Corona Virüsü (Koronavirüs) ile Grip Arasındaki Fark Nedir? 

Corona Virüsü (Koronavirüs) ile Grip Arasındaki Fark Nedir? 
25.03.202013:53

Corona virüsü ve grip benzer semptomlara neden olabilir ancak aralarında birkaç fark bulunmaktadır. Tüm dünyada hızla yayılan koronavirüs ve grip arasında ki farklar nelerdir? Coronavirus ve grip enfeksiyonlarını ayırt etmenin yolları..

Haber güncelleme tarihi 25.06.2021 10:04

Koronavirüs, ilk olarak 2019 yılının son çeyreğinde ortaya çıkan ve Çin anakarasının ötesinde hızla yayılmaya devam eden bir çeşit salgın hastalıktır. Türkiye'de dahil olmak üzere 190'dan fazla ülkede kendini gösteren bu virüs, SARS-CoV'e olan benzerliğinden dolayı SARS-CoV-2 veya COVID-19 adını almıştır. Tüm dünyayı kasıp kavuran ve ülkemizde de görülen coronavirus salgınından kurtulmak için lütfen üzerinize düşen tüm görevleri yerine getiriniz. Buna evinizde kalarak kendinize ve çevrenize sunacağınız hijyenik bir ortamla başlayabilirsiniz! Şimdi benzer semptomlarıyla sıklıkla karşılaştırılan corona virüs ile grip arasında ki farklardan bahsedeceğim. Solunum yollarına bağlı olarak gelişen Koronavirus ve grip hastalığını ayırt etmenin yolları..


Corona Virüsü ve Grip Arasındaki Fark Nedir?

Corona virüsü ve grip arasındaki fark nedir

Grip ve COVID-19 hastalıkları genel olarak aynı semptomları gösterdiği düşünülse de bu iki hastalık arasında bazı farklılıklar bulunmaktadır. Grip olan kişiler tipik olarak 1-4 gün içerisinde semptomlar yaşayacaktır. COVID-19 (corona virüsü) virüsünde ise bu durum 1-14 gün arasında gelişmektedir. Tüm bunlarında yanında yapılan araştırmalar koronavirüs için ortalama inkübasyon (belirgin belirtilerin ve bulguların ortaya çıkması arasında geçen süre) süresi 5.1 olarak açıklanmıştır. Öte yandan soğuk algınlığı inkübasyon yani kuluçka sütesi 1-3 gün olarak bilinmektedir. Bireyler tarafından sıklıkla karıştırılan koronavirüs, grip ve soğuk algınlığı hastalıklarının farkları aşağıda ki tabloda detaylı olarak gösterilmektedir. 

  Corona Virüsü (COVID-19) Grip Soğuk Algınlığı
Kuluçka Süresi 1-14 gün 1-4 gün 1-3 gün
Belirtiler Kademeli Ani Kademeli
Ateş Yaygın Yaygın Nadir
Öksürük Yaygın  Yaygın Hafif-Orta
Burun Akıntısı Ara Sıra Ara Sıra Yaygın
Burun Tıkanıklığı Ara Sıra Ara Sıra Yaygın
İshal Ara Sıra Ara Sıra Nadir
Vücut Ağrısı Ara Sıra Yaygın Hafif
Boğaz Ağrısı Ara Sıra Ara Sıra Yaygın
Baş Ağrısı Ara Sıra Yaygın Nadir
İştah Kaybı Ara Sıra Yaygın Ara Sıra
Nefes Darlığı Yaygın Ara Sıra Hafif
Solunum Sorunları Yaygın Ara Sıra  Ara Sıra

Yukarıda belirtilen semptomlardan bir kaçına sahip olduğunuzu düşünüyorsanız derhal sağlık ekipleriyle iletişime geçmeniz gerekmektedir. Eğer ki semptomlar COVID-19 yani koronavirüs vakasına sahip olabileceğinizi gösteriyorsa ilk yapmanız gereken şey ALO 184 Corona Virüsü Hattı üzerinden iletişime geçebilirsiniz. 


