Astıma Ne İyi Gelir? Astım Bronşit Belirtileri Nelerdir? Doğal Astım Tedavisi

Astıma Ne İyi Gelir? Astım Bronşit Belirtileri Nelerdir? Doğal Astım Tedavisi
06.10.201510:55

En sık görülen solunum yolu hastalıklarından olan astım ile ilgili tüm detayları, tedavisi hakkında bilinmesi gerekenleri ve tüm merak edilenleri bu içeriğimizde sizler için bir araya getirdik.

Haber güncelleme tarihi 07.05.2021 16:11

Astım Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Astım hastalığı çeşitli faktörler sebebiyle nefes darlığı oluşması ve rahat nefes alıp verememe problemidir. bu içeriğimizde astıma neden olan faktörleri, tedavi yöntemlerini ve astımla ilgili tüm merak edilen konuları anlattık. Ayrıca içeriğimizde astıma iyi gelen bitki çayları da yer almaktadır. İşte astım hakkında bilgiler...

astim-hakkinda-bilinmesi-gerekenler.jpg


Astım hastalarının kullanması gereken ve nefes alıp vermeyi rahatlatan bitkisel çayları incelemek veya satın almak için buraya tıklayınız.


Astım Hastalığına İyi Gelen 10 Bitki ve Bitki Çayı Önerisi

1. Okaliptüs Çayı

okaliptüs-çayi-001.jpg

Akciğer sağlığını destekleyen bir bitkisel ürün olan okaliptüs çayı rahatlatıcı etkisi ile nefes alıp vermeyi kolaylaştırır. Akciğerlerin düzenli çalışmasına yardımcı olan okaliptüs günlük tüketime uygun olup astım hastalarının kullanması gereken bir bitki çayıdır. Okaliptüs çayı ve yağı hakkında detaylı bilgiler için tıklayınız.


2. Ekinezya Çayı

ekinezya-çayi-002.jpg

Soğuk algınlığı hastalıklarında bronşların açılması için kullanılan ekinezya çayı astım hastaları içinde son derece önemlidir. Ekinezya çayı sayesinde rahat nefes alıp verme sağlanabilmektedir. Ekinezya bitkisi vücut sağlığı içinde birçok fayda sağlamaktadır.


3. Çörek Otu Yağı

çörek-otu-yaği.jpg

İnsan sağlığına son derece faydalı bir bitkisel ürün olan çörek otu kalp sağlığı, cilt sağlığı ve bağışıklık sistemine iyi gelmektedir. Astım ve bronşit hastalıklarına da faydalı olan çörek otu yağını günlük olarak kullanabilirsiniz. Çörek otu hakkında detaylı bilgiler için tıklayınız.  


4. Andız Otu

andiz-otu-002.jpg

Astım ve bronşit hastaları için muhteşem bir bitki olan andız otu astım ile birlikte gelen tüm rahatsızlıkların önüne geçmektedir. Andız otunu balla karıştırarak astım hastalığı karşısında kesin sonuç alabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken konu ise andız otu kullanımının abartılması halinde bazı alerjik sorunların ortaya çıkacak olmasıdır. Andız otunun hangi hastalıklara iyi geldiğini öğrenmek için tıklayınız.


5. Anason Çayı

anason-çayi-002.jpg

Rahatlatıcı ve sakinleştirici etkisiyle bilinen anason çayı astım krizlerinin önüne geçer. Gün içerisinde sıkıntı ve stres sebebiyle oluşan astım krizleri anason çayının mucizevi faydasıyla neredeyse imkansız bir hal alır.  


6. Biberiye Çayı

biberiye-çayi-001.jpg

Biberiye bitkisi birçok hastalığın tedavisinde antibiyotik etkisi göstermektedir. Bu mucizevi bitki astım hastaları içinde önemli olup nefes alıp vermeyi rahatlatır. Biberiye çayının mucizevi faydalarını öğrenmek ve nasıl kullanıldığı hakkında bilgiler almak için tıklayınız.


7. Lavanta Çayı

lavanta-çayi.jpg

Hoş kokusu ve vücudumuza sağladığı birden çok faydasıyla ön plana çıkan lavanta çayı astım rahatsızlıklarını da gidermektedir. Gün içerisinde lavanta çayı tüketerek veya lavanta kokusu sayesinde rahat nefes alıp vermeyi sağlayabilirsiniz. Lavanta çayının astım ve bronşit dahil birçok hastalığa iyi geldiği biliniyor. Lavantanın mucizevi faydalarını görmek için buraya tıklayınız. 


