Hafta Hafta Gebelik Dönemi

Hafta Hafta Gebelik Dönemi
16.11.201508:44

40 hafta süren gebelik sürecinde merak edilen her şeyi sizler için araştırdık. İşte hafta hafta hamilelik süreçleri...

Haber güncelleme tarihi 19.04.2018 11:30

Daha önce sizler için Gebelik Haftası Hesaplama ve Gebelik Belirtileri adlı içeriğimizi hazırlamıştık. buraya tıklayarak okuyabilirsiniz. Şimdi hafta hafta gebelik dönemini anlatacağız.

GEBELİKTE 1. HAFTA
Ortalama 2-3 ay önce başlayan bir grup hücresinden, yaklaşık 20 yumurta, sıvı dolu kesecikle büyüyerek, aralarında bir yarış oluşmaktadır. Döllenme şansı büyük olan, yumurta haline gelmeye çalışır ve en büyük olan çatlar. Bu sayede yumurta karın boşluğuna atılır. 2 adet döneminin ortasında olan bu dönem, kadınların hamile kalması yüksek olduğu dönemdir. Gebelik planı yapan çiftler, bu dönemde kendilerine mutlaka zaman ayırmalıdır. 

Karın boşluğuna atılan tüpler tarafından yakalanan yumurta, ortalama 12-24 saat arasında döllenmeyi beklemektedir. Döllenme olduğu zaman, gebeliğin birini aşamasına geçilir. Döllenmenin olmaması durumunda yumurta ölür ve adet kanaması görülür.
Adet döngünüzün 14. gününde, yumurtlama ismi verilen bu zamanda sağ ve sol fallop tüpünüz atılacak olan yumurta hücresi büyümeye başlar.

fallop-tupu.jpg

Fallop tüpleri, bebeğin geliştiği rahimin sağında ve solunda bulunan kanallardır ve kanalların içi, rahimin iç tabakasına olan tüycüklerle kaplıdır.

2-001.jpeg

Pelvis ismi verilen kemik çatısında rahim bulunmaktadır. Mesane adı verilen idrar torbası ve kadın bağırsak ile çok yakındır. İdrar torbası ve rahmin birbirine yakın olması sebebinden dolayı hamilelik döneminde sık sık idrar yapma ihtiyacı oluşur.

Fallop tüpleri, tarafındaki yumurtalık ile yakın bir temas halindedir ve uçlarında bulunan hareketli saçaklar, yumurtlama olayı ile atılan hücreleri yakalar ve içeride ilerlemesini sağlamaktadır. Döllenme olayı, fallop tüpünün içerisinde oluşur. Yumurtlama sırasında, serbest olan yumurta hücrelerinin karın boşluğuna düşmemesi için en önemli şey, fallop tüplerinin yakalama hareketleridir.

4-010.jpg

Yumurta hücresi, yumurtalıklarda bulunur ve o.15 milimetre çapında olan hücredir. Adet döneminin ilk gününden olgunlaşmaya başlar ve bu süreçte folikül ismi verilen sıvı dolu keseciğin içindedir. Folikül, 18-20 milimetre çapına ulaştığı zaman,çatlama olur ve yumurta hücresi serbest kalarak fallop tüpünün içerisine girer.

5-008.jpg

Fotoğrafta anne adayına ait kromozom ve genlerin oluşturduğu hücre çekirdeğini ve hücreyi çevreleyen, Zona Pelusida isimli kalın bir çeper görünmektedir. Bu çeper sadece sperm hücresinin girmesini ve hücrenin sadece insan spermi tarafından döllenmesine garanti eden bir sistemdir.


1. Hafta Alınması Gereken Vitaminler

Hamile kalmak üzere olan veya hamile kalmak için uğraşan kadınların, folik asit ve vitamin yönünden zengin olan besinleri tercih etmeleri gerekmektedir. Gün içerisinde ortalama 400 mikrogram folik asit alınması önerilir. Alınmaması durumunda ise, bebekte beyin ve sinir sisteminde bozukluklar oluşabilir.

Uzak Durulması Gerekenler

Hamile kalma isteği olan kadınların kesinlikle alkol, sigara ve uyuşturucudan uzak durması gerekir. Bu tehlikeli maddeler, doğumda komplikasyonlara, bebekte solunu yolu problemine, gelişim bozukluğuna ve düşük kilo gibi problemlere sebep olmaktadır. İlaçların kesinlikle doktor kontrolünde azaltılması veya bırakılması gerekmektedir. En ufak baş ve karın ağrısı gibi durumlarda, ağrı kesici içilmemelidir. Doktor kontrolü dışındaki ilaçlar, bebekte gelişi bozukluğuna hatta düşüklere bile sebep olmaktadır.


GEBELİKTE 2. HAFTA

Hamilelikteki ilk hafta östrojen ve progesteron hormonunun salgılanmasının çoğalmasından dolayı, rahimde değişiklikler ortaya çıktı. Kan damarları yönünden, döllenmiş yumurtanın yaşayabileceği  ortam haline geldi. 2. haftanın başında, bir tane yumurtanız olgunlaşacak ve yumurtlama olacaktır.

(Ovulasyon, folikülünden ayrılan yumurta hücresinin, fallop tüplerine doğru ilerlemesidir)

Ovulasyon ardından 12-24 saat içerisinde erkek tarafından gelen, ortalama 250 milyon tane spermden sadece 1 tanesi döllenir. 250 milyon spermden 400 tanesi, 10 saat süren bir yolculuğu tamamlar ve en şanslısı olan 1 tanesi 20 dakika süren döllenmeyi gerçekleştirir.

Döllenme olayı sonrasında 10 ile 30 saat arasında sperm hücresi çekirdeği, yumurta ile birleşerek genetik mateyeller aktarılmaktadır. Spermlerden Y kromozomu geliyor ise erkek, C kromozomu taşınırsa bebeğin cinsiyeti kız olacaktır.

Döllenme olayı sırasında, doğacak bebeğin cinsiyeti belirlenir ve belirleyici etmen de spermlerden gelen hücrenin genetik kodudur.

23-009.jpg

Döllenme esnasında zigot ismi verilen döllenmiş yumurta, fallop tüplerinden rahime doğru 3-4 boyunca ilerler. Bu ilerleme sırasında, aynı şekilde 16 hücreye ayrılmaktadır. 1 veya 2 gün içerisinde rahim duvarına tutulur ve burada gelişmeye başlar ve devam eder.

İlk haftada olduğu gibi, gün içerisinde 400 mikrogram folik asit, mineral ve vitamin açısından zengin olan besinleri tüketmelisiniz.


GEBELİKTE 3. HAFTA

3. haftalık süreçte, fetüs büyümeye ve gelişmeye devam etmektedir. Blastosit ismi verilen hücre topu, rahim duvarına tutulduğu zaman plasentaya dönüşen alani HCG'nin salgılanmasını sağlar ve yumurta üretimi durdurulur. Rahim duvarının dökülmesi ve yolculuğun bırakılması, östrojen ve progesteron hormonlarının salgılanmasıyla önlenmiş olur. 

(HCG : Gebelik testinin pozitif çıkmasına yarayan bir hormondur)

Hücre topu çevresinde amniyotik keseye dönüşmüş olan amniyotik sıvı biriktirmeye başlamaktadır ve bu sıvı, gebeliğin sonuna kadar fetüsün etrafını saracak ve korumaya alacaktır. 

