ilk 2019 yılının son çeyreğinde Çin'in Vuhan kentinde bir kişide görülmesiyle başlayan ve 2020 yılı itibariyle 60'dan fazla ülkede görülen bir çeşit salgındır. Normalde hayvandan insan bulaşabilen bu virüs türü, COVID-19'la insandan insana da kolayca geçebilmektedir. Sağlık çalışanlarının yaptığı açıklamalar doğrultusunda özellikle  80 yaş üzeri ve solunum yolu enfeksiyonu hastalarının risk altından olduğu koronavirüs, havaların ısınmasıyla birlikte ortadan kaybolacak mı? sorusunu da beraberinde getirdi. 

İlk olarak Çin'de görülen ve sonrasında Güney Kore, İran, İtalya, Japonya, İngiltere ve birbirinden farklı 60'ın üzerinden ülkeye yayılan corona virüsü, Türkiye'de alınan yoğun önlemler sayesinden yayılım göstermediği gibi olası bir ölüm vakasına rastlanmamıştır. Peki koronavirüs olarak bilinen COVID-19 kaç derece sıcaklığa kadar dayanabiliyor? Uzmanlar geçtiğimiz günlerde bu sorunun yanıtını cevapladı. 


Havalar Isındığında Koronavirüs Salgını Bitecek mi?

Koronavirüsü Kaç Derecede Yok Olur

Dünyanın gözü ve kulağını çevirdiği koronavirüs, her geçen gün can almaya devam ederken ülkemizden ve diğer ülkelerden yeni bir soru ortaya atıldı. Corona Virüsü havalar ısındığında bitecek mi? Bu soru uzmanları ikiye bölerken Uluslararası Enfeksiyon Hastalıkları Araştırma Merkezi (CIRI), bazı solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı gelişen virüslerin dönemsel olarak meydana geldiğini hatırlatırken bazı tropikal bölgelerde varlığını uzunca bir süre koruduğunu belirtiyor. Öte yandan bazı uzmanlar virüslerin ortalama 0 ile 7 derece arasında yaşayabildiğini ve Covid-19'un baharla beraber ortadan kalkacağını iddia ediyor. 

Not:  Koronavirüs, grip ve soğuk algınlığı arasındaki farkı öğrenmek için Koronavirüs ve Grip Arasındaki Fark Nedir? adlı içeriğime muhakkak göz atın.

Uzmanları ikiye bölen sorunun diğer kısmında yer alan araştırmacılar, 2009'da meydana gelen A H1N1 virüsünün İngiltere, Almanya ve İspanya'da yaz aylarında görüldüğünü tekrardan yineliyor. Bir başka araştırmacı ise koronavirüsün ultraviyole ısıya duyarlı olduğunu hatırlatarak sıcak havalarsa salgının önemli ölçüde azalacağını belirtse de bu dönemde yaz mevsimi yaşayan Avustralya, Kuveyt ve Bahreyn gibi ülkelerde 60'dan fazla vakanın tespit edildiği biliniyor. Kısacası havaların ısınmasıyla beraber koronavirüsün ortadan kalkacağı beklentisi şuan için tamamen somut verilerden ibaret.


Koronavirüs Ne Kadar Ölümcül?

Koronavirüsü Kaç Derecede Yok Olur

Dünya Sağlık Örgütü (WHO)'nün 2019 Aralık ayından bu yanan COVID-19 üzerinden yaptığı araştırmalar hastalığın ne şiddette geldiğini ve ne kadar bireyi öldürdüğünü tahmini olarak göstermektedir. Sağlık görevlileri ve bilim insanlarının 40 bini aşkın birey üzerinden yaptığı araştırmalarda koronavirüsün;

  • %81'i hafif semptomlarla atlattı,
  • %14'ün ciddi semptomlara sahip olduğu,
  • %5'lik kısmın ise ağır şekilde hastalandığını göstermektedir.

