Uyku Nedir ve Neden Gelir?

Uyku Nedir ve Neden Gelir?
15.09.201513:48

Uyku birçok yönüyle ilgi çeken ve merak edilen bir konu olarak varlığını sürdürmektedir. Peki, uyku nedir ne insanların uykusu neden gelir? İşte, uyku hakkında bilmeniz gereken oldukça ilginç bilgiler...

Haber güncelleme tarihi 31.12.2018 13:09

Her gün uyuduğumuz uyku toplamda ne kadardır diye baktığımız zaman insan hayatının üçte birini kapsadığını görüyoruz. Uykunun nasıl oluştuğu ise hâlâ tam anlamıyla bilinmiyor. Yine de uykunun beyinden idare edildiğini gösteren, uykusuz kalındığında sinir sistemindeki bozukluk ve iş yapma yeteneğinin azalması gibi durumlar mevcut.

İnsanlar İçin Uyku Süresi Nedir?

uyku-suresi.Jpeg

Herkes için aynı uyku süresi olamaz. Uyku süresi her insanda farklılık gösterir. Kimileri birkaç saat uyku yeterli olurken kimileri için sekiz saat kadar uyku yeterli olmaktadır. Küçük çocukların uykuya ihtiyacı daha fazladır. Gerçek şudur ki normal insanlarda iki saatlik uykuda uykunun asıl görevi bitmiş olur, geri kalan uyku süresi vücudun dinlenmesidir. İnsanlar uyurken dışarıdan bir müdahale ile uyanmasına uyku derinliği denir. İşte ilk iki saatlik uyku aynı zamanda kişinin uykuda en derin noktaya vardığı süredir.

Uyku Sırasında Vücutta Neler Olur?

esneyen-insan.jpg

  • Göz kapakları ağırlaşarak düşer ve gözler ışıktan korunmak için yukarı kayar.
  • Solunum sayısı azaldığı için oksijen yetersizliğinden esneme hali görülür.
  • İnsanlar uyuduğu zaman beyin çalışmalarının bir kısmı duruyor.
  • Uyku sırasında sadece kas çalışması durmuyor.
  • Solunum ve dolaşım sistemi yavaşlıyor.
  • Tansiyon düşüyor ve vücut ısısı azalıyor.

Neden Uyuruz?

Uyku beyni dinlendirmeye yarar ancak uykunun tek sebebinin bu olduğunu söylemek kesinlikle doğru değildir. Uyku aslında bilinmeyen yönleriyle hâlâ bir gizemdir. Uzmanlar insanları uyanık tutan şeyin orta beyindeki bir merkezin olduğunu söyler. Bu düşünceye göre bu merkezin çalışması durduğu zaman uyku meydana gelir. İnsanların çevresinde birçok uyaran bulunmasına rağmen uyuyabildiği durumlar bu fikri doğrular niteliktedir.

Beyindeki bu uyanık tutma merkesi sesleri ve durumları değerlendirir ve bunlar içinden bazıları uyanmaya sebep olur. Mesela telefon bekleyen biri elinde telefonla uyuyakalırsa dışarıdaki inşaat gürültüsüne uyanmasa bile elindeki telefon alınmaya çalışıldığında uyanacaktır. Aynı şekilde bazı sesler veya hareketler de uykuyu doğurur. Bebeklerin ninni veya sallanmayla uyuması gibi yetişkinler de su sesi gibi şeylerle uykuya dalabilir.

NeOldu.com / Sağlık

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
487
265
125
111
112
1017
125
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.