Saçlarınızı Daha Parlak ve Canlı Yapacak En Etkili 10 Yöntem

Saçlarınızın daha parlak olmasını istiyorsanız doğru yerdesiniz. Bu içeriğimizde parlak saçlara sahip olmak için yapmanız gerekenleri bir araya getirdik.
Saçlarınızı Daha Parlak ve Canlı Yapacak En Etkili 10 Yöntem

Parlak ve Işıltılı Saçlara Sahip Olmak İçin Yapılması Gerekenler

Her insan saçlarının daha parlak görünmesini ister. Bunun için de gerekli bakım yöntemlerini uygulamaktan da imtina etmez. Ama yapılan her bakım ile doğru sonuçlara ulaşılabileceği düşünülemez. Bazen internet sitelerinde görülen ya da çevreden duyulan saç bakım önerilerini uygulayanlar, maalesef kötü sonuçlarla karşılaşabiliyorlar. Bu yüzden parlak saçlar için bakım önerileri konusunda hassas davranmak ve doğru bakım yöntemlerini uygulayarak beklenen sonuca ulaşmak gerekir. Kuaföre para harcamadan canlı ve parlak saçlar için evde bakım önerileri hakkında hazırladığımız bu yazımızı inceleyerek istediğiniz sonucu daha kolay şekilde elde edebilirsiniz.

Parlak Saçlara Sahip Olmak için Neler Yapılmalı?

Saçlarınızın güzel görünebilmesi için canlı ve parlak olması gerekir. Tabi bunu saç ürünleri ile kapatmak yerine daha doğru bir şekilde oluşmasını da sağlayabilirsiniz. Mesela sabah evden çıkmadan önce saçlarınızın daha dikkat çekici olması için kullandığınız bazı saç bakım ürünleri, kısa süreliğine istediğinizi size verse de geçici olduğunu bilmeniz ve buna göre davranmanız gerekir. Peki, parlak ve canlı saçlara sahip olmak için yapılması gerekenler nelerdir?

1. Sıcak Havludan Faydalanın

parlak saçlara sahip olma yöntemleri

Saç maskeleri veya saçlar için iyi gelen bitkisel yağlar saçlara uygulandığında, saçların dinlenmeye geçmesi gerekir. Bir süre maske veya yağın saçta kalması, daha iyi beslenmesine ve saça yedirilmesine yardımcı olur. Badem yağı veya zeytinyağıyla saçlarınıza masaj uyguladıktan sonra sıcak havlu ile saçlarınızı kapatın. Boyalı saçlara sahipseniz özellikle uç kısımlarında yıpranma meydana geleceği için kullandığınız yağı sadece enseye kadar olan kısmına yedirin. Sıcak su ile havluyu yıkayın. Daha sonra başınızı bu havlu yardımı ile kapatın. Bu uygulama, saçlarınızın daha parlak olmasına yardımcı olacaktır. Fakat dikkat etmeniz gereken önemli husus; saçlarınızı sıcak havlu ile kapatırken ellerinizin yanmaması için eldiven kullanmanızdır.

2. Soğuk Su Kullanın

parlak saçlara sahip olma yöntemleri

Saçların canlı görünmesi için soğuk su kullanmak büyük önem taşıyor. Yapılan en büyük hatalardan biri de sıcak su ile banyo yapıldıktan sonra hemen banyodan çıkmaktır. Sıcak su, saçlara ciddi anlamda zarar verir ama temizlenmesi için de gereklidir. Bu yüzden saç bakım uzmanları saçların yıkanmasından sonra durulama işlemini önce ılık suyla yaparak daha sonra kademeli olarak sıcaklığını düşürerek yapılması gerektiğini söylüyor. Bu şekilde saçlarınızı durulamanız daha parlak bir görünüme sahip olmasına yardımcı olacaktır.

3. Doğal Saç Fırçası Kullanın

parlak saçlara sahip olma yöntemleri

Bazı saç fırçaları, doğal malzemelerden üretilmedikleri için saçlara ciddi anlamda zarar verebilmektedir. Satın alacağınız fırçanın doğal olmasına özen gösterin. Bu fırçalar saçlarınızın yıpranmasını engelleyerek daha doğal ve parlak görünmesine yardımcı olacaktır.

