Corona Virüsü (COVID-19) Bulunduğu Yüzeyde Ne Kadar Yaşar?

Corona Virüsü (COVID-19) Bulunduğu Yüzeyde Ne Kadar Yaşar?
29.03.202012:46

Koronavirüs, günlük hayatta birçoğumuzun temas ettiği yüzeylerde saatlerce hatta günlerce yaşayabilir. Bu durumda her bireyin COVID-19'a karşı tüm önlemleri alması gerekiyor. Peki corona virüsü hangi yüzeyde ne kadar yaşıyor?

Haber güncelleme tarihi 18.02.2022 12:34

Şu anda, COVID-19 enfeksiyonuna yakalanma riskini önlemek için elimizden gelen her şeyi yapmalıyız. Buda COVID-19'a karşı dikkatli, temiz ve bilinçli bir şekilde hareket etmek anlamına geliyor. 

koronavirüs yüzeylerde ne kadar yaşar

İlk olarak 2019 yılının son çeyreğinde Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve giderek tüm dünyaya yayılan yeni koronavirüs, günümüzde 200'den fazla ülkede 500.000'in üzerinde vaka sayısıyla korku ve endişe yaratmaya devam ediyor. Tüm bunların yanında Sağlık Bakanlığı'mız ve Dünya Sağlık Örgütü  (WHO) bu virüse karşı almamız gereken önlemler hakkında düzenli olarak bilinçlendirme ve hatırlatmalar yapıyor. Sizlerinde bilgi gibi bu virüs solunum yolları enfeksiyonuna bağlı olarak gelişiyor. Beraberinde solunum yoluyla insandan bir diğer insan kolayca bulaşabiliyor. Peki ya koronavirüsler bulunduğu yüzeyde ne kadar yaşıyor? İşte sorunun cevabı..


Corona Virüsü Bulunduğu Yüzeyde Ne Kadar Yaşar?

koronavirüs yüzeylerde ne kadar yaşar

Son zamanlarda yapılan çalışmalar, COVID-19 koronavirüsünün bulunduğu yüzeyde ne kadar yaşayabileceğini öğrenmeye çalışıyor. Yapılan araştırmalarda corona virüsünün yaşama süresinin bulunduğu yüzeyin türüne göre değişiklik gösterdiği söyleniyor. Bir takım bilim insanının SARS-CoV-2 yani koronavirüs üzerinde yaptığı çalışmalar, COVID-19'un bakır yüzeylerde  4 saate, korton yüzeylerde 24 saate kadar, plastik ve paslanmaz çelik yüzeylerde 2-3 güne kadar yaşayabildiğini gösteriyor. Araştırmacılar ayrıca bu virüsün düşmeden önce 2 saate kadar havada damlacık olarak takılabileceği (asılı kalabileceğini) bulgularını doğruluyor. Fakat tüm bunların yanında covid 19'un havada asılı kalmaktan çok hızla yüzeye düştüğü görülmüştür.

Öte yandan yapılan araştırmalar koronavirüsünün güneş ışığı, sıcaklık ve soğuğa maruz kalması durumunda farklı koşulları göz önüne çıkartması beklenirken bu konuda halen kesinleşmiş bir bilgi bulunmuyor. Tüm bunların yanında dünyanın gözü ve kulağını çevirdiği koronavirüs, her geçen gün can almaya devam ederken ülkemizden ve diğer ülkelerden yeni bir soru ortaya atıldı. Corona Virüsü havalar ısındığında bitecek mi? Bu soru uzmanları ikiye bölerken Uluslararası Enfeksiyon Hastalıkları Araştırma Merkezi (CIRI), bazı solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı gelişen virüslerin dönemsel olarak meydana geldiğini hatırlatırken bazı tropikal bölgelerde varlığını uzunca bir süre koruduğunu belirtiyor. Öte yandan bazı uzmanlar virüslerin ortalama 0 ile 7 derece arasında yaşayabildiğini ve Covid-19'un baharla beraber ortadan kalkacağını iddia ediyor. Tüm bunların yanında insanlar bu korkutucu virüsün gündelik hayatta kullandıkları veya temas ettikleri birçok yüzeyde ne kadar yaşayabildiğini araştırıyor. Farklı ülkelerde bazı bilim insanları tarafından gerçekleştirilen araştırma ve denemeler, pandemik bir vaka halini alan corona virüsü salgınının çelik, plastik, cam, karton ve bakır yüzeylerde ne kadar barınabildiğini tahmini olarak söylüyor. İşte yapılan araştırmalar neticesinde COVID-19 virüsünün yüzeylerde barınma süresi...


