Yüz Felci Belirtileri ve Tedavisi

Yüz Felci Belirtileri ve Tedavisi
09.05.201615:44

Yüzde hareket ve mimik kaybına neden olan yüz felcinin nedenleri, belirtileri ve tedavisine dair her türlü ayrıntılı bilgiyi bu içeriğimizde konu olarak ele aldık. İşte Yüz felci hakkında her şey.

Haber güncelleme tarihi 08.12.2018 09:24

Dünya da her 1000 kişinin 2'sinde görülen bir hastalık olan Yüz Felci, aniden beliren yüzde güçsüzlük, seğirme ve hareketsizlik gibi olayların meydana geldiği hastalıktır. Yüz felci hastalığının günümüzde yaygınlaşması akıllara şu soruları getirdi. Yüz Felci tedavisi nedir? Yüz felci nasıl anlaşılır? Yüz felci ilaçları nelerdir? Yüz felci nedir? Yüz Felcinin dereceleri nelerdir? Yüz felci neden olur? Yüz felcine neden olan faktörler nelerdir? Yüz felcinin belirtileri nelerdir? Gibi soruların yanıtını bu içeriğimizde bulabilir bilgi sahibi olabilirsiniz.


Yüz Felci Nedir?

Yüz felci, aniden ortaya çıkan ve yüzde güçsüzlük, seğirme ya da hareketsizliğe neden olan bir rahatsızlıktır. Yüz hareketlerini fasial sinir olarak adlandırılan yüz siniri aracılığıyla sağlarız. Yüz siniri, beyinden gelen hareket emirlerini yüze ileterek istediğimiz hareketi yapmamızı sağlar. Ancak bu ileti herhangi bir nedenden dolayı engellenirse yüz hareketleri kısmen veya tamamen kaybolur. Halk arasında yüz felci olarak adlandırılan bu durum tıp alanında “fasial paralizi” olarak adlandırılmaktadır. Yüz felci yüzün bir bölümünü etkileyebileceği gibi tamamını da etkileyebilir. Hemen hemen her yaş grubunda görülebilen yüz felci genellikle soğuk havaların etkisiyle kış aylarında daha çok görülmektedir. Mimik kaybına neden olan yüz felci yüzde ağrı, baş ağrısı, baş dönmesi, kulak ağrısı, kulak çınlaması, sese karşı hassasiyet ve konuşma zorluğu gibi sorunlara neden olur. Kadın ve erkeklerde eşit oranlarda görülen yüz felci, her 1000 kişiden 2’sinde görülür.

yuz-felci.jpg

 


Yüz Felcinin Dereceleri Nelerdir?

 • 1. Derece; Yüz sinirinin yalnızca sersemlediği durumdur. Yaklaşık 8 hafta içinde iyileşme sağlanır.
 • 2. Derece; Fasiyal sinirin zedelenmesi sonucunda oluşur. Bu tip vakalarda fasial sinirin dışı hala sağlamdır. İyileşme ortalama olarak 4 ay sonra ilk belirtilerini gösterir.
 • 3. Derece; Fasiyal sinirin aşırı derecede zedelenmesidir. Tam iyileşme sağlanamaz ve iyileşme süreci oldukça yavaştır. Bazı vakalarda cerrahi müdahale gerekebilir.

yuz-felci-dereceleri.gif

 


Yüz Felci Neden Olur?

Yüz felci beyin sapından yüz kaslarına kadar olan bölümdeki birçok hastalığa bağlı olarak gelişebilir. Bu nedenle oluşan yüz felcine merkezi yüz felci denir. Eğer yüz felci beyin sapından sonraki yüz siniri hastalıklarından kaynaklanıyorsa buna periferik yüz felci denmektedir. Periferik yüz felcine neden olan faktörleri kısaca sıralayalım;

Bell paralizisi; en sık rastlanılan yüz felci nedenidir. Asıl nedeni kesin olarak bilinmemekle birlikte yüz sinirinin iç kulak çevresindeki bir bölümünün iltihaplanması sonucunda oluştuğu düşünülmektedir. Ayrıca aşırı soğuk ve rüzgara maruz kalmanın etkili olduğu ifade edilmektedir. Genellikle tam olarak iyileşme görülür.

