İnce Telli ve Seyrek Saçlar Nasıl Gürleşir?

İnce Telli ve Seyrek Saçlar Nasıl Gürleşir?
26.09.202019:30

İnce telli ve seyrek saçlar nasıl gürleşir sorusu modern çağın en büyük problemlerinden biri olup saçların hacmini kaybetmesi ve bunun sonucunda dökülmeler oluşması sorunlar zincirinin devamını oluşturmakta.

Haber güncelleme tarihi 26.09.2020 19:30

İnce telli ve seyrek saçlar nasıl gürleşir sorusu modern çağın en büyük problemlerinden biri olup saçların hacmini kaybetmesi ve bunun sonucunda dökülmeler oluşması sorunlar zincirinin devamını oluşturmakta. Gerek çevresel faktörler gerek fizyolojik faktörler saç dökülmelerinde ve hacimlerinin kaybolmasında önemli bir rol oynar. Bu sorunların cevabını bulmak için saç dökülmesi ve saç ekimi konusunda Türkiye’nin en prestijli merkezlerinden olan HERMEST Saç Ekimi, ince telli ve seyrek saçlar nasıl gürleşir, sorusunu yanıtlıyor.

Seyrek Saçlar için Saç Ekimi Çözüm Müdür?

Saç ekiminden önce saçtaki saçların seyrekliği ve saç telinin inceliğinin sebepleri incelenmesi gerekir. Şayet saç ekimi gerektirmeyen kişisel bakımla ya da gıda takviyesi ile tedavi edilebilecek bir saç seyrekliği problemi varsa önce bu problemlerin giderilmesi daha doğru olur.

Saç Tellerinin İncelmesinin ve Seyrelmesinin Sebebi Nedir?

HERMEST Saç Ekimi yetkilisi Esra hanım saçların incelmesinin ve seyrelmesinin bir çok nedeni olduğunu belirterek şu şekilde devam etmekte;

