Kepek Probleminizi Çözen 8 Bitkisel ve Doğal Yöntem

Kepek Probleminizi Çözen 8 Bitkisel ve Doğal Yöntem
06.05.201618:06

Saçta kepek oluşumu hem erkeklerin hem de kadınların en büyük problemi. Bu yüzden içeriğimizde kepek problemini çözen doğal yöntemleri bir araya getirdik.

Haber güncelleme tarihi 14.01.2022 13:09

Kişisel bakım oldukça önemlidir. Bakımlı olmanın yolu ise öncelikle hijyenden geçer. Ancak kişisel bakıma ve temizliğe ne kadar dikkat edersek edelim bazı durumlarda iş tamamen kontrolümüzden çıkabilir. Kepek de bunlardan bir tanesidir. Özellikle koyu renk kıyafetler giydiğimizde omuzlarımıza düşen beyaz kepekler bir anda tüm cazibenizi yok edebilir.

Kepek, toplumda yaygın olarak görülen bir saç derisi sorunudur. Çevresel faktörlerden kötü beslenme alışkanlıklarına ve hatta strese kadar pek çok faktör kepek sorununa yol açabilir. Kepeklenme sorunu daha çok ergenlik döneminde görülse de ilerleyen yaşlarda kaşıntı ile birlikte sıkça görülebilir. Kepek sorunu saç derisinin yanı sıra kirpik, kaş ve kulaklarda da görülebilir. Ancak bu tip durumlar genellikle sedef hastalığı ve seboreik dermatit gibi deri hastalıklarının habercisi olduğundan bir an önce doktora başvurulmalıdır.

Bu içeriğimizde kepek problemini doktora gitmeden çözebilmeniz için başvurabileceğiniz yöntemlerden bahsettik. O zaman vakit kaybetmeden bu yöntemleri sıraladığımız içeriğimize geçelim.

1. Aloe Vera

kepeğe karşı bitkisel çözümler

Aloe veranın faydaları saymakla bitmez. Şifa kaynağı olarak nitelendirilen aloe vera, insan sağlığının birçok alanında fayda sağlamaktadır. Günümüzde birçok saç bakım ürününün içeriğinde aloe veraya rastlamak mümkün. Saçları yumuşatan aloe vera aynı zamanda saç köklerini güçlendirir ve koparak dökülmelerin önüne geçer. Kepek sorunun nedenlerinden biri kuru saç derisidir. Aloe vera, kuru saç derisini yumuşatarak kepek sorununu ortadan kaldırır. Aloe verayı duş öncesinde saçlarınıza masaj yaparak uygulayınız. Masaj sonrasında 10 dakika bekletin ve durulayın. Bu uygulamayı kepek sorunu tamamen ortadan kalkana kadar uygulayabilirsiniz. Ancak bu süreçte nemlendirici özelliğine sahip şampuan kullanmanızı öneririz. Aksi halde her gün saçlarınızı yıkamanız ve şampuanlamanız kuruluğa neden olabilir.

2. Elma Sirkesi

kepeğe karşı bitkisel çözümler

Kullanım alanı bakımından oldukça geniş bir yelpazeye sahip olan elma sirkesi, saç sağlığında da oldukça önemli bir yere sahiptir. Antibakteriyel özelliğine sahip olan elma sirkesi aynı zamanda saçın yapısıyla uyumlu pH seviyesine sahiptir. Bu özelliği sayesinde saça doğal bir parlaklık ve yumuşaklık kazandırır. Kepek sorununa karşı elma sirkesini rahatlıkla kullanabilirsiniz. 2 ölçü suya 1 ölçü elma sirkesi ekleyerek elde ettiğiniz karışımla kafa derinize masaj yapınız. Yaklaşık 20 dakika beklettikten sonra sadece suyla durulayınız. Bu uygulamayı her duş sonrasında yapabilirsiniz.

