Kepek Probleminizi Çözen 15 Bitkisel ve Doğal Yöntem

Saçta kepek oluşumu hem erkeklerin hem de kadınların en büyük problemi. Bu yüzden içeriğimizde kepek problemini çözen doğal yöntemleri bir araya getirdik.
Kepek Probleminizi Çözen 15 Bitkisel ve Doğal Yöntem

Kepek Sorununu Ortadan Kaldıran Bitkisel Yöntemler

Kepekli saçlar için ne yapılmalı? Kişisel bakım oldukça önemlidir. Bakımlı olmanın yolu ise öncelikle hijyenden geçer. Ancak kişisel bakıma ve temizliğe ne kadar dikkat edersek edelim bazı durumlarda iş tamamen kontrolümüzden çıkabilir. Kepek de bunlardan bir tanesidir. Özellikle koyu renk kıyafetler giydiğimizde omuzlarımıza düşen beyaz kepekler bir anda tüm cazibenizi yok edebilir.

Kepek, toplumda yaygın olarak görülen bir saç derisi sorunudur. Çevresel faktörlerden kötü beslenme alışkanlıklarına ve hatta strese kadar pek çok faktör kepek sorununa yol açabilir. Kepeklenme sorunu daha çok ergenlik döneminde görülse de ilerleyen yaşlarda kaşıntı ile birlikte sıkça görülebilir. Kepek sorunu saç derisinin yanı sıra kirpik, kaş ve kulaklarda da görülebilir. Ancak bu tip durumlar genellikle sedef hastalığı ve seboreik dermatit gibi deri hastalıklarının habercisi olduğundan bir an önce doktora başvurulmalıdır.

Bu içeriğimizde kepek problemini doktora gitmeden çözebilmeniz için başvurabileceğiniz yöntemlerden bahsettik. O zaman vakit kaybetmeden bu yöntemleri sıraladığımız içeriğimize geçelim.

İşte kepek sorunu ortadan kaldıran bitkisel çözümler...

1. Aloe Vera

kepeğe karşı bitkisel çözümler

Aloe veranın faydaları saymakla bitmez. Şifa kaynağı olarak nitelendirilen aloe vera, insan sağlığının birçok alanında fayda sağlamaktadır. Günümüzde birçok saç bakım ürününün içeriğinde aloe veraya rastlamak mümkün. Saçları yumuşatan aloe vera aynı zamanda saç köklerini güçlendirir ve koparak dökülmelerin önüne geçer. Kepek sorunun nedenlerinden biri kuru saç derisidir. Aloe vera, kuru saç derisini yumuşatarak kepek sorununu ortadan kaldırır. Aloe verayı duş öncesinde saçlarınıza masaj yaparak uygulayınız. Masaj sonrasında 10 dakika bekletin ve durulayın. Bu uygulamayı kepek sorunu tamamen ortadan kalkana kadar uygulayabilirsiniz. Ancak bu süreçte nemlendirici özelliğine sahip şampuan kullanmanızı öneririz. Aksi halde her gün saçlarınızı yıkamanız ve şampuanlamanız kuruluğa neden olabilir.

İlginizi Çekebilir
Aloe Vera Saç Maskesi Önerileri

2. Elma Sirkesi

kepeğe karşı bitkisel çözümler

Kullanım alanı bakımından oldukça geniş bir yelpazeye sahip olan elma sirkesi, saç sağlığında da oldukça önemli bir yere sahiptir. Antibakteriyel özelliğine sahip olan elma sirkesi aynı zamanda saçın yapısıyla uyumlu pH seviyesine sahiptir. Bu özelliği sayesinde saça doğal bir parlaklık ve yumuşaklık kazandırır. Kepek sorununa karşı elma sirkesini rahatlıkla kullanabilirsiniz. 2 ölçü suya 1 ölçü elma sirkesi ekleyerek elde ettiğiniz karışımla kafa derinize masaj yapınız. Yaklaşık 20 dakika beklettikten sonra sadece suyla durulayınız. Bu uygulamayı her duş sonrasında yapabilirsiniz.