 • Erkek Tipi Saç Dökülmesi: Saç dökülmesi problemlerinin en sık ve en şiddetli görülme sebebi Androgenetik alopesi olan erkek tipi saç dökülmesidir. Bu dökülme şeklinde saçlar önce hacmini yitirir ve incelir ardından incelen saçlar dökülmeye başlar. İsminin erkek tipi dökülme olması kadınlarda görülmediği anlamına gelmez. Hem erkek hem kadınlarda görülen bu dökülmelerin kalıcı tedavisi saç ekimi operasyonlarıdır.
 • Kadın Tipi Saç Dökülmesi: Kadınlarda saç dökülmesi genellikle hormonal sebeplerden oluşmaktadır. Normalde her 4 kadından 1’inde saç kaybı problemi yaşanırken menopoz dönemindeki kadınlarde ise her 2 kişiden 1’inde görülmektedir. Erkeklik hormonunun bir türevi olan DHT (dihidro-testesteron) hormonu, saç dökülmesine sebep olmaktadır.
 • Saçkıran (Alopesi Areata): Ekseriyetle stres ve sıkıntı sebebi olarak ortaya çıkan saçkıran, geniş ve yuvarlak bir alanı kapsayan bölgesel bir saç dökülmesidir. Saçlarda görülebildiği gibi vücudun diğer bölgelerinde de görülebilmektedir. Kişilerde görülen saçkıranın, bağışıklık sistemi kaynaklı birtakım hastalıklardan dolayı ortaya çıktığı da söylenmektedir. Bundan dolayı tedavileri arasında en bilineni, bağışıklık sistemini düzenleyen ilaç ve uygulamalardır.
 • Kansızlık (Anemi): Saçların incelmesi ve seyrek olmasının bir diğer nedeni kansızlık hastalığıdır. Kansızlık hastalığı demir eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Demir saçlar için önemli bir vitamin olduğundan eksikliği durumunda saç dökülmesine yol açar. Kansızlık hastalığı olan kişilerde tedavi sırasında vücuttaki demir, B12 gibi eksik vitaminler takviye olarak kişiye verilir. Hastalığın tedavi sırasında bu vitaminlerin eksikliği giderildikçe, saç dökülmesi problemleri daha fazla görülmeyecektir.
 • Tiroid Hastalıkları: Tiroid hormonu vücutta az salgılandığı zaman, bağırsaktan saç teline kadar bütün metabolizmayı yavaşlatarak birçok hastalığa sebep olur. Saç dökülmeleri probleminin sebepleri arasında olabilecek tiroid hastalıkları, tedavi edilmeye başladığında saç dökülmeleri de duracaktır.
 • Saçlı Deriyi Tutan Hastalıklar: Vücutta görülen mantar, sedef ve egzama gibi hastalıklar da saçların incelmesinde ve dökülmesinde rol oynamaktadır. Saçlı deriyi tutan bu hastalıklar için bir dermatolog ile görüşüp, tedaviye başlamak gereklidir.
 • Yüksek Ateş, Ağır Enfeksiyon Hastalıkları: Kişilerin geçirdikleri yüksek ateş -havale- ve ağır enfeksiyon hastalıkları saçlarda geçici bir incelmeye ve dökülmeye yol açabilir. Bu problemlerin geçici olmasının sebebi hastalık iyileştikten sonra normale dönmelerinden ötürüdür.
 • Doğum Sonrası: Kadınların gebelik dönemlerinden sonra saçlarında incelme ve seyrekleşme görülebilmektedir. Bunun sonucunda da saçlarda bir dökülme meydana gelir. Bundan dolayı kadınların bu dönemden sonra beslenmelerine oldukça dikkat etmeleri gerekir. Hormonlar tekrar eski dengesine kavuşunca saçlardaki dökülmeler de duracaktır.
 • Şok Diyetler, Hızlı Kilo Vermek ve Proteinden Fakir Beslenme: İnsanlar fazla kilolarından kurtulmak için birbirinden farklı şok diyetler uygulamaktadır. Uygulanan bu diyetler sonucu vücut ihtiyacı olan vitamin ve proteini alamayınca hem saç dökülmesi hem de farklı hastalıklar görülmeye başlanmaktadır. Bu açıdan diyet yaparken, diyet listenizi olabildiğince dengeli oluşturmalı hatta bu noktada bir diyetisyenden yardım almalısınız. Yapacağınız yanlış diyetler saç sağlığınıza gereğinden fazla zarar verecektir.
 • İlaçlar: Günlük hayatta kullandığımız bazı ilaçlar yan etki yaparak saç dökülmesine sebep olabilmektedir. Eğer kronik bir rahatsızlığınız varsa ve bu yüzden devamlı ilaç kullanıyorsanız, bu ilaçlar da saç dökülmesi yapabilmektedir. Böyle bir problem ile karşılaştığınız vakit kendi kendinize bir karar almayıp bir doktora danışmalı ve gerekirse farklı bir ilaç kullanmalısınız.
 • Mevsimler: Saçların incelmesi ve seyrekleşmesi sorunu özellikle mevsim geçişlerinde görülebilmektedir. Bu dönemde dökülen saçlarınızı geri kazanmak için ekstra bir tedavi uygulamaya gerek yoktur. Yaşanan bu süreç çok normaldir ve kendi kendine düzelecektir.
 • Kanser Tedavileri: Kanser hastalıklarının tedavi sürecinde görülen kemoterapi saç dökülmesine sebep olmaktadır. Kemoterapi gören birçok hastada 1 ile 3 hafta sonrası saçların %90’a yakın bir kısmında dökülmeye görünmeye başlar. Tedavi sonrası saçları yavaşça tekrar eski haline dönecektir.
 • Doğum Kontrol Hapları: Doğum kontrol hapı kullanımın saçları dinlenme evresine sokmaktadır. Bu nedenden ötürü bu ilaçların kullanımı sırasında saçların seyrekleşmesinin ve dökülmesinin gözlemlenmesi çok normaldir. İlaç kullanımları bırakıldığında dökülmeler de son bulacaktır.
 • Saç Koparma Alışkanlığı (Trikotillomani): Tıp dilinde trikotillomani olarak bilinen saç koparma hastalığı çeşitli nedenlerden ötürü görünen bir rahatsızlıktır. Kişiler yaşadıkları psikolojik dürtüler sebebi ile saçlarını koparmaya başlar. Bunun engellenmesi için ilaç tedavisi uygulanabilse de en etkili yöntem psikolojik bir danışmanlık almak olacaktır.
 • Yanlış Bakım Uygulaması: Saçlarımıza yaptığımız bakımlarda aşırı ve yanlış yöntemler de saçlarımızın incelmesine ve akabinde dökülmesine yol açabilmektedir. Özellikle kimyasal maddeler içeren kozmetik menşeili saç bakım ürünlerinin fazla ve yanlış kullanımı saç dökülmesine sebep olur. Bu maddeleri kullanırken belirtildiği miktarı aşmadan dikkatlice kullanmak gerekmektedir.