4. Alkolsüz Kozmetik Ürünler Kullanın

parlak saçlara sahip olma yöntemleri

Saçın parlak ve canlı görünmesi için alkol içeren kozmetik ürünlerinden uzak durun. Kozmetik ürünlerin birçoğunda alkol bulunmaktadır. Özellikle köpüren şampuan ve diğer saç bakım ürünlerinin içinde alkolün olduğu kesindir. Fakat alkolün saçlar üzerinde ciddi zararları olduğunu söylemeye gerek bile yoktur. Bu yüzden ürün satın alırken alkolsüz olmalarına dikkat etmeniz gerekiyor. Alkolsüz kozmetik ürünleri kullanarak hem saçlarınızın sağlığını koruyabilir hem de daha parlak bir görünüme sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

5. Badem Yağı Kullanın

parlak saçlara sahip olma yöntemleri

Saç dökülmesinin nedenleri genetik olmadığı sürece dökülmeyi önleyecek çözümler mutlaka vardır. Saç bakım uzmanlarının önerileri arasında yer alan badem yağı, saç ve saç derisinin daha sağlıklı hale gelmesine yardımcı olmaktadır. Besleyici özelliği bulunan badem yağını düzenli kullananlarda saç dökülmesi, kepeklenme, kırılma ve kuruluk gibi birçok sorun görünmemektedir.

İlginizi Çekebilir
Badem Yağı Saça Faydaları

6. Isırgan Otundan Faydalanın

parlak saçlara sahip olma yöntemleri

Saçın parlak olması için doğal yöntemlerden birisi de ısırgan otudur. Faydaları saymakla bitmeyen ısırgan otu, saçlar açısından da önemli bir yere sahiptir. Isırgan otu, içerisinde bulunan mineraller ile saç ve saç derisini besliyor. 1 kâse ısırgan otunu kaynattıktan sonra suyunu süzün. Banyo yaptıktan sonra bu demlenmiş ısırgan otu ile saçlarınızı durulamanız, saçlarınızın yumuşamasına ve parlak görünmesine yardımcı olacaktır.

İlginizi Çekebilir
Isırgan Otunun Saçlara Faydaları

7. Elma Sirkesi Kullanın

parlak saçlara sahip olma yöntemleri

Elma sirkesi, birçok alanda kullanılmaktadır. Mutfaklarda salata yapılırken ve birçok soğuk meze için kullanılan elma sirkesi, saçlar üzerinde ciddi anlamda etkiye sahiptir. Belirli periyotlar içinde kullanacağınız elma sirkesini saçlarınıza direkt uygulayarak veya 500 ml şampuan içerisine yarım çay bardağı elma sirkesi ekleyerek kullanmanız durumunda saçlarınız daha sağlıklı hale gelir. Bu sayede saçlarınız daha parlak bir görünüme sahip olur.

8. Buğday Köpüğü Terapisi Uygulayın

parlak saçlara sahip olma yöntemleri

Saçın canlı ve parlak görünmesi için doğal yöntemlerden birisi de buğday köpüğü terapisidir. Buğday, içinde barındırdığı besin değerleri ile saçlar üzerinde ciddi anlamda olumlu etkiler yaratmaktadır. 1 kase kadar buğdayı kaynattıktan sonra üzerinde biriken köpükle birlikte suyunu süzün. Daha sonra elde ettiğiniz bu su ile saçlarınızı ıslatıp yarım saat kadar bekleyin. Bu uygulamayı haftada 1-2 defa yapmanız durumunda saçlarınızın daha parlak ve canlı göründüğünü göreceksiniz.

9. Yumurta Maskesini Deneyin

parlak saçlara sahip olma yöntemleri

Yumurta en doğal saç bakım maskelerinin başında geliyor. Saçı parlatan yumurta maskesi aynı zamanda kırılmaları önler, saçı besler, yumuşatır ve dökülmeleri durdurur. Yumurta içerikli maskeleri kullanmak saçınıza hiçbir türlü zarar vermez. Saç derisine uygulandığı andan itibaren etkisini gösterir. Masaj yaparak uygulanan yumurta maskelerini denedikten sonra 5,6 dakika bekleyin, en son soğuk su ile saçlarınızı yumurtadan arındırın.

