COVID-19: Virüse Karşı Her Gün Temizlemeniz Gereken 10 Şey

COVID-19: Virüse Karşı Her Gün Temizlemeniz Gereken 10 Şey
30.04.202012:26

COVID-19'a karşı alınabilecek en büyük önlem temizlik. Bizler de virüse karşı her gün temizlemeniz gerekenleri sıraladık. İşte hayat kurtaracak detaylar...

Haber güncelleme tarihi 16.11.2021 10:08

COVID-19'a karşı dikkatli, temiz ve bilinçli bir şekilde hareket etmek hem sizin hemde toplumun sağlığı açısından son derece önemlidir. Koronavirüs riskini en aza indirmek için Sağlık Bakanlığı tarafından belirtilen kurallara uyalım.


Koronavirüse Karşı Her Gün Temizlemeniz Gereken 10 Şey!

Koronavirüs temizlik

Yeni koronavirüs (COVID-19), solunum yoluna bağlı olarak su kabarcıklarıyla insandan insana kolayca bulaşmaktadır. Araştırmacılar bu virüsün genellikle solunuma bağlı olarak öksürme, hapşırma, konuşma kısacası nefes yoluyla aktarıldığını söylese de virüsün aynı zamanda temas yoluyla da kolayca bulaşabileceğini unutmayın. Koronavirüs hastalığına sebep olan SARS-CoV-2 virüsünün gün içerisinde sıklıkla kullandığınız bir çok nesnede saatlerce hatta günlerce yaşayabildiğini biliyor muydunuz

Yapılan araştırmalar corona virüsünün çelikte 48, plastikte 72, kartonda 24 ve havada 3 saat kadar yaşayabildiğini göstermektedir. İlk olarak Çin'de baş gösteren ve hızla tüm dünyaya yayılan (3 milyondan fazla vaka) bu hastalığına karşı alabileceğiniz en büyük önlem her daim temiz, hijyenik ve sosyal mesafe kurallarını göz önünde bulundurmak olacaktır. Özellikle her gün temas halinde olduğunuz nesnelerin ve ortak kullanım alanların düzenli olarak temizlenmesine dikkat etmeniz gerekmektedir. Yüzeylerde kolayca barınabilen COVID-19 enfeksiyonuna karşı ger gün dezenfekte etmeniz gereken yüzeyleri sıraladık. İşte koronavirüse karşı her gün temizlemeniz gereken 10 şey!


1. Cüzdan

Koronavirüs temizlik

Market alışverişlerinizde veya dışarı çıktığınızda yanınızdan ayırmadığınız cüzdanlarınız, koronavirüs hastalığına sebep olan SARS-CoV-2 virüsüne maruz kalabilir. Evinize yabancı bakteriler veya virüsler sokmamak için cüzdanınızı mağaza çıkışında sterilize etmeniz gerekmektedir.  Dilerseniz sirke ve arap sabunu karışımıyla cüzdanınızı silebilirsiniz. Temizlik işlemlerini cüzdanınızın malzemesine göre gerçekleştirmeye dikkat edin.  Araştırmacılar nesnelerden kolayca bulaşabilen COVID-19 salgınına karşı para ve kredi kartı gibi sürekli temas edilen nesneleri dezenfekte edici bir mendille temizlenmesini önermektedir. 


2. Kulaklık

Koronavirüs temizlik

Gün içerisinde defalarca kullandığımız kulaklıklar, parmaklarımızla doğrudan temas etmesinden dolayı kolayca mikrop kapabilmektedir. Bu sebeple koronavirüse karşı her daim tedbirli davranmak için kulaklığınızı kullanmadan önce ve sonra temizlemeyi unutmayın. Temizleme işlemlerinizi kulak çöpünü kolonyaya batırıp yapabileceğiniz gibi dezenfektan mendillerle de gerçekleştirebilirsiniz. 


3. Çanta

Koronavirüs temizlik

Koronavirüsün yüzeylerde uzunca bir süre kalabildiğinden bahsetmiştik. Çantalarda bunlardan bir tanesi. Özellikle yeniden kullanılabilen çantalar, sıklıkla kasalarda ve mağazalarda kullandığımız nesneler arasında yer alıyor. Tıpkı cüzdanınız gibi çantanızda evinize yabancı bakteri ve virüslerin girmesine davetiye çıkartabilir. Bu sebeple çantanızı her mağaza sonrasında dezenfentan yardımıyla sterilize etmeniz gerekmektedir. 


