Zeytinyağı Saç Bakımı - Saç Bakımında Zeytinyağı Faydaları ve Kullanımı

Zeytinyağı Saç Bakımı - Saç Bakımında Zeytinyağı Faydaları ve Kullanımı
13.01.201912:23

Zeytinyağının saçlara faydası birçok kişi tarafından belirtilmektedir. Peki, zeytinyağı kullanımının saça faydaları nelerdir? Bu içeriğimizde zeytinyağının saça faydalarından ve 5 muhteşem zeytinyağlı saç maskesinden bahsedeceğiz.

Haber güncelleme tarihi 20.04.2021 18:41

Zeytinyağı Saç Bakımı - Faydaları ve Kullanış Yöntemleri

Zeytinyağı, mutfakların olmazsa olmazıdır. Yemeklerde, salatalarda kullanılan zeytinyağı, sayılmayacak kadar faydaları ile bilinen doğal bir besindir. Zeytinyağı, sadece vücuda değil aynı zamanda saçlar üzerinde de büyük etkileri olan bir değerdir. Banyonuzda bir şişe tutarak, saçlarınıza uyguladığınızda, inanılmaz faydalarını görmeye başlayacaksınız. Bu yazımızda, zeytinyağının saçlara faydaları nelerdir? sorusuna yanıt vereceğiz. Verdiğimiz bilgiler saç bakım uzmanlarınca onaylanmış ve yapılan klinik test sonuçları ile kanıtlanmış faydalardır. Saçlarınızla ilgili yaşadığınız problemi anlamak ve doğru çözümlere ulaşmak için doktorunuzdan veya saç bakım uzmanından yardım alabilirsiniz.

Zeytinyağının Saça Faydaları;

1. Zeytinyağı  Kepeği Yok Eder

Zeytinyağı Saç Bakım

Zeytinyağının en büyük mucizelerinden biri de saçlara sunduğu faydadır. Kepek sorunu, günümüzde başta erkekler olmak üzere, kadınların da en çok mustarip oldukları konulardan biridir. Zeytinyağı ve limon suyu karışımı ile elde edeceğiniz basit bir kürle bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Eşit miktarda limon suyu ve zeytinyağını karıştırın, nemli saçlara masaj yaparak uygulayın. 20 dakika beklettikten sonra şampuan yardımı ile saçlarınızı yıkayın. Limon, kepeği yok etme gücüne sahip iken zeytinyağı ise saç derisini yumuşatarak kepeğin yok olmasını sağlar. Bu karışımı haftada 1 kere uygulamanız yeterlidir.


2. Saçları Güçlendirir ve Parlamasını Sağlar

Zeytinyağı Saç Bakım

Her kadın ve erkek saçlarının güçlü ve aynı zamanda parlak olmasını ister. Gün içinde yaşanan gerginlik, stres ve buna ek olarak dış etkenlerin birleşmesi, saçların cansızlaşmasına ve gücünü kaybetmesine neden olur. Bu sorun ile başa çıkmak için yine zeytinyağının muazzam gücünü kullanabilirsiniz. A ve E vitamini ile antioksidan açısından zengin olan zeytinyağını, banyonuzun bir köşesine koyun ve haftada 1 kere saçlarınız nemli iken masaj yaparak uygulayıp bir süre bekledikten sonra şampuan ile yıkayın. Bu işlemi birkaç defa tekrarladığınızda mucizeyi göreceksiniz.


3. Saçlarınızın Şekil Almasını Sağlar

Zeytinyağı Saç Bakım

Zeytinyağı, sadece mutfaklarda yemeklere lezzet katmaz. Banyoda da saçların beslenmesine yardımcı olur. Saçların şekil almamasının nedeni farklı nedenlere bağlıdır. Fazla fön çekme sonucu saçların kırılması, dış etkenler ve kullanılan kimyasal ürünler, bu sorunun en büyük nedenlerinden biridir. Zeytinyağı ile saçlarınıza masaj yaparak saçlarınızın kolaylıkla şekil almasını sağlayabilirsiniz.


4. Saçların Uzamasını Hızlandırır

Zeytinyağı Saç Bakım

Saçların uzamamasının nedenlerinden en büyüğü genetik problem ve dış etkenlere maruz kalmasıdır. Bu sorunlar, saçların uzamasını engellemektedir. Genetik problemler için genel olarak operasyon dışında yapılacak bir şey yoktur. Ancak diğer sorunlardan dolayı saçlarınız uzamıyorsa, bunun çözümünü de zeytinyağında bulabilirsiniz. Kuru ve yeterince beslenmeyen saçlarınıza çözüm bulmak için nemli saçlarınıza yarım çay bardağı kadar zeytinyağı ile masaj yapın. Daha sonra 30 dakika beklettikten sonra şampuan yardımı ile saçlarınızı yıkayın. 2 haftada bir uygulayacağınız bu işlem sayesinde saçlarınız yeniden nem oranını dengelemeye başlar ve saçlarınız daha hızlı uzamaya başlar.