3. Çay Ağacı Yağı

kepeğe karşı bitkisel çözümler

Oldukça faydalı yağlardan biri olan çay ağacı yağı, saç ve saç derisini derinlemesine temizler. Antiseptik, antibakteriyel ve antifungal özelliğe sahip olan çay ağacı yağı, saç derisini mantar ve bakterilerden arındırarak saçın temiz kalmasını sağlar. Ayrıca yağ oranını dengeleyerek saç derisinin kurumasını ve dolayısıyla kepek oluşumunu önler. Çok güçlü bir yağ olan çayı ağacı yağı, hassas cilt yapısına sahip kişilerde alerjik tepkilere yol açabilir. Bu nedenle mutlaka taşıyıcı yağlar ile inceltilerek kullanılmalıdır. Ayrıca şampuanınıza 1-2 damla çay ağacı yağı damlatarak etkilerinden faydalanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir
Çay Ağacı Yağının Saça Faydaları

4. Lavanta Yağı

kepeğe karşı bitkisel çözümler

Lavanta yağı hoş kokusuyla bilinen ve sevilen bitkisel yağlardan biridir. Sakinleştirici özelliğiyle bilinen lavanta yağı, cilt ve saç sağlığına önemli katkılarda bulunmaktadır. Ayrıca birçok kozmetik ürünün içeriğinde de lavanta yağına rastlamak mümkün. Sıkılaştırıcı özelliğe sahip olan lavanta yağı, saç derisinin sıkılaşmasını sağlayarak derinin daha pürüzsüz ve sağlıklı olmasını sağlar. Lavanta yağı, badem yağı gibi taşıyıcı yağlar ile karıştırılarak uygulandığında kepek probleminden kurtulmaya yardımcı olur.

İlginizi Çekebilir
Lavanta Yağının Saça Faydaları

5. Biberiye Yağı

kepeğe karşı bitkisel çözümler

Antibakteriyel ve antifungal özelliğe sahip olan biberiye yağı oldukça etkili bir yağdır. Sağlığın pek çok alanında fayda sağlayan biberiye yağı, bakteri ve mantar oluşumunu engelleyerek saç derisini canlandırır. Biberiye yağı, mutlaka susam yağı veya jojoba yağı gibi taşıyıcı yağlar ile karıştırılarak uygulanmalıdır. Taşıyıcı yağlar ile inceltilmiş biberiye yağını saç derisine masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Biberiye yağı her saç tipi için uygundur. Ancak saç rengi konusunda açık renkli saça sahip kişilere biberiye yağı önerilmez. Biberiye yağının saç rengini bir iki ton koyulaştırdığı bilinmektedir. Ayrıca hamilelerin, epilepsi ve tansiyon hastalarının biberiye yağı kullanımından kaçınmaları önerilir.

İlginizi Çekebilir
Biberiye Yağının Saça Faydaları

6. Nane Yağı

kepeğe karşı bitkisel çözümler

Ferahlatıcı etkiye sahip olan nane yağı, cildi yatıştırır. Kepek nedeniyle kaşınan, pul pul olan ve tahriş olmuş cildi rahatlatır. Kepeğin yanı sıra kaşıntı ve kızarıklığı da gideren nane yağı aynı zamanda oldukça güçlü bir antiseptiktir. Yağlı saç derisi, kepek oluşumunu tetikleyen faktörlerden biridir. Nane yağı, saçtaki fazla yağ üretimini durdurarak yağ dengesini sağlamaya yardımcı olur. Ancak nane yağı hamilelere, 7 yaş altındaki çocuklara ve mentole hassasiyeti olanlara önerilmez.

7. Zeytinyağı

kepeğe karşı bitkisel çözümler

Kepekten kurtulmak için en basit ev çözümlerden biriside zeytinyağıdır. Zeytinyağı, kepek problemi için kalıcı bir çözümdür. Zeytinyağı aynı zamanda kuru cildi nemlendirir ve saç derisi kuruysa bir taşla iki kuş vurmuş olursunuz. Kafa derinize bir miktar zeytinyağı dökün. Sonra sıcak suyla ıslatılmış ve sıkılmış sıcak havluyu başınıza sarın. Daha sonrasında 40 dakika bekleyin ve her hafta bu uygulamayı tekrarlayın.

İlginizi Çekebilir
Zeytinyağının Saça Faydaları

8. Limon Suyu

kepeğe karşı bitkisel çözümler

Yağlı ve kepekli saçlardan kurtulmak için limon suyunu denemelisiniz. Bu kür saçların pH seviyesini dengelerken aynı zamanda saç derisine yerleşmiş mantarın büyümesine de engel olur. Duş almadan 20 dakika saçınızı limon suyuyla ıslatın ve bekletin.

