COVID-19: Güvende Kalmak İçin Yapmanız Gerekenler

COVID-19: Güvende Kalmak İçin Yapmanız Gerekenler
27.03.202014:30

Dünya üzerinde yarım milyondan fazla insana enfekte olan koronavirüs, her geçen gün bireylerde korku ve endişeyi arttıra da alacak olduğunuz önlemler güvende kalmanıza sağlıyor. Corona virüsü enfeksiyonuna karşı güvende kalmak için yapmanız gerekenler..

Haber güncelleme tarihi 30.06.2021 10:01

COVID-19: Güvende Kalmak İçin Yapmanız Gerekenler

COVID-19: Güvende Kalmak İçin Yapmanız Gerekenler

Sağlık çalışanları ve araştırmacılar, dünyada bugüne dek tüm ülkelerde 181 milyondan fazla SARS-CoV-2 (Covid-19) yani bir diğer adıyla koronavirüs vakasının yaşandığını rapor etmiştir. Solunum yoluna bağlı olarak gelişen bu enfeksiyon, ilk etapta Çin'in Vuhan kentinde başlamış olsa da kısa süre içerisinde korkunç bir pandemiye dönüşerek insan hayatını tehlike altına almıştır. Yakın zamanda ülkemize de sıçrayan corana virüs, her geçen gün artış gösteren vaka sayılarıyla vatandaşları koru ve endişeye sürüklüyor. 

Bu durum, dünyanın dört bir yanındaki birçok insanın kendini huzursuz ve endişeli hissetmesine neden oldu. Tüm bunların yanında Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından vatandaşlarımıza yapılan açıklamalar, bu virüse karşı nasıl korunacağımızı en detaylı haliyle açıklar nitelikte. Durum her ne olursa olsun, dünyanın her tarafından gelen yeni bir COVID-19 vakası, tüm bireyleri korku ve pankten çok bilinçlenmeye itmeli. Çünkü alacağınız her önlem, hem kendi sağlığınız hemde ülke sağlığı açısından son derece önem arz ediyor.

Şimdi endişe ve korkularınızı bir kenara bırakmanın vakti geldi geçiyor... Corona virüsü enfeksiyonuna karşı güvende kalmanız için neler yapmanız gerektiğini anlatacağım. Belirteceğim durumlar Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan covid-19 salgınına karşı her vatandaşın uygulaması gereken önlemler ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından ön görülen durumları kapsıyor. 


Kendinizi güvene alın!

COVID-19: Güvende Kalmak İçin Yapmanız Gerekenler

Yeni koronavirüs (COVID-19), 2019 yılının son çeyreğinde görülen ve 2020 yılının başında pandemik bir vakaya dönüşen corona virüsü, son zamanlarda gösterdiği yayılımla küresel bir endişe yaratıyor. Güncel olarak 181 milyondan fazla insanda görülen koronavirüs vakası, içlerinde Türkiye'nin de yer aldığı 200'den fazla ülkede yayılmaya devam ediyor. Ülkemizin tüm birimleri bu konuda üzerine düşen görevleri tam anlamıyla yerine getiriyor olsa da, vatandaşların kendi sağlığı ve ülke geleceği için kendini güvene alması gerekiyor. Peki yaşadığınız yeri nasıl güvenli yapacaksınız?

Uzmanlar, şimdiye kadar alınan bilgilere ve diğer koronavirüslerle (SARS-CoV, MERS-CoV) olan tecrübelere dayanarak, Covid-19 enfeksiyonunun çoğunlukla solunum damlacıklarıyla (hasta bir kişi öksürdüğünde) ve yakın temas yoluyla yayıldığı söylüyor. Söz konusu bilgiler ışığında koronavirüs salgınına karşı almanız gereken bir takım önlemler bulunuyor. Bunları arasında hem Sağlık Bakanlı'mızın hemde diğer sağlık kuruluşlarının birbirinden basit önerileri bulunuyor. Her şeyden önce yaşadığınız çevreyi bu virüse karşı korumaktan başlamalısınız. 