4. Cep Telefonu

Koronavirüs temizlik

Artık hayatın bir parçası haline gelen hatta gün içerisinde sıklıkla elimizden düşürmediğimiz cep telefonları, koronavirüs salgınına karşı sağlığınızı tehlikeye atabilir. Her daim ellerle temas halinde olan telefonlar, mikropların taşınmasına ve yayılmasına yardımcı olabilir. Bu sebeple telefonlarınızı zarar vermeyecen dsezenfektanlarla hafifce silebilirsiniz. Dilerseniz cep telefonu temizleme bezi alarak mikropların arınmasına yardımcı olabilirsiniz. 


5. Anahtar

Koronavirüs temizlik

Tıpkı cüzdanlar gibi her daim yanımızdan ayırmadığımız anahtarlar ceketinizin cebinde veya pantolonunuzun cebine defalarca girip çıkıyor. Genellikle çelik yüzeye sahip bu nesneler, SARS-CoV-2 virüsüne maruz kalması durumunda 48 saat boyunca bu virüsün yaşamasına yardım ve yataklık ediyor. Bu sebeple anahtarlarınızı her eve geldiğinizde deterjanlı bir suda yıkayın. Dilerseniz kolonya veya alkol bazlı dezenfektanlarla da temizleyebilirsiniz. 


6. Gözlük

Koronavirüs temizlik

Her gün gözlük kullanan bireyler gün içerisinde defalarca yüzüne dokunmaktadır. Bilinçli olmadan gelişen bu hareket, ellerin defalarca yüz ile temas etmesine ve olası bir virüsün kolayca bulaşmasına davetiye çıkartabilir. Koronavirüs enfeksiyonuna sebep olan SARS-CoV-2 virüsünün eller, burun ve gözlerden kolayca bulaşabildiğini tekrar hatırlatmak istiyorum. Bu sebeple gözlük kullanan bireylerin her gün düzenli gözlük temizliği yapması oldukça önemlidir.


7. Kapı Kolları ve ışık anahtarları

Koronavirüs temizlik

Kapı kolları, musluklar ve ışık anahtarları muhtemelen evinizde en çok kullanılan yüzeyler arasında yer alıyor. Odanıza girerken, ellerinizi yıkayacağnızıda ve lambaları açıp kapatacağınızda her daim temas halinde olduğunuz bu yüzeylerin düzenli olarakd ezenfekte edilmesi gerekiyor. Neden mi? Yapılan araştırmalarda SARS-CoV-2 virüsünün (koronavirüse neden olan virüs) plastik yüzeylerde (ışık anahtarları vb.) 2-3 gün, çelik yüzeylerde (kapı kollar, musluklar vb.) 2 güne kadar yaşayabildiğini gösteriyor. Bu sebeple her daim kapı kolları, musluklar, ışık anahtarları ve diğer ortak kullanılan nesneleri her gün temizlemeyi ihmal etmeyin.


8. Lavabolar

Koronavirüs temizlik

Banyolar kuşkusuz evinizin en sık kullanılan ortak alanları arasında yer alıyor. Özellikle elinizi ve yüzünüzü yıkadığınız, dişlerinizi fırçaladığınız hatta traş olduğunuz bu alanın mikroplar da arındırıldığına her daim emin olmanız gerekmektedir. Koronavirüse karşı her gün lavabolarınızı deterjan ve bol suyla temizlemeyi ihmal etmeyin. Lavabo temizlikleriniz de musluk ve diğer ekipmanları iyice dezenfekte ettiğinizden emin olun. Unutmayın, koronavirüs çelik yüzeylerde 2 ila 3 gün kadar yaşayabilir.


9. Yemek Masası

Koronavirüs temizlik

Yiyeceklerin ve ellerin buluştuğu yer olarak da tarif edebileceğimiz yemek masaları, her daim temiz ve hijyenik olmalıdır. Her yemek öncesi ve sonrası yemek masasının deterjanla veya alkol oranı yüksek dezenfektanlarla silinmesi hem bakterileri hemde virüsleri ortadan kaldıracaktır. Bu aynı zamanda orada yemek yiyen bir kişiye herhangi bir mikrop geçmesini de önlemektedir. 

 


10. Çamaşırlar

Koronavirüs temizlik

Muhtemelen koronavirüs enfeksiyonuna karşı en sık temizleme gereğinde bulunduğunuz şey çamaşırlar olacaktır. Günlük hayatın bir parçası olan kıyafetler, havlular, çarşaflar ve diğer eşyalarınızı koronavirüse karşı dezenfekte etmek için düzenli olarak yıkamanız gerekecektir. Özellikle market alışverişleri sonrasında giydiğiniz kıyafetleri evinize gelir gelmez makineye atarak dezenfekte edilmesini sağlayabilirsiniz. 

Önerilen İçerik: Koronavirüse Karşı Ev Temizliği Nasıl Yapılır?

Neoldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
102
2
1
1
5
2
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 3
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.