Koronavirüs Çelikte Ne Kadar Süre Yaşar?

koronavirüs yüzeylerde ne kadar yaşar

Koronavirüs ortalama 2 ila 3 gün boyunca paslanmaz çelik yüzeylerde yaşayabiliyor. Yapılan araştırmalar bu durumun son derece büyük bir sorun olduğunu gösteriyor çünkü çelik günümüzde birçok ev eşyasında, toplu taşımalarda, musluklarda ve daha yüzbinlerce farklı nesnede sıklıkla kullanılan bir malzeme. Kısacası hem kamuya açık alanlarda hemde evlerimizde bu madde sıklıkla kullanılıyor.


Koronavirüs Plastikte Ne Kadar Süre Yaşar?

koronavirüs yüzeylerde ne kadar yaşar

Corona virüsü plastik nesnelerde virüsü 2 ila 3 gün boyunca barındırabiliyor. Bu son derece korkutucu bir durum olarak görünüyor çünkü hayatımızda ki birçok nesne plastikten yapılıyor. Öte yandan plastiğin kullanım alanlarını göz önüne aldığımızda bu maddenin yeterince temizlenemediği görülüyor. Bunu en basit şekilde örnekleyecek olursak plastikler günlük hayatın olmazsa olmazları arasında yer alan cep telefonlarında, cep telefonu kılıflarında, gıda kaplarında, asansör döğmelerinde ve lamba tuşlarında sıklıkla kullanılıyor.


Koronavirüs Kartonda Ne Kadar Süre Yaşar?

koronavirüs yüzeylerde ne kadar yaşar

Covid 19 karton yüzeyde ortama 24 saate kadar barınabilmektedir. Bu son derece dikkat çekici bir sonuç olarak karşımıza çıkıyor. Neden mi? Özellikle son dönemlerde meydana gelen bu salgın sebebiyle bireyler kişisel mağazalara gitmek yerine alışverişlerini çevrimiçi sitelerden yapıyor. 


Koronavirüs Camda Ne Kadar Süre Yaşar?

koronavirüs yüzeylerde ne kadar yaşar

Corona virüsü yüzeylerde ne kadar sürte yaşayabilir? sorusu üzerine yapılan araştırmalarda, virüsün yere ve sıcaklığa bağlı olaraak cam üzerinde 4 gün kadar yaşayabildiğini söylüyor. Bu rapor daha önce ki dönemlerde insanlık hayatını tehlikeye artan ve günümüzde benzerliğiyle bilinen SARS-CoV virüsü üzerinden yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmış. Oldukça endişe verici olan bu durum, günlük hayatımızda cep telefonu ekranları, aynalar, araç camları ve ev pencelereleri gibi birçok farklı nesnede koronavirüsün 4 gün barınabildiğini gösteriyor. 


Koronavirüs Bakırda Ne Kadar Süre Yaşar?

koronavirüs yüzeylerde ne kadar yaşar

Corona virüsünün bakır yüzeylerde ne kadar yaşadığı konusunda yapılan araştırmalar, bu virüsün bakır yÜzeylerde yaklaşık 4 saat kadar hayatta kalabildiğini gösteriyor. Görünen o ki bu covid 19 bakır yüzeylerde diğer yüzeylere göre çok daha az yaşayabiliyor.


Koronavirüs Nerede Ne Kadar Yaşar;

  • Çelik Yüzeyde: 2-3 Gün
  • Plastik Yüzeyde: 2-3 Gün
  • Karton Yüzeyler: 24 Saat
  • Cam Yüzeyler: 4 Gün
  • Bakır Yüzeyler: 4 Saat

Yüzeyler Koronavirüse Karşı Nasıl Temizlenmeli?

koronavirüs yüzeylerde ne kadar yaşar

Corona virüsüne karşı alınabilecek en önemli önlemlerden bir tanesi, her daim temiz ve hijyenik bir ortamda bulunduğunuzdan emin olmanız olacak. Bu durum kişisel temizliğinizden ev ortamında kullandığınız nesnelere kadar birçok şeyi kapsayabilir. Her şeyden önce bulunduğunuz ortamı düzenli olarak havalandırmaya özen gösterin. Öte yandan diğer aile üyeleriyle ortak kullandığınız alanları detaylı olarak bol su ve deterjanla dezenfekte edin. Yapacağınız temizliklerde muhakak eldiven kullanımına dikkat edin. Temizlik işlemlerinizin bittiğinde bu eldivenleri derhal çöpe atın. 

Önerilen İçerik: Koronavirüs Riskine Karşı 14 Altın Kural

Neoldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
621
428
577
423
422
433
422
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.