Parlak Saçlara Bakım Önerileri - Parlak Saçlar İçin Bitkisel Maske Yöntemleri

Parlak Saçlara Bakım Önerileri - Parlak Saçlar İçin Bitkisel Maske Yöntemleri
23.02.201915:05

Parlak saçlara sahip olmak kadın ve erkeklerin kişisel bakımda önem verdiği konuların başında gelmektedir. Peki, parlak saçlar için bakım önerileri nelerdir? Evde parlak saç bakımı nasıl yapılır? İşte parlak saçlara sahip olmak için yapılması gerekenler…

Haber güncelleme tarihi 20.04.2021 18:30

Parlak Saçlara Sahip Olmak İçin Yapılması Gerekenler

Her kadın ve erkek saçlarının güzel görünmesini ister. Bunun için de gerekli bakım yöntemlerini uygulamaktan imtina etmez. Ama her bakım doğrudur ya da her yapılan bakım ile doğru sonuçlara ulaşılabileceği düşünülemez. Bazen internet sitelerinde görülen ya da çevreden duyulan saç bakım önerilerini uygulayanlar, maalesef kötü sonuçlarla karşılaşabiliyorlar. Bu yüzden parlak saçlar için bakım önerileri konusunda hassas davranmak ve doğru bakım yöntemlerini uygulayarak beklenen sonuca ulaşmak gerekir. Kuaföre para harcamadan canlı ve parlak saçlar için evde bakım önerileri hakkında hazırladığımız bu yazımızı inceleyerek istediğiniz sonucu daha kolay şekilde elde edebilirsiniz.

Parlak Saçlara Sahip Olma Yöntemleri Nelerdir?

Saçlarınızın güzel görünebilmesi için canlı ve parlak olması gerekir. Tabi bunu saç ürünleri ile kapatmak yerine daha doğru bir şekilde oluşmasını da sağlayabilirsiniz. Mesela sabah evden çıkmadan önce saçlarınızın daha dikkat çekici olması için kullandığınız bazı saç bakım ürünleri, kısa süreliğine istediğinizi size verse de geçici olduğunu bilmeniz ve buna göre davranmanız gerekir. Peki, parlak ve canlı saçlara sahip olmak için yapılması gerekenler nelerdir?

1. Sıcak Havlu Terapisi Uygulamak

Parlak Saçlar Bakım

Saç maskeleri uygulandığında veya saçlar için iyi gelen bitkisel yağlar saçlara uygulandığında, saçların dinlenmeye geçmesi gerekir. Bir süre maske veya yağın saçta kalması, daha iyi beslenmesine ve saça yedirilmesine yardımcı olur. Bademyağı veya zeytinyağı ile saçlarınıza masaj uyguladıktan sonra sıcak havlu ile saçlarınızı kapatın. Boyalı saçlara sahip iseniz özellikle uç kısımlarında yıpranma meydana geleceği için kullandığınız yağı sadece enseye kadar olan kısmına yedirin. Sıcak su ile havluyu yıkayın daha sonra başınızı bu havlu yardımı ile kapatın. Bu uygulama, saçlarınızın daha parlak olmasına yardımcı olacaktır. Fakat dikkat etmeniz gereken önemli husus; saçlarınızı sıcak havlu ile kapatırken ellerinizin yanmaması için eldiven kullanın.


2. Soğuk Su Tedavisi Uygulamak

Parlak Saçlar Bakım

Çoğu zaman kadın ve erkeklerin yaptıkları en büyük hatalardan biri de sıcak su ile banyo yapıldıktan sonra hemen banyodan çıkmaktır. Sıcak su, saçlara ciddi anlamda zarar verir ama temizlenmesi için de gereklidir. Bu yüzden saç bakım uzmanları; saçların yıkanmasından sonra durulama işlemini önce ılık suyla yaparak daha sonra kademeli olarak sıcaklığını düşürerek durulanması gerektiğini söylüyor. Bu şekilde saçlarınızı durulamanız, daha parlak bir görünüme sahip olmasına yardımcı olacaktır.


