Ağrısız Doğum Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ağrısız Doğum Hakkında Bilinmesi Gerekenler
01.02.201617:26

Epidural anestezi ile gerçekleştirilen ağrısız doğum, halk arasında "prenses doğum" olarak da bilinmektedir. Ağrısız doğum hakkında merak ettiğiniz her şey haberimizde.

Haber güncelleme tarihi 18.01.2018 09:06

AĞRISIZ DOĞUM NEDİR?

Doğum sancısı, doğumun yaklaşmasıyla birlikte anne adaylarının ortak korkularından biri haline gelir. Kendine has özellikleriyle birlikte çok yönlü ve çok şiddetli bir ağrı olan doğum sancısı, pek çok kadın tarafından yaşadıkları en şiddetli ağrı olarak nitelendirilir. Bu nedenle birçok anne adayı normal doğum korkusu nedeniyle tercihi sezeryan doğumdan yana kullanmaktadır.

Olağanüstü ve benzersiz bir duygu olan annelik duygusu, her kadın için şüphesiz ki en özel ve en değerli duygudur. Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz ilk andan itibaren gelişmeye başlayan annelik duygusu bebeğinizi kucağınıza aldığınız anda bambaşka bir hale bürünerek pekişmektedir.

dogum-endisesi.jpg


Hamilelik döneminde anne adayları “Nasıl doğurmalıyım, sezeryan mı yoksa normal doğum mu yapsam?” şeklinde sorular sormaktadır. Normal doğumun ağrısından korkan ve sezeryan ile doğumu doğru bulmayan anne adayları için en doğru ve en etkili yöntem ağrısız doğumdur.

Halk arasında “prenses doğum” olarak da bilinen epidural analjezi yöntemidir. Ağrısız normal doğum olarak nitelendirilen epidural (ağrısız) doğum yöntemi, son zamanlarda en çok tercih edilen doğum şekillerinin başında gelmektedir. Sezeryan ile doğumdan farklı olarak anne doğum sırasında uyanıktır. Ağrısız normal doğumun gerçekleştirilmesi için özel bir bölgesel anestezi gerçekleştirilir.   

hamilelik.jpg


EPİDURAL ANESTEZİ NEDİR?

Ağrısız doğum olarak adlandırılan epidural analjezi, sezeryan doğumdan farklı olarak annenin uyanık olması halinde gerçekleştirilir. Epidural analjezinin halk arasında “prenses doğum” olarak adlandırılmasının nedeni; 1853 yılında ilk kez Kraliçe Viktorya’ya kloroform yöntemiyle uygulanmasıdır. Daha sonraları çeşitli yöntemler geliştirilse de en etkili yöntemin epidural analjezi olduğu belirtilmiştir.

Lokal anestezi çeşitlerinden biri olan epidural anestezi, vücudun belli bir bölümündeki ağrı iletiminin durdurulmasıdır. Anestezi uzmanı (anestezit) tarafından uygulanan işlem, ağrısız doğumun yanı sıra birçok cerrahi müdahalede kullanılmaktadır. Kısacası bel seviyesi altında yapılan birçok cerrahi müdahale epidural anestezi yöntemi ile gerçekleştirilebilir.

epidural-anestezi.png


Omuriliği çevreleyen ve “dura” adı verilen zarın etrafına lokal anestezik madde enjekte edilerek uygulanır. Böyleyce enjekte edilen anestezik madde ile beyne ağrı iletisinin gitmesi engellenir. Ağrı hissinin yanı sıra hareket kabiliyetinin ortadan kalkması durumunda kişi uyanık olmasına rağmen bacaklarını oynatamaz.

Normal doğumda uygulanan epidural anestezi, yalnızca ağrıyı kesmesi amacıyla uygulanır. Sezeryan ameliyata kıyasla daha düşük dozda lokal anestezik ve güçlü ağrı kesiciler uygulanır. Böylece anne ağrıyı duymamakla birlikte bacağını oynatabilir ve dokunmaları hissedebilir.

agrisiz-normal-dogum.jpg


Normal doğum için kullanılan bir yöntem olan epidural analjezi, doğumun gerçekleştirilememesi veya herhangi bir sorunla karşılaşılması durumunda belden takılan epidural kateterden verilen ilaç dozu ve konsantrasyonu arttırılarak sezeryan doğum da gerçekleştirilebilir.

