Zona Nedir? Zona Hastalığı Hakkında Bilgi

Zona Nedir? Zona Hastalığı Hakkında Bilgi
11.06.201511:07

Ağrılı bir deri hastalığı olan zona, erken tanının önemli olduğu hastalıklardan birisidir. Halk arasından bilinen adı ''gece yanığı'' olan zona nedir ve belirtileri nelerdir. Sizler için araştırdık..

Haber güncelleme tarihi 07.12.2018 10:47

Zona Nedir? Zona Hastalığı Hakkında Bilgi

Ağrılı bir deri hastalığı olan zona, erken tanının önemli olduğu hastalıklardan birisidir. Erken tanı sayesinde ağrının şiddetinin azaldığını belirtmiştir uzmanlar. Bağışıklık sistemini zayıflatan hastalıklarda kanser, AIDS gibi durumlarda zonanın ortaya çıkması daha kolay ve çabuktur.

zona-005.jpg


Zona Hastalığının Sebepleri Nelerdir?

Stres, uykusuzluk, yorgunluk, sağlıksız diyetler ve mevsim geçişlerinde bağışıklık sistemi baskılanır ve zona görülme sıklığı artış gösterir. Varisella zoster virüsü ile (VZV) ile ilk karşılaşıldığında su çiçeği oluşur. Su çiçeği geçtikten sonra VZV pasif olarak yatışa geçer. Yıllar sonrada vücut direnci düştüğünde tekrar aktif olarak ortaya çıkar. İşte virüsün ortaya çıktığı vücudun o bölgelerinde ağrılı kabartılar görülür.

zona-sebepleri.jpg


Zonanın Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

 • Sinirler üzerinde ağrı
 • Yanma hissi
 • Deride batma hissi
 • İçi su dolu yaralar
 • Deri yüzeyinde kızarıklık
 • Kırmızı kabarcıklar ve lekeler

Zonanın belirtileri arasında şiddetli ağrı, halsizlik, ateş ve titreme gibi durumlar ortaya çıkar. Şiddetli ağrı kişinin yaşam kalitesini düşürür uykusuzluk başta olmak üzere bir sürü olumsuz duruma sebep olur. Sinirlerin oluşturduğu hasarla yara olmuş deri çok hassastır ve giysiler bile kişiyi rahatsız edebilir.

zona-belirtileri.jpg


Zona Bulaşıcı Mıdır?

Pek çok kişinin aklına gelen ilk sorulardan biri zonanın bulaşıcı olup olmadığıdır. Zona yaralarına temas eden kişiye bu hastalık zona olarak değil, suçiçeği olarak bulaşabilir. Çocukluğunda suçiçeği geçirmemiş ya da suçiçeği aşısı olmamış bir yetişkin ya da çocuk eğer zona yaralarına doğrudan temas ederse bu kişiye virüs bulaşabilir. Ancak varisella zoster virüsü bu kişinin vücuduna ilk kez girmiştir. Dolayısıyla virüs bulaşan bu kişide zona değil, suçiçeği görülür. Daha önce suçiçeği ya da zona geçirmiş olan kişiler ise zona hastalığına karşı dirençlidir. Zona virüsü sinirleri etkilediğinden eğer hastalığa müdahale edilmezse işitme kaybı, görme kaybı, yüz felci, kasların oynatılamaması, enfeksiyon gibi daha ciddi belirtiler de ortaya çıkabilir. Nadir de olsa zona baş bölgesini, yüzü ve gözleri etkileyebilir. Özellikle gözü etkileyen zonada hemen tedaviye başlanmalıdır. Akciğer, beyin ya da sindirim sistemindeki iç organlar da zonadan etkilenebilir.

zona-bulasicimidir.jpg


Zona Tedavisi Nasıl Yapılır? 

Zona nedeniyle oluşan postherpetik nevralji ağrısını geçirmek amacıyla çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bu tedaviler her hastada aynı etkiyi göstermediği için kişiye özel ağrı tedavisi uygulanır. Kullanılan tedavi yöntemleri şunlardır:

 • Ağrı kesiciler, antidepresanlar ve antikonvülzanlar gibi çeşitli ilaçlar
 • Yüzeysel anestezi sağlayıcı çeşitli kremler
 • TENS
 • Ağrılı bölgeye soğuk uygulama
 • Akupunktur
 • Tutulan bölgeye göre değişen sinir blokları

Tüm tedavi yöntemleri denense de ağrılar aylarca ya da yıllarca devam edebilir. Bazen postherpetik nevralji ağrısı hiçbir tedaviye yanıt vermeyebilir. Burada önemli olan tüm ilaçların disiplinli şekilde kullanılması, hekim kontrolü ve bağışıklık sistemini güçlendirmektir. Hastalık genç hastalarda 2-3 haftada, yaşlı kişilerde ise 6-8 haftada iyileşir. Zona hastalarının büyük çoğunluğu hastalığın herhangi uzun süren etkilerini yaşamazken, yaklaşık %3’ünde zonaya bağlı nöropati denilen uzun dönemde gerileyen bazı etkiler ortaya çıkabilmektedir.

zona-tedavisi-001.jpg


Zona Aşısı Kimlere Uygulanabilir?

50 yaş üzeri sağlıklı her bireye tek doz zona aşısı uygulanır. Zona aşısının uygulanamadığı kişiler, ilaç kullananlar, kemoterapi ve radyoterapi görenler, kanser ve AIDS hastaları ve hamilelere uygulanamaz.

zona-asisi.jpg

UYARI !
İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

Önerilen İçerik: İlaç Çeşitleri Nelerdir?

NeOldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.