Astım Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Astım Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?
06.10.201510:55

En sık görülen solunum yolu hastalıklarından olan astım ile ilgili tüm detayları, tedavisi hakkında bilinmesi gerekenleri ve tüm merak edilenleri bu içeriğimizde sizler için bir araya getirdik.

Haber güncelleme tarihi 15.01.2019 17:56

Astım Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Genetik ve alerjik kökenli bir hastalık olan astım, akciğerlerin iltihaplanması sonucunda meydana gelmektedir. Stres ve hava koşulları gibi faktörlerin etkili bir rol oynadığı astım, kronik bir hastalıktır. Solunum yolu hastalıklarından biri olan astımın Türkiye’de görülme olasılığı %5-10 arasındadır. Genel olarak bakıldığında bahar aylarında görülme sıklığı artan astım, çocukların %10’unu etkilerken yetişkinlerde bu oran %5’tir. Solunan havanın akciğerlere iletilmesini sağlayan bronşlar, çeşitli nedenlere bağlı olarak kasılırlar ve solunumun güçleşmesine neden olurlar. Bronşların kasılmasına bağlı olarak meydana gelen nefes darlığı nöbetlere neden olabilir.

astim.jpg

Bronşların dolmasına neden olan bir diğer faktör ise balgam ve sümük gibi yapışkan maddelerin normalden fazla salgılanmasıyla bronşlarda birikmesidir. Çeşitli çevresel faktörler bu durumu tetikleyerek astım krizlerine neden olabilir. Hırıltılı nefes alma, nefes darlığı ve öksürük gibi belirtilerle astım atakları gözlemlenebilir. Genetik astımın yanı sıra alerjiye bağlı olarak meydana gelen astımlarda polen, toz ve küf gibi faktörler oldukça etkili bir rol oynamaktadır. Astımı tetikleyen bu etkenlerin yanı sıra soğuk hava, ağır egzersizler ve yoğun parfüm kokuları alerjik astım ataklarına neden olabilir. Astımdan korunmanın başlıca yolu sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklardan uzak durmak ve sağlıklı beslenmektir. Aynı zamanda kirli ve dumanlı hava koşullarına sahip alanlarla uzun süre bulunmak astımınızı olumsuz yönde tetikleyebilir. Astım hastalarının ağır egzersizlerden ve stresten uzak durmaları önerilmektedir.


Astım Çeşitleri Nelerdir?

astim-turleri.png

Alerjik Astım: Genellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında görülen bu astım tipinde polenler ve hayvan dışkıları oldukça etkili bir rol oynamaktadır. Alerjik astımı tetikleyen başlıca unsur mevsim geçişleridir. Alerjik astımın şiddetini arttıran bazı unsurlar vardır. Grip, bronşit ve zatüre gibi hastalıklar doğal yolla arttırırken, boya ,yemek kokusu, çamaşır suyu gibi unsurlarda dolaylı yoldan arttırmaktadır.
Nonalerjik Astım: Sigara dumanı, odun dumanı, boya kokusu, deodorant kokusu, yemek kokusu ve hava kirliliğinin etkili bir rol oynadığı nonalerjik astım, aynı zamanda soğuk algınlığı, grip, ağır egzersiz ve ani hava değişimleri nedeniyle de etkilenmektedir.
Gece Astımı: Gece 02:00 – 04:00 saatleri arasında sıkça görülen gece astımı, sinüs enfeksiyonu, burun akıntısı ve tozlar nedeniyle meydana gelmektedir. Geceleri vücut direncinin normale oranla daha düşük olması gece astımını tetiklemektedir.
Gebelikte Astım: Hamile kadınların 3’te 1’inde doğum sonrasında iyileşme görülmesinin yanı sıra kronikleşmesi de söz konusu olabilir. Hamilelerin düzenli olarak doktor kontrolüne gitmeleri ve astım belirtilerinin görülmesi durumunda bir an önce doktorlarına başvurmaları önerilmektedir.
Mesleki Astım: Çalışma koşullarına bağlı olarak meydana gelen mesleki astım, kişinin tozlu ve tahriş edici hava ortamında çalışmasıyla meydana gelmektedir. Yoğun toz, ağır koku ve kimyasal faktörlere bağlı olarak meydana gelebilir.

mevsim-gecislerinde-astim.jpg


Astım Neden Olur?

