Erkeklerde Meme Kanseri Riski

Erkeklerde Meme Kanseri Riski
13.05.201514:19

Uzmanlar, Erkeklerin kadınlara göre meme kanseri olma riskinin daha nadir olduğunu ama daha riskli ilerlediğini söylüyor. Peki, erkeklerde meme kanseri riski ve belirtileri nelerdir?

Haber güncelleme tarihi 11.02.2019 16:10

Erkeklerde Meme Kanseri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Erkeklerde meme kanseri kadınlara göre çok daha nadir olarak görülüyor. Erkek meme kanseri tüm meme kanserlerinin %1’inden azını oluşturuyor. Ancak erkeklerde meme kanseri daha hızlı ve tehlikeli bir şekilde ilerliyor.  Peki, erken teşhis için meme kanseri olduğumuzu kısa bir süre içinde nasıl anlayacağız, korunma yolları ve daha fazlası haberimizde.

erkeklerde-meme-kanseri.jpg


Erkeklerde Meme Kanserinin Belirtileri

Meme kanseri olan erkeklerde pek çok farklı belirti görülebilir. En yaygın görülen belirti meme dokusunda kitle veya kitlelerdir. Diğer belirtiler arasında memenin boyutunda, biçiminde veya üzerindeki deride değişiklikler, meme ucunun görünümünde değişiklikler, meme ucunda akıntı, memede ülserler, meme ucu veya etrafında ürtiker sayılabilir. Meme ağrısı genellikle meme kanserinde nadiren görülen bir belirtidir. Erkeklerde meme bölgesinde büyüme veya hassasiyet her zaman kanser belirtisi olmayabilir. Buna daha çok jinekomasti adı verilen bir hastalık neden olur. Jinekomastiye kandaki östörojen (kadınlık hormonu) seviyesinin artması veya androjen (erkeklik hormonu) seviyesinin azalması neden olur. Ancak, memenizde herhangi bir değişiklik veya kitle fark etmeniz halinde, bunları daima GP’nize göstermeniz gerekir.  Erkek meme kanserinde hastalığın seyri kadın meme kanseri ile aynıdır. Memede, koltuk altında şişlik ve sertlik, meme üzerindeki deride kızarıklık, meme başında içeri çekilme ve ağrıdır.

erkeklerde-meme-kanserinin-belirtileri.jpg


Erkeklerde Meme Kanserinin Nedenleri

Meme kanseri geçmişi olan yakın bir akrabanız varsa (erkek veya kadın), meme kanserine yakalanma riskiniz daha yüksektir. Birden fazla akrabada hastalığın görülmesi, akrabaların 40 yaş altı olması veya her iki memelerinde de hastalık görülmesi halinde risk daha da artar. Ayrıca östorojen (kadınlık hormonu) seviyeleriniz yüksekse, androjen (erkeklik hormonu) seviyeleriniz düşükse veya Klinefelter sendromu gibi nadiren görülen bir genetik rahatsızlığınız olması halinde de risk yüksektir. Daha önce görülen radyasyon tedavileri gibi nedenlerle yüksek düzeyde radyasyona maruz kalmış olmak da meme kanseri riskini artırır.

erkeklerde-meme-kanserinin-nedenleri.jpg


Erkeklerde Meme Kanseri Sıklığı

Ülkemizde yeterli istatistiksel veriler olmadığından gerçek rakam bilinmiyor ancak ABD’de her yıl 1500 erkek meme kanserine yakalanıyor. Ayrıca bu hastalığa yakalanan erkeklerin kız çocuklarında ve kız kardeşlerinde meme kanserine yakalanma riski 2-3 kat fazladır.

erkeklerde-meme-kanseri-sikligi.jpg


Erkeklerde Meme Kanseri Daha Riskli

Erkek meme kanseri hücre tipi ve özellikleri kadın meme kanseri ile aynıdır. Yapılan bazı araştırmalar göstermiştir ki genellikle erkek meme kanseri kadın kanseri ile karşılaştırıldığında daha hızlı seyrediyor. Bunun nedeni erkeklerde tanının daha geç ilerlemiş dönemlerde konmasıdır. Bu da hastalığın seyrini olumsuz etkiliyor.

erkeklerde-meme-kanseri-daha-riskli.jpg


Erkeklerde Meme Kanseri Tedavisi

Tedavi seçenekleri teşhis edildiğinde kanserin ne kadar ilerlemiş olduğuna bağlıdır. Erkeklerde genellikle lumpektomi (sadece kitlenin alınması) yapılması mümkün olmaz çünkü memede çok az doku vardır ve kanser genellikle meme ucuna yakındır. Genelde mastektomi (tüm memenin alınması işlemi) operasyonu yapılır. Sıklıkla hastalıklı bölge yakınındaki lenf bezleri de (örneğin koltukaltındakiler) kanserin yayılmış olma ihtimaline karşı alınır. Bunun sonrasında başka tedavilere ihtiyacınız olup olmadığına uzman karar verir, bu tedaviler kapsamında radyoterapi, kemoterapi, hormon terapisi veya Herceptin sayılabilir. Hastalığın tedavisi tamamen kadınlardaki tedavi ile aynıdır. Mastektomi (memenin alınması) cerrahi tedavi olarak uygulanmaktadır. Erkeklerde memede kozmetik kaygı olmadığından meme koruyucu cerrahiler tercih edilmiyor. Cerrahi tedaviyi tamamlayıcı olarak hastalığın evresi ne bağlı radyoterapi(ışın tedavisi), kemoterapi ve hormonoterapi tedaviye eklenmektedir.

erkeklerde-meme-kanseri-tedavisi.jpg


Meme Kanserinden Korunma

Meme kanserinden korunmanın garantili bir yolu olmamakla birlikte, erken tanı kanserin yayılmasını engelleyebilir. Özellikle ailenizde meme kanseri öyküsü varsa, memelerinizin nasıl göründüğünü ve dokunduğunuzda nasıl hissedildiklerini bilmeniz önemlidir. Normalin dışında bir şey farkederseniz GP’nizi ziyaret edin. Sağlıklı bir yaşam tarzı benimseme kanser de dahil olmak üzere pek çok hastalığı engelleyebilir. Bunun için sigara bırakılmalı, alkol ölçülü tüketilmeli (erkeklerde günde en fazla dört ünite), az yağlı beslenmeli ve lifli gıdalar, sebze ve meyve bol tüketilmelidir. Düzenli egzersiz de işe yarayacaktır.

meme-kanserinden-korunma.jpg


Önerilen İçerik;

 Erkeklerde Regl Dönemi

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.