Bu virüsün hava kabarcıkları yani solunum yoluyla diğer insanlara bulaştığını belirtmiştim. Peki bu ne alma geliyor? Açıkcası solunum yoluyla bulaşan hastalıklar, enfekte olan kişiyle yakında temasta bulunmanızdan enfekste hastanın solunum damlacıklarının sıçradığı yüzey ve nesnelere kadar birçok farklı varyasyonlarda enfekte olabilir. Bu bakımda kişisel temizlik, birçok sağlık probleminin nedeni olduğu gibi koronavirüs enfeksiyonunda da oldukça ciddi bir konu olarak karşımıza çıkıyor.

COVID-19: Güvende Kalmak İçin Yapmanız Gerekenler

Her daim ellerinizi düzenli olarak alkol bazlı bir dezenfektanla temizleyin veya bol su ve sabunla yıkayın. Bu öneriyi uygularken kullanacağınız dezenfektanın "en az %60 alkol" içermesine ve ellerinizi "en az 20 saniye" yıkamaya özen gösterin. Öte yandan evinizde sıklıkla kullanılan ortak alanları yani koltuklar, kumanda, lablar, musluklar ve diğer yğzeyleri her daim dezenfekte edin. Aynı zamanda tabak, bardak, diş fırçası gibi kişisel eşyalarınızı bir başkasıyla kesinlikle ortaklaşa kullanmayın. 

Grip ve soğuk algınlığı enfeksiyonlarıyla bazı benzer semptomlar gösteren COVID-19'dan korunma kapsamında öksüren ve hapşıran bireylerden kesinlikle uzak durun. Eğer ki kendinizi grip veya soğuk algınlığı gibi semptomlara bağlı olarak hastalanmış hissediyorsanız kesinlikle maskenizi takarak en yakın sağlık kuruluşuyla iletişime geçmeniz gerekmektedir. 
Devletimizin koronavirüse karşı başlattığı evde kal sloganı, sosyal medya mecraları ve operatörlerde dahil olmak üzere tüm alanlarda #evdeKal hashtagi ile insanlara duyuruldu. Bu durum, acil bir şey söz konusu olmadığı sürece kesinlikle dışarıya çıkmamanız gerektiğini anlatıyor. Öte yandan virüse karşı risk grubunda yer alan 65 yaş ve üzeri bireylerin aksinin belirtileceği tarihe kadar sokağa çıkması yasaklanmıştır. Tüm bunların siz ve çevrenizin sağlığı için alınan tedbirler olduğunu bir kez daha hatırlatmak isterim.


COVID-19'un Yayılmasını Önleyecek Adımlar!

COVID-19: Güvende Kalmak İçin Yapmanız Gerekenler

Bireylerin koronavirüs bulaşmasını önlemek için evlerinde kalması gerektiği hem Sağlık Bakanlığı hemde Dünya Sağlık Örgütü tarafından defalarca dile getirdi. Peki evde kalmak ne anlama geliyor? Öncelikle evinizde kalarak bu virüse karşı kendinizi izole edebileceğinizi söylemek istiyorum. Öte yandan evinizde almanız gereken bazı önlemler olacak. Bunlar arasında en önemlisi evinizde ki tüm alanların temiz tutulması! Özellikle sıkça kullanılan lambalar, tezgahlar, kapı kolları ve musluklar her daim dezenfekte edilmeli. Bunu yapmak için su ve beraberinde ev tipi deterjanlar kullanabilirsiniz. Aynı zamanda dezenfektanlar kullanmanızda da fayda var. Covid-19'un yayılmasını önleyecek diğer adımlar arasında:


Tıbbi yardım almak dışında evde kalın!

COVID-19: Güvende Kalmak İçin Yapmanız Gerekenler

COVID-19 enfeksiyonuna sahip bireylerin çoğu, bu enfeksiyonu oldukça hafif bir şekilde ev ortamında tıbbi bakım olmadan atlatabilir ancak bunu gerçekleştirirken kesinlikle kendinizi izole etmeniz gerekiyor. Öte yandan diğer insanlara zarar vermemek için kesinlikle dışarı çıkmayın. Ortak alanları ziyaret etmeyin. 

