Testis Kanseri Nedir, Belirtileri Nelerdir? Tedavisi

Erkeklerde torba içinde bulunan yumurtalardan kitle çıkması ile kendini gösteren testis tümörü yumurta kanseri olarak da bilinen bir kanser türüdür.
Testis Kanseri Nedir, Belirtileri Nelerdir? Tedavisi

Testis Kanseri Nedir?

Bu kanser türü ortalama olarak 100 binde 2-3 vakadır ve erkeklerde görülen kanserlerin yüzde 1-2'sini oluşturur. Orta yaşlarda sık görülen bir hastalıktır. En sok görüldüğü yaş aralığı 15-35 yaş arasıdır.

Testis tümörünün hücrelerinin büyüme hızı çok yüksektir ve bu aslında tedavinin birtakım ilaçlara duyarlılığını arttırdığı için avantajdır. Erken teşhis edildiği takdirde kesine yakın tedavisi olan bir kanser türüdür.

Testis Tümörü Nedir?

Testis Kanseri

Testis Tümörü testiste kanser hücrelerinin üremesidir. Testis Kanseri gençlerde olur; 25-35 yaş arası çok daha sık olur. Aslında, nadir bir tümördür. Tümörler arasında çok özellikli bir yeri vardır, çünkü tedavi ile çok başarılı bir şekilde ortadan kaldırılır.

Diğer kanser türlerine göre tedavisi çok başarılıdır. Gerek Kemoterapi gerekse Radyoterapi gerekse cerrahi son derece başarılıdır. Günümüzde Testis Tümöründen ölmek baya zor bir olay haline gelmiştir.

Testis Tümörü Belirtileri

Testis Kanseri

Testis Tümörünün belirtisi testiste ağrısız bir şişliğin olmasıdır. Aslında, genellikle bu sertliği, şişmeyi sanki testisin ağırlaştığını hisseder; hakikaten de ağırlaşır zaten. Çok sert bir şekilde bir kitle büyümeye başlar; bunu hastalar fark ederler bazen geç bazen erken.

Ağrı ile birlikte olduğu zaman, içine kanadığı zamanlar, ağrı da yapar bu tümör. Ağrı ile birlikte olduğu zaman, teşhisi çok zordur. Doktor için de zordur. Teşhis bazen bu sebeple gecikebilir.

Testis Tümörü Nasıl Teşhis Edilir?

Testis Kanseri

Testis Tümörü genellikle muayenede teşhis edilir. Testisteki sert kitle elle muayene ile çoğunlukla teşhis edilir. Sonra, yapılan bu teşhis Skrotal Ultrason ile teyit edilir. Bazen şüphede isek, bize ultrason yardım eder.

Bu şekilde teşhis edilir çoğunlukla. Çok zor değildir teşhisi; eğer ağrı eşlik etmiyorsa, genellikle kolaydır teşhis etmek.

Testis Tümörü Neden Oluşur?

Testis Kanseri

Genetik faktörler, yumurtanın doğumdan sonra torbalarda değil kasık kanalında ya da karın içerisinde kalmış olması (inmemiş testis), geçirilmiş enfeksiyonlar, kabakulak enfeksiyonları, yumurtaya gelen darbeler, yumurtaların normal büyüklüğünün altına düşmesi, kimyasal ve çevresel kanserojen maddeler testis tümörüne neden olur.

Testis Kanserinin Teşhisi Nasıl Yapılır?

Testis Kanseri

Erken teşhis çok önemlidir. Neredeyse kesin çözümdür diyebiliriz. Ergenlik çağına gelmiş her erkeğin ayda bir yumurtalarını kontrol etmesi ve ele kitle gelip gelmediğine bakması gerekir.

Doktor tarafından herhangi bir sebeple yapılan fiziksel muayenede de anlaşılabilir ve doktorun isteyeceği kan testi ile teşhis konabilir. Bunun dışında bir de ultrasonografi ile görüntüleme yapılabilir.

Testis Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Testis Kanseri

Ağrılı kitleler daha çok iltihap olduğunun belirtisidir fakat genellikle sert ve ağrısız bir kitle olur. Ayda bir erkeklerin kendi kendilerine bu kitlelerin olup olmadığı kontrol etmeleri gerekir. Çok geç fark edilen testis kanserinde ise vücudun başka yerlerine yayılma söz konusu olabilir ve bu durumda halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, nefes darlığı veya vücutta lenf bezi kitlesi oluşabilir.

Testis Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

Testis Kanseri

Üroloğun ilk olarak yapacağı tedavi, radikal orşiektomi denilen kasık kanalındaki kordondan yani damarlarından başlamak üzere o yumurtanın tamamını alıp vücut dışına çıkarmaktır. Patolojik bir teşhis yapılır ve testis kanserinin hangi tür olduğu bulunur.

