Göğüs Kafesi Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

Göğüs Kafesi Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi
08.07.201511:44

Çeşitli nedenlere bağlı olarak oluşan göğüs kafesi ağrısı kalp ve ciğer hastalıklarının yanı sıra %90'lık bir oranla kas-iskelet sistemine bağlı olarak oluşmaktadır. Göğüs kafesi ağrısı neden olur, tedavisi nedir? gelin hep birlikte göz atalım.

Haber güncelleme tarihi 11.11.2020 21:04

Göğüs Kafesi Ağrısı Neden Olur?

Göğüs kafesi, kişilerin sağ ve solda 12 adet olmak üzere toplamda 24 kaburganın olduğu bölümdür. Göğüs kafesi adı verilen bu kaburgalar kişinin göğüs bölümündeki orgaları korumak için bulunmaktadır. "Göğüs kafesi ağrısı" göğüs bölgesinden karın bölgesine kadar uzanabilen bir ağrıdır. Şiddetli bir ağrının yanı sıra kendini sızı şeklinde de gösterebilir. Göğüs kafesi ağrılarının %90’ı kas-iskelet sistemi ile alakalı olmaktadır.

Çoğunlukla göğüs ağrısı ile karıştırılan göğüs kafesi ağrısı, yaralanma, kaburga kırığı, göğüse alınan bir darbeden kaynaklı olabilir. Ancak göğüs kafesi ağrısı kalp hastalıklarının habercisi de olabilmektedir. Göğüs kafesi ağrılarında ağrıyan bölgeye baskı uygulanması veya geriye doğru gerilme ağrının daha çok tetikleyecektir.


Göğüs Kafesi Ağrısı Sebepleri Neler?

gogus-kafesi-agrisi-nedenleri-ve-tedavisi.jpg
"Göğüs ağrısı diğer bir adıyla göğüs kafesi ağrısı sebepleri" birden fazla olabilir. Kaburgaların ve kasların zarar görmesi başlıca göğüs kafesi ağrısı nedenlerindendir. Hamilelikte sıklıkla rastlanan mide ekşimesi göğüs kafesi bölgesine yayılarak zonklama şeklinde bir ağrıya neden olurken daha önce göğüs bölgesinden ameliyat olmuş bir kişide yine benzer ağrılar görülmektedir.

Göğüs ağrısı fiziksel darbe, kaburga ve kas problemlerinin yanı sıra çeşitli kalp hastalıklarının da habercisi olabilir. Aynı zamanda çeşitli virüsler nedeniyle göğüs bölgesinde ağrı görülmektedir. Kişi doğru teşhisin konulması adına bir dahiliye veya kardiyoloji uzmanına başvurmalıdır. Göğüs kafesi ağrısına neden olan başlıca hastalıklar;

 • Göğüs yaralanmaları
 • Kaburga kırıkları
 • Kas spazmları
 • Osteoporoz gibi kemiklere etki eden hastalıklar
 • Mide ekşimesi göğüs bölgesinde zonklayan bir ağrıya neden olabilir ancak bu durum kalp krizi ile karıştırılmamalıdır.
 • Göğüs bölgesindeki eklemlerin zarar görmesi
 • Sinir ve strese bağlı olarak panik atak, göğüs kafesi ağrısına neden olmaktadır. Çoğunlukla kalp krizi ile karıştırılmaktadır.
 • Göğüs bölgesindeki iltihaplanma fiziksel aktivite ve nefes almaya bağlı olarak ağrıya neden olur.

Göğüs Kafesi Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

gogus-kafesi-agrisi-nedenleri-ve-tedavisi-001.jpg

Göğüs kafesi ağrıması genellikle keskin bir şekilde olup harekete veya bulunan pozisyona bağlı olarak oluşmaktadır. Daha önce göğüs bölümüne alınan darbe yada düşme gibi problemlerden kaynaklı ağrılar olabilir.