Coronavirus (COVID-19) Nedir?

Corona virüsü ve grip arasındaki fark nedir

Koronavirüsler (coronavirus), hem hafif hem de orta derecede solunum yolu hastalıklarına neden olan bir çeşit virüs grubudur. Bu virüs grubu hem insanlarda hem de hayvanlarda yaygın olarak görülebilir. Dünyanın son zamanlarda yakından tanıdığı koronavirüsler, 2019 yılının son çeyreğinde Çin'de ortaya çıkan COVID-19 ile yeniden korku ve endişeye sebep oluyor. İlk etapta yalnızca Wuhan'da görülen virüs, kısa süre içerisinde pandemik bir hastalığa dönüşerek tüm dünyayı etkisi altına almıştır.

Yapılan araştırmalar, 2019 yılının son aylarında ortaya çıkan koronavirüs salgınının tüm dünyaya yayıldığını gösteriyor. İlk olarak Çin'in Wuhan kentinde rastlanan covid-19 vakası, enfekte kişide ateş, öksürük ve şiddetli solunum hastalığı semptomlarıyla ortaya çıkmıştı. Kısa süre içerisinde insandan insana bulaşarak tüm dünyayı sarmalayan corona virüs, günümüzde 200'den fazla ülkede 1.000.000'a yakın enfekte hastasıyla korku ve gerilim yaratmaya devam ediyor.


Grip Nedir?

Corona virüsü ve grip arasındaki fark nedir

Grip (influenza), influenza virüslerinin (Tip A, B ve C) neden olduğu ani gelişen, ateş yapan, genellikle burun, boğaz, sonrasında da akciğerleri tutabilen bir solunum yolu enfeksiyon hastalığıdır.

Grip genellikle burun, boğaz ve bazen akciğerleri enfekte eden influenza virüslerinin neden olduğu bulaşıcı bir solunum hastalığıdır. Yaşlı insanlar, küçük çocuklar ve belirli kronik rahatsızlığı olan kişiler (astım, kalp hastalığı, diyabet, vb.) de dahil olmak üzere ciddi komplikasyonlar (sağlık durumunun veya tedavinin olumsuz oluşu)  için yüksek risk taşımaktadır. Gripten korunmanın en iyi yolu, her yıl düzenli bir şekilde grip aşısı yaptırmaktır. 


Belirtileri

Corona virüsü ve grip arasındaki fark nedir

Coronavirus (COVID-19) enfeksiyonuna yakalanan bireylerde en sık görülen belirtiler arasında;

 • Ateş
 • Öksürük
 • Vücutta Ağrı
 • Nefes Darlığı
 • Kusma
 • İshal
 • Yorgunluk
 • Boğaz Ağrısı
 • Baş Ağrısı
 • Bulantı
 • Organlarda ağrı ve sancıma

Yukarıda belirtilen semptomlar, covid-19 virüsüne sahip bireylerde görülen en sık hastalık belirtileridir. Tüm bunların yanında belirtilen semptomlara sahip hastaların kesin olarak koronavirüs taşığı söylenemez. Bu semptomlar grip başta olamak üzere soğuk algınlığı gibi birden fazla rahatsızlığa veya hastalığa bağlı olarak gelişebilmektedir. Nadir durumlarda da olsa bu semptomlar ciddi solunum problemleri, böbrek yetmezliği veya ölümle sonuçlanabilir. Belirtilen semptomların birini veya bir kaçını (ateş, öksürük, nefes darlığı, solunum zorluğu vb.) yaşayan bireylerin herhangi bir sağlık kurumunu arayarak yetkili bir doktorla görüşmesi önerilmektedir. Semptomlara bağlı olarak doğrudan hastaneye gitmek yerine ilk etapta telefon görüşmesi yapmanız hem siz hem de çevreniz açısından son derece önemli olacaktır.

