Kısa Film | IMDb Puanı Yüksek En iyi ve Ödüllü 20 Kısa Film Önerisi

Kısa Film | IMDb Puanı Yüksek En iyi ve Ödüllü 20 Kısa Film Önerisi
16.03.202015:11

Sinema dünyasına damga vuran ve muhteşem senaryolarıyla ödüllere layık görülen en iyi kısa filmleri listeledik. İşte IMDb puanı yüksek gelmiş geçmiş en iyi 20 kısa film...

Haber güncelleme tarihi 10.04.2021 10:21

Gelmiş Geçmiş En İyi Kısa Filmler

Sadece bir kaç dakika içerisinde dolu dolu bir senaryoyu izleyicilerine sunan en iyi ve en popüler kısa filmleri bu içeriğimizde bir araya getirdik. Muhteşem oyunculuk performanslarının yanı sıra akıl almaz kurgusuyla da akıllara kazınan kısa filmleri sizlere sunuyoruz. İşte IMDb puanı yüksek ve mutlaka izlenmesi gereken ödüllü 15 kısa film önerisi...

Kısa Film;  

20. Whistle (2020) – IMDb: 10.0

kısa filmler, en iyi kısa filmler

2020 yılında yayınlanan kısa film izleyiciler ve film otoriterleri tarafından tam not almış IMDb’de 10 puanı yakalamıştır. 20 dakikalık bir kısa film olan Whistle’da Anastasia isimli genç bir kadının şehrin boş sokaklarında yürürken başına gelen dramatik ve fantastik olaylar anlatılıyor.

Tür: Kısa, Dram, Fantastik

Yönetmen: Thanasis Protatos

Oyuncular: Egli Katsiki, Sofia Filippidou, Momo Vlachou


19. Homemade (2020) – IMDb: 6.0

kısa filmler, en iyi kısa filmler

Netflix dizileri arasında yayınlanan kısa film seçkisinde pandemi boyunca evde kalan başarılı yönetmenlerin çektiği kısa filmler izleyiciye sunuluyor. Keyifli filmlerin yer aldığı yapım aynı zamanda 2020’nin en çok izlenen netflix yapımlarından biridir.

Tür: Kısa, Dram

Yönetmen: Juan de Dios Larraín, Pablo Larraín, Lorenzo Mieli

Oyuncular: Christopher Abbott, Kumiko Kaur Chadha Berges, Cate Blanchett


18. Black Dispatch (2019) – IMDb: 10.0

kısa filmler, en iyi kısa filmler

Siyahi bir vatandaş iç savaş çıktığı sıralarda bir konfederasyon üyesinin evinde temizlikçilik yapmaktadır. Bu sırada ailesini özgürlüğüne kavuşturmak isteyen Sable askeri planları çalarak karşı tarafa vermeye çalışır.

Tür: Kısa, Aksiyon, Dram

Yönetmen: Shea Sizemore

Oyuncular: Danielle Deadwyler, Cranston Johnson, Roxzane T.Mims


17. Prisoner of Fame (2019) – IMDb: 10.0

kısa filmler, en iyi kısa filmler

Prisoner of Fame, her günü hareketli ve belalı bir şekilde geçen Jack London’un ölü taklidi yaparak bu sıkıcı hayattan kurtulmasına dair dramatik bir filmdir.

Tür: Kısa, Aksiyon, Dram

Yönetmen: Craig Ross Jr.

Oyuncular: Phillip Andre Botello, Carl Gilliard, Nathanyael Grey


16. Hotel Chevalier (2007) – IMDb: 7.3

kısa filmler, en iyi kısa filmler

Ünlü yönetmen Wes Anderson imzalı bu kısa filmde bir aşk öyküsünün ve bir yolculuğun anlatımını görüyoruz. Natalie Portman’ı kamera önünde gördüğümüz kısa film 13 dakika boyunca keyifli anlar yaşamanızı sağlayacak ve sizi sinemaya doyuracaktır.

Tür: Kısa, Dram, Romantik

Yönetmen: Wes Anderson

Oyuncular: Jason Schwartzman, Natalie Portman, Waris Ahluwalia


15. Prey Alone (2004) – IMDb: 7.3

kısa filmler, en iyi kısa filmler

Başarılı yönetmen James Mather ve Steve Saint Leger imzalı kısa film bir dedektiflik hikayesini anlatmaktadır. Ufak bir ipucunun peşine düşen özel ajan Darris Cain gerçek suçluyu bulmaya çalışacaktır. Ger Carey, Andy Moore ve Kurt Savage’nin rol aldığı 15 dakikalık film mükemmel bir kurguya sahiptir.

Tür: Gerilim, Kısa Film  

Yönetmen: James Mather, Steve Saint Leger

Oyuncular: James Mather, Steve Saint Leger


14. The Black Hole (2008) – IMDb: 7.4

kısa filmler, en iyi kısa filmler

Uzun saatler boyunca mesaiye devam eden Charlie artık uykusuzluktan bitkin düşmüş ve sürekli kahve içerek ayakta durmaya çalışır. Ancak bu sırada fotokopi makinasından gelen ışıklar ve çalışma sesi nedensizce Charlie’nin sinirini bozacaktır. Makineye bir iki vurduktan sonra A3 boyutunda bir kağıdın üzerindeki kara deliği gören Charlie bir takım fantastik olaylar yaşar. Başarılı yönetmen Philip Sansom’un eseri olan filmin başrolünde Napolyon Ryan rol almıştır.