Göğüs kafesi ağrıması ile birlikte göğüs bölümünde bir baskı veya nefes almada güçlük söz konusu ise kısa zamanda mutlaka bir uzmana başvurmalısınız. Çoğu zaman kas-iskelet sistemi nedeniyle ortaya çıkan göğüs kafesi ağrıları kalp krizininde belirtileri olabilir. Normelinden farklı ve fazla bir şekilde baskı hissediyor ve ağrının şiddeti artıyorsa kısa sürede bir uzmana başvurmalısınız.

"Kalp ağrısı neden olur?" sorusu bu tarz ağrılarda okurlarımız en çok aradığı konuların başında gelmektedir. Eğer göğüs ağrısı ya da göğüs kafesi ağrıması yaşarsanız uzman doktora görünüp "kalp ağrısı mı yoksa kalp ağrısı değil mi?" bilgi sahibi olabilirsiniz.

Akciğer hastalıkları da genelikle göğüs kafesi ağrılarına neden olmaktadır. Ancak bu ağrılar beraberinde nefes darlığı, öksürük ve  balgam ile birlikte görülmektedir. Ancak göğüs kafesi ağrısı heerhangi bir efor sarfetmeden, ani öfke ve fazla yemek yemeden sonra kaynaklamıyor ise bu ağrıya çok dikkat etmek gerekir. Otururken ortaya çıkan ve dinlenmekle geçmeyen bu ağrı kalp krizinin bir belirtisi olabilir.


Hamilelikte Göğüs Kafesi Ağrısı Neden Olur?

gogus-kafesi-agrisi-nedenleri-ve-tedavisi-002.jpg

Gebelik döneminde rahimin genişlemesi ve büyümesi üzere göğüs kafesine bir baskı uygulanmaktadır. Çoğu zaman sağ tarafta görülen ağrı iğne batması ve sancı şeklinde görülmektedir. Rahimin genişlemesi ve bebeğin içere büyümesine bağlı olarak 3-4 aydan sonra hamilelerin bu konuda  şikayeti artmaktadır.

Hamilelerin dikkat etmesi gereken en önemli unsurlardan biri rahat ve bol kıyafetler giymesidir. Dar ve kaburgalara baskı yapabilecek dar ve rahatsız kıyafetler bebeği de rahatsız etmekle birlikte ağrıları arttıracaktır.

Hamilelikte oturma ve yatma  şekilleri oldukça önemlidir. Rahat bir oturuş ağrıları azaltacağı gibi yatarken yumuşak bir zeminde sağa veya sola doğru yatmak baskı ve ağrının azalmasını sağlayacaktır. Göğüs kafesinde sürekli olarak ağrı ve sızı hisseden hamileler mutlaka doktorlarına başvurmamalılardır.


Göğüs Kafesi Ağrısı Tanısı

gogus-kafesi-agrisi-nedenleri-ve-tedavisi-003.jpg

Göğüs kafesi ağrısında ağrının tam olarak nerede ne şekilde olduğunu ifade etmek çok önemlidir. bu doktorun teşhisini hızlandıracak ve yardımcı olacaktır. Daha önce yaşanmış bir yaralanma veya ameliyata bağlı ağrılarda MR veya röntgen gibi görüntüleme işlemleri yapılmaktadır.

Kronik kemik ağrılarında doktor kemik taraması için radyoaktif bir meteryal enjeksiyonu uygulayar ve özel bir kamera ile görüntüleme yapar. Bu kamera görüntüleri ile kemiklerin durumu incelenmektedir.


Göğüs Kafesi Tedavisi

gogus-kafesi-agrisi-nedenleri-ve-tedavisi-004.jpg

Göğüs kafesi tedavisi kesinlikle bir doktor kontrolünde olmalıdır. Bu ağrı birçok nedene bağlı olabileceğinden kesin tanı ve tedavi doktor tarafından belirtilmelidir.