İnce Telli ve Seyrek Saçlar Nasıl Gürleşir Sorunun Çözümü

Saçlarımız bizler için çok önemlidir. Bu sebepten ötürü saçlarımızın sağlığı için de özen göstermeliyiz. Saçlarımıza yanlış uygulamalar sonucunda istemeden de olsa geri dönüşü olmayan birtakım zararlar verebiliriz. Günlük hayatımızda dikkat edeceğimiz birkaç ufak nokta saçlarımız için çok fayda sağlayacaktır. Bu dikkat edilmesi gereken noktalara dikkat çeken HERMEST yetkilisi Esra hanım, birkaç ufak detay ile saç kaybının azaltıla bilineceğini hatta durdurulması dahi mümkün olduğunu söylemektedir.

Dikkat etmemiz gereken en önemli birinci kural elektronik aletler ile ilgilidir.

Fön makinesi ve saç düzleştiricisi gibi yüksek ısı uygulayan elektronik aletleri çok fazla kullanmak, saçlarımızı yıpratıp kırılmasına ve akabinde saçlarımızın hacminin azalmasına ve dökülmelere sebep olacaktır. Bu aletleri uzun süreli yüksek ayar ve ısıda kullanmamız sonucu ne yazık ki saçlarımızı kaybedebiliriz. Elbette bu aletleri hayatımızda tamamen çıkarmak kolay olmayacaktır. Bundan dolayı olabildiğince kullanımını azaltmak da epey fayda sağlayacaktır.

Saç kırıkları saçlarımızın seyrek görünmesine ve hacimsiz görünmesine sebep olur. Bu nedenle kırık oluşumunu minimum düzeye indirip saçlarımıza gerektiği bakımı yapmak çok önemlidir. Kırık oluşumunu azaltmak için yapmanız gereken ilk adım saçları ıslakken taramamaktır. Islakken taranan saçlarda daha fazla kırık oluşmaktadır. Kırıkları azaltmak için dikkat etmemiz gereken diğer unsur ise dengeli beslenmedir.

Dengeli beslenme ve gıdalardan alacağımız birtakım vitaminler saçlarımızı güçlendirerek hacmini kaybetmesini önleyecektir. Özellikle biotin, demir ve çinko vitaminleri saçlarımız için çok önemlidir. Bu vitaminlerin yeteri miktarda alınması saç problemlerinizi büyük oranda azaltacaktır.

Son olarak saç sağlığımız için dikkat etmemiz en gereken en önemli nokta strestir.

Olabildiğince stresten uzak durmak saçlarımız için iyi olacaktır. Günümüzde stresten uzaklaşmak çok kolay olmasa da mümkün olduğunca stres yaşamamaya özen göstermeliyiz. Yaşanan stres sadece saçlarınızın sağlığını olumsuz etkilemekle kalmıyor, birçok başka hastalığa da yol açabiliyor.

İnce Telli ve Seyrek Saçları Gürleştirme Yöntemleri

Saçlarınızın doğuştan ince telli ve seyrek ise gürleştirmek için birkaç yöntem bulunmaktadır. Bunları doğal bakım maskeleri, mezoterapi tedavisi ve PRP tedavisi şeklinde üçe ayırmak mümkündür. Dilerseniz ilk maddemiz ile başlayalım.

Doğal Bakım Maskesi

Saçlarınıza doğal yağlar ile masaj ve bakım yapmak, saçlarınıza kaybettiği hacmi geri kazandırabilmektedir.

Bu konuda kullanabileceğiniz en iyi yağlar;

 • Hint yağı
 • Badem yağı
 • Jojoba yağı
 • Hindistan cevizi yağı
 • Kekik yağı

Bu yağlar ile saçlarınıza ve saç derinize hafif hafif masaj yapmak ve ardından ılık suyla yıkamak yeterli olacaktır. Aynı zamanda masaj hariç saçlarınıza uygulayabileceğiniz doğal bakım maskeleri de saçlarınızı gürleştirecektir.

