Koronavirüs Tedavisi Nasıl Yapılır? COVID-19 Korunma Yolları

Koronavirüs Tedavisi Nasıl Yapılır? COVID-19 Korunma Yolları
12.03.202012:55

Dünya genelinde 110 binden fazla kişide görülen ve 4.500'den fazla kişinin ölümüne sebep olan koronavirüs tedavisi var mı? Covid-19 korunma yolları nelerdir? Coronavirüs hakkında merak edilenler...

Haber güncelleme tarihi 24.06.2021 09:58

Koronavirüs Tedavisi

Koronavirüs Tedavisi

Koronavirüs (Covid-19) son zamanlarda hızla yayılım göstererek küresel bir endişeye neden olmaktadır. İlk olarak Aralık 2019'da Çin'in Wuhan kentinde bulunan bir deniz ürünleri ve et pazarında başlayan virüs, ilerleyen süre zarfından salgın haline dönüşerek dünyanın farklı noktalarında korku ve paniğe sebep olmaktadır. 

Virüsün 2019 sonu 2020 yılının başında yayılım göstermesine karşılık olarak Wuhan ve diğer Çin şehirleri karantina altına alınmış olmasına rağmen koronavirüs uluslararası alanda birçok farklı ülkeye yayıldığı bilinmektedir. Öte yandan araştırmalar 110 binden fazla kişinin koronavirüs vakasına yakalandığını ve toplamda 4.5000'den fazla kişinin hayatını kaybettiğini belirtmektedir. Ülkemizde henüz 1 kişide görülen ve pozitif sonuçlanan bu virüsün tedavisi var mı? koronavirüs tedavisi nasıl yapılır?

Şu anda Covid-19 yani koronavirüs için herhangi bir tedavi yöntemi veya aşı bulunmamaktadır. Dünyanın farklı noktalarında ki bilim insanlarının sürdürdüğü çalışmalar ne yazık ki hala bu ölümcül salgını durdurmaya yetmemektedir. Her geçen gün yüzlerce hayatı alan koronavirüs, genellikle kendi kendine belirti gösteren bir salgındır. Birey genellikle soğuk algınlığı yada soğuk algınlıktan daha ağır hissetmesine bağlı olarak şikayette bulunmaktadır. Öte yandan bazı enfekte bireylerde şiddetli vücut ağrısı ve ateşte görülebilmektedir. 

İlk bakışta gribal enfeksiyon belirtileriyle ön plana çıkan koronavirüs, bu ve benzeri şikayetlere sahip bireylerde meydana gelebilecek nefes almakta zorlanma gibi durumlarda derhal tıbbi yardım alınması gerekmektedir. Mümkünse bu gibi bir durumda başka insanlarla temastan kaçınarak derhal 112 Acil Servis Merkezini aramanız önerilmektedir. Öte yandan böyle bir durum olacağından şüphelendiğinizde derhal yüz maskesi takarak sağlık birimlerinin size ulaşmasını bekleyin. 

Daha fazla bilgiler için instagram 'dan;

Diyetsiyen Seda Sağbaş'ı  instagram.com/dytsedasagbas/ takip edebilirsiniz.


Koronavirüs Nedir?

Koronavirüs Tedavisi

Genel anlamda koronavirüs, zoonotik yani hayvandan insana bulaşan ve daha sonra insandan insana geçebilen bir virüstür. İlk olarak 2019 yılının aralık ayında ortaya çıkan koronavirüs veya corona virüsü, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından COVID-19 olarak adlandırılmıştır. Öte yandan insanlarda görülebilen diğer koronavirüsler arasında;

  • MERS virüsü veya Orta Doğu Solunum Sendromu.
  • SARS virüsü veya ilk olarak Güney Çin'in Guangdong eyaletinde meydana gelen şiddetli akut solunum sendromu.


Hastalıktan Korunmanın Yolları Nelerdir?

Koronavirüs Tedavisi

Ne yazık ki şuanda 2029 koronavirüs (Covid-19) hastalığını önleyebilecek veya iyileştirebilecek bir aşı bulunmamaktadır. Hastalığı önlemenin en iyi yolu, bu virüse maruz kalmadan risk altında bulunan bölgelerden uzaklaşmak olacaktır. Neyse ki ülkemiz bu konuda gerekli önlemleri almış olmasından dolayı şuana kadar bu vakaya bağı herhangi bir ölüm vakasına rastlanmamıştır. Tüm dünyada hızla yayılan ve Avrupa'da en çok İtalya'yı etkileyen koronavirüs esas olarak insandan insana bulaşarak yayıldığı düşünülmektedir. Peki koronavirüs salgınından nasıl korunabilirsiniz?

  • Ellerinizi sık sık temizleyin
  • Yakın temastan kaçının
  • Hastalandığınızda evinizde kalın
  • Öksürük ve hapşırıktan kaçının
  • Eğer hastaysanız bir yüz maskesi takın
  • Temizleyin ve dezenfekte edin


Koronavirüs Önlenebilir mi?

Koronavirüs Tedavisi

Tüm dünyada giderek hız kazanan ve her yeni bir günde yüzlerce masum insanın canını alan koronavirüs, temiz ve titiz bir yaşam tarzıyla önlenebileceğini unutmayın. Peki koronavirüsten nasıl korunurum? ya da koronavirüs önlenebilir mi? Genellikle enfekte olan bireylerin hasta veya kalabalık gruplarla bir araya geldiği görülmüştür. Buna bağlı olarak hasta olan bireylerden veya kalabalık topluluklardan uzak durmanız önerilmektedir. Aynı zamanda hastaysanız evinizde istirat etmeniz gerekmektedir. 

Koronavirüs salgınından korunmanın en önemli husularından bir tanesi de öksürürken ellerinizi kullanmak yerine mendil veya dirseğinizi kullanarak öksürmeniz oalcaktır. Özellikle tuvalete gittikten sonra, yemekten önce ve sonra, öksürdüğünüz veya hapşırdıktan sonra ellerinizi en az 20 saniye boyunca sabunlu suyla yıkamanız gerekmektedir. Eğer sabun ve su yoksa en az %60 alkol içeren alkol bazlı el dezenfektanları kullanmanız gerekmektedir. Elleriniz gözle görülecek derecede kirliyse ellerinizi daima sabun ve suyla yıkayın. Ağzınıza, burnunuza ve gözlerinize dokunmaktan her daim kaçının!

Önerilen İçerik: Koronavirüs Nasıl Bulaşır?

Neoldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
5
6
4
16
224
3
7
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.