Alınması Gereken Vitaminler

İlk 2 haftalık süreçte olduğu gibi bu hafta içerisinde de 400 mikrogram folik asit alınımına devam edilmelidir. Yeterli  oranda ise kalsiyum, demir ve protein alımı mutlaka yapılmalıdır. Protein, dokuların yeni oluşum sürecinde etkisi büyük olduğundan, hamilelik sürecine girildiği anda arttırılması gereken besinlerdendir. Günlük ortalama 45 gram tavsiye edilirken, hamilelik sürecinde bu oran 70 gram olur. Kemik ve diş gelişimi için de çok yararlıdır.

Beslenme düzeni içerisinde, süt ve süt ürünleri, baklagiller ve yeşil sebzeler eksik olamamalıdır. Bebeğin kan yoğunluğu sürekli artacağı için de kan yapan ve demir içeren besinlerin tüketilmesi gerekmektedir. 

Hamilelik Belirtileri

 • Şiş ve hassas göğüsler
 • Sık idrara çıkma
 • Koku alma duyusundaki hassasiyetin artması
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Vücudun ısısında görülen artış miktarı​

GEBELİKTE 4. HAFTA

Embriyo 4. haftada, haşhaş büyüklüğündedir ve 2 katmandan oluşmaktadır. Katmanların özelliği ise organların ve uzuvların gelişebileceği epiblast ve hipoblast katmanlarıdır.

4. haftanızda gebeliğinizin yeni farkına varmış olabilirsiniz. Evde kendiniz gebelik testi yaptığınız zaman, pozitif çkmaktadır ve bundan sonra doktor kontrollerine başlayabilirsiniz. 6. haftadan önce doktorlar kontrole çağırmazlar. Yapmanız gereken en önemli şey gereksiz ve reçetesiz ilaç almamanızdır.

ilac-001.jpg

Alınması Gereken Vitaminler

Önünüzde bulunan 6 haftalık süreç hem bebeğiniz hemde sizin için hayati bir önem taşınmaktadır. Artık sadece kendiniz için değil, bebeğiniz için de beslendiğinizden dolayı demir, kalsiyum, protein ve folik asitin zengin olduğu besinleri tüketmeniz gerekmektedir.

Hamielikte çiğ et kesinlikle tüketmemeniz gerekmektedir. Temas etme durumunda bile ellerinizi bol su ile temizce yıkamanız gerekir.

Hamilelik döneminde ve hamile kalma çalışmaları sırasında, hijyene çok fazla önem vermelisiniz. Vücudunuza temas eden virüsler ve mikroplar bebeğinizin gelişimini olumsuz şekilde etkilemektedir.


GEBELİKTE 5. HAFTA

Hızla bütümeye devam eden susam büyüklüğündeki embriyo, rahminizin derinliklerinde bulunmaya devam ediyor. Bebeğinizin beyin, omurilik, sinirler ve omurgasının oluşacağı tüp, üst katman olan ektodermde gelişme göstermektedir. 

Orta katmanda yani mezodermde kalbi ve dolaşım sistemleri oluşmakta ve kalp, odacıklara ayrılarak atmaya başlamaktadır. 

Endoderm, ismi verilen üçüncü katmanda akciğer, bağırsaklar, boşaltım sistemi, karaciğer, pankreas ve tiroit oluşmaya başlamaktadır.

Spor Zamanı Geldi

5. haftadan itibaren düzenli bir spor programına başlamalısınız. Gücünüzü arttırmak için yapılacak basit hareketler ile kilo almaktan kurtulursunuz, bel ve sırt ağrılarınızı en aza indirirsiniz.

51-001.jpg

Ağır sporlardan kaçınmalısınız. Yürüyüş ve yüzme gibi egzersizlerin üzerinde durabilirsiniz. Doğumdan sonra kilo vermeniz çok daha kolay olur.

Gebelik dönemi, vücudunuzun en ufak bir etmene karşı bile çok büyük tepkiler verdiği dönemdir. Bu dönemde bitki çayları, bitkisel karışımlar, vitamin ve ilaçlar hakkında bilgi sahibi olmadan tüketmeniz önerilmez.

Kötü Alışkanlıklarınızdan Vazgeçme Zamanı

Zararlı alışkanlıkların hamileliğe etkisi çok büyüktür. Düşükler, zihinsel ve fiziksel gerilik ve bunun gibi ciddi sorunların sebebi, alkol sigara ve uyuşturucu olma ihtimali yüksektir. Kullanmanın dışında, sigara içilen ortamlarda bile kesinlikle bulunmamanız gerekir.

Ev İşlerinde Dikkat!

Evinizin işleri bebeğinizin gelişimi ve sizin için tehlikeli bir durum yaratabilir. İşinizde ağır metaller ve radyasyonla temas halinde çalışıyorsanız işinizde değişim yapmanız gerekebilir. 

Hamileliğiniz sürecinde, böcek ilaçları, temizlik ürünleri ve suda bulunan kurşun bebeğinizin sağlığını tehdit edebilir. Doktorunuzun gözetimi altında hamilelik sürecinizi tamamlamalısınız.


GEBELİKTE 6. HAFTA

Hamileliğin 6. haftasında, bebeğin baş ve kuyruk bölgesi şekillenmektedir. Akciğer, burun, damak ve çene oluşmaya başladı ve el ayakları belirginleşmeye başladı. Hamileliğin 6. haftasında bebeğin kafa kısmında beyin odacıkları oluşmaktadır.

6..jpg

Anne adaylarının 6. haftasında gebelik belirtilerini biraz daha hissedebilirsiniz. Göğüslerde şişkinlik ve hassasiyet, meme uçlarının rengindeki koyulaşmalar gibi gözle görülen belirtiler ortaya çıkmaktadır.


GEBELİKTE 7. HAFTA

7. haftasında böğürtlen büyüklüğüne ulaşan bebeğinizin kuyruk sokumu, bu dönemde kuyruk şeklindedir. Birkaç hafta sonra kuruk görüntüsünden kurtulacaktır ve bebekte küçülen tek şey olması yönünde önem taşımaktadır. 

77.jpg

Bebeğinizin rahim görüntüsüne baktığınız zaman göz kapaklarının oluştuğunu, burun deliklerini ve derinin altında bulunan ince damarları görmeniz mümkündür. Bebeğinizin beyninin iki lobu, hızlı gelişim sürecindedir.

5. haftada, boyutu iki katına çıkmış olan bebeğinizden dolayı, çok fazla yemek yiyor ve idrara çıkıyor olabilirsiniz. Hamilelik dönemi öncesiyle şimdiki arasındaki, vücudunuzun kan oranının farkı % 10 olmuştur. Bu oran, hamileliğinizin son haftalarıda %40-45 gibi artışlara ulaşacaktır.

İlk Doktor Muayenesi

En uzun doktor muayenesi, ilk muayenedir. Tüm kontrolleriniz en ince ayrıntılarına kadar yapılacak, geçmişiniz incelenecek ve yolunuza nasıl devam etmeniz konusunda bilgi verilecektir.