Tür: Komedi, Suç, Kısa Film

Yönetmen: Philip Sansom, Olly Williams

Oyuncular: Napoleon Ryan


13. Sintel (2010) – IMDb: 7.5

kısa filmler, en iyi kısa filmler

Bir animasyon türü kısa film olan “Sintel” küçük bir kız çocuğu ve bebek ejderha arasında geçen hikayeyi konu edinmiştir. Bakıma muhtaç bebek ejderhayı alıp büyüten küçük kız onun en iyi arkadaşı olmuştur. 14 dakikalık kısa filmin yönetmenliğini Colin Levy yapmıştır.

Tür: Fantastik, Animasyon, Kısa Film

Yönetmen: Colin Levy

Oyuncular: Halina Reijn, Thorm Hoffman


12. Six Shooter (2004) – IMDb: 7.5

kısa filmler, en iyi kısa filmler

Karısının ölümü üzerine intikam peşine düşen yaşlı bir adamın hikayesinin konu edildiği film akademi ödüllerine layık görülmüştür. Muhteşem senaryosuyla kesinlikle izlenmesi gereken kısa filmlerden biri olan Six Shooter’ın yönetmenliğini Martin McDonagh yapmıştır.

Tür: Komedi, Dram, Kısa Film

Yönetmen: Martin McDonagh

Oyuncular: Brendan Gleeson, Ruaidhri Conroy, David Wilmot


11. God of Love (2010) – IMDb: 7.6

kısa filmler, en iyi kısa filmler

Fantastik bir dünyada geçen filmin hikayesi komedi ve müziği bir arada izleyenlerine sunmaktadır. Ünlü aktör ve yönetmen Luke Matheny imzalı filmde Marian Brock ve Christopher Hirsh rol almışlardır. Film şarkı söyleyen ve garip bir karakteri olan genç adamın üzerinden anlatılmıştır. God of Love filmi 2010 yapımı olmasına rağmen siyah beyaz olarak çekilmiştir.

Tür: Komedi, Fantastik, Kısa Film

Yönetmen: Luke Matheny

Oyuncular: Luke Matheny, Marian Brock, Christopher Hirst


10. Inside (2002) – IMDb: 7.6

kısa filmler, en iyi kısa filmler

Aynı vücudda birden fazla karakteri yaşayan genç adam çoklu kişilik hastalığına yakalanmıştır. Her karakteri ayrı ayrı ve başarıyla işleyen filmin muhteşem senaryosu oldukça ilgi çekmektedir. Ünlü yönetmen Trevor Sands imzalı filmin oyuncu kadrosunda Jeremy Sisto, Reedy Gibbs ve Michael Bailey Smith yer almıştır.

Tür: Kısa Film

Yönetmen: Trevor Sands

Oyuncular: Jeremy Sisto, Reedy Gibbs, Michael Bailey Smith


9. Cashback (2004) – IMDb: 7.7

kısa filmler, en iyi kısa filmler

Londra’da yaşayan genç kız “Ben” sanat okulunda öğrencilik yaptığı sıralarda akşamları da bir süpermarkette çalışmaktadır. Film, güzel bir kız olan Ben’in arkadaşlarıyla birlikte hayal gücünün sınırlarını zorlayan maceralara atılmalarını konu edinmiştir. Sean Ellis’in yönetmenliğini yaptığı filmin oyuncu kadrosunda Sean Biggerstaff, Emilia Tilki ve Stuart Goowin yer almışlardır.

Tür: Komedi, Dram, Kısa Film  

Yönetmen: Sean Ellis

Oyuncular: Sean Biggerstaff, Emilia Fox, Stuart Goodwin


8. Stutterer (2015) – IMDb: 7.7

kısa filmler, en iyi kısa filmler

Kekeme olan genç bir adam dijital dünyanın ve çevrimiçi iletişimin karşısında yaşadığı zorlukları anlatan filmin oyuncu kadrosunda Matthew Needham, Choloe Pirrie ve Eric Richard yer almıştır. Genç adam online chat ile konuştuğu bir kızla ilk defa canlı olarak görüşecektir. Ancak şimdiye kadar sakladığı kekemeliğinin ortaya çıkmasından bir hayli korkmaktadır.

Tür: Dram, Kısa Film

Yönetmen: Benjamin Cleary

Oyuncular: Matthew Needham, Chloe Pirrie, Eri Richard


7. Spider (2007) – IMDb: 7.7

kısa filmler, en iyi kısa filmler

Nash Edgerton’un hem yazıp hem yönetip hem de rol aldığı kısa film iki sevgili arasında gidip gelen bir aşk hikayesini konu edinmiştir. Dramatik bir hikayeye sahip olan film 9 dakika içerisinde birçok şeyi anlatmayı başarmış süper bir kurguya sahiptir. Oyuncu kadrosunda Mirrah Faulkes, Chum Ehelepola ve Nash Edgerton’un yer aldığı film sevgililerin mutlaka izlemesi gereken bir filmdir.