10. Aloe Vera ve Bal Karışımını Sürün

parlak saçlara sahip olma yöntemleri

Saçtaki matlığı ve kuruluğu gidermek için aloe vera ve bal karışımı kullanılabilir. Saç köklerini güçlendiren karışım, yıpranmış saçları onarır, saça ciddi oranda parlaklık verir. Saçlara sürüldükten sonra ortalama olarak 15 dakika kadar bekletilir ve yıkanır. Bol suyla durulanması gerekmektedir.

Yumuşak ve Parlak Saçlar İçin Bilinmeyen En Etkili Bakım Önerileri

Görsellik açısından saçların oldukça büyük bir önemi vardır. Mesela yumuşak olmayan saçlar sertliği ile ön plana çıkar ve saçlarda kötü bir görünümün oluşmasına neden olur. Kadınlar için daha çok önemli olan yumuşak ve parlak saçlara ulaşmak için ise birkaç etkili bakım yöntemini kullanabilirsiniz. Peki, yumuşak ve parlak saçlara sahip olmak için neler yapılabilir?

1. Elma Sirkesi Kullanın

Yumuşak ve Parlak Saçlar İçin Bakım Önerileri

Elma sirkesi, doğal bir ürün olmakla birlikte saçlarda krem etkisini en iyi gösteren doğal ürünlerin başında gelir. Saçların pH seviyesini dengelemeye ve saçların temizlenmesine yardımcı olan elma sirkesi ile saçlarınıza bakım yaptığınızda saçlarınızın daha yumuşak bir hal aldığını görebilirsiniz.

2-3 kaşık kadar elma sirkesini saçlarınıza sürün. Daha sonra iyice yayılması için doğal saç fırçası ile saçlarınızı tarayın. 10 dakika kadar saçlarınızda beklettikten sonra saçlarınızı durulayın. Elma sirkesi başta biraz keskin bir koku yaysa da bir süre sonra kokusu yok olacaktır.

2. Avokado ile Saç Bakımı Yapın

Yumuşak ve Parlak Saçlar İçin Bakım Önerileri

Saçların doğal nem dengesini en iyi şekilde karşılayan ve saçların parlak bir görünüme ulaşması ile birlikte yumuşak bir dokuya sahip olmasını destekleyen avokado, saç bakımında kullanılabilecek en iyi yöntemlerin başında gelir.

Hafif nemli saçlarınıza püre haline getirdiğiniz avokadoyu sürün. Saçlarınızın ucundan köklerine kadar iyice yemesi için doğal fırça kullanın. Tüm saçlarınıza eşit miktarda yaydığınıza emin olduktan sonra 15 dakika kadar bekletin. Ardından saçlarınızı hafif şampuan ile yıkayın.

Parlak Saçlar İçin Maske Tarifleri ve Uygulaması

Hepimiz saçlarımızın hem sağlıklı hem de parlak olmasını isteriz. Bunun için gerekli bakım önerileri hakkında bilgi toplamak, belki de gün içerisinde yaptığımız en rutin işlerden biridir. Ancak parlak saçlar için maske tarifleri ve uygulaması konusunda bilgi sahibi olursanız, saçlarınızda istediğiniz güzelliği daha kolay bir şekilde elde edebilirsiniz. Peki, hangi maskeler ne şekilde uygulanmalıdır?

1. Yumurta Maskesi

parlak saçlar için doğal yöntemler

Saçlarınızın daha güzel görünmesini sağlamak için doğal nemlendirici ve protein deposu özelliğine sahip olan yumurta maskesini kullanabilirsiniz.

Yumurta maskesi hazırlamak için 1 adet yumurta, 2 yemek kaşığı zeytinyağı yeterli olacaktır. Elinizdeki malzemeleri uygun bir kabın içerisinde karıştırdıktan sonra saçlarınızın tamamına eşit miktarda yayacak şekilde uygulayın. 5-10 dakika kadar saçlarınızda beklettikten sonra şampuan ile saçlarınızı yıkayın.

