Göğüs Kafesi Ağrısı Nedenleri

Göğüs Kafesi Ağrısı Nedenleri
08.07.201511:44

Çeşitli nedenlere bağlı olarak oluşan göğüs kafesi ağrısı kalp ve ciğer hastalıklarının yanı sıra %90'lık bir oranla kas-iskelet sistemine bağlı olarak oluşmaktadır.

Haber güncelleme tarihi 04.04.2020 09:43

Göğüs kafesi, kişilerin sağ ve solda 12 adet olmak üzere toplamda 24 kaburganın olduğu bölümdür. Göğüs kafesi adı verilen bu kaburgalar kişinin göğüs bölümündeki orgaları korumak için bulunmaktadır.

"Göğüs kafesi ağrısı" göğüs bölgesinden karın bölgesine kadar uzanabilen bir ağrıdır. Şiddetli bir ağrının yanı sıra kendini sızı şeklinde de gösterebilir. Göğüs kafesi ağrılarının %90’ı kas-iskelet sistemi ile alakalı olmaktadır.

göğüs kafesi

Çoğunlukla göğüs ağrısı ile karıştırılan göğüs kafesi ağrısı, yaralanma, kaburga kırığı, göğüse alınan bir darbeden kaynaklı olabilir. Ancak göğüs kafesi ağrısı kalp hastalıklarının habercisi de olabilmektedir. Göğüs kafesi ağrılarında ağrıyan bölgeye baskı uygulanması veya geriye doğru gerilme ağrının daha çok tetikleyecektir.

 


GÖĞÜS KAFESİ AĞRISI SEBEPLERİ

"Göğüs ağrısı diğer bir adıyla göğüs kafesi ağrısı sebepleri" birden fazla olabilir. Kaburgaların ve kasların zarar görmesi başlıca göğüs kafesi ağrısı nedenlerindendir. Hamilelikte sıklıkla rastlanan mide ekşimesi göğüs kafesi bölgesine yayılarak zonklama şeklinde bir ağrıya neden olurken daha önce göğüs bölgesinden ameliyat olmuş bir kişide yine benzer ağrılar görülmektedir.

Göğüs ağrısı fiziksel darbe, kaburga ve kas problemlerinin yanı sıra çeşitli kalp hastalıklarının da habercisi olabilir. Aynı zamanda çeşitli virüsler nedeniyle göğüs bölgesinde ağrı görülmektedir. Kişi doğru teşhisin konulması adına bir dahiliye veya kardiyoloji uzmanına başvurmalıdır. Göğüs kafesi ağrısına neden olan başlıca hastalıklar;

göğüs kafesi ağrısı sebepleri

 • Göğüs yaralanmaları
 • Kaburga kırıkları
 • Kas spazmları
 • Osteoporoz gibi kemiklere etki eden hastalıklar
 • Mide ekşimesi göğüs bölgesinde zonklayan bir ağrıya neden olabilir ancak bu durum kalp krizi ile karıştırılmamalıdır.
 • Göğüs bölgesindeki eklemlerin zarar görmesi
 • Sinir ve strese bağlı olarak panik atak, göğüs kafesi ağrısına neden olmaktadır. Çoğunlukla kalp krizi ile karıştırılmaktadır.
 • Göğüs bölgesindeki iltihaplanma fiziksel aktivite ve nefes almaya bağlı olarak ağrıya neden olur.

 


GÖĞÜS KAFESİ AĞRILARI BELİRTİLERİ

Göğüs kafesi ağrıması genellikle keskin bir şekilde olup harekete veya bulunan pozisyona bağlı olarak oluşmaktadır. Daha önce göğüs bölümüne alınan darbe yada düşme gibi problemlerden kaynaklı ağrılar olabilir.

Göğüs kafesi ağrıması ile birlikte göğüs bölümünde bir baskı veya nefes almada güçlük söz konusu ise kısa zamanda mutlaka bir uzmana başvurmalısınız. Çoğu zaman kas-iskelet sistemi nedeniyle ortaya çıkan göğüs kafesi ağrıları kalp krizininde belirtileri olabilir. Normelinden farklı ve fazla bir şekilde baskı hissediyor ve ağrının şiddeti artıyorsa kısa sürede bir uzmana başvurmalısınız.