5. Zeytinyağı Saçınıza Parlaklık Kazandırır

Zeytinyağı Saç Bakım

Saçlar, dış etkenlerin ve kullanılan bazı makinelerin etkisine maruz kaldığında, matlaşmaya başlar. Özellikle de sık fön çeken ve düzleştirici kullanan bayanlarda bu sorun daha fazla görülmektedir. Bu sorun, saçların matlaşmasıyla birlikte bir de cansızlaşmasını da tetiklemektedir. Bunun önüne geçebilmek için de saç bakım uzmanları, zeytinyağı kullanmayı öneriyorlar. Zeytinyağı kullanarak yapacağınız masaj sayesinde zarar görmüş tabaka onarılır ve böylelikle saçlar yeniden eski haline geri döner.


6. Saç ve Saç Derinizi Besler Güçlendirir

Zeytinyağı Saç Bakım

Sağlıklı olmayan saçlar, saç sahibinin en sık şikâyet ettiği konuların başında gelir. Aslında yaşanılan yere, yapılan işe ve kullanılan mekâna göre saçların sağlığı korunur ya da korunamaz. Tabi hayat akışının düzenli gitmemesi, bazen insanın elinde olamaz ama saç bakımı ve diğer konular insanların kullanacakları bazı bitki özleri ile saçların yeniden sağlığına kavuşması mümkün hale gelebilir. Saçlarınızda sağlık problemi yaşıyorsanız, yapmanız gereken işlemlerden biri nemli saçlarınıza zeytinyağı ile masaj uygulayarak hem saç hem de saç derisinin güçlenmesini sağlamak olacaktır bu sayede sağlığını kaybeden saçlarınızı yeniden eski haline döndürebilirsiniz.


7. Zeytinyağı Saçın Nem Oranını Dengeler

Zeytinyağı Saç Bakım

Saçların nemsiz olması veya yeteri kadar nem miktarına sahip olmaması birçok sorunu beraberinde getirir. Cansızlık, matlaşma, dökülme, kepek, kırılma ve daha birçok sorun. Aslında alternatif tıp dünyasına bu sorunlara yönelik geliştirilen bazı bitkisel karışımlar bulunmaktadır. Ama siz bunlara yeteri kadar güvenemiyorsanız, satın alacağınız hakiki zeytinyağı ile de bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Zeytinyağının içindeki vitaminler, mineraller ve diğer besin değerleri, saçlarınızın ihtiyaç duyduğu nem oranını sağlayarak yeniden canlı ve güçlü bir hale gelmesine yardımcı olur.


Zeytinyağı Saça Uygulamanın Püf Noktaları

Yukarıda zeytinyağının saçlara faydaları hakkında gerekli bilgileri verdik. Aslında başlıklar arasında nasıl uygulanması gerektiği hakkında da fikir verdik ama daha net bilgi vermek amacıyla zeytinyağının saçlara nasıl uygulanacağı hakkında bilgi vermeyi daha uygun gördük. İşte detaylar;

  • Saçlarınıza zeytinyağı sürmeden önce tarayın,
  • Saçlarınıza zeytinyağı sürerken mümkünse kullanmadığınız eski bir bluzu ayaklarınızın altına koyun, çünkü dökülen yer kayganlaşır bu da istemediğiniz kazalara neden olabilir.
  • Zeytinyağını soğuk olarak saçlara uygulamak doğru değil. Bunun için mikrodalga fırınına bir kâseye koyduğunuz zeytinyağını koyun ve ılımasını bekledikten sonra saçlarınıza uygulayın.
  • Zeytinyağı ile saçlarınıza masaj yaptıktan sonra, zeytinyağına batırdığınıza tarak ile saçlarınızı tarayın.
  • Saçlarınıza uyguladığınız zeytinyağını yaklaşık yarım saat beklettikten sonra şampuan kullanarak saçlarınızı yıkayın ve soğuk su ile durulayın.

Zeytinyağlı Saç Maske Önerileri;

1. Sarımsaklı Zeytinyağlı Saç Maskesi

sarimsakli-zeytinyagli-sac-maskesi.jpg

Sarımsak ve zeytinyağı saç konusunda mucizeler yaratan bir ikilidir. Özellikle dökülen saçları güçlendirmede sarımsaklı ve zeytinyağlı saç maskesi önerilen karışımlardan biridir. Maskeyi uygulamak için 10 adet sarımsağı güzelce blenderdan geçirin ve üzerine zeytinyağı ekleyin. İyice karıştırdığınız bu karışımı saç derinize uygulayın ve 20 dakika kadar saçınızda bekletin. 15 gün boyunca saçlarınıza her akşam bu maskeyi uyguladığınızda saç diplerinizin sağlık kazandığını ve dökülmelerin azaldığını gözlemleyeceksiniz