8. Akasya Çayı

akasya-çayi.jpg

Sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisiyle bilinen akasya çayı astım krizlerini önlemekte ve nefes alıp vermeyi kolaylaştırmaktadır. Akasya çayı bronşların açılmasına da fayda sağlıyor. Akciğer sağlığı için önemli bir bitkisel çay olan akasya çayını günlük olarak tüketebilirsiniz. 


9. Isırgan Otu

isirgan-çayi.jpg

Doğal detoks etkisi ile bilinen ısırgan otu bağışıklık sisteminin güçlenmesine fayda sağlamaktadır. Akciğer sağlığına da iyi gelen ısırgan otu nefes alıp vermeyi kolaylaştırmaktadır. Astım hastaları için önerilen bitkilerden biri olan ısırgan otunu çay olarak da tüketebilirsiniz. Isırgan otunun nasıl tüketilmesi gerektiği hakkında bilgileri öğrenmek için tıklayınız.


10. Adaçayı

adaçayi-003.jpg

İnsan sağlığı için en faydalı bitki çaylarından biri olan ve son yıllarda tüketimi bir hayli artan adaçayı astım hastalığına da iyi gelmektedir. Bronşları ve akciğeri temizleyici etkisi ile bilinen adaçayı vücudun rahatlamasını da sağlıyor. Bu sayede astım krizlerinin önüne geçen adaçayı bitkisini gün içerisinde çay olarak tüketebilirsiniz. Adaçayı hakkında detaylı bilgiler için tıklayınız. 


Astım Nedir?

astim-nedir-006.jpg

Genetik ve alerjik kökenli bir hastalık olan astım, akciğerlerin iltihaplanması sonucunda meydana gelmektedir. Stres ve hava koşulları gibi faktörlerin etkili bir rol oynadığı astım, kronik bir hastalıktır. Solunum yolu hastalıklarından biri olan astımın Türkiye’de görülme olasılığı %5-10 arasındadır. Genel olarak bakıldığında bahar aylarında görülme sıklığı artan astım, çocukların %10’unu etkilerken yetişkinlerde bu oran %5’tir. Solunan havanın akciğerlere iletilmesini sağlayan bronşlar, çeşitli nedenlere bağlı olarak kasılırlar ve solunumun güçleşmesine neden olurlar. Bronşların kasılmasına bağlı olarak meydana gelen nefes darlığı nöbetlere neden olabilir.


Astıma Neden Olan Faktörler Nelerdir?

astima-neden-olan-faktörler-.jpg

 Bronşların dolmasına neden olan faktörlerden biri balgam ve sümük gibi yapışkan maddelerin normalden fazla salgılanmasıyla bronşlarda birikmesidir. Çeşitli çevresel faktörler bu durumu tetikleyerek astım krizlerine neden olabilir. Hırıltılı nefes alma, nefes darlığı ve öksürük gibi belirtilerle astım atakları gözlemlenebilir. Genetik astımın yanı sıra alerjiye bağlı olarak meydana gelen astımlarda polen, toz ve küf gibi faktörler oldukça etkili bir rol oynamaktadır. Astımı tetikleyen bu etkenlerin yanı sıra soğuk hava, ağır egzersizler ve yoğun parfüm kokuları alerjik astım ataklarına neden olabilir.


Astımdan Korunmanın Yolları Nelerdir?

astimdan-korunmanin-yollari-.jpg

Astımdan korunmanın başlıca yolu sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklardan uzak durmak ve sağlıklı beslenmektir. Aynı zamanda kirli ve dumanlı hava koşullarına sahip alanlarla uzun süre bulunmak astımınızı olumsuz yönde tetikleyebilir. Astım hastalarının ağır egzersizlerden ve stresten uzak durmaları önerilmektedir. 