Eğer ki tıbbi yardım almanızı gerektiren bir durum olduğunu düşünüyorsanız, sağlık kuruluşuna gitmeden önce telefonla iletişime geçin. Durumunuz bu virüse bağlı olarak gelişen semptomları içeriyorsa, ALO 184'ü arayarak tüm şikayetlerinizi anlatabilirsiniz. 


Kendinizi evinizdeki diğer insanlardan ayırın!

COVID-19: Güvende Kalmak İçin Yapmanız Gerekenler

Ev izolasyonu olarak da adlandırılan bu durum, mümkün olduğunca başkalarından uzak durmanız anlamına geliyor. Başkası derken bu annenin, babanız, kardeşiniz, eşiniz veya arkadaşınız olabilir! Kişi her kim olursa olsun bu dönemi daha sağlıklı ve en az zararla atlatmak için ev içerisinde dağınık olarak yaşamayı tercih edin. Eğer birden fazla banyo veya tuvaletiniz varsa bunları da ayırın. 


Hastane randevularınız için önce arayın!

COVID-19: Güvende Kalmak İçin Yapmanız Gerekenler

Aylar öncesinden beklediğini bir randevunuz olabilir. Belki de sağlığınız açısında önemli olan bir durumu konuşmak için doktorunuzla görüşme ayarlamış olabilirsiniz. Şimdi tüm bunları bir kenara bıkan ve yaşadığımız bu virüs vakasını göz önüne alarak hastaneye gitmeden önce doktorunuzla iletişime geçmeyi deneyin. Kesinlike sağlık kurumuyla iletişime girmeden hastaneye ya da randevuya gitmeye çalışmayın. Bu durum hem sizin hemde çevrenizin sağlığını tehlikeye atabilir.


Hastaysanız maske kullanın!

COVID-19: Güvende Kalmak İçin Yapmanız Gerekenler

Eğer ki grip veya soğuk algınlığı gibi bir enfeksiyonun belirtilerini yaşıyorsanız, kesinlikle maske kullanmanız gerekiyor. HAsta olan bireyin maske kullanmaması durumunda virüs diğer insanlara kolaylıkla geçebilir. Bu kapsamda başkalarının sağlığını önemseyen her bireyin bu konuda dikkat etmesi gerekiyor. 


Ellerinizi sık sık temizleyin!

COVID-19: Güvende Kalmak İçin Yapmanız Gerekenler

Ellerinizi en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkayın. Bu özellikle burnunuza üfledikten, öksürdüğünüzde veya hapşırdıktan sonra oldukça önemlidir. Özellikle yemek yemeden önce ve hazırlanmadan önce kesinlikle ellerinizi yıkayın. Sabun ve suyun bulunmadığı yerlerde alkol oranı en az %60 olan dezenfektanları kullanın. Tüm bunların yanında gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmaktan kaçının.


Kişisel eşyalarınızı paylaşmaktan kaçının

COVID-19: Güvende Kalmak İçin Yapmanız Gerekenler

Evinizde ki diğer insanlarla bardakları, yemek kaplarını, havluları, yastıkları vb. eşyaları kesinlikle paylaşmayın. Bu nesneleri kullandıktan sonra bol su ve deterjanla iyice yıkayarak dezenfekte olduğundan emin olun. Unutmayın, koronavirüs yüzeye bulaşan solunum kabarcıklarıyla diğer insanlara geçebiliyor. 


Belirtilerinizi izleyin!

COVID-19: Güvende Kalmak İçin Yapmanız Gerekenler

Ateş ve öksürük COVID-19'un en yaygın belirtileri arasında yer alıyor. İlerleyen evrelerde nefes almada zorlanma gibi durumların ortaya çıktığı bu enfeksiyona yakalandığınızı düşünüyorsanız derhal ALO 184'ü arayın. Eğer durumunuz ciddi değilse ve hafif ateşiniz varsa, kendinizi iyice izole ederek çevrenizden uzak durun. Öte yandan kendinizi iyi hissetmiyorsanız maskenizi takarak sağlık kurumunun size belirteceği adımları izleyin.


Her şeye hazırlıklı olun ama panik yapmayın!