Kaburganın kırılması ve çatlaması gibi durumlarda ortaya çıkan ağrılarda kompresyon sargıları ile tedavi yapılabilir. Kompresyon sargı göğüs bölümünü sıkıca tuttuğundan nefes almayı zorlaştırabilir ve nadiren kullanılmaktadır.

Bölgede bulunan ağrı bir kitle nedeniyle oluşmuşsa cerrahi bir tedavi yöntemi tehlikeli olabilir. Uzmanlar bu durumda radyoterapi ve kemoterapi gibi işlemlerle litlenin küçülmesinin hedefler. Kitlenin küçülmesi durumunda cerrahi işlem uygulanır.


Göğüs Kafesi Ağrısı Evde Nasıl Geçer?

gogus-kafesi-agrisi-nedenleri-ve-tedavisi-005.jpg

Göğüs kafesi ağrısını kısa süreli evde geçirmek istiyorsanız aşağıda vereceğimiz talimatları uygulayabilirsiniz. Unutmayın ki bu ağrılar ciddi ağrılardır. Kesinlikle doktorunuza başvurmalısınız. İşte göğüs kafesi ağrısını evde geçirmenin yolları;

 • Kasenin içerisine 2 tatlı kaşığı karabiber atın. Macun kıvamına gelene kadar karıştırın ve göğüs bölgenize sürün. 2 saat sonrasında yıkayın.
 • Yarım kilo balın içerisinde 3 yemek kaşığı ada soğanı atın. Soğanları güzelce dövün. Hazırlanan karışım günde iki kez kullanılmalıdır.
 • Ceviz tüketmek göğüs kafesi ağrısını geçirebilir.

Göğsün Tam Ortasındaki Ağrı Nasıl Geçirilir?

gogus-kafesi-agrisi-nedenleri-ve-tedavisi-006.jpg

Ana akciğer damarı ve dalların pıhtıyla tıkanması sonucunda göğsünüzün orta kısmında ağrı oluşabilir. Bu ağrı başka nedenlerden dolayı kısa süreli de olabilir. Eğer göğsünüzün tam ortasında süreklilik gösteren ve gitgide şiddetlenen bir ağrı varsa doktora başvurmanız gerekmektedir. 


Göğüs Kafesi Ağrısı Hakkında Uzman Doktorlar Neler Dedi?

gogus-kafesi-agrisi-nedenleri-ve-tedavisi-007.jpg

👨‍⚕️ Gelip geçici olabileceği gibi, bazen sık sık da görülebilir. Öyle ki sıradan bir ağrı gibi alışkanlık yaptığı zannedilebilir. “Bende gizli kalp var mı?” ya da “Göğsümdeki ağrı kalp ile ilişkili mi?” gibi sorularınız için göğüs ağrısı kendi başına değerlendirilmesi gereken önemli bir ipucudur. Göğüs ağrısı kalp krizinin habercisi olabilir. Özel Yalova Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr.Murat Fazlıoğlu

👨‍⚕️ Her göğüs ağrısının kalp krizi olmadığını vurgulayan Dr. Z. Afşin Çulhaoğlu, çocukların hissettikleri ağrılar için aileleri uyardı. Kardiyoloji Uzmanı Dr. Z. Afşin Çulhaoğlu

👨‍⚕️ İsmail Erdoğu, göğüs ağrısının toplumumuzda sık rastlanan şikayetlerden biri olduğuna dikkat çekerek, hekimi en çok endişelendiren ağrı tiplerinden biri olduğunu belirtti. Medicana Sivas Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. İsmail Erdoğu

UYARI: Göğüs kafesi ağrısının birden çok sebebi olduğu için hastalığın tedavisi içinde farklı yöntemler kullanılmaktadır. Eğer sizde de göğüs kafesi ağrısı olduğunu düşünüyorsanız kesinlikle bir doktora görünmelisiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
7101
3853
3570
4072
2675
2689
4062
672
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 49
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.