Meme Kanseri Nasıl Anlaşılır? Tedavi ve Belirtileri

Meme Kanseri Nasıl Anlaşılır? Tedavi ve Belirtileri
13.07.201515:19

Son zamanlarda artış gösteren meme kanserinin başlıca belirtilerinden olan meme kisti, genellikle iyi huylu kistlerdir ve çoğu zaman müdahale gerektirmez. Meme kistleri hakkında aradığınız herşey haberimizde;

Haber güncelleme tarihi 21.08.2018 14:52

KİST NEDİR?

Kistler kapsül şeklinde olup içerisinde yağ ve su gibi sıvılar barındıran, yarı katı kabarcıklardır. Ağrıya neden olan kistler gibi aynı zamanda herhangi bir belirti göstermeyen kistlerde mevcuttur.

Vücudun herhangi bir bölümünde rastlanan kistlerin kaser belirtisi olup olmadığını anlamak için testler yapılmaktadır. Kistler kanser belirtisi olabileceği gibi aynı zamanda hormonal dengesizliği de olabilmektedir. Kistin iyi huylu mu yoksa kanser belirtisi mi olduğunu anlamak için kistten alınan parçanın patolojiye gönderilmesi kistin kanser belirtisi olduğunu belirtmez.

ici-sivi-dolu-kist.jpg


İyi Huylu Kistler

İyi huylu kistlere selim kist denmektedir. Hızlı bir büyüme görülmüyorsa düzenli kontrollerin dışında herhangi bir cerrahi müdahele gerekmeyebilir.

Kötü Huylu Kistler

Kötü huyku kistler tümörlerin içinde oluşabilirler. Habis ismi verilen kötü huylu tümörlerde hızlı büyüme ve kişiye rahatsızlık vermesi gibi durumlar gözleniyorsa cerrahi işlem uygulanabilir.


KİSTLER NEDEN OLUR?

 • Hormonal dengesizlikler 
 • Genetik hastalıklar 
 • Vücuttaki kanalların sıvı birikmesine yol açan tıkanıklığı
 • Enfeksiyonlar
 • Gelişmemiş organlar 
 • Parazitler
 • Hücrelerde bozulma 
 • Yaralanma, darbe ve travmalar

MEME KİSTİ

Meme kanserinin başlıca belirtisi olan meme kistleri çoğunluklaiyi huylu kistlerdir. Hemen hemen her kadın hayatı boyunca meme kanseri korkusunu içinde barındırır. Günümüzde artış gösteren meme kanserinin başlıca belirtisi olan kistlerin çoğunluğu iyi huyludur. Memede ele gelen kistlerin iyi huylu mu yoksa kötü huylu mu olduğunu anlamak için doktor kontrolü ve muayenesi gereklidir.

meme-kanseri-002.jpg

Kadınların sık sık kendilerini muayene etmesini öneren uzmanlar; memede ele gelen kistin dış yüzeyi düzgün olup, aşağı ve yukarı rahatça ilerliyorsa iyi huylu olabilme olasılığının yüksek olduğunu belirtiyor. Ancak kistin dış yüzeyi düzensiz, sert ve hareket etmiyorsa bu kist kanserli olma olasılığı yüksektir.

Memede ağrı yapan kistlerin kanserli olduğu düşünülsede aslında ağrı yapan kistler iyi huyludur. Kanserli kistler sinsice ilerler ve ağrı şeklinde bir belirti vermezler. Eğer elinize bir kitle geliyorsa bir an önce bir uzmana başvurmalısınız. Kistin iyi huylu veya kanserli olup olmadığı doktor tarafından yapılan muayene ve testlerle incelenir. Doktor öncelikli olarak ultrasyon veya mamografi  ile inceleme yapar ve herhangi bir şüpheye rastlarsa iğne biyopsisi yapar.


MEME KİSTİNİN BELİRTİLERİ

 • Memede ağrı ve hassasiyet 
 • Memede ele gelen pürüzlü/pürüzsüz, sert veya aşağı yukarı doğru rahatça hareket edebilen yumrular.
 • Adet döneminde kitle boyutunda ve belirtilerinde artış gözlemlenirken, adet sonrasında bu belirtilerde azalma görülür. 
 • Memede kızarıklık, ateş ve akıntıya neden olur.
 • Memede şişlik ve sertlik
 • Memede ağrı
 • Meme başında şeffaf ya da kanlı akıntı gelmesi
 • Meme başında şekil bozukluğu, içe doğru çökme
 • Meme derisinde kızarıklık, kaşıntı ve yara
 • Meme derisinde soyulma ve kabuklanma
 • Meme derisinde ödem, şişlik ve kabuklanma görüntüsü
 • Memede büyüme, şekil bozukluğu ve renk değişimi

meme-kisti-muayenesi.jpg


MEME KİSTİNİN TANI VE TEDAVİSİ

20 yaşından sonra her kadın düzenli olarak kendini muayene etmelidir. Böylece sonradan meydana gelebilcek herhangi bir değişimde farketmesi kolaylaşır. Aynı zamanda erken teşhis açısından da kadının sürekli olarak muayene etmesi oldukça önemlidir.

meme-kisti-tanisi.jpg

Meme kisti belirtilerine sahip bir kadın öncelikle bir an önce bir uzmana başvurmalıdır. Meme kisti teşhis ve tedavisinde öncelikle hormon profili çıkarılır ve ultrasyon ile kistin çeşitidinin belirlenmesi açısından inceleme yapar.

Mamografi ile elle tespit edilemeyen kistleri detaylıca inceler. Yapılan muayene ve testlerde edinilen bilgi veya şüpheye bağlı olarak teşhisin kesinleşmesi ve detaylı incelenmesi adına iğne biyopsisi yapılır. İğne biyopsisi ile alınan doku mikroskop ile incelenir. Meme kisti tedavisinde ise kistin içi iğne ile tamamen boşaltılarak duruma göre doktorun uygun bulduğu ek tedavi yöntemleri uygulanabilir.Ancak yeniden tekrarlayabilir.

igne-biyopsisi.jpg


Meme Kisti Tedavisinde Size Düşen Görevler 

Yapılan tedavinin olumlu sonuçlanması adına size düşen görevleri düzenli olarak yerine getirmelisiniz. İşte o görevler;

Ağrılı meme kistlerinde ağrıyı en aza indirmek adına sütyen seçiminde ve kullanımında özenli olmalısınız. Göğüs yapınıza en uykun ve meme dokusunu iyi destekleyen bir sütyen kullanımı ağrınızı en aza indirmenize yardımcı olacaktır.

dogru-sutyen-secimi.jpg

Kafein ve tuz tüketiminde bir diyet uygulamalısınız. Yapılan bilimsel çalışmalarda kafeinin meme kistini tetiklediği sonuçlarına varılmıştır. Kafein miktarının azaltılması sonucunda meme kisti belirtilerinin azaldığı gözlemlenmiştir. Aynı zamanda tuz tüketimindeki aşırılık ve dikkatsizlik birçok hastalıkta olduğu gibi meme kistinde de tetikleyici rol oynamaktadır.


MEME KİSTİ NASIL ANLAŞILIR?

elle-muayene-001.png

1. Öncelikli olarak kişi aynanın karşısında iki memesini karşılaştırarak gözle muayene yapmalıdır. Bir memesinin diğerinden küçük ve hasarlı olması gibi durumlara karşın meme üzerinde veya meme ucunda kızarıklık olup olmadığı incelenmelidir. Aynı zamanda memede bir çöküntü ve lekelenme gibi durumların olup olmadığını kontrol edin.

2. Daha sonra iki kol yukarı kaldırılarak koltuk altında veya köprücük kemiği çevresinde herhangi bir şişlik olup olmadığına bakılır. 

elle-muayene3.png

3. İki elinizi kalçalarınıza veya belinize bastırarak iki göğüsünüde de herhangi bir değişimin olup olmayacağını inceleyin.

4. Meme ucunuza iki elinizle bastırın ve kanlı veya süt şeklinde bir akıntı olup olmadığına bakın.

elle-musayene2.png

5. Oturarak, ayakta veya yatarak parmak uçlarınızı memenizin üzerinde gezdirin. Yukarak veya dikey hareketlerle kendi kendinizi muayene edin. Bunun için işaret parmağınız, orta parmağınız ve yüzük parmağınızı birlikte kullanın.

elle-muayene-nasil-yapilir.jpg


Meme Kanseri Evreleri

Evre 1

Bu durumda tümör lenf bezlerine ulaşmamıştır. Boyutu ise 20 mm ve daha da küçüktür. Lenf bezleri alınarak, radyasyon tedavisi uygulanır. Radyasyon tedavisini desteklemek için kemoterapi uygulanır.

Evre 2-A

Tümör lenf bezlerine ulaşmamış ve boyutu 20 – 50 mm arasındadır.

Evre 2-B

Tümör lenf bezlerine ulaşmamıştır. Boyutu 20 – 50 mm ve 50 mm den büyük olabilir.

Evre 2

Bu evrede tümör de büyüme varsa ve lenf bezlerine ulaşmışsa, radyasyon, kemoterapi, hormonoterapi uygulanmaktadır.

meme-kanseri-004.jpg

Evre 3-A

Bu evrede tümör koltuk altı lenf bezlerine ve göğüs dışı dokulara ulaşmıştır. Bu durumda mastektomi uygulanır. Daha sonra ise kemoterapi ve hormon tedavisi uygulanmaya başlanmaktadır.

Evre 3-B

Tümör boyutunu küçültmek için kemoterapi uygulanmaktadır. Bu uygulama sonucunda tümör küçülür ve lampektomi uygulanır.

Evre 4

Bu evrede kanser vücuda yayılmıştır. Bu durumda hastanın yaşam süresini arttırmaya çalışmaya başlanır. Kemoterapi ve hormonoterapi uygulanır.


Meme Kanserinde Kimler Risk Altında?

 • Her kadın meme kanserine yakalanma riski taşımaktadır. Meme kanseri her 8 kadından birinde görülmektedir. Son yıllarda meme kanserinde ciddi oranda artış meydana gelmektedir.
 • Yaş, meme kanserinde önemli bir etkendir. Yaşın ilerlemesi ile meme kanseri riski artmaktadır. Özellikle 60 yaş üstü kadınlarda meme kanseri riski daha fazla görülmektedir.
 • Daha önce meme kanseri riski saptanmış kişilerde risk daha fazladır. Diğer memelerinde kanser bulgusu rastlanma riski daha fazladır.
 • Aile, büyük faktördür. Ailesinde meme kanseri saptanmış kişilerde meme kanseri riski daha fazladır. Anne, kız kardeş ya da kızında kanser bulgusu olan kişilerde meme kanseri riski vardır.
 • Genetik değişimler de meme kanseri riskini artırmaktadır. Çocukluk ya da ergenlik döneminde göğüs duvarına radyasyon tedavisi yapılmış kişiler de risk taşımaktadır.
 • Kilolun, yaşa ve boya göre idealin üzerinde olması da risk taşımaktadır. Menepoz sonrası yaşanan kilo alımı da risk taşımaktadır.
 • Geç yaşta çocuk sahibi olan kişilerde meme kanseri riski daha yüksektir.
 • Hormon tedavi gören kişiler de risk altındadır. Bu yüzden doktor kontrolü altında olmalıdır.

meme-kanseri-dogru-yanlislar.jpg


Meme Kanserinden Nasıl Korunur?

 • Meme kanserinde erken teşhis önemlidir. Erken teşhis meme kanserinden kurtulma oranını artırıyor.
 • 20 yaşın üzerindeki kadınlar her ay kendi muayenelerini yapmalıdır. Bunun için ayna karşısına geçip, göğüslerini kontrol etmelidir.
 • 30 – 35 yaşından sonra kadınlar, doktor kontrolünde olmalıdır. Bu kadınlar her yıl mamografi çektirmelidir.
 • Alkol ve sigara kullanılmamalıdır. Alkol ve sigara kullanımı, meme kanseri riskini yüksek oranda arttırmaktadır. Sadece meme kanseri değil, tüm kanser türlerine yakalanma riski taşımaktadır.
 • Kilo sorunu olan kişiler, fazla kilolarından kurtulmalıdır.
 • Spor ve egzersiz yapılmalıdır. Spor ve egzersiz yapmak meme kanseri riskini azaltmaktadır. Bu şekilde kilo kontrolü de normal oranlara geçiş yapacaktır. Özellikle yürüyüş, bu anlamda en kolay ve pratik bir spor olacaktır.
 • Beslenmeye dikkat edilmelidir. Beslenme her alanda önemli olduğu gibi bu durumda da önem taşımaktadır. Meme kanserine yakalanmamak için, yağsız gıdalar tercih edilmelidir. Gıdalardaki yağ oranı meme kanseri riskini arttırmaktadır. Bu yüzden beslenmeye dikkat edilmelidir.
 • Ailede kanser bulgusu olan kişiler, daha dikkatli olmalı ve gerekli testleri yaptırmalıdır. Doktor muayenelerini aksatmamalı ve kontrol halinde olmalıdır.
 • Hormon tedavisi görmüş ya da görecek olan kişiler, tedbir almalıdır. Doktoruna bu konuyu danışmalı ve kontrol halinde kalmalıdır.
 • Erken yaşta çocuk sahibi olmak, meme kanserini riskini azaltmaktadır. Hiç çocuk doğurmamak ve çok erken yaşta çocuk sahibi olmak meme kanserini riskini artırmaktadır. Bu yüzden çocuk doğurma sahibi olmak için doğru yaş seçilmelidir.
 • Hamilelik dönemi sonrasın emzirme anneye büyük fayda sağlamaktadır. Bu faydalardan biri de meme kanseri riskini azalmaktır. Bu yüzden hamilelik sonrası, bebeğinizi bolca emzirmelisiniz.

728xauto-004.jpg


Meme Kanseri Tedavisi

Meme kanseri tedavisi, kişiden kişiye göre değişmektedir. Hastanın hangi evrede olduğu büyük önem taşımaktadır. Evrelere göre tedavi şekli ve süreci farklılık göstermektedir. Aynı zamanda kişinin yaşı, genetik durumları, yaşam kalitesi de ön plandadır. Bu yüzden erken teşhis ve sürekli kontrol altında olmak önem taşımaktadır.

Meme Kanerinde Cerrahi Tedavi

Cerrahi tedavi, genellikle erken teşhislerde ilk tedavi yöntemi olmaktadır. Bu tedavi yönteminde meme tümörü alınıyor. Aynı zamanda tümörün koltuk altına yayılıp yayılmadığını öğrenmek için lenf bezleri alınıyor. Bu durumdan sonra ise hastanın evresi belirlenerek, bundan sonraki tedavi süreci saptanıyor.

memekanseri1-696x464-696x464.jpg

Medikal Tedavi

Medikal tedavi, kemoterapi ve hormon tedavisinden oluşmaktadır.

Kemoterapi Tedavisi

Kanserli hücreyi yok etmek amaçlı, bir ya da birden fazla ilacın hastaya verilmesi ile uygulanmaktadır.

Hormon Tedavisi

Cerrahi operasyon ve kemoterapi uygulaması sonrasında eğer tümörleri hormon resöptörü taşıyorsa uygulanmaktadır.

Radyoterapi

Cerrahi operasyon öncesi ve sonrasında tek olarak iyileştirme amaçlı kullanılmaktadır. Radyo terapi tedavisinde X - ışınlarının kullanılması ile tedavi edilmektedir. Radyoterapi, kanser hücrelerinin DNA'larına zarar vererek yok etmektedir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
116
4
7
48
31
12
17
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 4
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.