Doktor muayenesinde size sorulacak sorular şu şekildedir : 

 • Son regl döneminizin başlangıç ve bitiş tarihi
 • Adetlerinizin düzeni ve ne kadar sürdüğü
 • En son regl döneminizden sonra, karşılaştığınız farklılıklar
 • Geçmişte yaşanılan jinekolojik problemler hakkında detaylı bilgi
 • İlaçlarınız ve kronik hastalıklar
 • Psikiyatrik problemler
 • ilaçlara olan alerjileriniz
 • Geçirmiş olduğunuz ameliyatlar
 • Geçmişinizde olan kötü alışkanlıklar
 • Taciz veya tecavüz gibi olaylarla karşılaştığınız durumlar
 • Ailede süregelen kronik hastalıklar
 • Son regl olma tarihinizden beri kullandığınz uyuşturucular, besin takviyeler,
 • Eşinizin ailesinde olan genetik sorunlar veya kromozoma hastalıklar​

​Yapılan Muayeneler veTestler

 • Simir testi
 • Klamidya ve bel soğukluğu için kültür testi
 • Detaylı fiziksel muayene
 • İdrar testi
 • Kan grubunun ve Rh durumunun belirlenmesi
 • Anemi testi
 • Rubella, Hepatit B ve Frengi gibi hastalıkların bağışıklık kontroller
 • Suçiçeğine bağışıklık testi ( Hastalığı geçirmeyenler için)

​GEBELİK DÖNEMİNDE CİNSELLİK

En çok merak edilen konulardan biri de hamilelik döneminde cinselliktir. Hamilelik dönemindeki cinselliğin bebeğe zararı dokunup dokunmayacağını merak mı ediyorsunuz? 

Eğer doktorunuz tarafından uyarılmadıysanız cinsellik bir sorun oluşturmaz. Anne karnındaki bebek çok iyi korunmaktadır. Rahim ağzı, enfeksiyonlarla savaşan bir kalın tabaka içermektedir. Bu tabaka da mukus tabakasıdır. 

Hamileliğin son dönemlerinde yaşanılan cinsel ilişkiler, doktordan doktora göre değişiklik göstermektedir. Son 4 hafta içerisinde cinsel ilişkiye girilmesini onaylamayan doktorlar da bulunmaktadır, onaylayanlar da...

Anne karnı, büyük olacağından dolayı, cinsel aktivitelerde zorlanmamalıdır.

Hamilelik dönemine uygun cinsel ilişki pozisyonları da şu şekildedir : 

7-006.jpg

 

GEBELİKTE 8. HAFTA

8. haftada, bebeğinizin boy uzunluğu 1.4 ile 2 cm arasındadır. Hamileliğin 8. haftasında bebeğin, göz kapakları ve çukurları oluşmaktadır. Bebeğin kulakları, hem içerden hem de dışardan şekillenmektedir.

Bebeğin boğazından akciğerine giden tüpler, dallara ayrılmıştır. Vücudun gövdesi hem genişler hem de uzamaktadır. Bu hafta içerisinde, bebeğin ayak parmakları ve dirsekleri oluşmaktadır.

DÜŞÜK

Hamileliğin ilk 20. haftasında, embriyo veya cenin, rahimden başka yerde yaşamlarını sürdüremeden hamilelik son bulur.

20. haftadan sonra biten hamilelik düşük değil, ölü doğumdur.

dusuk-yapmak.jpg

Düşüğün Belirtileri

 • Kramp
 • Vajinal Kanamalar
 • Parça Düşürme
 • Durup Başlayan Ağrılar
 • Sırtta başlayan ve karnın altına doğru ilerleyen ağrı

Düşüğün Sebepleri

Kesin olarak düşüklerin sebepleri bilinmez ve nedenleri tespit edilmez. Çok erken zamanlardaki düşüklerin sebebi de embriyonun gelişimindeki normal olamayan ilerlemelerdir.

Listeriosiz, toksoplazma ve frengi gibi enfeksiyonlarda, düşük riski fazladır.

Sigara içen kadınların düşük oranı, şüphesiz ki yüksektir. Alkol, düşün oranının artmasını sağlayan, yasaklanan ürünlerdendir.


GEBELİKTE 9. HAFTA

Hamileliğin 9. haftasında bebeğinizin ayak parmakları oluştu. Bebeğinizin bacakları ve kolları uzamakta ve bebeğin elleri, kıvrılmış bir halde, kalbinin üzerinde durmaktadır. Bebeğinizin başı daha diktir. Boyun daha çok gelişmiştir. Göz kapakları, gözlerini ufak ufak kapatır. Bebeğiniz, çok ufak olmasına rağmen, küçük insan görüntüsündedir.

Bebeğiniz, rahminizin içerisinde büyürken, sizin de beliniz kalınlaşmaktadır. Anne adaylarının göğüslerindeki dolgunluk ve hassasiyet çok artmıştır. Göğüslerinize iyi bakacak alttan destekli bir model sütyen kullanmalısınız.

Hormonların etkisi ile, mide yanması ve hazımsızlık gibi şikayetler artmaktadır. Bu durumdan sonra da yemek yerken asla doymayın, midenizi şişirmeyin, az ve sık yemek yemeyi tercih edin.

Beslenme Düzeninize Dikkat Edin

Meyve ve sebze ağırlıklı beslenmelisiniz. Vitamin, demir, folik asit, C vitamini ve kalsiyum ağırlıklı besinler tüketin.

C vitamini, demir emilimi ve fetal doku gelişiminde aktif rol oynamaktadır. Ağırlıklı olarak C vitamini tüketin.


GEBELİĞİN 10. HAFTASI

Hamileliğinizin 10. hafta sonunda bebeğiniz embriyo değil, fetüs olarak adlandırılır. Hamileliğin tehlikeli dönemleri atlatılmış bulunmaktadır. Bebeğiniz, insan görünümüne girmeye başladı. Bebeğinizin gelişimini siz de ufaktan hissetmeye başlayacaksınız. 

10. haftadan itibaren bebek, sıvı içerisinde hareketlenmeye başlar ve el-ayakların şekillenmesi ilerlemiştir. Bu dönemde bebeğinizin kuyruk kısmı yok olmuştur. Nefes alıp vermeye başlar ve organlarının gelişimi bu dönemde tamamlanmış sayılmaktadır.

10.-hafta.jpg

Bu haftada bebeğin damak ve dudak yapısı gelişmiştır. Ultrasonda da bebeğinizin ağzını açıp kapama hareketini rahatça görebilirsiniz.

Anne adayları için 10. haftada karınları yuvarlak görünmeye başlar. Az kilo alma durumu olabilir. Kıyafet olarak da kendinizi rahat ettireceğiniz giyiseleri giyin. Bel bölgesi lastikli olan kıyafetleri öneriyoruz. 

Bu dönemde anne adayları baş ağrısı, midede yanma, memelerde hassasiyet, çabuk sinir, keyifsizlik ve kabuzlık gibi sorunlarla karşı karşıya kalabilir.

Anne adaylarında bu dönemde diş hastalıkları ve varis görünebilir. Karın kısmınız büyüdükçe gözünüze hoş gelmez.


Beslenme Düzeni

beslenme.jpg

 • Gün içerisinde 6-8 bardak su tüketmekisiniz.
 • Şekerli ürünlerden uzak durunuz.
 • Yemeklerinizde sıvı yağ kullanmayı tercih edebilirsiniz.
 • Çay, kahve yerine sağlıklı olan bitki çaylarını tüketmeisiniz.
 • Çiğ et, salam, sosis ve sucuktan kesinlikle uzaklaşmalısınız. 
 • Sütlerinizi pastorize kullanın. 
 • Meyve ve sebzeleri mevsiminde tüketin.
 • Midye ve konserve balıktan uzak durun.
 • Diyet çikolata, diyet reçel gibi ürünleri sakın tüketmeyin.
 • Olabildiğince güneşlenin.
 • Saç boyası ve kozmetik ürünlerinden uzak durmalısınız.

​GEBELİKTE 11. HAFTA

11. hafta ile, hamileliğin 1/4'ü tamamlanmış bulunmaktadır. Düşük yapma oranı % 1'dir. Geçen hafta 5 gram olan bebeğiniz, şimdilerde 8 gramdır. Bebeğinizin kafası, bu zamanda hala vücudundan büyüktür ve günler geçtikçe azalıp normal boyuta ulaşmaktadır. Gözdeki iris tabakası oluşmaya başlanmıştır. Cinsiyet konusunda detaylı bilgi yoktur.

