Neden ve Nasıl Rüya Görürüz

Neden ve Nasıl Rüya Görürüz
01.08.201514:11

Uyuduğumuz sırada gördüğümüz rüyaların sırları nelerdir? İşte, neden rüya görürüz sorusunun tüm detayları ile cevabı...

Haber güncelleme tarihi 05.10.2018 09:28

Ortalama olarak, insanlar her gece yaklaşık iki saat rüya görürler, ancak rüyaların çoğunu çabucak unuturlar. Rüyalar zihnimizin birincil olarak REM dönemleri sırasında oluşturduğu canlı görsel ve işitsel yaşantılar; REM uykusu sırasında uyandırılan denekler, zamanın yaklaşık %80-85'inde canlı görsel rüyalar rapor etmektedirler.

Normal uyanık bilinç durumunda yapılan düşünmeye benzer daha az çarpıcı deneyimler ise REM dışı uyku sırasında gerçekleşmektedir. Rüyalar temel olarak uykunun REM evresi sırasında gerçekleşen canlı imgeler ya da yaşantılardır. Freud'a göre rüyalar iki tür içeriğe sahiptir: Açık (rüyanın görünürdeki yüzeysel içeriği) ve gizil (rüyanın maskelenmiş bilinçsiz anlamı). Bilinçli düşünceleri andıran, daha az canlı yaşantılar ise REM uykusu sırasında ortaya çıkar.

REM rüyalarının niçin bu kadar canlı olduğunu açıklamaya çalışan bir kuram, bunu, beynin REM uykusu sırasındaki genel uyarılmışlık düzeyine bağlamaktadır: Beynin faaliyeti normal uyanık bilinç durumuna çok benzemektedir fakat uyku sırasında dışarıdan gelen duyum girdisine göreli olarak duyarsız olan beyin, bellekten gelen içsel imgelere baş vurmaktadır. Rüyaların yapısını ve içeriğini açıklamak için bazı kuramlar geliştirilmiştir.

Rüyalar Üzerine Yapılan Araştırmalar

Son zamanlarda ortaya atılan bir denence, rüyaların, gün boyunca edinilen ve organizmanın hayatını sürdürebilmesi için önemli olan bilginin, zihin tarafından yeniden işlemden geçirilmesinden kaynaklandığını iddia etmektedir. Bu yüzden, rüya görmek önemli bilgilerle ilgili belleğimizi güçlendirmektedir.

Nörofizyolojik düzeyde, REM uykusu beynin "yeniden yapılanması" ve büyümesiyle ilişkili olabilir. Rüya Gereksinimi Freud rüyaların psişik bir emniyet vanası görevi olduğunu ileri sürmüştür. Rüyalar rahatsız edici olan düşüncelerin zararsız bir şekilde açığa vurulmasına izin vermektedir.

Bazen bu düşünceler öylesine rahatsız edicidirler ki, rüyalarda bile oldukça sembolik şekillere dönüştürülmeleri gerekir. Eğer bu kuram doğruysa, insanları rüya görme fırsatından yoksun bırakmak, onların uyanık yaşamlarında önemli etkilere sahip olacaktır.

Rüyalar, genellikle rüyayı görenin kişiliğini, ilgilerini, endişelerini ve duygusal yaşantılarını yansıtır. Bazı insanlar rüyaları karmaşık iş problemlerini çözmek için kullanmaktadırlar.

Örneğin, kimyager Friedrich August von Kekule, benzenin yapısını kendi kuyruğunun kavramış bir yılanla ilgili bir rüyadan sonra keşfetmiştir: Kekule, uykusundan molekülün bir yüzük şeklinde yapılanmış olması gerektiği ilhamıyla uyanmış ve bu içgörünün doğruluğunu kanıtlamıştır.

Rüyalarda duygusal olarak önemli olan olaylar daha önceki yaşantılarla bütünleştirilebilir. Rüyalara niçin gereksinim duyduğumuzu hala kesin bir şekilde ifade edemememiz, hem rüyaların hem de onların kullanımlarının ne kadar değişken olduğunu yansıtmaktadır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1016
765
169
176
69
68
164
2
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.