Tür: Aksiyon, Dram, Kısa Film

Yönetmen: Nash Edgerton

Oyuncular: Nash Edgerton, Mirrah Foulkes, Chum Ehelepola


6. The Silent Child (2017) – IMDb: 7.7

kısa filmler, en iyi kısa filmler

Duyma yetisi olmayan 6 yaşındaki bir kız çocuğunun hikayesini anlatan kısa film başarılı yönetmen Chris Overton imzalıdır. Küçük kıza işaret dilini öğretmeye çalışan ve onu hayata kazandıran genç sosyal hizmetler uzmanının çabaları bu kısa filmi izlenilesi hale getiriyor. Libby adlı küçük kızın sessiz dünyasını renklendiren film engelli vatandaşlarımız içinde bir umut kaynağı olmuştur.

Tür: Dram, Kısa Film

Yönetmen: Chris Overton

Oyuncular: Rachel Fielding, Philip York, Rachel Shenton


5. Identity – Kimlik (2016) – IMDb: 7.8

kısa filmler, en iyi kısa filmler

İnsanların farklı kimlikler ve karakterlere bürünerek gerçekte olduklarından farklı davranmaları üzerine bir eleştiri olan yapım mutlaka izlenmesi gereken ödüllü kısa filmlerden biridir. Joseph Payton yönetmenliğinde çekilen başarılı filmin oyuncu kadrosunda Rachele Rees, Jonathan C. Schelmety ve Nicholas Stack yer almışlardır.

Tür: Kısa Film  

Yönetmen: Josaph Payson

Oyuncular: Rachele Rees, Jonathan C. Schelmety, Nicholes Stack


4. Curfew (2012) – IMDb: 7.9

kısa filmler, en iyi kısa filmler

Bir seri katilin cinayetlerine kurban giden genç kadın arkasında kocasını ve ufak kızını bırakmıştır. Cinayetlerin soruşturulması sırasında ise Joanna Hollatz isimli bir kadının gizemli olaylarla bir ilgisi olduğu düşünülür. Ünlü yönetmen Shaw Christensen imzalı kısa filmin oyuncu kadrosunda Shawn Christensen ve Kim Allen rol almışlardır.

Tür: Dram  

Yönetmen: Shawn Christensen

Oyuncular: Shawn Christensen, Fatima Ptacek, Kim Allen


3. Room 8 (2013) – IMDb: 7.9

kısa filmler, en iyi kısa filmler

Oscar ödüllü muhteşem senaryosuyla akıllara kazınan ve beyninizin sınırlarını zorlayan Room 8 adlı yapım bir Rus hapishanesinde geçen 6 dakikalık hikayeyi anlatmaktadır. Her izleyenin farklı farklı düşüncelere kapıldığı ve değişik sonuçlar çıkardığı bu kısa filmin yönetmenliğini James W. Griffiths yapmıştır. Filmin başrolünde yer alan aktör ise Tom Cullendir.

Tür: Fantastik, Kısa Film, Dram

Yönetmen: James W. Griffiths

Oyuncular: Tom Cullen, Michael Gould, Yuri Klimov


2. Signs (2008) – IMDb: 8.1

kısa filmler, en iyi kısa filmler

Aşkı arayan genç bir adamın hikayesinin konu edildiği filmde küçük işaretler ona yol gösterecektir. Ancak genç adam bu işaretlerin farkına varabilecek midir? Patrick Hughes’in hem yazıp hem de yönettiğini etkileyici kısa filmin oyuncu kadrosunda Nick Russell ve Kestie Morassi yer almışlardır.

Tür: Romantik, Kısa Film

Yönetmen: Patrick Hughes

Oyuncular: Nick Russell, Kestie Morassi


1. Vincent (1982) – IMDb: 8.3

kısa filmler, en iyi kısa filmler

1982 yapımı kısa film sinemanın aykırı yönetmenlerinde Tim Burton'un ellerinden çıkmış olup animasyon türü bir yapımdır. Filmin konusu ise gayet saygılı ve kendini iyi yetiştiren her ailenin isteyeceği bir karaktere sahip olan küçük Vincent Malloy’un hayatını anlatmaktadır. Adeta bir ders niteliğinde olan kısa filmde hayal gücünün onu farklı bir dünyaya çekmesiyle başlayan maceralar küçük bir çocuğun iç dünyasında yaşadıklarını yansıtmıştır. Her yönüyle harika bir kısa film olan Vincent ünlü yönetmen Tim Burton’un ilk kısa filmi olmakla birlikte sinema dünyasının da en iyi kısa filmlerinden biri olmuştur.

Tür: Fantastik, Aile, Animasyon

Yönetmen: Tim Burton

Oyuncular: Vincent Price

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
122
184
75
151
136
69
242
567
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 3
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.