2. Muz ve Avokado Maskesi

parlak saçlar için doğal yöntemler

Son dönemlerde saç bakımında daha fazla kullanılan ve ciddi anlamda saçlar üzerinde olumlu etkiler bırakan muz ve avokado maskesi de uygulayabileceğiniz maske çeşitlerinden biridir.

1 adet muz, 1 adet soyulmuş avokado ve 1 kaşık zeytinyağını uygun bir kabın içerisinde iyice karıştırarak püre haline gelmesini sağlayın. Daha sonra saçlarınızın tamamına yayacak şekilde uygulayın. 20 dakika kadar bekledikten sonra saçlarınızı hafif şampuan yardımı ile yıkayın. Bunu sürekli hale getirdiğinizde saçlarınızda doğal bir parlaklık elde edebilirsiniz.

3. Mayonez ve Zeytinyağı Maskesi

parlak saçlar için doğal yöntemler

Güzel saçlara sahip olabilmek için uygulayabileceğiniz doğal saç maskelerinden biri de mayonez ve zeytinyağı maskesidir. Son derece basit bir şekilde hazırlayabileceğiniz bu maske ile saçlarınızda istediğiniz görünümü kolaylıkla elde edebilirsiniz.

1 yemek kaşığı zeytinyağı, 2 yemek kaşığı mayonez ve 1 adet yumurtayı uygun bir kabın içerisinde iyice karıştırın. Daha sonra saçlarınızın ucundan köküne kadar her tarafına eşit bir şekilde dağılmasını sağlayın. Son olarak 15 dakika kadar saçlarınızda bekletin. Ardından şampuan ile saçlarınızı yıkayın.

Benzer İçerik Tavsiyeleri
Saç Bakım YağıParlatıcı Şampuan

En İyi Bitkisel Saç Bakım Ürünleri Listesi

SıraÜrünFormEtkiEditör Puanı
1DIAMOND HAIR Saç SerumuSerumBesleyici, Güçlendirici10/10
2BOTANICA COMFORT KeratinBakım YağıOnarıcı, Besleyici10/9.8
3Ducray NeoptideLosyonBesleyici, Dökülme Karşıtı10/9.9
4Kerastase Elixir UltimeBakım YağıCanlandırıcı, Besleyici10/9.8
5Davines Oi OilBakım YağıNemlendirici, Canlandırıcı10/9.8
Amazon
Fiyatlarını Gör
Bitkisel
Saç Bakım Ürünleri
Aradığın
Fiyatları Gör

Parlak saça sahip olmanız için yapmanız gerekenleri ve uygulayabileceğiniz maskeleri yukarıda belirttik. Bu kısımda ise doğal yağlardan oluşan saç bakım ürünlerini inceleyeceğiz. O zaman vakit kaybetmeden içeriğinde doğal yağlar olan en iyi saç bakım ürünlerini sıralayalım.

1. DIAMOND HAIR Saç Serumu

doğal içeriğe sahip bakım ürünleri

Amazon
Fiyatını Gör
Diamond Hair
Saç Bakım Yağı
Aradığın
Fiyatı Gör

Doğal yağlar içeren en iyi saç bakım ürünleri listemize Diamond Hair markasının saç serumuyla başlıyoruz. İçeriğinde 12 farklı bitkinin yağı bulunan bu saç serumunu tamamen organik olmasıyla biliyoruz. İçeriğindeki bitki özleri sayesinde saçın ihtiyaç duyduğu tüm besini karşılayan ürün, bu sayede ilk kullanımdan itibaren daha parlak, yumuşak ve canlı saçlarınızın olmasını sağlıyor. Formülünde bulunan yoğun miktardaki keratin proteini sayesinde saçınızın bakımını yapıp güçlendiren serum aynı zamanda yıpranmış ve kırılmış saçları da onarıyor. Son olarak saçın uzama hızını arttıran bu ürünün dökülmeleri de önlediğini belirtelim.