2. Yumurta ve Zeytinyağlı Saç Maskesi

yumurta-ve-zeytinyagli-sac-maskesi.jpg

Herkesin evinde bulunan yumurta ve zeytinyağından oluşan karışım saçlarınızda muhteşem bir değişime yol açacak. Protein bakımından yüksek olan yumurta ve zeytinyağı ile saçlarınızın ihtiyacı olan nem yeniden kazandırılıyor. Maskeyi hazırlamak için öncelikle bir adet yumurtayı bir kap içine kırın ve güzelce çırpın. Zeytinyağını da çırpılmış yumurtanın içine ekleyerek yeniden karıştırın. Maskeyi sürdüğünüz saçlarınızı bir bone ya da örtü ile kapatarak beklemeye başlayın. Bekleme süresi için 30 dakika yeterlidir. Bu maskeyi her hafta bir defa uygulamayı unutmayın.


3. Ballı Zeytinyağlı Saç Maskesi

balli-zeytinyagli-sac-maskesi.jpg

Antioksidan ve bol vitamin içeren bal, zeytinyağı ile buluştuğunda saçlarınızı güçlendirmekle kalmıyor aynı zamanda muhteşem bir parlaklık kazandırıyor. Maske için gerekli malzemeler; 2 yemek kaşığı bal ve 3 yemek kaşığı zeytinyağı! Bal ve zeytinyağı gibi iki mucize besin ile saçlarınızın bakımını yapabilir, daha canlı saçlara sahip olabilirsiniz.Bu kremi, saçlarınızın her bölgesine sürün ve saçınızın nemli kalması için bir bone ile kapatın. 15 dakika kadar bekledikten sonra saçlarınızı önce ılık su ile sonrasında ise sürekli kullandığınız şampuan ile maskeden arındırın.


4. Muz ve Zeytinyağlı Saç Maskesi

muz-ve-zeytinyagli-sac-maskesi.jpg

Özellikle saç yapısı kuru olanlar için muz ile zeytinyağının birleşiminden oluşan bir saç maskesi sizi şaşırtacak bir başarı ortaya koyuyor. Bu maske boyalı ve yıpranmış saçları yeniden canlandırıyor. Maske için 1 adet orta boy muz ve 1 yemek kaşığı zeytinyağı yeterli olacaktır. Maskeyi hazırlamak için öncelikle muzu blenderden geçirip sıvı bir kıvam almasını sağlayın. Sıvılaşan muzun içine zeytinyağını ilave edin ve güzelce karıştırın. Muz ve zeytinyağından oluşan bu maskenin etkisini görmek için haftada bir defa olacak şekilde maskeyi uygulayabilirsiniz.


5. Yoğurt ve Zeytinyağlı Saç Maskesi

yogurt-ve-zeytinyagli-sac-maskesi.jpg

Kalsiyum içeren gıdalardan biri olan yoğurt, zeytinyağı ile birleştiğinde saçınızda bir mucizeye yol açacak. Bu maske için gerekli malzemeler; 1 bardak yoğurt, 1 yemek kaşığı zeytinyağı, 2 su bardağı su ve 1 yemek kaşığı limon suyu! Limon suyu hariç tüm malzemeleri karıştırıp bir krem elde edin. Elde edilen karışımı kuru saçlarınıza uygulamaya başlayın. 20 dakika boyunca saçınızda kalan maskeyi ılık su ile durulayın ve ardından limon suyunu saçınıza sürüp yeniden durulayın. Tarifteki bu maskeyi düzenli olarak saçlarınıza uygulandığınızda kuru saçların yumuşaklık kazandığını, dökülen saçların ise daha da güçlendiğini fark edebilirsiniz.


Editörün Önerisi;

favorim.jpg

Trendyol'da 26.000 kullanıcının favorisinde bulunan ve içeriğinde zeytinyağı da bulunan Diamond Hair 25 farklı bitki özünden elde edilen yağlardan oluşuyor. Diamond Hair Saç Bakım Seti saçlarınızın hem çok çabuk uzamasını sağlarken hem de yanmış yıpranmış saçlarınızı onarıyor. Kırık saç uçlarınızı da onaran setin içerisinde bulunan ozon şampuan saç köklerinize etki ederek sağlıklı, güçlü ve parlak saçlara kavuşmanızı sağlıyor.

Ürünü markanın sitesinde incele

Ürünü Trendyol'da incele

Bu ürünü firmanın resmi internet sitesinden ‘’NEOLDU10’’ koduyla %10 indirim avantajıyla tedarik edebilirsiniz. Bu kod firmanın satış sitesinde yer alan tüm ürün ve alışverişlerde geçerlidir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2052
3333
5391
1443
1418
1414
3695
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 7
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.