3. Çay Ağacı Yağı

kepeğe karşı bitkisel çözümler

Oldukça faydalı yağlardan biri olan çay ağacı yağı, saç ve saç derisini derinlemesine temizler. Antiseptik, antibakteriyel ve antifungal özelliğe sahip olan çay ağacı yağı, saç derisini mantar ve bakterilerden arındırarak saçın temiz kalmasını sağlar. Ayrıca yağ oranını dengeleyerek saç derisinin kurumasını ve dolayısıyla kepek oluşumunu önler. Çok güçlü bir yağ olan çayı ağacı yağı, hassas cilt yapısına sahip kişilerde alerjik tepkilere yol açabilir. Bu nedenle mutlaka taşıyıcı yağlar ile inceltilerek kullanılmalıdır. Ayrıca şampuanınıza 1-2 damla çay ağacı yağı damlatarak etkilerinden faydalanabilirsiniz.

4. Lavanta Yağı

kepeğe karşı bitkisel çözümler

Lavanta yağı hoş kokusuyla bilinen ve sevilen bitkisel yağlardan biridir. Sakinleştirici özelliğiyle bilinen lavanta yağı, cilt ve saç sağlığına önemli katkılarda bulunmaktadır. Ayrıca birçok kozmetik ürünün içeriğinde de lavanta yağına rastlamak mümkün. Sıkılaştırıcı özelliğe sahip olan lavanta yağı, saç derisinin sıkılaşmasını sağlayarak derinin daha pürüzsüz ve sağlıklı olmasını sağlar. Lavanta yağı, badem yağı gibi taşıyıcı yağlar ile karıştırılarak uygulandığında kepek probleminden kurtulmaya yardımcı olur.

5. Biberiye Yağı

kepeğe karşı bitkisel çözümler

Antibakteriyel ve antifungal özelliğe sahip olan biberiye yağı oldukça etkili bir yağdır. Sağlığın pek çok alanında fayda sağlayan biberiye yağı, bakteri ve mantar oluşumunu engelleyerek saç derisini canlandırır. Biberiye yağı, mutlaka susam yağı veya jojoba yağı gibi taşıyıcı yağlar ile karıştırılarak uygulanmalıdır. Taşıyıcı yağlar ile inceltilmiş biberiye yağını saç derisine masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Biberiye yağı her saç tipi için uygundur. Ancak saç rengi konusunda açık renkli saça sahip kişilere biberiye yağı önerilmez. Biberiye yağının saç rengini bir iki ton koyulaştırdığı bilinmektedir. Ayrıca hamilelerin, epilepsi ve tansiyon hastalarının biberiye yağı kullanımından kaçınmaları önerilir.

6. Nane Yağı

kepeğe karşı bitkisel çözümler

Ferahlatıcı etkiye sahip olan nane yağı, cildi yatıştırır. Kepek nedeniyle kaşınan, pul pul olan ve tahriş olmuş cildi rahatlatır. Kepeğin yanı sıra kaşıntı ve kızarıklığı da gideren nane yağı aynı zamanda oldukça güçlü bir antiseptiktir. Yağlı saç derisi, kepek oluşumunu tetikleyen faktörlerden biridir. Nane yağı, saçtaki fazla yağ üretimini durdurarak yağ dengesini sağlamaya yardımcı olur. Ancak nane yağı hamilelere, 7 yaş altındaki çocuklara ve mentole hassasiyeti olanlara önerilmez.

7. Zeytinyağı

kepeğe karşı bitkisel çözümler

Kepekten kurtulmak için en basit ev çözümlerden biriside zeytinyağıdır. Zeytinyağı, kepek problemi için kalıcı bir çözümdür. Zeytinyağı aynı zamanda kuru cildi nemlendirir ve saç derisi kuruysa bir taşla iki kuş vurmuş olursunuz. Kafa derinize bir miktar zeytinyağı dökün. Sonra sıcak suyla ıslatılmış ve sıkılmış sıcak havluyu başınıza sarın. Daha sonrasında 40 dakika bekleyin ve her hafta bu uygulamayı tekrarlayın.

8. Limon Suyu

kepeğe karşı bitkisel çözümler

Yağlı ve kepekli saçlardan kurtulmak için limon suyunu denemelisiniz. Bu kür saçların pH seviyesini dengelerken aynı zamanda saç derisine yerleşmiş mantarın büyümesine de engel olur. Duş almadan 20 dakika saçınızı limon suyuyla ıslatın ve bekletin.