Elleri yumruk halindeki bebeğinizin diş etleri altında, diş yerleri oluşmaktadır. Saçları ve tırnakları gelişmeye başladı.

Anne adayları bu dönemde, sırt ve bel ağrılarıyla karşılaşılabilir. Ayak ve bacak krampları görülebilir. 

11. Haftada Dikkatli Olunacak Durumlar

 • Bebeğiniz hareket etmeye başladıysa ve normal hareketlerinden az hareket ediyor ise doktorunuzu aramalısınız.
 • Ani, sürekli ve şiddetli bir karın ağrısı
 • Vajinal kanama ve akıntı olduğu durumlar
 • İdrar yapamıyorsanız yaparken bile yanma ve ağrı var ise doktorunuzu arayın.
 • Ateş ve kusma varsa dikkatli olmalısınız.
 • Başınız sürekli dönüyorsa dikkatli olmalısınız.
 • Yüzde, gözde şişkinlik varsa
 • Şiddetli başağrısı varsa
 • Bayılma varsa ve kalp ritmi hızlı ise
 • Nefes almada zorlanıyorsa mutlaka bir doktora gidilmesi gerekir.

​Gebelikte Seyahate Çıkmak

Gebeliğiniz risk altında değil ise, sorunlu bir süreç geçirmiyorsanız, doktorunuzun bilgisi ve izni olduğu takdirde seyahate çıkmanızda problem yoktur.


GEBELİKTE 12. HAFTA

3. ayın son haftasında olan bebeğiniz, artık yeşil misket limon boyutuna ulaşmıştır ve bu hafta da refleksleri gelişmektedir. Parmakları açıldığında emme riski gelişecektir. Siz hissetmezsiniz ama karnınıza bastırdığınız zaman, bebeğinizin göbeği kımıldayacak. 

Hızlı zaman diliminde büyüyen bağırsaklar, göbek deliğine değil, göbek kordonuna göre uzanacaktır. Böbrekleri idrarı, idrar kesesine ulaştıracaktır. Bu haftada bebeğin yüzü, tamamen insan gibi görünmeye başlamıştır ve kulakları da olduğu yerde büyümeye devam etmektedir.

Anne adayının rahmi, alt karın bölgesinde doktor tarafından hissedilecek kadar büyümüş haldedir. Rahim büyüdü ve idrar kesesinin baskısından dolayı çok sık tuvalete çıkıyorsunuz. Bol kıyafetler giymenin zamanı geldi.

Bu süreçte unutmamanız gereken şeylerden biri de bebek eşyaları bütçesidir. Yavaş yavaş kenara para koyarak eşyalarını almaya başayabilirsiniz.

GEBELİKTE 13. HAFTA

İnce derisinden bebeğinizin damarları ve organları görünmektedir. Vücudu ve kafasının da aynı oranlarda devam edildiği görülmektedir. Düşük riski eskisinden çok daha azdır ama yine son güne kadar hamilelikte dikkatli olmalısınız. 

Libidonuz Artabilir

cin-011.jpg

Cinsel yaşamınızda bu haftalarda artış görülebilir. Cinsel ilişkiden çok daha fazla zevk alabilirsiniz. Sebebi ise rahim bölgesinde çoğalan kan damarlarının hassasiyetidir. Tekrardan söyleme gereği duyuyoruz: Hamilelik döneminde seks, bebeğe zarar vermez. Zarar gelecek durumda doktorunuz sizi uyaracak ve ara vermenizi isteyecektir.


GEBELİKTE 14. HAFTA

14. haftada bebeğiniz, kaşlarını çatıyor, yüzünü buruşturuyor ve gözlerini kısarak bakıyor. Ultrason görüntüsünden bebeğinizin parmağını emdiğini de görebilirsiniz. Bebeğinizin boyutu, orta boy limon kadar oldu ve kilo almıştır. Bebeğinizin karaciğeri, bu hafta içerisinde safra üretimine de başlamaktadır. Bebeğinizin hareket ettiğini söyleyebilirsiniz.

Giden enerjiniz bu haftada geri geliyor ve karnınızda çok hafif bir çıkıklık görülmektedir. Sıra geldi bebeğinizin cinsiyetini öğrenmeye...

Bazı anne babalar, sürpriz olmasını ister, bazıları da öğrenmek için can arar. İşte size yardımcı olacak maddelerimize bir göz atın.

Cinsiyeti Öğrenmenin Faydaları

 • Anne ve babalar, cinsiyetlerini öğrendikten sonra çocuklarıyla bağının kuvvetlendiğini savunmaktadır.
 • İlk çocuğunuz değil ise büyük olan çocuğunuzu cinsiyetiyle duruma alıştırabilirsiniz.
 • Zaman harcayacağınız bir nokta da isim seçmektir. Cinsiyetini erkenden öğrenenler için bu süreç uzun olacaktır.
 • Bebeğinize kıyafet alırken de zorlanmazsınız ve istediğinizi seçebilirsiniz.

​Cinsiyetini Öğrenmemenin Faydaları

 • Doğumdan sonra karşılaşacağınız büyük bir sürpriz olacaktır.
 • Cinsiyetini merak etme ve bir an önce öğrenme isteği ile en zor hamilelik dönemlerini atlatacaksınız.
 • Yanlış cinsiyet gibi bir durum söz konusu olamaz. Bebeğin doğumuyla kesin bilgi elde edeceksiniz.

​GEBELİKTE 15. HAFTA

Bebeğin göz kapakları kapalı olsa bile, ışığı fark etmektedir. Karnıza doğru tutulan ışıkla beraber hareket edecektir. Bebeğinizin 15. haftasında tat alma dokuları oluşmaya başlamaktadır. Hamileliğinizin başladığı ilk günden beri 2-3 kilo almış olmak çok normaldir. 

Bu süreçte bazı anne adayları burun kanamasından dolayı şikayetçidir. Sebebi ise burundaki kan damarlarının genişlemesi ve kan yoğunluğudur.

Bu haftadan itibaren bebeğinizin tiroid bezleri çalışmaya başlayacak ve kendisine ait hormonları kendi üretecektir. Bunun için de iyota ihtiyaç duyulmaktadır.

Balık, zengin bir iyot kaynağı olduğundan dolayı hamileler için haftada en az 2 öğün balık tüketilmelidir.


GEBELİKTE 16. HAFTA

Bebeğinizin boyu, bir avakado büyüklüğündedir. Başı ufak ufak dik durmaktadır ve kulakları olması gereken yerde sayılır. Bacakları gelişmektedir. Ayak tırnaklarının bile çıktığı bir dönemdir.

111.jpg

Anne adayları, kendilerini bu dönemde iyi ve enerji dolu hissederler. Sebebi ise mide bulantılarının azalmasıdır. Çok kısa bir süre içerisinde, bebeğinizin hareketlerini hissedeceksiniz. Bazı bebeklerin tekmeleri 16. bazıları ise 18. haftada başlamaktadır. 20. haftaya kadar normaldir ama bu süreç uzarsa mutlaka doktorunuza görünün.

GEBELİĞİN 17. HAFTASI

Hamileliğinizin 17. haftasında sırtınızda hafif ağrılar hissetmeniz normaldir. Göbek bağı bu dönemde kalınlaşır ve kuvvetlenerek gelişime devam etmektedir. Bebeğin büyüklüğü bir turp boyutuna ulaşmıştır. Bebek, artık eklemlerini hareket ettirmeye başladı ve ter bezleri gelişmektedir.