9. Elma Sirkesi

kepeğe karşı bitkisel çözümler

Elma sirkesini kullanarak kepek sorununu ortadan kaldırmanız mümkündür. Bir kabın içerisine ılık su doldurduktan sonra içerisine sirke koyup karıştırın. Daha sonra saçlarınızı yıkayıp durulayın. Hazırlamış olduğunuz sirkeli su ile birlikte saçlarınızı yıkayın. En son saçlarınızı kötü kokudan arındırmak için 2,3 defa durulayın. Sirkenin kötü kokusu saçlarınız kuruyunca gidecek ve kepeklerden arınacak.

10. Hindistan Cevizi Yağı

kepeğe karşı bitkisel çözümler

Hindistan cevizi yağı kepekleri ortadan kaldırmada oldukça başarılı. Saçlarınıza ve saç diplerinize hindistan cevizi yağını uygulayarak kepekten kurtulabilirsiniz. Saç diplerinize parmak uçlarınızla masaj yapın ve güzelce yıkayıp durulayın. Saç derinizin nemlenmesini sağlayan hindistan cevizi yağı kepekleri kısa sürede yok edecektir.

İlginizi Çekebilir
Hindistan Cevizi Yağının Saça Faydaları

11. Ağız Gargarası

kepeğe karşı bitkisel çözümler

Ağız gargarası ile saç derisine masaj yapmak kepeğe en iyi gelen yöntemlerden birisidir. Yıkamış olduğunuz saçları ağız gargarasıyla bir kere daha durulayıp daha sonra tekrar su ile durulamanız sonucunda kepekler ortadan kalkacaktır. Kepeklerin daha hızlı yok olması için haftada bir kez bu işlemi tekrarlamanız gerekmektedir.

12. Tuz

kepeğe karşı bitkisel çözümler

Kepeği döken etkisiyle öne çıkan tuz, saçlara canlılık ve parlaklıkta vermektedir. Saçlarınızı yıkamadan önce sofra tuzunu döküp biraz masaj yapmanız gerekmektedir. Daha sonra bol su ile saçınızı durulayabilirsiniz. Kısa süre içerisinde kepekleri saçınızdan atacak olan tuz, aynı zamanda saç derisini de nemlendirecek.

13. Aspirin

kepeğe karşı bitkisel çözümler

Saçınız eğer az ise 1 veya 2 aspirini ezip toz haline getirebilirsiniz. Saçınız fazlaysa 2 veya daha fazla aspirini toz haline getirdikten sonra şampuana eklemeniz gerekmektedir. Şampuanladığınız saçınızı yıkamadan önce 3,4 dakika bekletin. En son durulama işlemini gerçekleştirin. Saçınızdaki kaşınmanın ve kepeklerin gittiğini görebileceksiniz.

14. Karbonat veya Kabartma Tozu

kepeğe karşı bitkisel çözümler

Kepek için en yaygın bilinen çözümlerden birisi olan karbonat ya da kabartma tozunu kullanmak için öncelikle saçlarınızı ıslatın. Bir avuç kabartma tozunu saçlarınıza dökün. Ellerinizle saç diplerine masaj yapın ve durulayın. Haftada 3 kez bu işlemi yaparak kepek probleminden kurtulabilirsiniz.

15. Sarımsak

kepeğe karşı bitkisel çözümler

Sarımsak kepeğe yol açan bakterileri yok edebilir. Sarımsağı ezin ve saç derisini ovalayın. Sarımsağın kötü kokusundan kurtulmak için sarımsağı bal ile karıştırın. Bu karışım sayesinde saçınıza masaj yapın ve bol suyla durulayın. Sarımsak kepeği kısa bir süre içerisinde yok edecek, sağlıklı saçlara kavuşmanızı sağlayacaktır.