İnce telli ve seyrek saçlara sahipseniz, içeriğinde badem yağı ve aloe vera bulunan doğal maskeleri saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Bu bakım maskelerini dışarıdan temin edebileceğiniz gibi evlerinizde kolaylıkla hazırlayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta hangi malzemeyi ne kadar kullanmanız ve saçınızda maskenin bekleme süresinin ne kadar olduğudur.

Mezoterapi ve PRP Tedavisi

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte, sağlık sektörü de son zamanlarda hızla ilerlemiş durumda. Saçların seyrek olmasına karşı üretilen çözümlerden, saç dökülmesi tedavilerine kadar birçok yeni imkanlar gelişmiş halde. Saç dökülmesi için saç ekimi tedavilerinin gelişmesi bu problemlere kalıcı çözümler sunuyor. Aynı zamanda seyrek saçlar için de Mezoterapi ve PRP uygulamaları da oldukça etkili ve kalıcı tedavilerdir.

Saç mezoterapisi uygulaması, günümüzde saçların gürleşmesi için sıklıkla tercih edilen bir uygulamadır. Saç mezoterapisi uygulaması ile saç hücrelerinin ihtiyacı olan mineral, vitamin ve proteinler saç köküne aktarılır. Çok küçük iğneler ile uygulanan bu tedavi de hiçbir şekilde ağrı ya da bir sızı hissetmezsiniz. Sonuç olarak da saç hücreleriniz yeterince beslendiği için saçlarınız daha canlı ve gür olmaya başlarlar. İnce telli ve seyrek saçlara sahip olan kişiler bu nedenden ötürü mezoterapi uygulamasını tercih ederler.

İnce telli ve seyrek saçlar dökülmeye başlamış ise bu noktada devreye PRP tedavisi girmektedir. Kişinin kanından alınan kök hücrelerinin, saç köklerine enjekte edilmesi ile bölgede kan akışı düzene oturur ve iyileşmeler başlar. Hangi bölgeye uygulanıyorsa, o bölgedeki saçlar gürleşir ve saç telleri kalınlaşmaya başlar. Uygulama çok uzun sürmez ve herhangi bir şekilde hastanede kalmayı gerektirmez. Yalnızca 30dk içerisinde tedavi bitmiş olur. Saçlarınızın yapısına göre seans sayısı ve uygulanması değişik gösterebilir.

Sizler de bu noktalara özen gösterdiğiniz takdirde saç sağlığınızı koruyabilir, ince telli ve seyrek saçlarınıza yeniden gürlük ve hacim kazandırabilirsiniz.

Saç Ekimi

Saçların seyrekleşmesi sonucu bazen doğal yöntemler ya da ilaç tedavileri tatmin edici sonuçlar verememekte. Bu gibi durumlarda saç ekimi tedavisi kesin sonuç vermektedir. Saç ekiminde kişinin kendi ensesindeki güçlü saçları seyrek bölgeye nakledildiği için yeni ekilen saçlar güçlü saçları oluşturmaktadır. Bu güçlü saçlar aynı zamanda yeni ekildiği bölgedeki saçların da güçlenmesini sağlamaktadır. Seyreklik problemi yaşayanlarda 2 farklı saç ekimi yöntemi uygulanılır bunlar;

 • Traşsız Saç Ekimi; Saçların ön, yan ve üst kısımlar tıraş edilmeden, mevcut saç boyu ve şekli korunarak saç ekimi gerçekleştirilir. Bu saç ekimi yönteminde sadece donör alan olan başın arka kısmındaki bölüm tıraşlanır. Genelde uzun saçlara sahip kişilerin tercih etmektedir. Traşsız saç ekimi tedavisi hakkında daha fazla bilgi için; hermest.com.tr/trassiz-sac-ekimi adresini ziyaret edebilirsiniz.
 • Uzun Saç Ekimi; saçların tıraş edilmeden, donör bölgesinden uzun haliyle alınan saçların uzunluğu korunarak saç ekimi gerçekleştirmesi işlemidir. Bu yöntemde en sağlıklı saç kökleri seçilir, uygun bir şekilde çıkarılır ve saçsız olan bölgeye, doğal saç çıkış yönü dikkate alınarak yerleştirilir. Uzun saç ekimi tedavisi hakkında daha fazla bilgi için; hermest.com.tr/uzun-sac-ekimi adresini ziyaret edebilirsiniz

Saç dökülmesi ve saç ekimi hakkında merak ettiğiniz detaylar için hermest.com.tr  adresini ziyaret edebilirsiniz

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
0
2
0
0
1
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 2
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.