Anne adayları, bu dönemde düşme tehlikesi olan işlerden kesinlikle uzaklaşmalıdır. Topuklu ayakkabıyı bir süre hayatınızdan çıkarın. Araba kullanıyorsanız emniyet kemerinizi göbeğinizin altından geçirmelisiniz.

ar.jpg

Annelerin bu dönemdeki şikayetlerinden biri de gözlerdeki kuruluktur. Doktorunuza danışın, size uygun ilacı önerir. 

Yemek yerken, hamile olduğunuz için normal yediğinizin 2 katı yemeyi aklınızdan geçirmeyin. Normal yediğinize +300 kalori ekleyerek öğününüzü tamamlayın.

GEBELİKTE 18. HAFTA

Bebeğiniz 18.haftasında kollarını ve bacaklarını hareket ettiriyor ve siz de kısa zamanda bu hareketlerini hissedeceksiniz. Ultrasonda size el sallayabilir. Bu hafta içerisinde de damarları çok rahat bir şekilde görülüyor. Eğer kız çocuğunuz olacak ise rahim ve fallop tüpleri yerinde durmaktadır fakat erkek olduğu zaman genital organını görebilirsiniz. 

18-007.jpg

Anne adayları bu dönemde iştahlarının açılmasından oldukça şikayetçilerdir. Yağlı ve tatlı gibi kalorili ürünlerden uzak durmaya çalışınız. 

Kardiyovasküler sisteminde, bu dönemlerde değişiklik yaşandığından dikkatli olmalısınız. Ani hareketlerden kaçınmanız gerekir, aksi halde başınız dönebilir.

18. haftadan itibaren anne adaylarının yan yatması önerilir. Bunun sebebi ise sırt üstü yattığınız zaman rahiminizin kalbinize giden bir damara baskı uygulayıp, kan akışını engelleyebilmesidir. Buna önlem olarak yan yatmanız gerekir. Kalçanızın altına veya sırtınıza ufak bir yastık koyabilirsiniz.

Ultrason muayenesine gitmeyi unutmayın! Bebeğinizi kontrol edecek, sağlık durumunu öğreneceksiniz. Bebeğinizi, parmağını emer pozisyonda görünce şaşırmayın. 

GEBELİKTE 19. HAFTA

Bebeğinizde bu hafta gelişen şeyler; tat alma, duyma, dokunma, görme duyularıdır. Bazı uzmanların araştırmalarına göre, bebek bu haftadan itibaren dışarıdaki sesleri duyabilir. Bundan dolayı bebeğinizle konuşun, ona müzik dinletin ve kitaplar okuyun.

19-004.jpg

Günler geçtikçe bebeğin boyu, kilosu artmaktadır ve bebek orta boy domates büyüklüğüne erişmiştir. Saçlarının çıkmaya başladığı bir dönemdir.

GEBELİKTE 20. HAFTA

20. hafta ile beraber yolu yarılamış bulunmaktasınız. Ortalama muz boyutunda olan bebeğinizin bu dönemde sindirim sistemi gelişmektedir. Bebeğinizin bağırsaklarında siyah ve yapışkan bir madde olan meconium birikiyor. Bu siyah madde bebeğinizin ilk yapacağı dışkıyla atılır. 

Anne adayları daha da rahatlamalılar bu dönemde. Düşük riski çok çok az seviyelerde. 20. haftadan itibaren hedefiniz, her hafta yarım kilo almak olmalıdır. Sizin için en doğru kararı doktorunuz verecektir.

20. haftada demir alımına önem vermelisiniz. Demir, içerisinde kırmızı kan üretimini sağlayan bir mineral olan hemoglobin taşımaktadır.Kas ve bağ dokularının yapılarıni bağışıklık sisemini de desteklemektedir.

Hamile kadınların, günde 27 mg demire ihtiyaçları vardır.

Hamilelikte Uyku Problemi

uykuu.jpg

Zaman geçtikçe, uyku probleminiz artacaktır. Bu dönemdeki östrojen oranından dolayı, hamilelerde horlama görülebilir. Horlamadan kurtulmak için de, yan yatarak ve başınızı yüksekte tutarak uyumaya çalışın. 

Mide problemlerinniz, uyumayı işkence haline getirebiir. Mide problemleri yaratacak ürünleri tüketmeyin ve uyku saatinizden yaklaşık 3 saat önce yemek yemeyin. 

Hamilelik dönemindeki uyku problemine bir sebep de bacak kramplarıdır. Bacaklarınızın ağrısını geçirmek için sabit tutmaya çalışmayın. Ayağa kalkın dolaşın ve kendinizi zorlamadan bacak hareketleri yaparak ağrılarınızı dindirebilirsiniz.

gebelikte-kramp-646x323.jpg

Gebelik döneminde terleyerek uyanmak çok normal bir durumdur. Kilonuzdaki değişmeler ve hormonlar, hamilelerin metabolizmasından dolayı sıcak basmasına sebep olmaktadır. Gece uyurken de pamuklu pijama ve çamaşırlar tercih edin.

GEBELİKTE 21. HAFTA

Bu haftada bebeğiniz, karnınızın içerisinde tekmeler ve yumruklar atmaya başlıyor. Siz de bunu anlıyorsunuz ve hissediyorsunuz. 21 haftada bebeğinizin göz kapakları ve kaşları da oluştu. 

Kız çocuğu ise bu hafta içerisinde dış genital organı da oluşmaya başlamıştır. Bu süreçlerde, anne olma duygusuna daha çok alışmaya başlamaktasınız. Hareketlerini hissetmek bile sizi ona yakınlaşttırmaktadır. Bu süreçler zorlu süreç değildir. Rahat hareket edebildiğiniz zamanlardır. Keyfini çıkarın.

Hamilelik döneminde oluşan akneler bu süreçte kendini gösterebilir, sebebi ise hormonlardır. Aknelere karşı önlem olarak :

 • Yüzünüzü gün içerisinde 2 kez nazik bir şekilde yıkayın.
 • Yüzünüzü keselemeyin.
 • Nemlendirici olarak yağsız olanları tercih edin.
 • Sivilcelerinizi sıkmayın.
 • Makyaj yapıyorsanız su bazlı ürünleri kullanın.

​GEBELİKTE 22. HAFTA

İnsanların minyatürü olan bebeğinizin göz kapakları ve kaşları birbirinden ayrılır. Diş köklerinin yerleri oluşmaktadır. Ultrasonda gördüğünüz bebeğinizin vücudu tüylerle kaplıdır ve derin kırışıklıklar görünüz. Yağ dokusu, gelişimi tamamladığı zaman kırışıklıklar azalacaktır.

Anne adayları bu dönemde tamamen anne olacağının farkına varırlar. Göbeği belirginleştiğinden dolayı, herkes karnına dokunmak isteyebilir. Göbek büyüdüğünden dolayı çatlaklar ve çizgiler görünmektedir. Bunlar için nemlendirici kullanın. Bu çatlaklara ve çizgilere genelde kalçada, göğüslerde ve bacaklarda rastlanmaktadır.

Bu dönemde saçların gürleşmesi görünür. Aslında bunun sebebi, saçların az dökülmesidir. Saçlar az döküldüğünden dolayı, gür bir görünüm kazanır. Kıvırcık saçlı kadınların saçları düzleşebilir, düz saçlı anne adaylarının da saçları yağlanabilir.

Bu haftalarda, anne adaylarının vücudunda kıllanma görünebiir. Çenede, yanaklarda ve daha birçok yerinde görünür. Önlem olarak da epilasyon yöntemi kullanılabilir. 