3. Doğal Saç Fırçası Kullanmak

Parlak Saçlar Bakım

Bazı saç fırçaları, doğal malzemelerden üretilmedikleri için saçlara ciddi anlamda zarar verebilmektedir. Satın alacağınız fırçanın doğal olmasına özen gösterin. Bu fırçalar saçlarınızın yıpranmasını engelleyerek daha doğal ve parlak görünmesine yardımcı olacaktır.


4. Alkolsüz Kozmetik Ürünler Kullanmak

Parlak Saçlar Bakım

Kozmetik ürünlerin birçoğunda alkol bulunmaktadır. Özellikle köpüren şampuan ve diğer saç bakım ürünlerinin içinde alkolün olduğu bir kesindir. Fakat alkolün saçlar üzerinde ciddi zararları olduğunu söylemeye bile gerek yoktur. Bu yüzden ürün satın alırken alkolsüz olmalarına dikkat etmeniz gerekiyor. Alkolsüz kozmetik ürünler kullanarak hem saçlarınızın sağlığını koruyabilir hem de daha parlak bir görünüme sahip olmasını sağlayabilirsiniz.


5. Badem Yağı

Parlak Saçlar Bakım

Saç dökülmesinin nedenleri irsi olmadığı sürece dökülmeyi önleyecek çözümler mutlaka vardır. Saç bakım uzmanlarının önerileri arasında yer alan badem yağı, saç ve saç derisinin daha sağlıklı ve daha canlı hale gelmesine yardımcı olmaktadır. Besleyici özelliği bulunan bademyağını düzenli kullananlarda, saç dökülmesi, kepeklenme, kırılma ve kuruluk gibi birçok sorun görünmemektedir.


6. Isırgan Otu 

Parlak Saçlar Bakım

Faydaları saymakla bitmeyen ısırgan otu, saçlar açısından da önemli bir yere sahiptir. Isırgan otu, içerisinde bulunan mineral ve besin değerleri ile saç ve saç derisini besleyici özelliğe sahiptir. 1 kâse ısırgan otunu kaynattıktan sonra suyunu süzün ve saçlarınıza uygulayın. Banyo yaptıktan sonra demlenmiş ısırgan otu ile saçlarınızı durulamanız, saçlarınızın yumuşamasına ve parlak görünmesine yardımcı olacaktır.


7. Elma Sirkesi 

Parlak Saçlar Bakım

Elma sirkesi, birçok alanda kullanılmaktadır. Mutfaklarda salata yapılırken ve birçok soğuk meze için kullanılan elma sirkesi, saçlar üzerinde ciddi anlamda etki sunmaktadır. Belirli periyotlar içinde kullanacağınız elma sirkesini saçlarınıza direkt uygulayarak veya 500 ml. Şampuan içerisine yarım çay bardağı elma sirkesi ekleyerek kullanmanız durumunda yine saçlarınız daha sağlıklı hale gelir ve parlak bir görünüme sahip olur.


8. Buğday Köpüğü Terapisi Uygulamak

Parlak Saçlar Bakım

Buğday, içinde barındırdığı besin değerleri ile saçlar üzerinde ciddi anlamda olumlu etkiler yaratmaktadır. 1 kâse kadar buğdayı kaynattıktan sonra üzerinde biriken köpükle birlikte suyunu süzün, daha sonra elde ettiğiniz bu su ile saçlarınızı ıslatıp yarım saat kadar bekleyin. Bu uygulamayı hafta 1-2 defa yapmanız durumunda saçlarınızın daha parlak ve canlı göründüğünü göreceksiniz.


Yumuşak ve Parlak Saçlar İçin Bilinmeyen En Etkili Bakım Önerileri

Görsellik açısından saçların oldukça büyük bir önemi vardır. Mesela yumuşak olmayan saçlar sertliği ile ön plana çıkar ve saçlarda kötü bir görünümün oluşmasına neden olur. Kadınlar için daha çok önemli olan yumuşak ve parlak saçlar için bilinmeyen en etkili bakım önerileri konusunu incelediğinizde, bu tip bir saça ulaşmanın çok da zor olmadığını göreceksiniz. Peki, yumuşak ve parlak saçlara sahip olmak için neler yapılabilir?

