COVID-19: Koronavirüse Karşı Temizlik ve Dezenfekte Nasıl Yapılmalı?

COVID-19: Koronavirüse Karşı Temizlik ve Dezenfekte Nasıl Yapılmalı?
10.04.202016:20

Koronavirüse karşı alınabilecek en büyük önlemlerden bir tanesi, her daim temiz ve hijyenik bir ortamda bulunmak olacaktır. Peki  koronavirüse karşı nasıl bir temizlik ve dezenfekte nasıl yapılmalı? COVID-19'a karşı hayatınızı kolaylaştıracak bilgiler..

Haber güncelleme tarihi 01.07.2021 10:10

Şu anda, COVID-19 enfeksiyonuna yakalanma riskini önlemek için elimizden gelen her şeyi yapmalıyız. Buda COVID-19'a karşı dikkatli, temiz ve bilinçli bir şekilde hareket etmek anlamına geliyor. 


COVID-19: Koronavirüse Karşı Temizlik ve Dezenfekte Nasıl Yapılmalı?

Koronavirüse Karşı Temizlik ve Dezenfekte

İlk olarak 2019 yılının son çeyreğinde Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve giderek tüm dünyaya yayılan yeni koronavirüs (COVID-19), günümüzde 200'den fazla ülkede 1.500.000'un üzerinde enfekte hasta sayısıyla korku ve endişe yaratmaya devam ediyor. Tüm bunların yanında T.C Sağlık Bakanlığı ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) koronavirüse karşı almamız gereken önlemler hakkında bilgilendirmelerde bulunuyor. Virüsün solunum yollarına  bağlı olarak hapşırma, öksürme veya konuşma sırasında havaya yayılan damlacıklarla yayıldığı biliniyor. Beraberinde solunum yoluyla bir insandan diğer bir insan kolayca bulaşabiliyor. Yapılan araştırmalar koronavirüsün ev içerisinde yoğun olarak kullanılan çelik, metal, plastik, karton, cam  ve bakır yüzeylerde ne kadar hayatta kaldığını göstermektedir. İncelemeler neticesinde COVID-19 enfeksiyonuna neden olan SARS-CoV-2 virüsünün yüzeylerde barınma süresi: 

 • Çelik Yüzeyde: 2-3 Gün
 • Plastik Yüzeyde: 2-3 Gün
 • Karton Yüzeyler: 24 Saat
 • Cam Yüzeyler: 4 Gün
 • Bakır Yüzeyler: 4 Saat

Koronavirüse karşı alınabilecek en önemli önlemlerden bir tanesi, her daim temiz ve hijyenik bir ortamda bulunduğunuzdan emin olmanız olacak. Bu durum kişisel temizlikten ev ortamında kullandığınız nesnelere kadar birçok şeyi kapsamaktadır. Her şeyden önce bulunduğunuz ortamı düzenli olarak havalandırmaya özen gösterin. Öte yandan diğer aile üyeleriyle ortak kullandığınız alanları detaylı olarak bol su ve deterjanla dezenfekte edin. Peki  koronavirüse karşı evlerinizde nasıl bir temizlik yapmalısını? Yumuşak yüzeyleri, elektronik cihazları, kıyafetleri ve hasta olan bireyleri koronavirüse karşı nasıl korursunuz? İşte sorunun cevabı..


Yumuşak yüzeyler

Koronavirüse Karşı Temizlik ve Dezenfekte

Halı, kilim, yolluk, halıfleks ve örtü gibi yumuşak yüzeyleri koronavirüse karşı temizlemek için:
Yüzeyleri sabun ve su yardımıyla iyice temizleyin yada bu yüzeylere uygun temizlik malzemeleriyle dezenfekte edin.

 • Halı, kilim, örtgü ve yolluk gibi hassas yüzeye sahip eşyaları, ürünün kullanım bilgilerini göz önünde bulundurarak üreticinin talimatlarına uygun olarak temizleyin. Bu ürünün içeriğine bağlı olarak değişiklik gösteren su sıcaklığı, kurulama ayarı vs. olabilmektedir.
 • COVID-19 enfeksiyonuna karşı üretilmiş temizlik dezenfektanlarıyla ürününüzü hafifçe silebilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirmeden önce kullanacağınız dezenfektanın kullanım alanlarına göz atmayı unutmayın.


