Sezaryen Doğum Nedir - Kaçıncı Haftada Olur?

Sezaryen Doğum Nedir - Kaçıncı Haftada Olur?
23.11.201508:24

Sezaryen doğum genellikle önceden planlanarak gerçekleşen doğumdur. Ancak acil olarak gerçekleşen sezaryen doğum da olabilmektedir. Sezaryen doğum ne zaman gerçekleşir? Haberimizde bulabilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 25.02.2019 10:39

Sezaryen Doğum Nedir?

Sezaryen bebeğin anne karnından cerrahi işlemle alınmasıdır. Sezaryen doğum mecbur kalınmadıkça yapılmamalıdır. Sezaryen doğumun mecbur yapılması gereken durumlardan bazıları;

 • Bebeğin rahim kanalına başı ile gelmemesi
 • Plasentanın zamanından önce ayrılması
 • Bebeğin kilolu olması

sezaryen-dogum-001.jpg


Sezaryen Kaçıncı Haftada Olur?

Planlı bir sezaryende bebek 39. haftasında doğurtulur. Yapılan araştırmalara göre bebek annesinin karnında 39. haftasını bitirmeden doğurtulmamalıdır çünkü bebeğin 39. haftasını tamamlamadan sezaryen yapılması bebek açısından tehlike arz edebilir. Anne için 39 haftanın öncesinde doğması bir risk taşımaz. Normalde sağlıklı bir gebelik 40 hafta sürer.

sezaryen-kacinci-haftada-olur.jpg


Acil Olan Sezaryen Doğum

Sezaryen doğum planlı olarak yapılan doğumdur. Ancak planlanan tarihten önce gerçekleşen sezaryen doğumlar, yani mecburi olarak yapılan sezaryende anne ve bebek için hayati önem söz konusu olduğu için yapılır. Bebek için 34. haftadan önce yapılan doğum risklidir çünkü bebekler annelerinin karnında 34. haftalarında akciğer gelişimlerini tamamlarlar.

acil-sezaryen-dogum.jpg


Sezaryen Doğum Kaç Saat Sürer

Sezaryen doğum süresi 30 dakika ile 60 dakika arasında değişir. İlk kez sezaryen doğum yapan kişinin doğumu daha kısa sürmektedir. Ancak 2. veya 3. sezaryen doğumunu yapan annelerin doğumu daha uzun sürmektedir.

sezaryen-dogum-kac-saat-surer.jpg


Sezaryen Doğumdan Sonra İyileşme Ne Zaman Gerçekleşir?

Anne 1 hafta geçtikten sonra normal hayatına geri döner. Açılan kesinin iyileşmesi toplamda bir haftayı bulur. Bir hafta geçtikten sonra anne rahatça oturabilir, rahatça gezebilir.

sezaryen-dogumdan-sonra-iyilesme-ne-zaman-gerceklesir-001.jpg


39. Hafta Neden Beklenmeli?

Sezaryenden önce herhangi bir ciddi sağlık problemi yoksa doğum mutlaka doğal olan yollarla yani normal olarak yapılmalıdır. Bebeğin anne karnında gelişimi son ana kadar devam eder.

Bu yüzden doğumun kendiliğinden gerçekleşmesi için sabırla beklemeniz gerekmektedir. Sezaryen doğum mecburi ise o zaman da sezaryen için 39. haftanın dolması beklenmelidir.

39.-hafta-neden-beklenmeli.jpg


39. Haftayı Doldurmak İçin Sebepler

 • Bebeğin tüm gelişimini tam olarak tamamlayabilmesi için zamana ihtiyacı vardır.
 • Zamanı dolan bebeklerin duyma ve görme problemleri oluşmaz.
 • Erkenden doğan bebek daha küçüktür.
 • Sağlıklı bir şekilde doğan bebek kendi vücut ısısını kendi rahatlıkla ayarlayabilir.
 • Zamanını annesinin karnında dolduran bebeklerin emme ve yutma refleksleri iyi gelişmiştir. Bu yüzden beslenmede çok zorluk yaşamazlar.

39.-haftayi-doldurmak-icin-sebepler.jpg


Önce Sezaryen Doğum Yapan Anne İkinci Bebeğinde Normal Doğum Yapabilir Mi?

Birinci bebeğini sezaryenle doğurmuş bir anne ikinci bebeğini de genellikle sezaryenle doğurur çünkü ilk bebeğinde normal doğuma engel etkenler ikinci doğumu için de geçerliyse yeniden sezaryen yapılmak zorunda kalınabilir.

Ancak annenin ilk bebeğinde sezaryen yapma neden örneğin bebeğin kilolu olması ise, ikinci bebeğinde de bu durum söz konusu olacak diye bir şey yoktur. Yani ikinci doğumunda sezaryen olup, olmayacağı annenin normal doğum neden yapamadığı ile ilgili soruna bağlıdır.

Yine de uzmanlar birinci bebeğini sezaryenle doğuran bir annenin ikinci bebeğini normal doğumla doğurmasının biraz daha zorlayıcı olduğunu belirtiyor.

sezaryen-dogum-002.jpg

Önerilen İçerik; Sezaryen Doğum Sonrasında Yapılması Gerekenler

NeOldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
665
63
231
49
79
24
63
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.