Tüy dökücülerden uzak durun!

Kalıcı epilasyon ve lazer gibi yöntemler, hamilelik döneminde önerilmez. Yapıldığı takdirde ciltte koyulaşma ve değişimler görünebilir.

Hamilelik döneminde tırnaklar, normalde uzadığından daha hızlı uzar ve dokusu değişebilir. Kişiden kişiye göre bu değişimler farklılaşır. Bazı kadınların tırnakları kalınlaşırken bazılarının kırılgan hale gelir. Temizlik sırasında eldiven takarak ve ellerinizde nemlendirici kullanarak bu sorunları aşabilirsiniz.

Hamilelik döneminde, kadınların cildindeki güzellik dikkat çeker. Ciltleri parlak görünür, sebebi de hormonlardır. Anne adaylarının psikolojisini olumlu yönde etkiler. 

Bebek karnınızda büyüdükçe çatlaklarınız artmaktadır. Bu duruma canınızı sıkmayın. Bebeğinizi kucağınıza aldıktan sonra, düzenli spor yaparak ve nemlendirici kullanaran 12 ay içerisinde çatlaklardan kurtulabilirsiniz.

Hamilelik döneminde, cildinizde ara ara koyuluklar görebilirsiniz. Yama gibi duran bu koyulukların sebebi, artan melanin maddesidir. Özellikle yaz aylarında hamilelik dönemi geçirenlerde görülür ve önlem olarak da güneş koruyucu kullanılması önerilir.

Hamilelik döneminde, genişleyen ve gevşeyen bağlardan dolayı, ayak numaranız kalıcı olarak büyüyebilir. Ayaktaki şişme, hamilelik sonrasında yok olur. Hamilelik döneminde rahat ayakkabılar tercih etmelisiniz.

GEBELİKTE 23. HAFTA

23. haftanızda, bebeğinizin hareket algılama duyusu geliştiğinden dolayı, müziğin sesini açıp dans ettiğiniz zaman, size uygun hareketler yaptığını farkedeceksiniz. 

Bebeğinizin bu haftasında akciğerindeki kan damarları gelişmeye devam ediyor ve nefes almaya hazırlık yapıyor. Gün geçtikçe, duyma algısı gelişiyor ve dışardaki sesleri duyuyor.

Anne adaylarında, bu haftada ayaklarda ve ayak bileklerinde şişkinlik daha artacaktır. Yaz aylarında bacaklarda ağrı oluşur ve bunun sebebi de ödemdir. Ödem, hamilelikte normal olarak karşılanır.

Ödem, hamilelik döneminin son 3 aylık durumudur. Ağrınız var ise yan yatarak dinlenmelisiniz. Sol tarafınıza uzanmanız tavsiye edilir. Sebebi ise, bacaklardan kalbe giden damarların sağ tarafta olmasından dolayı, sol tarafa uzanılması önerilir.

sol.jpg

Ayaklarınızı yüksekte tutmaya özen gösterin. Çalışıyorsanız, masanızın altına ufak bir tabure koyun. Az süre aralıklarıyla bacaklarınızı ensetmelisiniz. Düzenli spor ve kesinlikle bol su...

Bileklerinizi sıkacak çorapları tercih etmeyin.

GEBELİKTE 24. HAFTA

Bebeğiniz artık normal insan görünümüne kavuşmaktadır ve mısır başağı büyüklüğündedir. Beyin, en hızlı büyüyen organlarından ve akciğerindeki broşları gelişmektedir. Cildi bu süreçte bile hala çok ince.

Anne adaylarının karnı, artık bir futbol topu büyüklüğüne ulaştı. Bu haftada glukoz tolerans testi yapılması unutulmamalı. Hamilelik döneminde görülen yüksek şekere bakılmalıdır.

Erken Doğum

İstatiklere bakıldığında, % 10 oranında erken doğum söz konusu olmaktadır. Bebeğin alınması gerektiğinden dolayı gerçekleşen erken doğumların oranı 1/4'dür. Hamilelik sürecinin 37. hafta öncesinde gerçekleşen doğumlara erken doğum adı verilmektedir.

Erken Doğumun Belirtileri

 • Vajinal akıntıda görülen artma veya dokusunda değişme 
 • Vajinal kanamalar
 • Adet sancısına benzer kanamalar ve şiddetli karın ağrısı
 • Pelvik bölgesinde hissedilen ağrı ve baskı
 • Daha önceki süreçlerde yaşanılmayan bel ağrıları

​Erken Doğum Riskini Arttıran Sebepler

 • Eskiden erken doğum yapmış olmak
 • Çoğul hamilelik
 • Tüp bebek ile hamile kalmış olmak
 • Rahim, rahim yolu ve pasenta sorunları
 • Alkol, uyuşturucu sigara kullanmak
 • Yetersiz ve az beslenme
 • Alt genital yol enfeksiyonları
 • Diyabet ve yüksek tansiyon hastalıkları
 • Çok az kilolu ve aşırı kilolu olmak
 • Kürtaj
 • Tramvalar ve yaralanmaların hepsi erken doğuma sebep olan faktörlerdendir.

​GEBELİKTE 25. HAFTA

Bebeğinizin biraz daha büyüdüğü dönemdir ve yağ dokusu oluşarak ciltteki kırışıklıklar azalmaktadır. Bebeğinizin cildindeki tüylenmelerin hala devam ettiği bir dönemdir. 

Sadece bebekte değil, sizde de tüylenme artmaktadır. Hormonlardan dolayı, önceden dökülen tüyleriniz, hamilelik döneminde vücuda sıkıca tutunmaktadır. Doğumdan sonra, bu tüyler hızlıca dökülür.

Büyümüş karnınızla rahat hareket edemeye başlarsınız. Çok daha çabuk yorulursunuz. Spor konusunu doktorunuza danışmakta fayda vardır.

24. ve 28. haftalar arasında anemi testini de mutlaka yaptırın.

GEBELİKTE 26. HAFTA

Bebeğinizin kulağındaki sinirlerin çok daha hassas olduğu bir haftadır. Sizin ve çevrenizde bulunanların seslerini çok rahat duyabilir. Bebeğin boyutu iri bir salatalık gibidir ve bebek büyüdükçe cinsel organı da büyümektedir.

Doğum Planı

Doğum planı yapmak hem faydalı hem de eğlencelidir. Doğum sırasında yanınızda bulunması gereken şeyleri hazırlamak sizi rahatlatacak ve önceden aklınıza gelmeyen eksiklerinizi fark edeceksiniz. Doğuma giderken bu konuda strese girmezsiniz.

Doğum planı yapmalısınız ama evdeki hesap çarşıya uyar mı bilinmez. Doğum anını önceden tahmin etmek imkansızdır ama siz yine de planınızı yapın ve kafanızı rahatlatın.


Doğum Planı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Nasıl bir doğum istediğinize karar verin. İlaçsız bir doğum mu, yoksa epidural yöntemi mi?
 • Doğum sırasında yanınızda kimin olmasını istediğinizi doktorunuzla paylaşın.
 • Bebeğinizin doğumunu canlı canlı görmek isteyenler, karşısına bir ayna yerleştirebilirler.
 • Doğum yapacağınız odada müzik isteyip istemediğinizi, ışıkların seviyesini doktorunuzla önceden konuşabilirsiniz. 
 • Bebeğiniz konusunda endişeleniyorsanız, testleriniz yapıldığı zaman, yanınızda birinin durması iyi olacaktır.