1. Elma Sirkesi Kullanın

Parlak Saçlar Bakım

Elma sirkesi, doğal bir ürün olmakla birlikte saçlarda krem etkisini en iyi gösteren doğal ürünlerin başında gelir. Saçların pH seviyesini dengelemeye ve aynı zamanda saçların temizlenmesine yardımcı olan elma sirkesi ile saçlarınıza bakım yaptığınızda ve bunu sürekli hale getirdiğinizde saçlarınızın daha yumuşak bir hal aldığını görebilirsiniz.

2-3 kaşık kadar elma sirkesini saçlarınıza sürün, daha sonra iyice yayılması için doğal saç fırçası ile saçlarınızı tarayın. 10 dakika kadar saçlarınızda beklettikten sonra saçlarınızı durulayın. Elma sirkesi başta biraz keskin bir koku yaysa da bir süre sonra kokusu yok olacaktır.


2. Avokado ile Saç Bakımı Yapın

Parlak Saçlar Bakım

Saçların doğal nem dengesini en iyi şekilde karşılayan ve saçların parlak bir görünüme ulaşması ile birlikte yumuşak bir dokuya sahip olmasını etkileyen avokado, saç bakımında kullanılabilecek en iyi yöntemlerin başında gelir.

Hafif nemli saçlarınıza püre haline getirdiğiniz avokadoyu sürün. Saçlarınızın ucundan köklerine kadar iyice yemesi için doğal fırça kullanın. Tüm saçlarınıza eşit miktarda yaydığınıza emin olduktan sonra 15 dakika kadar bekletin ve ardından saçlarınızı hafif şampuan ile yıkayın.


Parlak Saçlar İçin Maske Tarifleri ve Uygulaması

Hepimiz saçlarımızın hem sağlıklı hem de parlak olmasını isteriz elbette ve bunun için gerekli bakım önerileri hakkında bilgi toplamak, belki de gün içerisinde yaptığımız en rutin işlerden biridir. Ancak parlak saçlar için maske tarifleri ve uygulaması konusunda bilgi sahibi olursanız, saçlarınızda istediğiniz güzelliği daha kolay bir şekilde elde edebilirsiniz. Peki, hangi maskeler ne şekilde uygulanmalıdır?

1. Yumurta Maskesi

Parlak Saçlar Bakım

Saçlarınızın daha güzel görünmesini sağlamak için doğal nemlendirici özelliği ve protein deposu özelliğine sahip olan yumurta maskesini kullanabilirsiniz.

Yumurta maskesi hazırlamak için 1 adet yumurta, 2 yemek kaşığı zeytin yağı yeterli olacaktır. Elinizdeki malzemeleri uygun bir kabın içerisinde iyice karıştırdıktan sonra saçlarınızın tamamına eşit miktarda yayacak şekilde uygulayın. 5-10 dakika kadar saçlarınızda beklettikten sonra şampuan ile saçlarınızı yıkayın.


2. Muz ve Avokado Maskesi

Parlak Saçlar Bakım Maskesi

Son dönemlerde saç bakımında daha fazla kullanılan ve ciddi anlamda saçlar üzerinde olumlu etkiler bırakan muz ve avokado maskesi de uygulayabileceğiniz maske çeşitlerinden biridir.

1 adet muz, 1 adet soyulmuş avokado ve 1 kaşık zeytinyağını uygun bir kabın içerisinde iyice karıştırarak püre haline gelmesini sağlayın. Daha sonra saçlarınızın tamamına yayacak şekilde saçlarınıza uygulayın ve 20 dakika kadar saçlarınızda beklettikten sonra saçlarınızı hafif şampuan yardımı ile yıkayın. Bunu sürekli hale getirdiğinizde, saçlarınızda doğal bir parlaklık elde edebilirsiniz.


3. Mayonez ve Zeytinyağı Maskesi

Parlak Saçlar Bakım Maskesi

Güzel saçlara sahip olabilmek için uygulayabileceğiniz doğal saç maskelerinden biri de mayonez ve zeytinyağı maskesidir. Son derece basit bir şekilde hazırlayabileceğiniz bu maske ile saçlarınızda istediğiniz görünümü kolaylıkla elde edebilirsiniz.

