Özel Bir Dünyaya Giriş: Uyku

Özel Bir Dünyaya Giriş: Uyku
24.12.201508:58

Uyumak her canlının ihtiyacı olan bir faaliyettir. Peki uyku hakkında ne kadar bilgiye sahipsiniz?

Haber güncelleme tarihi 18.02.2021 10:44

Uyku Nasıl Gerçekleşir?

Öncelikle uyku her türlü canlının birbirlerinden farklı oranlarda icra ettikleri bir faaliyet olduğunu unutmamamız gerekir. İnsanlar için uyku hayati bir önem taşımaktadır. Öyle ki hayatımızın 3'te 1'ini uyuyarak geçiriyoruz. Vücudumuzu bilinçli olarak hareket ettiremediğimiz, kalp atışlarımızın azaldığı ve solunumumuzun düzenli bir hale girmesi ise uyku başlar. Uyku, üzerine pek çok araştırmanın yapıldığı fakat hala bilinmeyen yönleri olan bir faaliyet. Uykuya dalmamız ise iki evreden oluşur. NRem uykusu ve Rem uykusu. Bu iki uykuda da vücudumuz ve zihnimiz farklı bir şekilde işleyişine devam etmektedir. 

NRem Uykusu: Bu uyku 4 kısımdan oluş maktadır. NRem uykusu sırasında vücudumuz hücreleri yenilemeye başlar. Ayrıca bu derin uyku dediğimiz bu evrede gördüğümüz rüyaları pek hatırlayamayız. Bu evrenin ilk kısmında uyumakla uyumamak arasında kalırız. İkinci evrede ise uykuya adım atarız ve vücut faaliyetlerimizde değişiklikler olur. Örneğin vücut ısımız düşer ve kalp atışlarımız sabitlenir. Üçüncü ve dördüncü evrede ise vücudumuzda pek çok faaliyet değişime uğrar. Bu evredeen derin uykuya geçiş yaparız. Vücudumuzun kan basıncıdüşer, kaslar gevşer ve büyüme-gelişme hormonu salgılar.

Rem Uykusu: Hafif uyku diye isimlendirdiğimiz Rem'de gördüğümüz rüyaları hatırlarız. Bu evrede vücudumuza ve beynimize enerji sağlanır. Rüya görmeye başladığımız Rem evresinde gözlerimiz hareket etmeye başlar. Aynı zamanda ise mutluluk, tokluk gibi hormonlar salgılanmaya başlar. Bu evrede vücut tamamen gevşediği için aniden uyandırıldığımızda bir süre hareket edemeyiz. Rem uykusu bireylerin sosyal yaşamını etkileyen bir uyku evresidir. Rem uykusunu iyi alamayan kişilerde duygusal bozukluklar, öğrenmede güçlükler görünür.


Uyku İçin Doğru Zaman

Uyku, hayatımızı etkileyen en önemli faaliyetlerimizden birisidir. İnsanların zaman içerisinde uyku düzenleri değişmeye başlar. İlk önce beklerden başlamanın faydası var. Bebekleri uyuturken söylediğimiz ninnide geçtiği gibi bebekler, uyuyarak büyürler. Yeni doğan bir bebek, gündüz gece ayrımını yapmadan uzun süre uyur. Rakamlarla anlatmak gerekirse 24 saatin 16-20 saatini uyuyarak geçirmesi gerekir. Özellikle bebeklerde uyku düzeninine dikkat etmemiz, gelişimi açısından çok önemlidir. 

Yetişkinlerin uyku düzenine geldiğimizde ise ergenlik döneminde 8-10 saat arasındauyku uyumalız. Yetişkinler ve genç yetişkinlerde ise uyku saati 7-9 saat arasında olmalıdır fakat 11 saatin üzerine çıkılmamalıdır. 65 yaş ve üzerinde ise uyku 5 saatten az 9 saatten fazla olmamalıdır. Bunların yanı sıra gece uykusuna özen göstermemiz gerekmektedir. Özellikle gece 11 ile sabah 5 arasında uykuda olmamız vücudumuzun gerçek anlamda dinlenebilmesi için önemli bir etkendir.


Kaliteli Uyku

Eve uyumak vücudumuzun en çok ihtiyaç duydukları arasında ilk üçte yer alabilir fakat vücudumuz için gerekli olan uykuyu elimizden geldiği kadar kaliteli bir hale getirmemiz gerekiyor. Bunun için bazı noktalara dikkat etmemiz gerekiyor. Öncelikle yatak odanızda uyuma alışkanlığınızı geliştirin. Yani yatak odanızda televizyon bilgisayar gibi cihazları bulundurmamaya özen gösterin. Uyuduğunuz odada kökü koku, rahatsız olacağımız düzeyde ışık olmamalıdır. Uykuya dalma problemi yaşayanlar ise yatağa gitmeden önce küçük koşma, yürüyüş egzersizleri yapabilirsiniz. Kaliteli bir uyku güzel ve zinde bir gün geçirmenin anahtarıdır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.