GEBELİKTE 27. HAFTA

Bebeğinizin boyutu karnabahar büyüklüğüne geldiği haftadayız. Karnınızda uyuyup uyanan birinin olduğunu ve sürekli hareket halinde olduğunu düşünmek huzur vermeye başlıyor. Beyin dokusu bu zamanlarda gelişiyor ve aktif bir hal alıyor. Bebeğinizi bu zamanlarda hıçkırık tutabilir ve siz de bunu hissedebilirsiniz.

Anne adaylarının sırt ağrıları ve bacaklarındaki kramplar artabilir. En iyi yapılacak şey, sık sık dinlenmek ve bacakları uzatmaktır. Kan dolaşımına da çok faydası vardır.

Ağrılarınız ve kramplarınız gece daha faza görülür. Olabildiğince bacaklarınızı esnetin ve ayaklarınızı aşağı ve yukarı şekilde oynatın.

Bu dönemlerde keskin bir koku duyunuz oluşur. Eskiden bayılarak yediğiniz yiyeceklerden, bu süreçte iğrenebilirsiniz. Gerekli vitamin ve minerallerinizi almaya özen gösterin.


Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gereken Belirtiler

 • Karnınızın içerisinde hissettiğiniz bebeğinizin hareklerinin azalması
 • Karın ağrısının artması ve kramplar
 • Tuvalet sırasında kanama ve ağrı
 • Vajinal akıntı ve kanama
 • Ateşte yükselme
 • Baş dönmesi ve gözlerdeki bozukluk
 • Bitmek bilmeyen baş ağrısı
 • Konuşurken zorluk çekmek
 • Normal şişkinliğin dışında gelişen şişkinlikler
 • Çok fazla kaşıntı
 • Mide bulantısı
 • Göğüs ağrısı 
 • Bayılma

 

GEBELİKTE 28. HAFTA

Bebeğinizin boyu 28. haftada 35-37 cm arasındadır. Gelişimi hızlı bir şekilde devam eden bebeğinizin, görme duyusu bu haftada gelişmektedir. Güçlü bir ışık olduğu zaman bebeğiniz bunu hissedebilir. Bebeğinizin beyni de, dünyaya gelmek için hazırlık aşamasındadır.

Anne adayları, bu dönemde ortalama 4-5 kilo alacaksınız. Doktor ziyaretleriniz bu aşamadan sonra artmalı ve 2 haftada bir mutlaka görünmelisiniz. 

Hamile kadınlar, bu dönemde, bacaklarını çok hareket ettirmek isterler. Nedeni bilinmeyen bu duruma huzursuz bacaklar sendromu adı verilmektedir. Kormanız gereken bir durum yoktur. Bebeğinize ve size kesinlikle zarar vermez.

GEBELİKTE 29. HAFTA

Bebeğinizin, 29. haftasında kas ve akciğer gelişimi devam etmektedir. Kafatası da beyine bağlı olarak genişlemektedir. Anne adayları, gerekli olan tüm vitaminleri, mineralleri alması için protein, C vitamini, demir ve folik asit alması gerekir.

Bebeğiniz, sizin vücudunuzdaki kalsiyumu emdiğinden dolayı bol miktarda süt tüketmelisiniz. Bebeğinizin bu dönemlerde gelişecek olan kemikleri için 250 mg kalsiyuma ihtiyacı vardır. 

Hamilelik döneminde hemoroit de en çok görülen hastalıklardandır. Nedeni ise büyüyen rahimdir. Hemoroit, uzu süre ayakta kalmak ve uzun süre oturmanın sonucunda görülür. Kanama olayı görüldüğü zaman, kesinlikle doktorunuza görünmelisiniz.


GEBELİKTE 30. HAFTA

Bebeğiniz 30. haftasında yaklaşık 40 cm boyundadır. Bebeğin çevresinde bulunan amniyotik sıvı, gün geçtikçe azalmaktadır. Bebek büyürken sıvı, rahimin içerisinde yer açmaktadır. Bebeklerin görme duyusu gelişmediği için, dünyaya geldikten sonra da süreç devam edecektir ve gözleri sürekli kapalı olacaktır.

Anne adayları bu hafta içerisinde kendilerini sakar hissetmektedir. Dengesizlik olayı görülebilir ve sebebi de büyüyen karnıdır.  

Bu dönemde anne adayları, yeni ayakkabı alma ihtiyacı hisseder. Duygusallık gayet normaldir.

GEBELİKTE 31. HAFTA

31. haftanın başında hızlıca büyüyor ve cildinde gelişmeler görünüyor. Başını hareket ettiren bebeğinizin her yeri hızla büyümektedir. Hareket etmesinden dolayı, uykusuzluğa hazır olmalısınız. Tekmelerle sizi uyandırabilir.

kas-001.jpg

Rahimde bulunan kaslar gerginleşir ve kasılmalar 30 saniye sürer, ağrılara sebep olmaz fakat sürekli kasılma oluyor ise aman dikkat... Erken doğum olabilir. 1 saat içerisinde dörtten fazla kasılma oluyor ise doktorunuza kesinlikle haber vermelisiniz.

GEBELİKTE 32. HAFTA

Bebeğinizin boyu uzadıkça ve kilosu arttıkça, sizin de rahminiz genişlemektedir. Doğacak bebeğinizin kilosunun 1/3'ü, doğumdan önceki 7 haftada aldığı kilodur. Bu dönemde bebeğinizin saçları çıkar, el ve ayak tırnakları gelişir. Ayrıca cildindeki yağ tabakası gelişir ve teni yumuşar.

Hamileliğinizin son haftalarında belinize uygulanan baskı artar ve uykusuz kalabilirsiniz. Dikkatli olunması gereken bir ayrım vardır. Bel ağrısının sebebi, erken doğum olabilir. Doktorunuzla konuşun ve eğer değilse, büyüyen rahim bel ağrısı yapmaktadır.

Hamileliğinizin son dönemlerinde beslenmenize dikkat etmelisinz. Günlük aldığınız kaloriden, 300 kalori fazla almanız gerekir. Kaliteli ve sağlıklı gıdalarla almanız gerekmektedir. Enerji üretilebilmesi için, karbonhidrata ihtiyaç vardır. Kalori almanın arttığı bu hafta tüketmeniz önerilir.

Hamile kadınlar, ekmek ve meyve sularında bolca bulunan elementlerden biri olan folik asiti mutlaka almalıdırlar. Günde ortalama 600 mg folik asite ihtiyaç vardır.

GEBELİKTE 33. HAFTA

Bebeğinizin 33. haftada yağ dokusu güçlendiğinden dolayı, kırışıklıkları azalıyor. Bebeğinizin kemikleri de 33. haftasında güçleniyor.

Kafatasında bulunan kemikler, bu süreçte normal sertliğine ulaşmamıştır. Bebeğin kafatası sert olmadığından dolayı, doğum kanalına kolay sığar ve doğumu kolay hale getirmektedir. Doğum anında bebeğinizin kafası biraz farklı görünebilir ama telaşlanmayın hemen. Geçici bir durumdur.

Bebeğinizin büyümesi ile yürüme şekliniz değişecektir. Göbeğinizi nasıl rahat hissediyorsanız o pozisyonda otumaya özen gösterirsiniz. Bu dönemlerde en çok rastlanan durumlardan biri, göbeğinizin etrafa veya birilerine çarpmasıdır. 

Hamile kadınlar, bu haftalarda kendilerini çekici ve seksi hissederler. Hamile kadınların eşleri de aynı fikri savunurlar ve doğum başlayana kadar cinsel ilişkiye girilmesinde sakınca yoktur.