Benzer İçerik Tavsiyeleri
Saç MaskeleriSaç Bakım Yağları

En İyi Kepek Önleyici Ürün Listesi

SıraÜrünlerEtkisiFormneoldu Puanı
1DIAMOND HAIRKomple OnarıcıSerum10/9.9
2Vichy DercosKepekleri Yok EderŞampuan10/9.7
3SebamedSaçın Yıpranmasını EngellerŞampuan10/9.8
4Davines PurifyingKepeği AzaltırŞampuan10/9.6
5L'oreal ProfessionnelSaçı ve Deriyi ArındırırŞampuan10/9.7
6Diamond Hair DailyKepek ve Dökülme KarşıtıŞampuan10/10
Amazon
Fiyatlarını Gör
Kepek Önleyici
Ürünler
Aradığın
Fiyatları Gör

Kepek Önleyici En İyi 5 Ürün Tavsiyesi

Yukarıda kepekli saçlardan kurtulmak için kullanabileceğiniz bitkisel yöntemleri anlattık. Bu kısımda ise kepek önleyici şampuanları bir araya getirdik. 

İşte sizi kepekten kurtulmanızı sağlayacak en iyi ürünler...

1. DIAMOND HAIR Saç Serumu

kepek karşıtı bakım ürünleri

Amazon
Fiyatını Gör
Diamond Hair
Ürünü
Aradığın
Fiyatı Gör

Formülündeki mineraller sayesinde saçı kökten uca kadar arındıran Diamond Hair saç serumu, saçtaki kepeği ve ölü deriyi derinlemesine temizliyor. Keratin içeriği sayesinde saçı kökten uca kadar besleyen serum, ilk kullanımdan itibaren yeni kepek oluşumunu büyük oranda azaltıyor. 12 farklı bitkiden oluşan içeriği sayesinde saçınızın doğal güzelliğini ve parlaklığını geri kazanmasına yardımcı olacak olan bu serum, çevresel etkenlerden kaynaklanan dökülmeleri önlüyor. Son olarak Ozon bileşeniyle yeni kök oluşumunu destekleyen ürün aynı zamanda saçlarınızın daha hızlı uzamasını sağlıyor.

2. Vichy Dercos Anti-Dandruff Bakım Şampuanı

kepek karşıtı bakım ürünleri

Amazon
Fiyatını Gör
Vichy
Ürünü
Aradığın
Fiyatı Gör

Selenyum Disülfür teknolojisi ile ilk kullanımdan itibaren gözle görülür bir şekilde kepekleri yok eden Vichy şampuan, besleyici içeriği sayesinde saçın ihtiyaç duyduğu mineralleri karşılıyor. 6 haftada yeni kepek oluşumunu büyük oranda azaltan şampuan aynı zamanda kaşıntı hissini de ortadan kaldırıyor. Ayrıca mikrobiyom dengesinin korunmasına yardımcı olan ürün, kullanımdan sonra hoş bir koku bırakıyor.

3. Sebamed Kepek Önleyici Şampuan

kepek karşıtı bakım ürünleri

Amazon
Fiyatını Gör
Sebamed
Ürünü
Aradığın
Fiyatı Gör

Saçı ve derisini hassas bir şekilde temizleyen Sebamed şampuan, bu sayede saçınızın yıpranmasını ve kırılmasını önlüyor. İlk kullanımdan itibaren kepek oluşumunu ve kaşıntı hissiyatını azaltan şampuan, 14 gün boyunca düzenli kullanımda kepeği %50 oranında azaltıyor. Son olarak formülündeki Pirokton Olamine ile saçı tahrişten koruyan şampuanı yağlı saça sahip okurlarımıza öneriyoruz.

4. Davines Purifying

kepek karşıtı bakım ürünleri

Amazon
Fiyatını Gör
Davines
Ürünü
Aradığın
Fiyatı Gör

Kafa derimiz bazı çevresel ya da kimyasal etkenler yüzünden kendini yenileyemez. Bu yüzden de ölü deri ve kepek ortaya çıkar. Davines Purifying'in bu ürünü özel formülü sayesinde kepek, mantar ve egzamayı en düşük seviyeye indiriyor. Ayrıca besleyici içeriği sayesinde saçı kökten uca kadar besleyen şampuan, bu sayede saçınızın daha parlak ve dolgun bir hal almasını sağlıyor.

5. L'oreal Professionnel Serie Expert Instant Clear

kepek karşıtı bakım ürünleri

Amazon
Fiyatını Gör
Loreal
Ürünü
Aradığın
Fiyatı Gör

İlk kullanımdan itibaren kepeği gözle görülür şekilde azaltan L'oreal Professionnel, saçı ve derisini arındırıyor. Formülündeki Zinc Pyrithione ve Citric Asit sayesinde düzenli kullanımlarda kepek gibi oluşumları tamamen yok eden şampuan aynı zamanda saça parlaklık kazandırıyor. Son olarak bu ürünün saçın büyüme hızını arttırdığını da belirtelim.

