COVID-19: İzolasyon, Sosyal Mesafe ve Karantina Nedir?

COVID-19: İzolasyon, Sosyal Mesafe ve Karantina Nedir?
12.04.202014:08

Koronavirüse karşı alınan önlemler kapsamında sıklıkla karşımıza çıkan izolasyon, sosyal mesafe ve karantina kelimeleri ne anlama geliyor? Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere birçok kurumun adından söz ettiği bu kelimelerin anlamları...

Haber güncelleme tarihi 05.07.2021 09:42

Sosyal mesafe, herhangi bir bulaşıcı hastalığın yayılımını önlemek amacıyla hasta bireylerin sağlıklı bireylerle yakın temasını engellemeyi amaçlayan bir çeşit halk sağlığı uygulamasıdır. Sosyal mesafe genellikle grup etkinliklerini iptal etme, kamusal alanları kapatma ve sokağa çıkma sınırlandırmalarının getirilmesi gibi büyük ölçekli önlemlerini yanı sıra bireysel olarak kalabalıktan kaçınma gibi kararlarıda içermektedir. Daha önceki yıllarda SARS-CoV ve MERS-CoV hastalıklarıyla kendini gösteren bu virüs, bu kezde Aralık 2019'da Çin'in Wuhan kentinde COVID-19 olarak ortaya çıkmıştır.


COVID-19: İzolasyon, Sosyal Mesafe ve Karantina Ne Anlama Geliyor?

İzolasyon, Sosyal Mesafe ve Karantina Nedir

Koronavirüsü karşı alınan önlemler kapsamında "sosyal mesafe", "izolasyon" ve "karantina" kavramlarını sıkça duyar olduk. COVID-19 enfeksiyonunun yayılmasını önlemek için alınan tedbirler kapsamında kullanılan bu terimler tam olarak ne anlama geliyor? Giderek artış gösteren corona virüsü vakalarını en aza indirgemek için sıklıkla duyduğumuz bu kelimeler, vatandaşlar tarafından da merak konusu oldu. Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere birçok farklı kurumun adından sıkça söz ettiği sosyal mesafe, izolasyon ve karantina kelimelerinin anlamları..

İzolasyon Nedir?

İzolasyon, Sosyal Mesafe ve Karantina Nedir

Sosyal izolasyon olarak adlandırılan bu durum, tıpkı grip, Mers-Cov, HIV-AIDS, tüberküloz ve COVID-19 gibi bulaşıcı hastalıkların yayaılmasını önlemek amacıyla uygulanan bir çeşit önlemdir. İzolasyon kapsamında kişi kendini toplumda kısmi olarak veya tamamen soyutlamalıdır. Sosyal izolasyon kapsamında okullar, marketler, alışveriş merkezleri, spor müsabakaları kısacası topluma açık birçok alan geçici olarak kapatılmaktadır

Sosyal izolasyonla beraberinde sıklıkla duyduğumuz evde izolasyon kelimesi, easa olarak evde kalmak ve dışarıya çıkmamak anlamına gelmektedir. Bireyler okul, iş veya seyat gibi durumlarını geçici süreliğine erteliyerek bu süreci evde geçirmesi durumu olarak bilinmektedir. Kendini izole etmesi istenen kişilerin herhangi bir sebeb bağlı olarak toplum içine çıkması veya diğer insanlarla yakın mesafe kurması oldukça tehlikeli ve endişe vericidir. Bu sebeple evde izolasyon uygulamalarında kişi hem kendi sağlığı hemde toplum sağlığı için çevresinden uzak durmalıdır.


Karantina Nedir?

İzolasyon, Sosyal Mesafe ve Karantina Nedir

Karantina, bulaşı bir hastalığa maruz kaldığı düşünülen şüpheli bir insanın ya da hayvanın, belirtilen hastalığın kuluçka süresine eşit olarak çevresiyle temasa girmesini engellemek amacıyla alınan tedbirleri kapsamaktadır. Bir çeşit sağlık yalıtımı olarak da adlandırılan bu durum, hem kişinin hemde toplumun sağlığını korumaya yönelik bir adımdır.

