Covid-19'a Karşı Meyve ve Sebzeler Nasıl Dezenfekte Edilir?

Covid-19'a Karşı Meyve ve Sebzeler Nasıl Dezenfekte Edilir?
01.04.202015:22

Corona virüsü tükettiğimiz birçok meyve ve sebzeye temas yoluyla geçebilmektedir. Peki koronavirüse karşı meyve ve sebzeler nasıl dezenfekte edilir?

Haber güncelleme tarihi 24.08.2021 09:19

Koronavirüse karşı alınan önlemler kapsamında Ticaret Bakanlığı yaş sebze ve meyvelerin toptan ve perakende satışına yönelik alınan tedbirlerin uygulanması konusunda 81 il valiliğine talimat göndermişti. Meyve ve sebzeye karşı alınan tedbirler kapsamında market, manav ve pazar yerlerinde ambalajsız şekilde satılan yaş sebze ve meyveler tüketicilerce seçilmeden, satıcılarca gerekli hijyen koşullarına dikkat edilerek satışa sunulacağı belirtilmişti. Şimdi ise vatandaşlar marketten ambalajlı olarak satın aldığı meyve ve sebzeleri koronavirüs riskine karşı nasıl dezenfekte etmesi gerektiğini araştırıyor..

Corona Virüse Karşı Meyve ve Sebzeler Nasıl Dezenfekte Edilir?

Corona Virüse Karşı Meyve ve Sebze temizliği

Corona virüsü salgınına karşı en büyük önlemin hijyen olduğunu daha önce ki yazılarımda da belirtmiştin. Gerek Sağlık Bakanlığı olsun gerekse Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) olsun hem kişisel temizliğin hem de çevre temizliğinin bu virüs üzerinde büyük bir etki sağladığını söylemektedir. Özellikle günlük tüketimlerimiz için marketlerden satın aldığımız meyve ve sebzelerin virüse karşı iyi dezenfekte edilmiş olması oldukça önemli bir husus. Tüm bunların yanında bireyler "Marketten aldığımız meyve ve sebzeleri koronavirüse karşı nasıl dezenfekte etmeliyiz?" sorunun cevabını merak etmektedir. İşte meyve ve sebzeleri corona virüsüne karşı dezenfekte etmenin yolları...

 • Kir, kum, böcek ve diğer ilaçları meyve ve sebzelerden gidermek için bol suyla dezenfekte edin. Bol su her daim gıdaların mikroplardan arınmasında büyük bir role sahiptir.
 • Yiyeceklerinizi kesinlikle sabun, deterjan vs gibi temizlik malzemeleriyle dezenfekte etmeyin. "Sabunun yalnızca ellerinizi temizlemek için olduğunu unutmayın".
 • Ambalaj içerisinde satın aldığınız ürünlerin temiz olduğunu düşünmeyin. Dışarıdan satın aldığınız her meyve ve sebzeyi bolca yıkayın.
 • Yiyeceklerinizi 3 dakika boyunca 65 derece sıcaklıkla pişirebilirsiniz. Bu sıcaklık virüslerin ortadan kalmasına önemli ölçüde yardımcı olacaktır. 
 • Koronavirüse karşı alacağınız bir diğer önlem ise dışarıdan ürün tüketimini bir süreliğine sınırlandırın. Mümkün olduğunca evde kendi kontrolünüzde pişirdiğiniz yemekleri tercih edin.

Koronavirüs riskine karşı tüm meyve ve sebzeleri yemeden önce iyice yıkamanız, oluşabilecek risk faktörlerini ortadan kaldırmanın en etkili yoludur. Özellikle çoğu üründe yer alan toprakların bol suyla temizlenmesi önerilmektedir. Toprak genellikle içerisinde sayısız bakteri, mikrop ve virüsleri barındırmaktadır. Bu sebepler sebze ve meyveleri akan bir musluk altında tıpkı bulaşık yıkar gibi bol suyla dezenfekte etmeniz önerilmektedir. 


Hassas Sebze ve Meyvelerin Temizliği

Corona Virüse Karşı Meyve ve Sebze temizliği

Koronavirüse karşı meyve ve sebzelerinizi temizlerken her daim bol su ve yüksek basınç kullanmanız gerekğini unutmayın. Tüm bunların yanında domates, mantar, çilek, dut ve böğürtlen gibi hassas gıdaları her daam düşük basınçlı su altında yıkayın. Yıkama işleminin sona ermesinin ardından meyve ve sebzelerinizi kevgire koyarak durulamaya bırakın. Eğer ki yıkamak istediğiniz ürün çilek gibi topraklı gıdalarsa muhakak su dolu bir kabın içerisinde bir kaç dakika bekletmeye özen gösterin.


Yeşilliklerin Temizliği

Corona Virüse Karşı Meyve ve Sebze temizliği

Büyük bir kaseyi suyla doldurun ve yeşillikleri içine atın. Marul, roka, yeşil soğan vb. yeşillikleri bir kaç dakika suda kalmasının hemen ardından kabınızı boşaltarak yeniden suyla doldurun. Su dolu kabın içerisinde bu kez bir kaç yemek kaşığı sirke atarak yeşilliklerinizi tekrardan suya batırın. Ortalama 5 dakika sirkeli suda beklettiğiniz yeşillikleri kabın içerisinde alarak kevgire bırakın. Bize kalırsa bu aşamada yeşilliklerinizi bir kez daha suya bırakmanızı öneririm. Böylelikle hem daha temiz ve sağlıklı olmasına hemde üzerinde ki kum vb. parçaların tamamen dökülmesine yardımcı olacaksınız. Öte yandan bol su ile yeşilliklere yapacağınız temizlik, sizi ve ailenizi koronavirüse karşı korumada en etkili çözümlerden olacaktır. 