Bundan sonra bazı hastalara şua (ışın) tedavisi, bazılarına ise kemoterapi uygulanmaktadır.Bu tedaviler sonucunda erken teşhis edilen kanserlerde yüzde 99 oranında başarı sağlanır.

Bu tedavilerden sonra geç yakalanan tümörlerde veya şua tedavisinden sonra karın içerisindeki lenf bezlerinin devam etmesi durumunda bunların temizleneceği büyük bir ameliyat gerçekleşebilir.

Testis Tümörü Ameliyatından Sonra Cinsel Yaşam

Testis Kanseri

Bir yumurta alınmak zorunda kalındığı zaman erkeklerin psikolojik anlamda etkilenmesi ve bu yüzden cinsel yaşamın da sıkıntıya girmesi söz konusudur. Bu yüzden psikolojik etkiyi ortadan kaldırmak için silikon protez alınan yumurta yerine konabilir.

Bunun dışında bir yumurtanın alınması kişinin cinsel yaşamını etkilemez ve diğer testis normal olduğu sürece kısırlık da yaşanmaz. Ancak karın içindeki lenf bezlerinin temizlenmesi ameliyatı gerçekleştirilirse ejakülasyon (meni fışkırması) ile ilgili bazı sinirler zedeleneceği için kişi genellikle dışarı boşalamaz. Buna kuru orgazm denir.

Kişi zevk alsa da boşalma yaşanmaz. Bu durumda kişi çocuk sahibi olamayabilir. Bu yüzden ameliyat öncesinde kişinin spermi alınarak ileride tüp bebek için kullanılabilir.

Ayrıca ışın tedavisi ya da kemoterapide de 5 yıl gibi bir süre ile sperm oluşumunda sorunlar ortaya çıkabilir ve kısırlık oluşabilir. Bu yüzden yine tedavi öncesinde kişinin spermi alınabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Tiroid Kanseri Belirtileri ve TedavisiGörmezden Gelinen Kanser Belirtileri
Cilt Kanseri Sebepleri ve TedavisiErkeklerde Meme Kanseri Belirtileri ve Tedavisi
Kalın Bağırsak Kanseri ve Rektum KanseriKanser Riskini Azaltan Yöntemler
Kanser Riskini En Aza İndiren YöntemlerKansere Neden Olan Eşyalar
Kansere Karşı Vücut GeliştirmeKanserli Hasta Psikolojisi Nasıl Olur?

Testis kanseri nelere sebep olur?

Testis kanseri erkeklerin sadece %1'inde görülen nadir sayılabilecek bir kanser türüdür. 35 yaşının altındaki erkeklerde görülen testis kanseri son derece tehlikelidir. Testis kanseri olan bir erkeğin ailesinde bu durumu yaşayan birinin olup olmadığını araştırması gerekir.

Testis kanseri kimlerde görülür?

Testis kanseri 15-35 ya da 20-40 yaş arasındakiler, geçirilen veya olan bazı hastalıklar (inmemiş testis gibi), yumurtalarına herhangi bir darbe almış olanlar, yumurtaları normal büyüklüğün altına düşüp küçülenlerde daha sık görülür.

Testis kanseri tedavi edilebilir mi?

Testis kanseri tedavi en iyi yanıt veren kanser türüdür. Tedavide cerrahi, kemoterapi, radyoterapi tek başına veya kombine olarak uygulanır. Tedavinin ilk basamağı etkilenen testisinin çıkarılmasıyla başlar. Daha sonrasında radyoterapi ve kemoterapi süreçleri başlar.

Testis kanseri olan ilişkiye girebilir mi?

Testis kanseri olan bir bireyin iyileşme süreci iki ay kadar sürmektedir. Testis kanseri ameliyatı sonrasında cinsel performansta düşüklük olabilir. Erkeğin tamamen iyileştikten sonra cinsel hayatına devam etmesinde bir sakınca yoktur.

Testisin biri alınırsa ne olur?

Testisin birinin alınması erkeklik fonksiyonlarında bir sorun veya kısırlık olacağı anlamına gelmez. Diğerinin yokluğunda hafif büyüme gösteren tek yumurta, alınan yumurtanın fonksiyonlarını üstlenir. 

Testis kanseri tamamen iyileşir mi?

Testis kanseri ilk olarak cerrahi şekilde ilerler. Daha sonrasında testis kanseri kemoterapi ile tedavi edilir. Testis kanseri tedavisinde kemoterapi uygulaması yüksek oranda başarı sağlar. Erken evredeki kanser vakalarının tamamına yakını iyileşir.

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.