Serebrovasküler Hastalık Teşhisi ve Tedavi Yöntemleri

Serebrovasküler Hastalık Teşhisi ve Tedavi Yöntemleri
11.01.201615:40

Serebrovasküler hastalık, ciddi bir hastalıktır. Bazı vakalarda ölümlere neden olmaktadır. Bu nedenle dikkate alınması ve tedavi edilmesi gerekmektedir. Bu içeriğimizde serebrovasküler hastalıklar hakkında bilinmesi gerekenleri derledik.

Haber güncelleme tarihi 25.01.2019 16:57

Serebrovasküler Hastalık Nedir?

Serebrovasküler, felç inmesi hastalığı olarak bilinmektedir. Beyin damarlarının aniden tıkanması ya da kanaması sonucunda meydana gelmektedir. Serebrovasküler hastalık, damarların tıkanması ve kanaması sonucunda sinir sistemi bozuklukları ortaya çıkmaktadır. Bu durum sonrasında kısmi felç ya da tam felç yaşanmaktadır.

serebrovaskuler-hastalik-nedir.jpg

Halk arasında inme olarak bilinmektedir. Hastalık birçok ülkede sıklıkla rastlanmaktadır. Sık rastlanan bu hastalık, yüksek oranda kalıcı hasarlara yol açmaktadır. Bazı ülkelerde ise sıklıkla görülmektedir. Serebrovasküler hastalık beraberinde birçok hastalık daha yaşanmaktadır. Hiper tansiyon, diabet, anthe-roskleroz gibi hastalıklarda beraberinde görülmektedir. İnme, aniden ortaya çıkmaktadır. İnme, çeşitli felçlerle birlikte görülür. Beyin damarlarında yaşanan bozukluklarından meydana gelen bu hastalık bir beyin hastalığıdır. Serebrovasküler hastalık, çeşitli belirti ve şikayetlerle ortaya çıkmaktadır.


Serebrovasküler Hastalık Belirtileri Nelerdir?

Serebrovasküler hastalık çeşitli belirtiler göstermektedir. İlk olarak vücudun bir bölümünde kuvvet kaybı görülmektedir. Vücudun bir bölümünde uyuşukluk yaşanır. Konuşma bozuklukları yani konuşmada peltekleşme durumları oluşur.

serebrovaskuler-hastalik-teshisi-ve-tedavi-yontemleri-003.jpg

Birçok görme bozuklukları da yaşanmaktadır. Çift görme ve hatta görme kaybına dahi neden olabilir. Bazı durumlarda duyu kaybı gibi sorunlar yaşanmaktadır. Baş ağrısı oluşur. Baş ağrıları şiddetli olarak devam eder. Genel olarak hafıza problemleri yaşanmaktadır.

 • Vücudun bir bölümünde kuvvet kaybı
 • Dengesizlik
 • Uyuşukluk
 • Konuşma bozuklukları
 • Çift görme
 • Baş dönmesi
 • Hafıza problemleri
 • Duyu kaybı
 • Güç kaybı
 • Baş ağrısı

Serebrovasküler Hastalık Nedenleri

Serebrovasküler hastalık, beyin damarlarının aniden tıkanması ve kanaması ile meydana gelmektedir. Bu durum bölgeyi besleyen damarın tıkanması nedeni ile oluşmaktadır. Yani serebrovasküler hastalığa neden olan bir pıhtıdır. Bu hastalığın %80 nedeni damarın tıkanması olurken, %20 nedeni ise hipertansiyon sebebiyle damarın çatlayıp kanaması nedeni ile oluşmaktadır.

serebrovaskuler-hastalik-teshisi-ve-tedavi-yontemleri-004.jpg

Bu durum beyin kanaması ya da beyin içinde bir damarın balonlaşıp farklı şekilde patlamasına sebep olmaktadır. Bu hastalığın oluşmasında birçok neden bulunmaktadır fakat en sık rastlanan nedeni damar sertliğidir. Damar sertliğine bağlı olarak kalp ritim bozukluğu nedeniyle de oluşmaktadır. Hipertansiyon hastası olduğu bilinmeyen kişilerde de bu durum yaşanmaktadır.

 • Damar tıkanıklığı
 • Damar kanaması
 • Damarda pıhtı
 • Hipertansiyon
 • Damar sertliği
 • Kalp ritim bozukluğu 

Serebrovasküler Hastalık Risk Faktörleri

 1. Yaş
 2. Transient İskemik Atak 
 3. Hipertansiyon
 4. Obezite
 5. Sedanter yaşam
 6. Diabetus Mellitus
 7. Kardiak Anomaliler
 8. Ateroskleroz
 9. Hiperlipidemi
 10. Sigara kullanımı
 11. Kafeinli içecekler
 12. Östrojen çeren ilaçlar
 13. Herediter Faktörler  

serebrovaskuler-hastalik.jpg


Serebrovasküler Hastalık Tedavisi

Serebrovasküler hastalık aniden meydana gelmektedir. Beyin damarlarının tıkanması ve beyinde kanaması olması sonucunda meydana gelmektedir. Serebrovasküler hastalığın yaşandığı kişinin ilk 6 saat içinde hastaneye nakli sağlamalıdır. Hastanede tedavi altına alınan hastaya ilk olarak damar açıcı tedavi uygulanmaktadır. 6 saatten sonra getirilen hastaya damar açıcı tedavi uygulanamamaktadır.

serebrovaskuler-hastalik-teshisi-ve-tedavi-yontemleri-005.jpg

Nöroloji doktoru tarafında kişi muayene edilir. Bulguları ve şikayetleri sonucunda tedavi yöntemine karar verilir. Her hastada farklı tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Tedavi sürecinde amaç hastalığın kötüleşmesini ve ilerlemesini engellenmektir. Hastalığın nedeni bulunmaktadır. Nedenine göre tedavi uygulanmaktadır. Felç tedavisinde cerrahi yöntemi, anjiografi ve balon şişirme yöntemleri uygulanmaktadır. Bu tedavi yöntemleri damarların açılmasını sağlamaktadır. Tedaviler felç durumunu düzelmesini sağlamamaktadır. Uygulanan yöntemlerin faydası hastalığın kötüye gitmemesini sağlamak, tekrar bir felç oluşmasına engel olmaktır.

Önerilen İçerik;

► Felç Hastalığının Doğal Tedavi Yöntemi

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
106
64
20
19
16
13
17
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.