Astım Çeşitleri Nelerdir?

astim-çeşitleri.jpg

1. Alerjik Astım

Genellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında görülen bu astım tipinde polenler ve hayvan dışkıları oldukça etkili bir rol oynamaktadır. Alerjik astımı tetikleyen başlıca unsur mevsim geçişleridir. Alerjik astımın şiddetini arttıran bazı unsurlar vardır. Grip, bronşit ve zatürre gibi hastalıklar doğal yolla arttırırken, boya ,yemek kokusu, çamaşır suyu gibi unsurlarda dolaylı yoldan arttırmaktadır.


2. Nonalerjik Astım

Sigara dumanı, odun dumanı, boya kokusu, deodorant kokusu, yemek kokusu ve hava kirliliğinin etkili bir rol oynadığı nonalerjik astım, aynı zamanda soğuk algınlığı, grip, ağır egzersiz ve ani hava değişimleri nedeniyle de etkilenmektedir.


3. Gece Astımı

Gece 02:00 – 04:00 saatleri arasında sıkça görülen gece astımı, sinüs enfeksiyonu, burun akıntısı ve tozlar nedeniyle meydana gelmektedir. Geceleri vücut direncinin normale oranla daha düşük olması gece astımını tetiklemektedir.


4. Gebelikte Astım

Hamile kadınların 3’te 1’inde doğum sonrasında iyileşme görülmesinin yanı sıra kronikleşmesi de söz konusu olabilir. Hamilelerin düzenli olarak doktor kontrolüne gitmeleri ve astım belirtilerinin görülmesi durumunda bir an önce doktorlarına başvurmaları önerilmektedir.


5. Mesleki Astım

Çalışma koşullarına bağlı olarak meydana gelen mesleki astım, kişinin tozlu ve tahriş edici hava ortamında çalışmasıyla meydana gelmektedir. Yoğun toz, ağır koku ve kimyasal faktörlere bağlı olarak meydana gelebilir.


Astım Neden Olur?

astim-neden-olur.jpg

Birçok insanın en büyük sıkıntıların bir tanesi olan nefes darlığı hastalığı yani Astım neden olur? Astımın sebepleri nelerdir? Çevresel faktörlerin yanı sıra genetik faktörlerinde oldukça etkili bir rol oynadığı astım, alerjik kökenli olarak da meydana gelebilir. Ailesinde astım hastası olanlarda astım hastalığına daha çok rastlanılmaktadır. Özellikle babası astım olan kişilerde astım riski daha yüksektir. Alerjik kökenli astımlarda çiçek, toz, parfüm kokuları, polen, küf, kedi/köpek tüyü ve nemli alanlarda yaşamayı seven böcekler alerjik astımın başlıca nedenlerinden olabilir. Alerjik kökenli astım hastasıysanız tozlu ve nemli ortamlardan kaçınmalısınız. Astımın başlıca nedenlerinden bir diğeri ise nemdir. Özellikle mevsim geçişlerinde meydana gelen astım, havaların soğumasıyla birlikte daha sık görülmektedir. Astım hastalarının mevsim geçişlerinde ve soğuk havalarda ilaçlarını ihmal etmemekle birlikte önlem alarak dışarı çıkmaları önerilmektedir.


Astım Hastaları İçin Uzman Önerileri 

astim-hastalari-i̇çin-uzman-önerileri-.jpg

Uzmanlar astım hastalarının ağır egzersizlerden kaçınmalarını önermektedir. Aksi halde normalde de zor olan solunum egzersiz sırasında daha da zorlaşarak astım ataklarını tetikleyebilir. Egzersiz yaparken oldukça dikkatli olmalı ve solunumunuzu zorlaştıracak hareketlerden kaçınmalısınız. Aynı zamanda egzersiz öncesinde ilaçlarınızı içmeyi ihmal etmemelisiniz. Astım ataklarını arttıran ve daha sık rastlanılan meslek grupları ise; kuaför, mobilyacı ve fırıncı olarak sayılabilir. Meslekleri nedeniyle toz, ağır koku ve sıcak havaya maruz kalan bu meslek grupları solunum yollarının olumsuz etkilenmesi nedeniyle astım ataklarının artmasına neden olur.