6. DIAMOND HAIR Günlük Şampuan

Kepek Karşıtı Şampuan

Amazon
Fiyatını Gör
Diamond Hair
Ürünü
Aradığın
Fiyatı Gör

Diamond Hair Daily şampuan saç tipine uygun şekilde formüle edilmiş 3 farklı şampuandan oluşmaktadır. Yoğun keratin içeren şampuan (Tüm Saç - Hassas Saç), (Kuru Saç) ve (Yağlı Saç) olmak üzere birbirinden ayrılıyor. 3 farklı saç tipine uygun üretilen şampuanın saç tipinize uygun olanını tercih etmenizi tavsiye ediyoruz.

Bu şampuan ayrıca saç dökülmesi, aşırı yıpranmış ve yavaş uzayan saçlarda da oldukça etkili. Kullanıcılarının yorumlarını incelediğimizde köpeğe karşı başarılı bir ürün olduğuna dikkat çekilmesi öne çıkan yorumları arasında yer alıyor.


Kepek önleyen en iyi ürünler hangisi?

Saçtaki kepek sorununu tamamen ortadan kaldıran en iyi kepek önleyici saç ürünleri arasında: Diamond Hair Saç Serumu, Vichy Dercos Anti-Dandruff Bakım Şampuanı, Sebamed Kepek Önleyici Şampuan, Davines Purifying ve L'oreal Professionnel Serie Expert Instant Clear ürünleri en çok tercih edilenlerden.

Kepek problemini çözen bitkisel yöntemler neler?

Saçınızda oluşan kepekleri tamamen yok etmek istiyorsanız:

Aloe vera, elma sirkesi, çay ağacı yağı, lavanta yağı, biberiye yağı, nane yağı, zeytinyağı ve limon suyu uygulaması yaparak kepek sorununuza elveda diyebilirsiniz. Bunlara ek olarak sizlere önerdiğimiz doğal içerikli ürünleri de kullanabilirsiniz.

Kepek neden oluşur?

Saç derisinde bulunan ölü derilerin birbirlerine birleşmesi sonucunda ortaya çıkan yaygın bir cilt sorunudur. Bu sorundan kurtulmak için hem bitkisel yöntemlerden yardım alabilir hem de kaliteli bir şampuan kullanarak kısa sürede kepek oranını azaltabilirsiniz.

Kepeğe kesin çözüm nedir?

Kepeği ortadan kaldırmak için en hızlı ve kesin çözümlerden birisi olan görülen kabartma tozunu ilk olarak elinize alın. Saçlarınızı ıslattıktan sonra saçlarınıza dökün ve saçlarınıza masaj yaparak ovalayın. Şampuan ile saçlarınızı durulayın. Bu çözüm yolu kepekten kurtulmanızı sağlayacaktır.

Kepek en hızlı nasıl geçer?

Kepeği en hızlı geçirmek için bir yemek kaşığı elma sirkesini bir bardak su ile karıştırın. Saç diplerinize masaj yaparak uygulayın. Daha sonra saçlarınızı durulayın. Kısa sürede kepeğin yok olduğunu göreceksiniz.

Aşırı kepek neden olur?

Saçtaki kepek oluşumu aşırı veya az yıkama sonucu ortaya çıkar. Kimyasal ürünlere fazla maruz kalındığında da saç derisinde kepek meydana gelmektedir. Stres veya vitamin eksikliği de kepeğin oluşumu desteklemektedir.

Saçlarım kepeklendi ne yapmalıyım?

Saçlardaki kepeği yok etmek için kepek karşıtı şampuanları deneyebilirsiniz. Eğer saçlarınızda hala kepek varsa yukarıda bahsetmiş olduğumuz çözüm yollarını deneyebilirsiniz. Yukardaki çözüm yolları sayesinde kepekten kurtulacaksınız.

Kepek saça zarar verir mi?

Kepekli saç derisi saç dökülmelerine yol açabilmektedir. Eğer saçlarınız kepeklenmişse saçlarınız uzaması da engellenir. Saçlarınız normalden daha yavaş uzar. Kepeklenme bir süre sonra deride kaşıntıya sebep olur.

<

YORUMLAR (9)
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
9 Yorum