Onlar Koronavirüsün Gizli Dağıtıcıları; Asemptomatik Kişiler Hakkında Bilinmesi Gerekenler!

Onlar Koronavirüsün Gizli Dağıtıcıları; Asemptomatik Kişiler Hakkında Bilinmesi Gerekenler!
04.04.202016:34

Çin’de başlayan ve üç ay gibi kısa sürede tüm dünyaya yayılan koronavirüs, ülkeleri alarma geçirmiş durumda. Araştırmalar birçok kişinin belirti göstermeden virüsü atlattığını kanıtladı. İşte asemptomatik kişiler hakkında bilinmesi gerekenler...

Haber güncelleme tarihi 03.07.2021 10:25

Geçtiğimiz Aralık ayının sonunda Çin’de başlayan koronavirüsü (Covid-19) ülkemiz de dahil olmak üzere tüm dünyayı etkisi altına aldı. Toplamda bir milyonu aşan hasta sayısı nedeniyle ülkeler gerekli aşıyı bulmak için araştırmalara son hızda devam ediyor.

Yapılan araştırmalar hasta sayısının gerçekte çok daha fazla olduğunu ortaya çıkarttı ancak gerçek rakamların tam olarak bulunamayacağı da ifade edildi. Bu gerekçeye neden olarak ise hastalık belirtisi göstermeyen -asemptomatik- taşıyıcı kişiler gösterildi. Peki dünya üzerinde hiç de azımsanmayacak seviyede olan asemptomatik kişiler virüsü yayıyor mu? İşte detaylı bilgiler… 

Asemptomatik Kişiler Hakkında Bilinmesi Gerekenler;

1. Asemptomatik Ne Demek?

Asemptomatik Kişiler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Belirti yaşamayan kişiler denilince akıllarda soru işareti kalabiliyor. Bazı kişiler test yapıldığı sırada belirtileri yaşamasa da ilerleyen zamanlarda yaşayabiliyor. Bu hastalara presemptomatik kişiler deniyor. Hastalık belirtisini hiçbir zaman göstermeyen ancak yapılan testte pozitif çıkan hastalara asemptomatik kişiler deniyor.

Asemptomatik kişiler herhangi bir belirti yaşamadığı için hastaneye gitmiyor ve teste tabi olmuyor bu nedenle koronavirüs vaka sayıları da tam olarak bilinmiyor. Asemptomatik kişilerin olumsuz yanları ise hastalığı bulaştırabiliyor olmaları. Belirti olmadığı için rahatça hareket eden kişiler hastalığı rahatça söylüyor.


2. Asemptomatik Kişilere İlişkin Rakam Tahminleri

Asemptomatik Kişiler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Asemptomatik kişiler belirti göstermediği için doktora gidip testten geçmiyor. Bu nedenle asemptomatik kişilerin sayısı tam olarak bilinemiyor. Uzmanlar konuyla alakalı sadece tahminde bulunabiliyor. Tahminlere göre belirti göstermeyen -asemptomatik- vakalar tüm enfeksiyon kapanların%18 ile %30’u arasında bulunuyor.

Asemptomatik hastaları bulabilmek için ise devletlerin şüphesiz çok fazla test yapması gerekiyor. Test sayıları artırılmadığı takdirde bu kişilerin oranının bilinmesi çok zor.


3. Asemptomatik Kişiler Virüsü Yayıyor mu?

Asemptomatik Kişiler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Asemptomatik kişilerin virüsü bulaştırıp bulaştırmadığı kesin olarak bilinmiyor. Bazı uzmanların yaptıkları araştırmalarda kişilerin iletim potansiyelinin ortaya çıktı. Çin’deki uzmanlar ise asemptomatik kişilerin hastalığı bulaştırdığı vakaların bulunduğunu ifade etti. Tüm bunlara rağmen kesinliği olmadığı için konuyla ilgili henüz bir şey söylenemiyor.


4. Presemptomatik Kişiler Kimlerdir?

Asemptomatik Kişiler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Uzmanlar koronavirüsünün kuluçka dönemini 15 gün olarak açıkladı. Bazen bu süre çok kısa olsa da yapılan araştırmalarda maksimum 15 gün sonunda virüsün belirtileri gösterdiği ifade ediliyor. Bu dönemde herhangi bir belirti göstermeyen, yapılan testlerde koronavirüs pozitif çıkan ve daha sonra belirtileri gösteren hastalara presemptomatik kişiler deniyor. Yapılan araştırmalar Presemptomatik hastaların da diğer kişilere virüsü bulaştırabildiğini ortaya koydu. Bulaşmanın presemptomatik kişilerde, Covid-19’un SARS virüsüne oranla çok daha hızlı bir şekilde gerçekleştiği ifade edildi.


5. Her Ne Olursa Olsun Evde Kalmanın Önemi Büyük

Asemptomatik Kişiler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Asemptomatik kişilerin virüs bulaştırıp bulaştırmadığı kesin olarak bilinmese de bu riske edilebilir bir durum değil. Dışarı çok asgari oranda çıkılmalı ve etkileşimde bulunacağımız zamanda mutlaka maske kullanmalıyız. Virüs kontrol altına alınana kadar bu kurallara uymak zorundayız.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
68
40
4
13
37
234
28
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.