Karantina, herhangi bir salgın hastalığın yayılmasını önlemek için uygulanana katı bir izolasyon durumu olarak nitelendirilmektedir. Bir kişinin veya bir grup insanın bulaşıcı bir hastalığa maruz kalabilmiş olabileceği düşünülerek bu bulaşıcı hastalığın olası yayılımını önlemek için alınan bir çeşit önlem durumudur. Karantinaya alınana bireyler, bulaşıcı hastalığa ait semptomları göstermeseler de bu yalnızca önlem amaçlı olarak uygulanmaktadır. Ülkemizde COVID-19 salgınına karşı alınan en büyük karantina örnekleri: Hacıdan dönen vatandaşlarımızın Konya ve Ankara'da ki yurtlara yerleştirilerek 14 gün karantinaya alınması, yurt dışından gelen öğrencilerimizin çeşitli yurtlara yerleştirilerek 14 gün boyunca izlemeye alınmaları yer almaktadır.


Sosyal Mesafe Nedir?

İzolasyon, Sosyal Mesafe ve Karantina Nedir

Son zamanlarda sıklıkla karşımıza çıkan sosyal mesafe terimi, yaşanan koronavirüs salgınına karşılık kendinizi diğer insanlardan soyutlamanız anlamına gelmektedir. Burada bahsi geçen soyutlama kavramı aslında bulaşıcı hastalıkların yayılmasını engellemek için insanlarla arasında fiziksel bir mesafe koymanız gerektiğini söylemektedir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve T.C Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalarda diğer insanlarla aranıza 2 metre mesaafe koymanız, kalabalık yerlerden uzak durmanız, zorunlu olmadıkça seyahate çıkmamanız, toplu taşıma araçlarına sınırlama getirilmesi ve zorunlu olmadıkça dışarı çıkılmaması gibi tedbirlerin temel sebebi budur.

Türkiye'de koronavirüse karşı alınan önlemler kapsamında tüm vatandaşlarımıza yapılan "evde kal" çağrısının temel sebebi sosyal mesafeyi korumak amacıyla yapılmaktadır. Solunum ve temas yoluyla son derece kolay bulaşabilen COVID-19 enfeksiyonuna karşı her bireyin sosyal mesafe kuralına uyum sağlaması gerekmektedir. Bu kurallar özellikle 65 yaş üstü bireyler ve kronik rahatsızlığı olan kişiler için çok daha büyük önem taşıdığını unutmayın.


Kimler kendini izole etmeli?

İzolasyon, Sosyal Mesafe ve Karantina Nedir

Yeni tip koronavirüs COVID-19 enfeksiyonu belirtilerine sahip her bireyin kendini izole etmesi gerekmektedir. SARS-CoV-2 virüsünün neden olduğu Covid-19 enfeksiyonu belirtileri arasında:

  • Ateş
  • Öksürük
  • Yorgunluk
  • Nefes almada zorlanma

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bireyler herhangi bir semptom göstermeye başlamadan 1 ila 14 gün öncesinden bu hastalığa yakalanmış olabilir. Koronavirüs hastalığının (COVID-19) en yaygın semptomları ateş, yorgunluk ve kuru öksürüktür. Çoğu kişi (ortalama %80) özel bir tedaviye ihtiyaç duymadan iyileşebilmektedir. Bazı bireyler nadir de olsa bu hastalığı ağır semptomlarla atlatabilirken bazen ölümcül sonuçlar doğurabilmektedir. Tüm bunların yanında yaşlılar ve kronik hastlığa sahip vireylerin bu hastalığı ağır geçirmesi daha olasıdır. Tüm bu sebepler göz önüne alındığında evinizde kendinizi 14 gün boyunca izole etmeniz gerekmektedir. Eğer ki belirtilen semptomlara sahipseniz ve aradan geçen bir haftaya rağmen ateşiniz düşmüyorsa ya da nefes darlığı çekmeye devam ediyorsanız derhal ALO 184'ü arayarak durumun ciddiyetini söyleyin.  


Sosyal mesafe ile fiziksel mesafe arasındaki fark nedir?

İzolasyon, Sosyal Mesafe ve Karantina Nedir

Bazı sağlık çalışanları, sosyal mesafe terimine alternatif olarak fiziksel mesafe kavramını daha çok kullanmaktadır. Fiziksel mesafe bir nevi fiziksel uzaklaşma olarak da adlandırılıyor. Peki fiziksel mesafe ne anlama geliyor. Bu kelime aslında koronavirüs enfeksiyonunun insanlar arasında ki yayılımını durdurmak için fiziksel mesafeyi korumanın önemini vurguluyor. Terim aynı zamanda insanların fiziksel olarak ayrıldıklarında sosyal medya ve dijital teknolojiyi kullanarak arkadaşlarıyla veya aileleriyle zaman geçirmeleri gerektiğini ortaya koymaktadır. 

Önerilen İçerik: Koronavirüs Yaşlıları Neden Etkiliyor?

Neoldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
17
9
7
5
5
4
6
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 4
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.