Grip ve soğuk algınlığı enfeksiyonuna yakalanan bireylerde en sık görülen beliritiler arasında: 

 • Öksürük
 • Kas ağrısı,
 • Baş ağrısı,
 • Boğaz ağrısı,
 • Hızlı başlayan ateş veya titreme,
 • Burun tıkanıklığı veya akıntısı
 • Yorgunluk ve kırgınlık

Yukarıda belirtilen semptomlar, genellikle grip ve soğuk algınlık hastalıklarına bağlı olarak gelişen bir çeşit solunum yolu enfeksiyonlarıdır. Hastalık belirtileri kişiden kişiye değişiklik gösterse de genel olarak bu semptomlarla ortaya çıkmaktadır. Yukarıda belirtilen semptomlara sahip olan bireylerin en yakın sağlık kuruluşuna giderek KBB polikliniğine muayene olması önerilmektedir. 


Nedenleri

Corona virüsü ve grip arasındaki fark nedir

Grip ve soğuk algınlığı hastalıklarının genellikle mevsim geçişlerinde ve en yoğun olarak kış aylarında görüldüğü bilinmektedir. Grip hastalığına sebep olan virüs, vücudun alt veya üst solunum yollarına girebilmektedir. Bulaşıcı hastalıklar arasında yer alan grip, öksürük ve hapşırma yoluyla yayılmaktadır. Corona virüsü ise henüz sebebi belli olmamakla birlikte solunum yolu enfeksiyonları arasında yer almaktadır. Virüsün insandan insanda hava yoluyla, temas yoluyla ve solunum yoluyla kolayca bulaştığı bilinmektedir.

 • Hem Covid-19 hemde grip viral bir enfeksiyon olarak karşımıza çıkmaktadır. Virüsler, diğer canlı hücrelerini istila ederek hayatta kalan minik mikrop topluluklarıdır. Bu hücreler virüsle beraber kolayca yayılarak vücuttaki yeni hücrelerede  geçebilmektedir. Öte yandan gribe neden olan iki tip virüs bulunmaktadır. Bunlar influenza A ve B olarak adlandırılmaktadır.
 • Coronavirüsler sonulum yolu enfeksiyonlarına neden olan bir virüs ailesidir.  Bu virüs 2019 yılının son çeyreğinde yeniden kendini göstererek koronavirüs olarak da bilinen corona virüsü yol açan enfeksiyona sebep olmaktadır. 

Not: Corona virüsü neden olur? ve nasıl bulaşır? sorularının cevabını öğrenmek için Koronavirüs Nasıl Bulaşır? adlı içeriğime göz atabilirsiniz. 


Hastalıktan Korunma Yolları

Corona virüsü ve grip arasındaki fark nedir

Viral bir enfeksiyon olarak karşımıza çıkan coranavirus (COVID-19) bir diğer adıyla koronavirüs ve grip hastalıkları, bazı önemlerin alınması durumunda minimum risk seviyesine indirilebilmektedir. 

Corona virüsü korunma yolları arasında; 

 • Evde kal
 • Ellerinizi sık sık temizleyin
 • Yakın temastan kaçının
 • Hastalandığınızda evinizde kalın
 • Öksürük ve hapşırıktan kaçının
 • Eğer hastaysanız bir yüz maskesi takın
 • Temizleyin ve dezenfekte edin

Yukarıda belirtilen önlemler, günümüzde ölümcül etkiye sahip covid-19'dan korunmanın en etkili yöntemleridir. Hastalığı önlemenin en iyi yolu, bu virüse maruz kalmadan risk altında bulunan bölgelerden uzaklaşmak olacaktır. Tüm dünyada hızla yayılan ve Avrupa'da en çok İtalya'yı etkileyen koronavirüs esas olarak insandan insana bulaşarak yayıldığı düşünülmektedir. Bu sebeple evinizde kalmanız en önemli husus olacaktır. 

Not: Uzmanlar koronavirüsün kaç derecede yok olacağını araştırırken insanlar sıcak yaz aylarının bu hastalıkta bir umut olabileceğini düşünüyor. Bu konuda detaylı bilgi için Koronavirüs Kaç Derecede Yok Olur? adlı içeriğime göz atabilirsiniz.