Astım Belirtileri Nelerdir?

astim-belirtileri-nelerdir.jpg

İçerikte yer alan bu bölümde astım belirtileri hakkında kısa bilgiler vereceğiz. Sizler de burada yer alan belirtileri dikkate alarak hastalık hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Kişiden kişiye ve astımın türüne göre değişkenlik gösteren astım farklı belirtilerle kendini gösterebilir ancak astımın en sık karşılaşılan özelliği nefes darlığıdır. Bronşların dolması ve kasılması nedeniyle meydana gelen nefes darlığı astımın başlıca belirtilerindendir. Hasta nefes alıp verirken zorlanma yaşar ve hırıltılı nefes alıp vermeye başlar. Kimi zaman ise bu belirtileri kuru ve sürekli tekrar eden öksürük eşlik eder. Genellikle geceleri meydana gelen kuru öksürük astımın bir diğer belirtilerindendir. 

Çok sık nefes alıp vermeye başlayan astım hastaları nefes alamadıklarını ve nefessiz kaldıklarını düşünürler. Balgamı çıkardıktan sonra rahatlayan astım hastalarının bazılarında hastalığın ilerlemesiyle morarmalar meydana gelebilir.

  • Hırıltı
  • Öksürük
  • Nefes darlığı
  • Göğüste sıkışma hissi
  • Geceleri meydana gelen öksürük
  • Hızlı nefes alıp verme
  • Gülerken veya ağlarken meydana gelen öksürük
  • Yorgunluk ve halsizlik hissi

Astım Tedavisi

Tedavisi mümkün bir hastalık olan astım, doğru ve düzenli bir tedavi süreci ile büyük ölçüde önlenebilir. Öncelikle astıma neden olan faktörlerden kaçınmalı ve doktorunuzun önerdiği ilaçları düzenli olarak kullanmalısınız. Aksi halde aksatılan ve ihmal edilen tedavi süreci etkili bir sonuç almanızı engelleyecektir. Öncelikle rahatlatıcı ilaç tedavisine başvurulur. Tedavi edici özelliği olmayan bu ilaçlar ile hastanın rahatlamasını ve hava yolunun genişlemesini sağlamaktadır. Ancak bu ilaçlar acil durumlarda kullanılır ve uzun süre kullanıldığında ise çeşitli yan etkilere neden olur.

Bir sonraki aşamada ise koruyucu ilaçlar kullanılır. Koruyucu ilaç tedavisinde ise hava yollarındaki iltihap nedeniyle meydana gelen şişlik, ödem ve salgı giderilir. Tedavi edici özelliğe sahip bu ilaçlar mutlaka doktor kontrolünde ve düzenli olarak kullanılmalıdır. Astım tedavisinde ilaçların reçeteye uygun olarak düzenli kullanılması oldukça önemlidir. Kulaktan dolma bilgilerle uygulanan tedavi yöntemleri çeşitli sorunları da beraberinde getirecektir. Unutmayınız ki, çeşitli türleri bulunan astım, herkeste farklı etkilere neden olmaktadır. Bu nedenle öncelikle bir doktora başvurmalı ve tüm şikayetlerinizi öncelikle doktorunuza iletmelisiniz.


Astım Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

❓ Astım Hastalığı Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Alerjik kökenli olan astım tedavi edilmediği takdirde nefes alıp vermede zorlanmalar meydana gelir. Bununla birlikte öksürük problemi de artar. Uzun süre boyunca devam eden astım rahatsızlığı daha ciddi bir sorun olan zatürreye dönebilir.


❓ Astım Hastası Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Kuru öksürük, nefes darlığı, göğüste sıkışma ve darlık astım hastalığının en büyük belirtileridir. Eğer bu belirtilerden birkaçını birlikte yaşıyorsanız astım hastası olma ihtimaliniz yüksektir.


❓ Astım Akciğer Hastalığı Mıdır?

Astım nefes alıp vermede sorun yaşatan ve tamamen akciğerlerle alakalı olan bir hastalıktır. Nefes darlığı ve göğüste sıkışma ile ortaya çıkan astım rahatsızlığı kuru öksürük ve nefes darlığı krizlerine sebep olabilmektedir.


❓ Astım Hastalığı Geçer Mi?

Astım hastalığının tamamen yok edilmesi neredeyse imkansızdır ancak bu hastalığın etkilerini sıfıra indirmek mümkündür. Öyle ki astım hastaları temiz hava, doğal beslenme ve tedavi yöntemlerini kullanarak astım rahatsızlıklarından kurtulabilirler.

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır.

Önerilen İçerik; ► Nefes Darlığı Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.