Doğum süresi kişiden kişiye değişkenlik gösterdiği gibi ilk doğumlar genellikle 6-9 saat arasında sürmektedir. İkinci doğumlar ise ilk doğumun aksine 3-5 saatte gerçekleştirilmektedir. Doğum süresinin kişiden kişiye değişkenlik göstermesinde birçok faktör rol oynamaktadır.

epidural-anestezi-etki-alani.jpg


EPİDURAL ANESTEZİ NASIL UYGULANIR?

Epidural anestezi normal doğum kasılmaları düzenli hale geldikten ve rahim açıklığı 4 cm ulaştıktan sonra uygulanmaktadır. Anne öncelikle oturur veya yatar şekilde pozisyon alır. Kateter (ince boru) takılacaığı yer belirlendikten sonra antiseptik solüsyonlar ile bölge temizlenir ve steril örtü ile örtülür. Böylece enfeksiyon riski en aza indirilir.

Daha sonra kateterin gireceği bölgenin uyuşması için cilt ve cilt altı çok ince bir iğne ile uyuşturulur. Bölgenin uyuşmasının ardından kateter, bel bölgesindeki omurların arasına kadar itilerek dura zarı çevresindeki epidural aralığa yerleştirilir.

Kateterin dışta kalan kısmı flaster ile hastanın sırtı boyunca sabitlenerek kayması önlenir. Böylece ihtiyaç halinde kateterin dışta kalan kısmından lokal anestezi ilave edilebilir.

epidural-anestezi-uygulama-bolgesi.jpg


EPİDURAL ANESTEZİ NE ZAMAN UYGULANIR?

Epidural anestezinin uygulanması için öncelikle rahim kasılmalarının düzenli hale gelmesi, rahim ağzının yaklaşık olarak %60-70 oranında incelmesi ve rahim açıklığının 4 cm’e ulaşması gerekmektedir. Aksi halde epidural anestezinin önceden uygulanması durumunda kasılmalar etkilenir ve doğum gecikebilir.

Epidural anestezinin uygulanma zamanı oldukça önemlidir. Tam zamanında uygulanmayan epidural anestezi, çeşitli sorunları beraberinde getirebilir. Erken uygulanan epidural anestezi doğumun gecikmesine neden olabileceği gibi anestezinin uygulanmasında geç kalınması durumunda ise ağrıların artmasıyla nedeniyle epidural anestezi uygulaması sırasında annenin hareketsiz kalması güçleşebilir.

agrisiz-dogum-ne-zaman-yapilir.jpg


EPİDURAL ANESTEZİ KİMLERE UYGULANMAZ?

 • Aktif kanaması olanlara

 • Sıvı kaybı olanlara
 • Düşük tansiyonu olanlara
 • Kullanılacak anestezi maddelerine alerjisi olanlara
 • İğnenin batıralacağı bölgede enfeksiyon veya yanık olanlara
 • Nörolojik hastalık şüphesi olanlara
 • Beyin kanaması veya tümörü olanlara
 • Trombosit sayısı 100.000 altında olan anne adaylarına
 • Pıhtılaşmayı önleyici tedavi alanlara
 • Akli dengesi bozuk olanlara
 • Uygulamayı reddeden anne adaylarına

agrisiz-dogum-avantaji.png


AĞRISIZ DOĞUMUN AVANTAJLARI NELERDİR?

 • Genel anesteziye göre daha az risk görülür.

 • Doğum sancılarının giderilmesi için uygulanan en etkili yöntemdir.
 • Annenin doğuma katılması, olan biteni kavraması ve hatta bebeğini kucağına alması sağlanabilir.
 • Zamanında yapılan epidural anestezi sayesinde normal doğumun hızlanması sağlanabilir.
 • Normal doğuma kıyasla annenin yorulmaması sayesinde daha kolay ıkınır.
 • Doğum sonrasında anne kalkıp yürüyebilir ve oturabilir. Bu sayede anne kısa sürede bebeğine bakabilecek duruma gelir. 

UYARI !

Haberimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
16
0
2
2
1
2
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.