Grip ve soğuk algınlığından korunmanın yolları;

 • Sık el yıkama,
 • Grip aşısı,
 • Hata bireylerin maske kullanması,
 • Bol sıvı tüketimi,
 • Düzenli beslenme,
 • Taze ve doğal meyve, sebze tüketimi
 • C vitamini tüketimi,
 • Açık havada oksijen almak,
 • Ev ve iş yerinin düzenli havalandırılması,
 • Selamlaşma ve öpüşmeden kaçınma

Yukarıda belirtilen önlemler, günümüzde sıklıkla görülen ve birçok bireyin yoğun bir şekilde atlattığı gribal enfeksiyonlardan korunmanın en etkili yöntemleridir. Virüse bağlı bir hastalık olarak gelişen grip hastalığının kesin bir tedavisi olmasa da, belirtilen bireylerin grip aşısı olması son derece korunaklı olacaktır.


Tedavi Yöntemleri

Corona virüsü ve grip arasındaki fark nedir

Corona virüsü tedavisi, şu anda Covid-19 yani koronavirüs için herhangi bir tedavi yöntemi veya aşı bulunmamaktadır. Dünyanın farklı noktalarında ki bilim insanlarının sürdürdüğü çalışmalar ne yazık ki hala bu ölümcül salgını durdurmaya yetmemektedir. Her geçen gün yüzlerce hayatı alan koronavirüs, genellikle kendi kendine belirti gösteren bir salgındır. Birey genellikle soğuk algınlığı yada soğuk algınlıktan daha ağır hissetmesine bağlı olarak şikayette bulunmaktadır. Öte yandan bazı enfekte bireylerde şiddetli vücut ağrısı ve ateşte görülebilmektedir. 

Not: Corona virüsü tedavi yöntemleri hakkında detaylı bilgi için Koronavirüs Tedavisi Nasıl Yapılır? adlı içeriğime göz atabilirsiniz.

Grip tedavisi, virüs kaynaklı bir hastalık olmasından dolayı kesin olarak kanıtlanmış vir tedavisi bulunmamaktadır. Hastalığa bağlı olarak kullanılan antibiyotikler yalnızca bakterilere etki etmesinden dolayı virüse bağlı hastalıklara sonuç vermemektedir. Bu dönemde hastaların bolca dinlenmesi, vitamin, mineral ve bol su tüketimi önerilmektedir. Beraberinde hekim kontrolünde destekleyici ilaçlar kullanılabilmektedir. Aynı zamanda bazı hastaların grip aşısı yaptırması son derece önleyici olacaktır. 


Sonuç

Corona virüsü ve grip arasındaki fark nedir

 • Koronavirüs ve grip hastalıkları bazı benzer semptomları paylaşmaktadır ancak grip belirtileri daha hızlı ortaya çıkma eğilimindedir. Tüm bunların yanında COVID-19'un ciddi hastalıklara ve ölüme yol açma olasılığı daha yüksektir. 
 • Her iki virüs de kişiden kişiye kolaylıkla bulaşabilmektedir. Grip hastlığının yayılma hızı daha yüksekken çocukları etkileme oranı daha büyüktür. Öte yandan grip birkaç etkili antiviral ve aşı sonucunda kontrol altına alınabilmektedir ancak COVID-19 için böyle bir durum hala kesin değildir. 
 • Corona virüsü önlemenin en iyi yolu, sosyal mesafeyi korumak olacaktır. Bu da zorunlu olmadıkça evlerinizden dışarı çıkmamanız gerektiğini ve seyahatlerden kaçınmanız gerektiğini göstermektedir. Öte yandan ellerinizi düzenli olarak yıkayarak yüzeyleri ve eşyaları temiz tutmanız son derece önemlidir. 
 • COVID-19 ve grip hastalığının viral bir enfeksiyon olduğunu unutmayın. Tüm bunların yanında koronavirüs SARS-CoV-2 virüsünden kaynaklıyken grip, influenza A ve B virüslerinden kaynaklanmaktadır.

Önerilen İçerik: Dünyanın En Ölümcül Salgınları

Neoldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
101
104
631
54
54
55
221
342
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 6
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.