Genel olarak koronavirüs yani COVID-19'a bağlı olarak ölenlerin sayısının %1 ila %2 arasında değiştiği bilinmektedir. Öte yandan hastalığın 9 yaş ve altı çocuklarda sık rastlanmadığı, 80 yaş üzeri ve solunum yolları hastalıklarına sahip bireylerde ölüm oranının daha yüksek olduğunu söylemektedir. 


Koronavirüse Karşı 14 Gün Kuralı Nedir?

Koronavirüsü Kaç Derecede Yok Olur

Geçtiğimiz günlerde Türkiye'de 1 vatandaşımızda görülen koronavirüs, Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlı tarafınca alınan önlemler sayesinde hızlıca salgının yayılması önlenmişti. 8 Mart 2020 tarahinde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yaptığı açıklamalarda "14 gün kuralı" sıkça adından söz ettirdi. Peki nedir 14 gün kuralı?

14 gün kuralı: koronavirüse karşı alınan bir çeşit önlem ve tedbiri kapsamaktadır. Bakan Koca yaptığı açıklamalarda yurt dışından son 14 gün içinde Türkiye'ye dönen vatandaşlarımızın ilk 14 gününü evlerinde geçirmesi gerektiğini belirtmektedir. 


Koronavirüs Nasıl Teşhis Edilir?

Koronavirüsü Kaç Derecede Yok Olur

Koronavirüs yani COVID-19' sahip olduğunu düşünenen bireylerin derhal aile aile hekimine başvurması gerekmektedir. Virüsün belirgin semptomlarını taşıyan vatandaşların ilk olarak 112 Acil Sağlık Merkezini arayarak yurt dışına çıkıp çıkmadığını, vücudunda yaşanan değişik semptomları anlatması gerekmektedir. Sonrasında Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı'na bağlı birimler hastalık şüphesine sahip bireyi karantinaya alarak ilgili incelemeleri başlatmaktadır.


Koronavirüs Enfeksiyonunun Sebebi Nedir?

Koronavirüsü Kaç Derecede Yok Olur

Daha öncede belirttiğimiz gibi koronavirüs zoonotik olarak yani hayvandan insana bulaşan bir enfeksiyon çeşitidir. İlk etapta insanların hayvanlarla olan temasından bulaşabilen koronavirüs, sonra ki aşamalardan insandan insana yayılabilmektedir. Sağlık görevlileri 2019 Aralık ayında görülen ve 2020 yılının başından itibaren hızla yayılan COVID-19 virüsüne neden olan hayvanın ne olduğu konusunda halen net bir bilgi elde edememiştir.


Koronavirüs Salgınından Nasıl Korunurum?

Koronavirüsü Kaç Derecede Yok Olur

Geçtiğimiz günlerde Türkiye'de 1 kişide görülen koronavirüsü, vatandaşlarda bu salgından korunmak için neler yapabilirim? sorusunu da beraberinde getirmektedir. Öncelikle bilmeniz gereken şey bu virüsün halen kesin bir tedavisi veya aşısı bulunmamaktadır. Tüm bunların yanında bireylerin bazı konularda üzerine düşen görevi yerine getirmesi koronavirüsün bulaşmasını ve yayılmasını ciddi ölçüde engellemektedir. Koronavirüs salgınından korunmak için;

  • Ellerinizi bol su ve sabunlar yıkayın. Yıkma işleminizin en az 20 saniye sürdüğünden emin olun.
  • Toplu alanlarda ve kalabalık ortamlarda bulunmamaya çalışın.
  • Zorunlu olmadığı sürece yurt dışı seyahatlerinizi erteleyin.
  • Çevrenizdeki insanlarla 1 metre mesafede konuşmaya özen gösterin.
  • Hastalandığınızda dışarı çıkmak yerine evinizde istiraat edin.
  • Tokalaşma, kucaklaşma ve yabancı nesnelerle temasa girmekten kaçının

Önerilen İçerik: Koronavirüs Tedavisi Nasıl Yapılır?

koronavirüs

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1025
545
153
445
271
79
337
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 7
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.