Çocuk Felci Hakkında Bilinmeyen Bilgiler

Çocuk Felci Hakkında Bilinmeyen Bilgiler
29.05.201521:56

Dünyada her yıl çocukların yaşamını tehdit eden,bulaşıcı bir hastalık olan çocuk felci günümüzde sıkça karşımıza çıkmaktadır. Çocuk felci hastalığı hakkında bilinmesi gereken bilgileri sizler için araştırdık ve derledik.

Haber güncelleme tarihi 07.11.2018 14:15

ÇOCUK FELCİ HAKKINDA BİLMEDİKLERİMİZ

Çocuk felci Batı’nın tehlikeli bir hastalığıdır. Zaman zaman dehşet saçıcı salgınlara yol açmıştır. Birçok kişiyi öldüren, öldüremese bile felç bırakan bu hastalık, bütün dünyada aşıları uygulanmaya başladığından beri azalmaya yüz tutmuştur. Yurdumuzda da birçok kişi çocuk felcinin, salk aşısı denilen, iğne yolu ile verilen aşısına rağbet göstermiş, ve bu hastalığa yakalananların sayısı azalmıştır. 1963’te 12 yaşına kadar olan bütün çocuklara mecburi olarak verilmeye başlayan, şekerle birlikte tükettirilen sabin aşısı uygulamasına girişildi. Geniş ölçüde aşılama işi yurt çapında sona erdirilince, çocuk felcinin artık bizim ülkemizden de çıkacağını ilgililer belirtmişlerdir. İşte sizler için araştırdığımız çocuk felci hakkında bilinmeyen bilgiler;

cocuk-felci.gif


EN ÇOK HANGİ YAŞTA GÖRÜLÜR?

Çocuk felci, 3 ve 5 yaşından küçük çocukların hastalığıdır. Hastalığa, yaş ilerledikçe yakalanma oranı azalır. 20 yaşından yukarı olanlarda seyrek görünürken, 30-40 yaşlarında bile bu yaşlara yakalananlar vardır. Amerikan Cumhurbaşkanlarından Delano Roosevelt, 29 yaşındayken bu hastalığa tutulmuş, bacaklarında, karnında kalan felci ancak iradesinin kuvvetiyle yenmiştir.

cocuk-felci2.jpg


MİKROP VÜCUDA NASIL GİRER?

Çocuk felcini yapan, virüs cinsi bir mikroptur. Çok ufak bir virüstür. Boyu, milimetrenin on milyonda biri kadardır. Eskiden, mikrop insan vücuduna burun yoluyla girip, koku alma sinirleriyle beyine, omuriliğe ulaştığı sanılırdı. Bu yanlış sanı yüzünden, hekimler tedbir almakta geç kalmışlardır. Son yıllarda deneye dayanan çalışmaları sonunda çocuk felci daha çok dışkı, pislik bulaşması yoluyla yayıldığı anlaşılmıştır. Pis sular, kirli yiyecekler bu mikrobun başlıca aracısıdır ve böylece vücuda sindirim organlarından girer. Bu mikrop da, tifo, dizanteri, kolera gibi ağız yolundan girer.

cocuk-felcii.jpg


ÇOCUK FELCİNİN BELİRTİLERİ

Sağlam görünen bir çocukta bile 38 derece ateş olur. Belirti ateşle izah edilmez. Çocukta; baş ağrısı, neşesizlik, iştahsızlık vardır. Oyun oynamak istemez. Ateş üç gün içinde düşerek, tamamen normal bir duruma gelir. Daha sonra tekrar ateşi 38-39 dereceyi gören çocuk, aşırı bir baş ağrısı çeker. Bazı vakalarda nezle hali görülebilir. Ertesi gün boyun tutulması ve ense sertliği vardır. İkinci gün boyun tutulması artar, sırt kaslarında sertlik vardır. Hastada hafif dalgınlık vardır. Sesten ve gürültüden hoşlanmaz. Kollarda bacaklarda ağrılar görülür.

cocuk-felci3.jpg

Bu ağrılar felcin ineceği tarafta daha belirgindir. Üçüncü günün sonunda ateş daha çok yükselir. Baş ağrısının, boyun tutulmasının ve sırt kaslarındaki ağrı çok daha belirgindir. Soluk alma sıkıntılıdır. Bu halden sonra, hastanın bir koluna ve bir bacağına felç iner. Felcin bazen iki bacağa iner. Felç, ilk önce geldiği yerde kalır. Sonraki günlerde başka bir yere inmez. Çocuk çok ufaksa, yürümeye başlamamışsa, felci fark etmek güçtür. Dikkatle, kolunu, bacağını oynatabildiğine dikkat edilmelidir. Felçli çocuk oturamaz, boyun kaslarından dolayı boynunu dik tutamaz.

 cocuk-felci-belirtileri.jpg


ÇOCUK FELCİNİN TEDAVİSİ

Felçli şeklin tedavisi başlangıçta hafif şekildedir. Felç geldikten sonra da, tedavisi bambaşka şekilde özellik gösterir. Hastaların 1-2 yıl tıbbi, fiziksel tedaviye ihtiyaçları vardır. Fizik tedavisinin başlıcaları şunlardır: sıcak banyolar, sıcak tatbikat, ultraviyole, elektrik tedavisi,hareket, masaj, beden eğitimi. Başlangıçta tedaviye alınmamış, yada tedaviden fayda görmemiş vakalarda sekellerin giderilmesi için ortopedik ve cerrahi müdahaleler yapılır.

cocuk-felcininin-tedavisi.gif

Önerilen İçerik: Uyku Felci Hakkında Bilinmesi Gerekenler

NeOldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.