1 yemek kaşığı zeytinyağı, 2 yemek kaşığı mayonez ve 1 adet yumurtayı uygun bir kabın içerisinde iyice karıştırın. Daha sonra saçlarınızın ucundan köküne kadar her tarafına eşit bir şekilde dağılmasını sağladıktan sonra 15 dakika kadar saçlarınızda bekletin ve ardından şampuan ile saçlarınızı yıkayın.


Parlak Saçlar İçin Bakım Ürünleri

parlak-saclar-016.jpg

Saçlarınızın güzel görünmesi ve aynı zamanda sağlıklı kalabilmesi için saç bakım ürünlerine acımadan para verirsiniz. Ama doğru ürünleri tercih etmediğinizde, saçlarınızda özlediğiniz parlaklığı görme şansınız çok düşük olacaktır.

Öncelikle saç bakım ürünü satın almadan önce bir kere kimyasal içerikli ürün olmamasına dikkat edin. Bitki özlerinden elde edilmiş ve daha önce bu ürünleri kullanan kişilerde fikir edinerek ürünün kalitesi ve sonuçları hakkında bilgi edindikten sonra ürünü satın alın ve kullanmaya başlayın.

Piyasada çok sayıda saç bakım ürün markası olduğu için tercih yapmadan önce markalar hakkında genel bir araştırma yapın ve saçlarınız için en iyi ürünü seçmeye gayret edin. Parlak saçlar için bakım ürünleri konusunda uzmanınıza danışarak da en iyi ürünleri bulabilirsiniz.


Yumuşak ve Parlak Saçlar İçin Ne Yapılmalı?

parlak-saclar-017.jpg

Her insan saçlarının doğal halde kalmasını ve bu doğallığın koruma altında kalmasını ister. Ama çevresel faktörler, insanın kendi eliyle yaptığı yanlış uygulamalar vs. zamanla saçların zarar görmesine neden olur. Bunun için öncelikle saç bakım ürünü seçerken dikkatli olmak gerekir.

Saç maşası, saç kurutma makinesi, fön makinesi gibi ısı ile çalışan cihazları mümkün mertebe kullanmamaya özen gösterin. Kullanacaksanız da mutlaka koruyucu saç bakım ürünleri kullanmanız gerektiğini unutmayın.

Çoğu zaman işlerin acil olmasından dolayı banyo yaptıktan hemen sonra saçların kısa sürede kuruması için fön makinesi ya da saç kurutma makinesi kullanılır. Aslında yumuşak ve parlak saçlara sahip olmak isteyenlerin bu tip davranışlardan uzak durmaları, saçlarının kendiliğinden kurumasını beklemeleri gerekir. Ancak bu şekilde yaparsanız saçlarınızın daha sağlıklı, parlak ve yumuşak bir hale gelmesini sağlayabilirsiniz.


Editörün Önerisi;

favorim.jpg

Trendyol'da 26.000 kullanıcının favorisinde bulunan ve içeriğinde zeytinyağı, avokado yağı, buğday özü yağı, ısırgan otu yağı, tatlı badem yağı da bulunan Diamond Hair 25 farklı bitki özünden elde edilen yağlardan oluşuyor. Diamond Hair Saç Bakım Seti saçlarınızın hem çok çabuk uzamasını sağlarken hem de yanmış yıpranmış saçlarınızı onarıyor. Kırık saç uçlarınızı da onaran setin içerisinde bulunan ozon şampuan saç köklerinize etki ederek sağlıklı, güçlü ve parlak saçlara kavuşmanızı sağlıyor.

Ürünü markanın sitesinde incele

Ürünü Trendyol'da incele

Bu ürünü firmanın resmi internet sitesinden ‘’NEOLDU10’’ koduyla %10 indirim avantajıyla tedarik edebilirsiniz. Bu kod firmanın satış sitesinde yer alan tüm ürün ve alışverişlerde geçerlidir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
6
2
2
11
2
1
2
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.