İlişkiye Girilmemesi Gereken Durumlar

 • Plasentanın, rahimde farklı yerde konumlanması
 • Vajinal kanama ve anormal derecedeki akıntılar
 • Karın bölgesinde hissedilen kramplar
 • Rahim boyuyla ilgili vakalar
 • Kadının suyunun gelmesi
 • Genital Herpes sorunu

GEBELİKTE 34. HAFTA

Yağ katmanlarının geliştiği bir dönemdir. Cildinin en yumuşak olduğu dönemdir. Bebeğin akciğerleri ve merkez sinir sistemleri gelişmektedir. Erken gebelik endişesi olan kadınlar, bu süreçten sonra derin bir oh çeksinler. 34-37 hafta arasında doğan çocuklarda sağlık problemi çıkmamaktadır. Çok kısa bir süre küvezde durur ve normale dönmektedir.

Anne adayları, bu zamandan sonra size gerekli olan şey enerjidir. Sabit yerde bir süre kaldıysanız hareket ederken dikkat edin. Hızlı hareket etmeyin.

alerji.jpeg

Bacaklarınızda, kalça ve karın bölgenizde kırmızı noktalar varsa, hamilelik alerjisine yakalandınız. Zararı yoktur ama önlem alarak doktorunuza gidin. Başka hastalığın habercisi olmasın...

Bu dönemde çarşaflarınızı ve pijamalarızı saten almalısınız. Yatakta satenler içinde rahat hareket edersiniz.


GEBELİKTE 35. HAFTA

Bebeğiniz bu süreçten sonra rahim içerisinde rahat dönememektdir. Bebeğinizin artık karaciğeri, atık maddeleri işlemektedir. Fiziksel gelişimini tamamen bebek, bundan sonraki süreci, kilo almak ile devam ettirecektir.

Anne adaylarının, bu süreçte çok fazla idrara çıkma ihtiyacı olacaktır. Genişleyen rahim, iç organlara baskı yaptığından dolayı olmaktadır. Mide rahatsızlıkları, gaz ve hazımsızlık da anne adayların karşılaşacağı sorunlardandır.

Bu süreçten sonra her hafta, doktora girmelisiniz.Doktorlar bu süreçte vajinal ve rektal kültür analizi yapacaktır. Bakterilerin yetişkinlere zararı yoktur fakat bebeğinize sizden geçebilir ve menenjit, akciğer iltihabına ve kan enfeksiyonuna sebep olabilir. Erken teşhisin bu hastalıkta da çok önemli yeri bulunuyor. Doğum sırasında yapılan bir antibiyotik enjeksiyonu, bebeğe ulaşmasını engellemektedir.


GEBELİKTE 36. HAFTA

Bebeğiniz kilo almaya devam etmektedir. 36.haftanın sonnunda bebeğinizin normal doğum zamanı başlayabilir. Bu zamanlarda bebeğiniz çok fazla yer kapladığından dolayı yediğiniz yiyecekleri bitiremezsiniz. 

Kaybettiğiniz enerjinizi az ve sık yemek yiyerek geri kazanabilirsiniz. Bebeklerinizin hareketlerini doktorunuza anlatın. Sancılardan bahsedebilirsiniz. Anne adaylarında görülen bağ ağrısı, ateş, vajinal kanama, karın ağrısı ve görme bozukluğu gibi sorunlar, zaman kaybetmeden doktora anlatılmalıdır.


GEBELİKTE 37. HAFTA

Dünyaya gelmesine sadece 3 hafta kaldı. Bu günden sonra doğması, erken doğması anlamına gelmemekte ve dışarıdaki ortama, akciğerleri geliştiğinden dolayı hızlıca ayak uydurmaktadır. Bebeğinizin saçları, bu süreçte 2-3 cm arasındadır. Doğduğunda sahip olduğu saç rengi, doğal rengi değildir, büyüdükçe ortaya çıkmaktadır. 

Düzensiz sancı şiddetinde ve akıntılarda çoğalma görüldüğü dönemdir. Akıntıda, az bir kan parçası görüyorsanız, doğuma yaklaştığının işaretidir. Kan artıyor ise doktorunuzu aramalısınız. Gece uyumanın hemen hemen imkansız olduğu dönemdir. Sancıları da işin içine katarsak 1 saat uyku için her şeyinizi verirsiniz. 

Uykuya daldığınız nadir zamanlarda, çok ağır rüyalar görebilirsiniz.


GEBELİKTE 38. HAFTA

Bebeğinizin zaman geçtikçe büyüdüğü dönemlerdir ve avuçlarını sıkmaya başlamıştır. Gelişen tüm organları, gerçek dünyaya gelmek için hazır bir şekilde beklemektedir. Bebeğiniz doğduğu zaman, koyu renkte gözleri var ise, büyük ihtimal bu renk değişmeyecektir. Gri veya mavi tonlarında görünen renkler, ya olduğu gibi kalır ya da ela, yeşil veya kahverengiye dönebilir. 

Anne adayları için bu haftalar çok uzun gelecektir. Bebeğinizin bakımı için hazırlanarak zamanınızı geçirebilirsiniz. Annelerde doğuma yakın dönemlerde Preeklampsi isimli hastalık görülebilir ve belirtileri olarak da baş dönmesi, alt karında ağrı, ateş, aniden artan kilolar belirtilmektedir. Hamile kadınların %5'inde görülür fakat hafif atlatılır. 


GEBELİKTE 39. HAFTA

Bu dönemde bebeğinizin vücudundaki yağ tabakası gelişir ve doğduğu zaman vücut ısısının korunması kolay olacaktır. 39. haftasında olan ve doğmaya hazırlanan bebekte, deri tabakası yavaş yavaş soyulur ve yeni bir deri tabakası oluşmaya başlar.

su-010.jpg

Anne adaylarının karnını da doktorlar bu dönemlerde kontrol eder. Bebeğin pozisyonunu ve büyüklüğünü anlamak için yapılan kontroldür. Rahimi kontrol eder ve iç muayene de yapılabilir. Bu haftada suyunuzun gelmesi normaldir. Suyun gelme şekli çok da olabilir, sızıntı gibi de olabilir. Bu durumda hemen doktorunuzu aramalısınız.


GEBELİKTE 40. HAFTA

Bebeklerin kafatasının sertleşmemesi, doğumu kolaylaştırmaktadır. Bebeğiniz doğduğu zaman kafası yassı olabilir, endişelenmeyin. Az bir süre sonra, bu görünüm ortadan kalkar.

Anne adaylarının büyük günü yaklaşıyor. Doğum anına kadar, bebeğinizin hareketlerini kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Son haftada biyofizik profili adını alan bir ölçüm yaptırabilirsiniz. Bebeğinizin nefesini, göğüs hareketlerini, kas yoğunluğunu, reflekslerini, amniyotik sıvının durumunu inceleyen bir ölçümdür. Bu ölçümler ile suni sancı verilerek doğuma başlanılabiir.

Suni Sancılı Doğum

İlaçlar ve birtakım yöntemlerle, suni sancı yaratılarak, doğumu başlaması anlamını taşımaktadır. Kendiliğinden doğum başlamadığı zamanlarda tercih edilen bir yöntemdir ve beklenen süreden 1-2 hata geciktiği zaman yapılır.

Rahimin beklenen oranda genişlemediği zaman yapılan bir doğum türüdür. Vajinaya uygulanan prostagladin ilaçlar ile sancılar ve doğum başlar. Bu ilaçlar etki etmez ise Pitocin adı verilen ilaç verilir ve sancıların şiddeti arttırılarak doğum başlar.

        

UYARI !

Haberimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
10
56
4
0
3
3
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.