Elektronik cihazlar

Koronavirüse Karşı Temizlik ve Dezenfekte

Tabletler, dokunmatik ekranlar, klavyeler, kumandalar, oyun konsolları ve kuşkusuz hiç yanımızdan ayırmadığımız cep telefonlarının koronavirüse karşı temizlemek için:

 • Elektronik cihaz temizleme bezlerini kullanabilirsiniz.
 • Elektronik cihazınızın üzerini hafif deterjanlı bir bezle silip kurulayabilirsiniz.
 • Cihazınızın temizlik ve dezenfekte konusunda kullanım kılavuzunu inceleyin. Eğer ki bu konuda herhangi bir bilgi bulamıyorsanız en az %70 alkol içeren alkol bazlı mendil veya sprey yardımıyla temizleyin.

Çamaşırlar

Koronavirüse Karşı Temizlik ve Dezenfekte

Muhtemelen koronavirüs enfeksiyonuna karşı en sık temizleme gereğinde bulunduğunuz şey çamaşırlar olacaktır. Günlük hayatın bir parçası olan kıyafetler, havlular, çarşaflar ve diğer eşyalarınızı koronavirüse karşı dezenfekte etmek için:

 • Ürünleri üreticinin talimatlarına göre yıkayın. Çamaşırlarınızı olabildiğince sıcak suyla yıkayıp iyice durulayın.
 • Hasta bir kişinin kıyafetlerini yıkamadan önce muhakkak tek kullanımlık eldiven alın. 
 • Hasta olan kişinin kirli çamaşırlarıyla diğer insanların çamaşırlarının birlikte yıkanmasında bir sorun görülmemektedir.
 • Kirli çamaşırları yıkamadan önce asla sallamayın, ev içerisinde dolaştırmayın. Doğrudan makineye yerleştirerek yıkama işlemini başlatın.
 • Kirli çamaşırları makineye atana dek muhakkak tek kullanımlık eldiven bulundurun. Çamaşırlarınızı makineye bıraktıktan sonra ellerinizi bol su ve sabunla en az 20 saniye boyunca ovalayarak yıkayın.


Gıda ürünleri

Koronavirüse Karşı Temizlik ve Dezenfekte

Koronavirüs riskine karşı tüm meyve ve sebzeleri yemeden önce iyice yıkamanız, oluşabilecek risk faktörlerini ortadan kaldırmanın en etkili yoludur. Özellikle çoğu üründe yer alan toprakların bol suyla temizlenmesi önerilmektedir. Toprak genellikle içerisinde sayısız bakteri, mikrop ve virüsleri barındırmaktadır. Bu sebepler sebze ve meyveleri akan bir musluk altında tıpkı bulaşık yıkar gibi bol suyla dezenfekte etmeniz önerilmektedir. 

 • Domates, mantar, çilek ve dut gibi hassas gıdaları düşük basınçlı bir suda yıkayın. Daha sağlıklı bir hale getirmek için su dolu bir kabın içinde bekleterek yeniden yıkayın.
 • Bol kumlu yeşillikleri su dolu bir kabın içerisine yerleştirerek 3 defa yıkayın. Her yıkama işleminde suyu temiziyle değiştirmeyi unutmaymayın.
 • Köklü sebzelerinizin temizliğinde bol su kullanmanız önerilmektedir. Özellikle sert besinleri su altında fırçalayabilirsiniz.

Ellerinizi sık sık temizleyin

Koronavirüse Karşı Temizlik ve Dezenfekte

 • Ellerinizi en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla ovalayarak yıkayın. Yıkama işlemlerinizi yemek öncesi, sonrası, ev içerisinde nesnelerle olan temasınız veya eldiven takıp çıkarttıktan sonra muhakkak gerçekleştirin.
 • Eğer ki su ve sabun bulunmuyorsa ve ellerinizin görünür şekilde kirli değilsen en az %60 alkol içeren bir el dezenfektanı kullanın. Eğer ki elleriniz görünür bir şekilde kirliyse muhakak su ve sabun yardımıyla yıkamanız gerekmektedir. 
 • Burnunuzu üfledikten, öksürdükten veya hapşırdıktan sonra ellerinizi muhakkak yıkayın.
 • Hayvanlarla veya evcil hayvanlarla temasa geçmeniz durumunda ellerinizi bol su ve sabun yardımıyla temizleyin.
 • Aile bireylerinizle, çocuklar veya yaşlılarla temasa geçerken muhakkak ellerinizi yıkayın.
 • Ellerinizi mümkün olduğunca ağzınıza, burnunuza ve gözlerinize götürmekten kaçının.

Önerilen İçerik: Koronavirüs Yüzeyde Ne Kadar Yaşar?

Neoldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
21
1
4
1
2
0
2
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 3
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.