2. BOTANICA COMFORT Keratin Bakım Yağı

doğal içeriğe sahip bakım ürünleri

Amazon
Fiyatını Gör
Botanica
Bakım Yağı
Aradığın
Fiyatı Gör

Keratin proteininin saçlar için ne kadar önemli olduğunu hepimiz gayet iyi biliyoruz. İçeriğindeki tamamen organik yollardan elde edilen keratin yağı sayesinde saçtaki hasar görmüş bölgeleri onaran ürün, bu sayede kırılma ve yıpranmadan kaynaklanan kötü görüntünün önüne geçiyor. Formülünde yoğun miktarda bulunan vitamin ve minerallerle saçı besleyen bakım yağı, saçların daha kalın olmasını sağlayarak koparak dökülmeleri engelliyor. Ayrıca saçın ihtiyaç duyduğu nemi karşılayıp dengesini sağlayan bu ürünün paraben gibi maddeleri içermediğini ekleyelim.

3. Ducray Kadın Dökülmeye Karşı Losyon

doğal içeriğe sahip bakım ürünleri

Amazon
Fiyatını Gör
Ducray
Saç Losyonu
Aradığın
Fiyatı Gör

Listemize Ducray markasının losyonuyla devam ediyoruz. İçeriğindeki yoğun protein ve vitamin sayesinde saçın besin ihtiyacını karşılayan losyon, bu sayede daha canlı, parlak ve yumuşak saçlara sahip olmanızı destekliyor. Yoğun saç dökülmesi yaşayan kadınlar için özel olarak geliştirilen ürün, saç tellerinin güçlenmesini sağlayarak ömrünü uzatıyor. Bu sayede koparak dökülmeler en düşük seviyeye iniyor. Son olarak düzenli kullanımlarda saçın daha dolgun ve hacimli gözükmesine yardımcı olan losyonun anti alerjik olduğunu belirtelim.

4. Kerastase Elixir Ultime Saç Bakım Yağı

doğal içeriğe sahip bakım ürünleri

Amazon
Fiyatını Gör
Kerastase
Saç Bakım Yağı
Aradığın
Fiyatı Gör

Kerastase markasının ürünlerinin nasıl bir kalitede olduğunu anlatmamıza gerek yok. Doğal bitki özlerinden oluşan içeriği sayesinde ilk kullanımda bile saça canlılık, parlaklık ve yumuşaklık katan bakım yağı, düzenli kullanımlarda matlaşmış saçlarda 8 kata kadar parlaklık sağlıyor. Yeni nesil formülüyle saçı güneşin zararlı etkilerinden koruyarak canlılık kaybetmesine izin vermeyen ürün aynı zamanda saçı 96 saate kadar elektriklenmeden koruyor. Ayrıca saçın nem ihtiyacını karşılayan bu ürünün saçta ağırlık yapmadığını söyleyelim.

5. Davines Oi Oil

doğal içeriğe sahip bakım ürünleri

Amazon
Fiyatını Gör
Davines
Saç Bakım Yağı
Aradığın
Fiyatı Gör

Listemizi Davines markasını Oi Oil ürünüyle bitiriyoruz. Roucou yağı ile zenginleştirilmiş içeriği sayesinde saça inanamayacağınız düzeyde parlaklık ve yumuşaklık kazandıran ürün, yoğun antioksidan barındıran formülüyle serbest radikallere karşı saçı koruyor. Tüm saç tiplerinde rahatlıkla kullanılabilen bu bakım yağı, saçı ve derisini canlandırarak ferahlamasını sağlıyor. Bu sayede kepek, mantar ve egzema gibi oluşumlar önleniyor. Son olarak bu ürünün saçı yaşlanma belirtilerinden de koruduğunu belirtelim.

Canlı saçlar için ne yapmalı?

Saçlarınızın canlı ve parlak olması için hayatınızda bazı değişiklikler yapmanız gerekiyor. Uzmanlar tarafından etkinliği kanıtlanmış bu önerileri uygulayarak saçlarınızın parlamasını sağlayabilirsiniz. İşte o öneriler:

Parlaklık ve canlılık kazandırıcı şampuanları tercih edin.

Saçlarınızı farklı zamanlarda yıkayın.

Düzenli olarak kırıklarınızı aldırın.

Havalar ısınmadan fönü azaltın.

Saç renginizi koruyan ürünleri kullanın.

Beslenme alışkanlıklarınızı daha bitki bazı olmak kaydıyla güncelleyin.

Uykusuz kalmayın.

Saçı ne parlak gösterir?