COVID-19: Güvende Kalmak İçin Yapmanız Gerekenler

Aldığınız tüm önlemlere rağmen grip benzeri belirtiler yaşamaya başladığınızı düşünüyorsanız asla panik yapmayın! Alacağınız her önlem, hem sizin sağlığınızı hemde ülke sağlığını koruyacak. Böyle bir durumda yapmanız gereken tavsiyeler arasında: 

  • Öksürük ve hapşırmalara karşı dirseğinizi veya mendil kullanın, ardından derhal çöpe atın ve ellerinzi temizleyin.
  • Kendinizi iyi hissetmiyorsanız derhal doktorunuzu arayın ve kesinlikle evinizden ayrılmayın.
  • Nefes darlığı gibi bir durum yaşıyorsanız hiç vakit kaybetmeden 184 ile iletişime geçin. 
  • Hastalık süreniz boyunca evde kalın ve ev ortamında diğer insanlarla bereber yemek yemeyin, uyumayın ve eşyalarınızı paylaşmayın.

Sizi ve Türkiye'yi Koronavirüs riskinden koruyacak 14 Kural!

COVID-19: Güvende Kalmak İçin Yapmanız Gerekenler

Dünya genelinde 197 farklı ülkede görülen COVID-19 vakası, yarım milyondan fazla kişiyi enfekte ederek binlerce insanın ölümüne sebep oluyor. Tüm bunların yanında dünyada olduğu gibi ülkemizde de koronavirüs ile mücadele devam ediyor. Alınacak çok basit önlemlerle corona virüsü enfeksiyonunun yayılmasını engellemek mümkün görünüyor. İşte Sağlık Bakanlığı tarafından ülkemizde yapılan koronavirüs tedbirleri kapsamında her vatandaşın uygulaması gereken 14 gün kuralı!

Kural 1: Ellerinizi sık sık, su ve sabun ile en az 20 saniye boyunca ovarak yıkayın.

Kural 2: Öksürme ve hapşırma sırasında ağzınızı, burnunuzu tek kullanımlık mendille kapayın. Mendik yoksa direk içinizi kullanın.

Kural 3: Ellerinizle gözlerinize, ağzınıza ve burnunuza dokunmayın.

Kural 4: Soğuk algınlığı belirtisi gösteren kişilerle aranıza en az üç dört adım mesafe koyun.

Kural 5: Yurt dışı seyahatlerinizi iptal edin ya da erteleyin. 

Kural 6: Yurt dışından döndüyseniz ilk 14 günü evinizde geçirin. Ziyaretçi kabul etmeyin ve kendinizi izole edin. İzole edilmiş kişinin odasına maskesiz girmeyin.

Kural 7: Bulunduğunuz ortamları sık sık havalandırın.

Kural 8: Sık kullandığınız yüzeyler hergün temizleyin. (Kapı kolları, armatürler, lavobalar gibi sık kullandığınız yüzeyleri su ve deterjanla her gün temizleyin.)

Kural 9: Havlu, bardak, tabak, eldiven, traş bıçağı, diş fırcası vb.  gibi kişisel eşyalarınızı ortak kullanmayın.

Kural 10: Kıyafetlerinizi 60-90 derece aralığında normal deterjanla yıkayın.

Kural 11: Tokalaşma, sarılma gibi yakın temaslardan kaçının.

Kural 12: Güçlü bir bağışıklık sistemi için bol sıvı tüketin, dengeli beslenin, uyku düzeninize dikkat edin.

Kural 13: Soğuk algınlığı belirtiniz varsa yaşlılar ve kronik hastalığı olanlarla temas etmeyin ve maske takmadan dışarı çıkmayın.

Kural 14: Düşmeyen ateş, öksürük ve nefes darlığınız varsa, maske takarak bir sağlık kuruluşuna başvurun.

Artık koronavirüsle nasıl mücadele etmeniz gerektiği konusunda bilgi sahibisiniz. Bu konuda hem kendinizi hemde çevrenizi bilinçlendirmeyi ihmal etmeyin.  Risk almayalım, gerekeni yapalım. Koronavirüs riskine karşı 14 kurala uyalım. Unutmayın, koronavirüs alacağınız tedbirlerden daha güçlü değil! 

Önerilen İçerik: Koronavirüs ve Hamilelik Hakkında Bilgi

Neoldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
39
6
12
5
2
3
30
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.