"Kalp ağrısı neden olur?" sorusu bu tarz ağrılarda okurlarımız en çok aradığı konuların başında gelmektedir. Eğer göğüs ağrısı ya da göğüs kafesi ağrıması yaşarsanız uzman doktora görünüp "kalp ağrısı mı yoksa kalp ağrısı değil mi?" bilgi sahibi olabilirsiniz.

Akciğer hastalıkları da genelikle göğüs kafesi ağrılarına neden olmaktadır. Ancak bu ağrılar beraberinde nefes darlığı, öksürük ve  balgam ile birlikte görülmektedir. Ancak göğüs kafesi ağrısı heerhangi bir efor sarfetmeden, ani öfke ve fazla yemek yemeden sonra kaynaklamıyor ise bu ağrıya çok dikkat etmek gerekir. Otururken ortaya çıkan ve dinlenmekle geçmeyen bu ağrı kalp krizinin bir belirtisi olabilir.

 


HAMİLELİKTE GÖĞÜS KAFESİ AĞRISI

Gebelik döneminde rahimin genişlemesi ve büyümesi üzere göğüs kafesine bir baskı uygulanmaktadır. Çoğu zaman sağ tarafta görülen ağrı iğne batması ve sancı şeklinde görülmektedir. Rahimin genişlemesi ve bebeğin içere büyümesine bağlı olarak 3-4 aydan sonra hamilelerin bu konuda  şikayeti artmaktadır.

Hamilelerin dikkat etmesi gereken en önemli unsurlardan biri rahat ve bol kıyafetler giymesidir. Dar ve kaburgalara baskı yapabilecek dar ve rahatsız kıyafetler bebeği de rahatsız etmekle birlikte ağrıları arttıracaktır.

Hamilelikte oturma ve yatma  şekilleri oldukça önemlidir. Rahat bir oturuş ağrıları azaltacağı gibi yatarken yumuşak bir zeminde sağa veya sola doğru yatmak baskı ve ağrının azalmasını sağlayacaktır. Göğüs kafesinde sürekli olarak ağrı ve sızı hisseden hamileler mutlaka doktorlarına başvurmamalılardır.

 


GÖĞÜS KAFESİ AĞRISI TANISI

Göğüs kafesi ağrısında ağrının tam olarak nerede ne şekilde olduğunu ifade etmek çok önemlidir. bu doktorun teşhisini hızlandıracak ve yardımcı olacaktır. Daha önce yaşanmış bir yaralanma veya ameliyata bağlı ağrılarda MR veya röntgen gibi görüntüleme işlemleri yapılmaktadır.

Kronik kemik ağrılarında doktor kemik taraması için radyoaktif bir meteryal enjeksiyonu uygulayar ve özel bir kamera ile görüntüleme yapar. Bu kamera görüntüleri ile kemiklerin durumu incelenmektedir.

göğüs kafesi ağrısı tedavisi

 


GÖĞÜS KAFESİ TEDAVİSİ

Göğüs kafesi tedavisi kesinlikle bir doktor kontrolünde olmalıdır. Bu ağrı birçok nedene bağlı olabileceğinden kesin tanı ve tedavi doktor tarafından belirtilmelidir.

Kaburganın kırılması ve çatlaması gibi durumlarda ortaya çıkan ağrılarda kompresyon sargıları ile tedavi yapılabilir. Kompresyon sargı göğüs bölümünü sıkıca tuttuğundan nefes almayı zorlaştırabilir ve nadiren kullanılmaktadır.

Bölgede bulunan ağrı bir kitle nedeniyle oluşmuşsa cerrahi bir tedavi yöntemi tehlikeli olabilir. Uzmanlar bu durumda radyoterapi ve kemoterapi gibi işlemlerle litlenin küçülmesinin hedefler. Kitlenin küçülmesi durumunda cerrahi işlem uygulanır. 


 

UYARI: Göğüs kafesi ağrısının birden çok sebebi olduğu için hastalığın tedavisi içinde farklı yöntemler kullanılmaktadır. Eğer sizde de göğüs kafesi ağrısı olduğunu düşünüyorsanız kesinlikle bir doktora görünmelisiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
5167
3279
3332
2292
2344
2076
2076
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 42
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.