Hiç şüphe yok ki saçlarımızın her zaman parlak ve canlı olmasını isteriz. Ancak ne yazık ki kullandığımız bazı ürünler ya da yaptığımız yanlış bakım buna engel olabilmektedir. Bu yüzden doğal bakım ürünlerini kullanmak her zaman daha iyidir. Saçı parlatan en iyi ürünler arasında yer alan DIAMOND HAIR Saç Serumu, BOTANICA COMFORT Keratin Bakım Yağı, Ducray Neoptide ve Kerastase Elixir Ultime doğal içerikleri sayesinde etkisini anında göstermeye başlıyor. Düzenli kullanımlarda ise gözle görülür bir fark ortaya koyuyor.

Parlak saçlar için bakım ürünleri nasıl seçilmeli?

Saçlarınızın güzel görünmesi ve sağlıklı kalabilmesi için saç bakım ürünlerine acımadan para verirsiniz. Ama doğru ürünleri tercih etmediğinizde, saçlarınızda özlediğiniz parlaklığı görme şansınız çok düşük olacaktır.

Saç bakım ürünü satın almadan önce bir kere kimyasal içerikli ürün olmamasına dikkat edin. Bitki özlerinden elde edilmiş ve daha önce bu ürünleri kullanan kişilerden fikir edinerek ürünü satın alın.

Piyasada çok sayıda saç bakım ürün markası olduğu için tercih yapmadan önce markalar hakkında genel bir araştırma yapın ve saçlarınız için en iyi ürünü seçmeye gayret edin. Parlak saçlar için bakım ürünleri konusunda uzmanınıza danışarak da en iyi ürünleri bulabilirsiniz.

Yumuşak ve parlak saçlar için ne yapılmalı?

Her insan saçlarının doğal halde kalmasını ve bu doğallığın koruma altında kalmasını ister. Ama çevresel faktörler, insanın kendi eliyle yaptığı yanlış uygulamalar vs. zamanla saçların zarar görmesine neden olur. Bunun için öncelikle saç bakım ürünü seçerken dikkatli olmak gerekir.

Saç maşası, saç kurutma makinesi, fön makinesi gibi ısı ile çalışan cihazları mümkün mertebe kullanmamaya özen gösterin. Kullanacaksanız da mutlaka koruyucu saç bakım ürünleriyle birlikte kullanmanız gerektiğini unutmayın.

Çoğu zaman işlerin acil olmasından dolayı banyo yaptıktan hemen sonra saçların kısa sürede kuruması için fön makinesi ya da saç kurutma makinesi kullanılır. Aslında yumuşak ve parlak saçlara sahip olmak isteyenlerin bu tip davranışlardan uzak durmaları, saçlarının kendiliğinden kurumasını beklemeleri gerekir. Ancak bu şekilde yaparsanız saçlarınızın daha sağlıklı, parlak ve yumuşak bir hale gelmesini sağlayabilirsiniz.

Parlak ve Canlı saçlara nasıl sahip olunur?

Beslenmenize dikkat etmeniz gerekmektedir. Sıvı saç kremlerini kullanabilirsiniz. Saçı besleyen ve parlaklık veren yağları deneyebilirsiniz. Saçlarınızı her gün beslemek, daha parlak ve canlı saçlara sahip olmanızı sağlamaktadır. Şampuan seçimi de saçların parlaması ve hoş gözükmesi için önemlidir.

Cansız ve mat saçlar için ne yapılmalı?

Cansız, mat gözüken saçlardan kurtulmak için saçları yıpratan yüksek ısı veren uygulamalardan uzak durun. Saçlarınıza bakım uygulayın, saç yıkama sıklığınızı artırın, saç ve saç derisine nem verecek ürünleri tercih edin.

Saçı parlak gösteren yöntemler nelerdir?

Saçlarınızı parlak göstermek için sürekli bakım yapmanız şarttır. Saçları nemli tutmak parlak göstermektedir. Soğuk su kompresi uygulamakta saçı parlaklaştıran bir yöntemdir. Saçın parlaması için en etkili yöntem badem yağı kullanmaktır. Badem yağı içeriğindeki bileşenler sayesinde saçı parlatır ve canlı gösterir.

<

YORUMLAR (2)
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum