Uyurken Yaşadığınız Tuhaf Gerçekler

Uyurken Yaşadığınız Tuhaf Gerçekler
03.09.201716:36

Uyku, gizemleri şu an bile tam anlamıyla çözülememiş ayrı bir dünya. Bu dünyaya giriş yaptığımız zaman başımıza neler geliyor? Merak ediyorsanız uyurken yaşadığınız tuhaf gerçekleri sizler için araştırdık.

Haber güncelleme tarihi 30.09.2020 09:03

Geceleri huzur içinde uyumak ve enerjimizi geri kazanmak istiyoruz. Yorgun olduğumuzda kafamızı yastığa koyduğumuz an! Daha güzeli olamaz. Yine de, tuhaf ve hoş olmayan bazı durumlarla karşılaşmamış bir kişiyi bulmak zordur.

Uyku, huzur verici bir kelime, değil mi? Kapalı gözlerin, yavaş nefes almanın, hayallerin ve gevşemenin görüntülerini çağrıştırıyor. Ancak uyurken, bedeninizin sistemleri, zihninizi patlatacak bir sürü deli şeyler yapıyor. Endişelenme! Hepsi normal.

İlginç bir bilgiyle başlayalım. Amerikan Uyku Tıbbı Akademisi’ne göre yetişkinlerin yaklaşık yüzde 5'inin uykusu var.

uyku


1-Uyku ile öğrenme arasındaki bağ, Yeni Aktüel dergisinde ele alındı. Farklı üniversitelerde yapılan araştırmalara göre, stratejik bir uyku ile hafızaya daha çok bilgi eklemek ve bu bilgileri korumak mümkün.

öğrenmek


2-Normalde, uykuya daldığımızda felç oluruz, böylece uyurken yürümeyiz. Uyku felci ile, beynimiz uyanık olduğunda kaslarımız "kapanır". Nüfusun yaklaşık% 7'si en az bir kez uyku felci yaşadı.

uyandırmak


3-Bir kişi uyuma eşiğinde, ancak hala uyanıkken, önce tuhaf görüntüler görür. Genellikle bunlar korkunç yüzler ve fantastik yaratıklardır. Bu zihinsel olarak sağlıklı insanlarda görülebilen birkaç halüsinasyon tipinden biridir. Çocuklarda daha sıklıkla görülür. Bunlar, stres veya sadece iyi bir hayal gücünden kaynaklanıyor olabilir. Ayrıca sarhoş olduğunuzda da ortaya çıkabilir.

halüsinasyon


4- Genellikle, uykusunda konuşmadan mustarip olan kişinin bunu yaptığına dair hiçbir fikri yoktur. Erkekler ve çocuklar buna daha yatkındır. Bunun nedeni strestir. Bu aşamada kişinin zihni, gerçekte kabul etmediği şeylere karşı direnmeye çalışır.

uykuda konuşmak


5- Kişi bir rüyayı görür, sonra uyanır fakat garip şeyler devam eder. Görünüşe göre uyandığını hayal ediyordur. Bu Inception filminde araştırılmıştır. Filmin başarısı üzerine birçok kişi bu fenomeni yaşadığını bildirmiştir. Eğer böyle bir rüya görürseniz, bu manevî uygulamalara yatkınlığınızı gösterir. Resmi bilimler bunun sebebini maalesef açıklayamaz.

dejavu


6- Kişiyi yüksek sesle patlama veya alkışlama hissi uyandırır. Artan bir vızıltı veya flaş buna eşlik edebilir. Bu fenomen tehlikeli değil fakat insanları korkutur. Bazıları felç geçirdiğini düşünüyor. Bu, bazı nedenlerden dolayı, sesin işlenmesinden sorumlu beynin alanlarında bir sinirsel aktivite artışı olduğunda ortaya çıkabilir.

uyanmak


7- Bazen yukarıdan yatağa düşüyormuşuz gibi hissederek uyanırız. Bundan önce uçuyor ya da düşüyor olduğumuzu hayal ederiz. Oldukça tatsız bir his… Uyku ölmek gibidir, kalp atışı ve solunum yavaşlar. Beyin "korkar", bunu gerçek bir ölüm olarak algılar ve kişinin hayatta olup olmadığını kontrol eder, kaslara dürtü gönderir.

düşmek


8- Bu, nöropsikolojik bir fenomen olup, yarı uykulu yarı uyanık olan bir kişi, kendisini vücudunun dışındaki bir yerden görür. Mistikler ve okültistler için, bu ruhun varlığını teyit eder. Bu fenomenin incelenmesi çok zordur. Bilim adamları, vücudun dışına çıkma yanılsamasının var olduğunu biliyor olsa da, nasıl çalıştığını ve neden ortaya çıktıklarını netleştiremiyor. Bununla nasıl başa çıkılacağı da belli değildir. Ancak bazıları bu duruma kasıtlı olarak nasıl gireceklerini bilir. Bilişsel yeteneklerinin sınırlarını genişletmek için bunu yaparlar.

astral seyahat


9- Bazen bir soruna uzun süre çözüm bulamıyoruz ve bu nedenle sürekli düşünüyoruz. Sonra bir rüyada beyin bize bir ipucu veriyor. Artık en önemli kısmı onu hatırlamaktır. Bir Rus kimyager olan Dmitri Mendeleev, periyodik bir element tablosu hazırlamak konusunda takıntılıydı ve sonra bir rüyada gördü. Bazen bilinçaltımız cevabı zaten biliyor, ancak bilinçlenmeye henüz ulaşamıyor. Uyku esnasında bilinçaltı daha aktif bir hale geldiği için bazı sorunlar bu sayede çözümlenebilir.

çözmek


10- Uyurgezerlik. Bu durum uyku felcinin tam tersidir. Bilinç uyku halindedir, ancak bu aşamada kas felci meydana gelmez. Uykusunda insanlar yürümekte, temizlik yapmakta hatta evden çıkabilmektedir ve bu genellikle çok tehlikelidir. Bu kişiler sabahları hiçbir şeyi hatırlamıyor olurlar. Nüfusun yaklaşık % 4.6-10.3'ünde ortaya çıkar ve çocuklar bundan daha sık etkilenirler. Nedenleri bilinmemektedir, ayrıca tedavi yöntemleri de bilinmemektedir.

uyurgezer

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
110
62
83
18
18
12
51
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 2
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.