Kepek Önleyici En İyi 5 Ürün

Yukarıda kepekli saçlardan kurtulmak için kullanabileceğiniz bitkisel yöntemleri anlattık. Bu kısımda ise kepek önleyici şampuanları bir araya getirdik. O zaman vakit kaybetmeden kepekten kurtulmanızı sağlayacak en iyi ürünleri sıralayalım.

1. DIAMOND HAIR Saç Serumu

kepek karşıtı bakım ürünleri

Formülündeki mineraller sayesinde saçı kökten uca kadar arındıran Diamond Hair saç serumu, saçtaki kepeği ve ölü deriyi derinlemesine temizliyor. Keratin içeriği sayesinde saçı kökten uca kadar besleyen serum, ilk kullanımdan itibaren yeni kepek oluşumunu büyük oranda azaltıyor. 12 farklı bitkiden oluşan içeriği sayesinde saçınızın doğal güzelliğini ve parlaklığını geri kazanmasına yardımcı olacak olan bu serum, çevresel etkenlerden kaynaklanan dökülmeleri önlüyor. Son olarak Ozon bileşeniyle yeni kök oluşumunu destekleyen ürün aynı zamanda saçlarınızın daha hızlı uzamasını sağlıyor.

Hepsiburada Fiyatını GörTrendyol Fiyatını Gör

2. Vichy Dercos Anti-Dandruff Bakım Şampuanı

kepek karşıtı bakım ürünleri

Selenyum Disülfür teknolojisi ile ilk kullanımdan itibaren gözle görülür bir şekilde kepekleri yok eden Vichy şampuan, besleyici içeriği sayesinde saçın ihtiyaç duyduğu mineralleri karşılıyor. 6 haftada yeni kepek oluşumunu büyük oranda azaltan şampuan aynı zamanda kaşıntı hissini de ortadan kaldırıyor. Ayrıca mikrobiyom dengesinin korunmasına yardımcı olan ürün, kullanımdan sonra hoş bir koku bırakıyor.

Hepsiburada Fiyatını GörGittigidiyor Fiyatını Gör

3. Sebamed Kepek Önleyici Şampuan

kepek karşıtı bakım ürünleri

Saçı ve derisini hassas bir şekilde temizleyen Sebamed şampuan, bu sayede saçınızın yıpranmasını ve kırılmasını önlüyor. İlk kullanımdan itibaren kepek oluşumunu ve kaşıntı hissiyatını azaltan şampuan, 14 gün boyunca düzenli kullanımda kepeği %50 oranında azaltıyor. Son olarak formülündeki Pirokton Olamine ile saçı tahrişten koruyan şampuanı yağlı saça sahip okurlarımıza öneriyoruz.

Hepsiburada Fiyatını GörGittigidiyor Fiyatını Gör

4. Quality Life Ql Kepek ve Egzama Karşıtı Şampuan

kepek karşıtı bakım ürünleri

Kafa derimiz bazı çevresel ya da kimyasal etkenler yüzünden kendini yenileyemez. Bu yüzden de ölü deri ve kepek ortaya çıkar. Quality Life'ın bu ürünü içerisinde yer alan Climbazole maddesi sayesinde kepek, mantar ve egzemayı en düşük seviyeye indiriyor. Ayrıca formülündeki keratin sayesinde saçı kökten uca kadar besleyen şampuan, bu sayede saçınızın daha parlak ve dolgun bir hal almasını sağlıyor.

Hepsiburada Fiyatını GörGittigidiyor Fiyatını Gör

5. L'oreal Professionnel Serie Expert Instant Clear

kepek karşıtı bakım ürünleri

İlk kullanımdan itibaren kepeği gözle görülür şekilde azaltan L'oreal Professionnel, saçı ve derisini arındırıyor. Formülündeki Zinc Pyrithione ve Citric Asit sayesinde düzenli kullanımlarda kepek gibi oluşumları tamamen yok eden şampuan aynı zamanda saça parlaklık kazandırıyor. Son olarak bu ürünün saçın büyüme hızını arttırdığını da belirtelim.

Hepsiburada Fiyatını GörGittigidiyor Fiyatını Gör

UYARI !

Makalemizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1380
683
297
291
281
286
1365
340
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 9
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.