Ramsay-hunt sendromu; genellikle virüs kaynaklı olarak oluşur. Yüz felcine ek olarak kulak ağrısı ile birlikte dış kulak yolunda bazı enfeksiyonlar görülür. Bell paralizisine kıyasla iyileşme oranı daha azdır.

Orta kulak iltihabı; gerek çocuklarda gerekse yetişkinlerde görülen bir durumdur. Orta kulak iltihabı çevresindeki kemiği eriterek yüz sinirine kadar ulaşabilir. Bu durumda yüz felci gerçekleşebilir.

Sistemik hastalıklar; şeker hastalığı, hipertansiyon, sinir iltihabı ve vitamin eksikliği gibi vücudun birçok bölümünü ilgilendiren hastalıklardır.

yuz-felci-nedenleri.jpg


Yüz Felcine Neden Olan Diğer Faktörler

Günümüzde sıkça rastlanılan bir hastalık olan Yüz Felcine neden olan faktörler şöyle;

 • Cerrahi sebepler
 • Lyme hastalığı
 • Viral enfeksiyonlar
 • Nörolojik hastalıklar
 • Kafatası ve yüz kemiği kırıkları
 • Orta kulak iltihabı
 • Doğum travmaları
 • Doğum öncesi fasiyal sinirde meydana gelen gelişim anormalileri
 • Travma
 • Genetik sendromlar
 • İnme

yuz-felci-nedenleri-001.jpg


Yüz Felci Belirtileri Nelerdir?

Yüz sinirinin hasar görmesi veya zedelenmesi sonucunda mimiklerde ve yüz hareketlerinde kayıplar meydana gelir. Gülme, yemek yemek, kaşları kaldırmak, öpücük atmak ve gözleri kapatıp açmak gibi hareketler yüz siniri sayesinde yapılmaktadır. Yüz sinirinin hasar görmesi durumunda ise kişi bu hareketleri yapmakta zorlanır.

 • Yüzde ağrı
 • Yeme içmede zorluk
 • Kulak ağrısı, çınlaması ve sese karşı hassasiyet
 • Konuşma zorluğu
 • Baş ağrısı ve baş dönmesi
 • Salya akması
 • Mimikleri kullanmada zorluk
 • Kas seğirmesi
 • Gözyaşının kontrolsüz akması
 • Gözde ve ağızda kuruluk

yuz-felci-belirtileri.jpg


Yüz Felci Tedavisi Nedir?

Yüz felcinin tedavisindeki en önemli nokta felce yol açan nedenlerdir. Yüz felcine neden olan etken belirlendiktan sonra bu etkenler mutlaka ortadan kaldırılmalıdır. Uzmanlar idiopatik yüz felcinde %80-90 oranında kesin iyileşme sağlandığını ifade etmektedir. Ancak felcin yeniden tekrarlamaması için tedavi sürecinde mutlaka fizik tedavi uygulanmalıdırTedavinin temel amacı hasarı onarmak, işlev noksanlığını en aza indirmek ve siniri olabildiğince iyi hale getirmektir. Tedaviyi hızlandırmak adına yüz kaslarına masaj uygulanabilir. Ayrıca havalar soğuk ise yüz ve boyun kısmı mutlaka sıcak tutulmalı ve korunmalıdır. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta gözlerin korunmasıdır. Rahatsızlık nedeniyle tamamen kapanmayan gözlere bandaj uygulaması yapılabilir. Bandaj uygulaması sayesinde gözenfeksiyonlara ve travmalara karşı korunur. Bandaj uygulamasının yanı sıra suni gözyaşı ilaçları ve antibiyotik tedavisi uygulanabilir. Tedavi sürecini etkileyen durumların başında yaş gelmektedir. 60 yaşın üzerindeki hastaların tamamen iyileşmesi oldukça zordur. Uygulanan tüm tedavi yöntemlerine rağmen 3 hafta sonunda herhangi bir iyileşme sağlanamadıysa EMG testi yapılmalı ve sinirin fonksiyonu ölçülmelidir. Bu tip durumlarda cerrahi müdahale gerekebilir.

yuz-felci-tedavisi.jpg

Önerilen İçerik;

 Bir Zamanlar Yasak Olduğuna İnanamayacağınız 10 Şey!

NeOldu.com / Sosyal Fayda

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
4
2
1
3
1
1
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.