Köklü Sebzelerin Temizliği

Corona Virüse Karşı Meyve ve Sebze temizliği

Köklü sebzeler genellikle toprak içinde olmasından dolayı son derece kumlu ve farklı mikroplara sahip olmaktadır. Genellikle Türk mutfağının olmazsa olmazları arasında yer alan patates, kereviz, havuç, turp gibi sebzeleri koronavirüs riskine karşı doğru dezenfekte etmek için bolsu altında yıkayın. Yıkama işlemlerinizde bir fırça kullanarak sebzenin üzerini su altında bolca fırçalayın. Fırçalama işleminiz bittikten sonra köklü sebzeyi yeniden suya sokarak durulama işlemine geçebilirsiniz. 


Meyve Temizliği

Corona Virüse Karşı Meyve ve Sebze temizliği

Tıpkı sebzelerde olduğu gibi marketten aldığınız meyveleride bol suyla yıkamanız gerekmektedir. Örneğin elmaları daha temiz ve hijyenik bir hale getirmek için suyun altına sokarak bolca ovalayın. Ovalama işlemi bittikten sonra meyvelerinizi temizlenmiş veya sterilize edilmiş bir tabağa koyarak tüketin. Doğrudan el temasından kaçınmanızda fayda var. Yıkma işlemlerinizde eldiven kullanmaya dikkat edin.


Yiyeceklerimi Koronavirüse Karşı Nasıl Korurum?

Corona Virüse Karşı Meyve ve Sebze temizliği

 • Çiğ ve tüketime hazır gıdaları kesinlikle ayrı bölümlerde saklayın. 
 • Çiğ etin dolabınızda yer alan diğer gıdalara bakteri vs. bulaştırmaması için sızdırmaz kaplarda saklayın.
 • Çiğ yiyecekler ve yemeye hazır yiyecekleriniz için farklı doğrama tahtaları kullanın. 
 • Çiğ yiyeceklerde kullandığınız bıçaklar ve diğer mutfak eşyalarını bol su ve deterjan yardımıyla iyice dezenfekte edin.
 • Çiğ et veya kümes hayvanlarını suda yıkamayın. Bunun yerine zararlı bakterileri ortadan kaldırmak için iyice pişirmeye ve mutfak ekipmanlarınızı temiz tutmaya özen gösterin.

Koronavirüse Karşı Mutfak Temizliği

Corona Virüse Karşı Meyve ve Sebze temizliği

 • Herhangi bir yiyecek hazırlamadan önce ellerinizi en az 20 saniye boyunca bol su ve sabunla yıkayın. Yıkama işleminiz sırasın ellerinizi ağzınıza, gözünüze veya burnunuza yaklaştırmayın. 
 • Meyve veya sebzeler gerek temizliğini olsun gerekse pişirmesini her daim eldiven kullanarak yapın. Bu sizi ve ailenizi virüslere karşı korumanın en etkili yolları arasında yer almaktadır.Yiyeceklerinizi her daim önerilen sıcaklıklarda pişirin. 
 • Mümkün olduğunca dondurulmuş hazır gıdalar tüketmeyin. Kendi sağlığınız ve aileniz için her daim besin değeri yüksek doğal gıdalar tercih edin.
 • Pişirdiğiniz yemekleri mümkün olduğunca günlük olarak hazırlayın. Örneğin bugün aileniz için hazırladığınız yemeği yalnızca bugün yetecek kadar yapın. Diğer günler taze ve yeni gıdalar tüketin.
 • Mutfağınızda mümkün olduğu sürece çöp biriktirmeyin hatta çöp kutunuzu mutfak dışında balkona koyun. Eğer balkon kullanımınız yoksa çöp kutunuzu sıklıkla bağlayarak ortadan kaldırın. 
 • Mutfağınızın her daim temiz olduğundan emin olun. Rutin olarak mutfak aletlerini, musluk, çatan, bıçak, tabak ve bardakları sıklıkla yıkayın. Yıkma işlemlerinizde bol su ve deterjan kullanmaya dikkat edin.
 • Her zaman olduğu gibi bir işe başladığınızda veya bir işi bitirdiğinizde ellerinizi bol su ve sabunla ovalayarak yıkayın. Bunu çocuklarınıza da sık sık tembihleyin.
 • Çiğ sebze ve yiyecekler için farklı doğrama tahtaları, bıçaklar ve mutfak gereçleri kullanın. Kullanacağınız her mutfak eşyasını bol suyla yıkamayı unutmayın.
  Sebzelerde dahil olmak üzere çiğ gıdalarla pişirilmiş yemeklerinizi farklı yerlerde muhafaza edin
  .

Önerilen İçerik: Koronavirüs Yüzeylerde Ne Kadar Yaşar?

Neoldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
524
327
364
323
372
348
333
101
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.