Birçok insanın en büyük sıkıntıların bir tanesi olan nefes darlığı hastalığı yani Astım neden olur? Astımın sebepleri nelerdir? Çevresel faktörlerin yanı sıra genetik faktörlerinde oldukça etkili bir rol oynadığı astım, alerjik kökenli olarakta meydana gelebilir. Ailesinde astım hastası olanlarda astım hastalığına daha çok rastlanılmaktadır. Özellikle babası astım olan kişilerde astım riski daha yüksektir. Alerjik kökenli astımlarda çiçek, toz, parfüm kokuları, polen, küf, kedi/köpek tüyü ve nemli alanlarda yaşamayı seven böcekler alerjik astımın başlıca nedenlerinden olabilir. Alerjik kökenli astım hastasıysanız tozlu ve nemli ortamlardan kaçınmalısınız. Astımın başlıca nedenlerinden bir diğeri ise nemdir. Özellikle mevsim geçişlerinde meydana gelen astım, havaların soğumasıyla birlikte daha sık görülmektedir. Astım hastalarının mevsim geçişlerinde ve soğuk havalarda ilaçlarını ihmal etmemekle birlikte önlem alarak dışarı çıkmaları önerilmektedir.

astim-ve-egzersiz.png

Uzmanlar astım hastalarının ağır egzersizlerden kaçınmalarını önermektedir. Aksi halde normalde de zor olan solunum egzersiz sırasında daha da zorlaşarak astım ataklarını tetikleyebilir. Egzersiz yaparken oldukça dikkatli olmalı ve solunumunuzu zorlaştıracak hareketlerden kaçınmalısınız. Aynı zamanda egzersiz öncesinde ilaçlarınızı içmeyi ihmal etmemelisiniz. Astım ataklarını arttıran ve daha sık rastlanılan meslek grupları ise; kuaför, mobilyacı ve fırıncı olarak sayılabilir. Meslekleri nedeniyle toz, ağır koku ve sıcak havaya maruz kalan bu meslek grupları solunum yollarının olumsuz etkilenmesi nedeniyle astım ataklarının artmasına neden olur.


Astım Belirtileri Nelerdir?

İçerikte yer alan bu bölümde Astım Belirtileri hakkında kısa bilgiler veceğiz. Sizler de burada yer alan belirtileri dikkate alarak hastalık hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Kişiden kişiye ve astımın türüne göre değişkenlik gösteren astım farklı belirtilerle kendini gösterebilir ancak astımın en sık karşılaşılan özelliği nefes darlığıdır. Bronşların dolması ve kasılması nedeniyle meydana gelen nefes darlığı astımın başlıca belirtilerindendir. Hasta nefes alıp verirken zorlanma yaşar ve hırıltılı nefes alıp vermeye başlar. Kimi zaman ise bu belirtileri kuru ve sürekli tekrar eden öksürük eşlik eder. Genellikle geceleri meydana gelen kuru öksürük astımın bir diğer belirtilerindendir. 

astim-belirtileri.jpg

Çok sık nefes alıp vermeye başlayan astım hastaları nefes alamadıklarını ve nefessiz kaldıklarını düşünürler. Balgamı çıkardıktan sonra rahatlayan astım hastalarının bazılarında hastalığın ilerlemesiyle morarmalar meydana gelebilir.

 • Hırıltı
 • Öksürük
 • Nefes darlığı
 • Göğüste sıkışma hissi
 • Geceleri meydana gelen öksürük
 • Hızlı nefes alıp verme
 • Gülerken veya ağlarken meydana gelen öksürük
 • Yorgunluk ve halsizlik hissi

Astım Tedavisi

Tedavisi mümkün bir hastalık olan astım, doğru ve düzenli bir tedavi süreci ile büyük ölçüde önlenebilir. Öncelikle astıma neden olan faktörlerden kaçınmalı ve doktorunuzun önerdiği ilaçları düzenli olarak kullanmalısınız. Aksi halde aksatılan ve ihmal edilen tedavi süreci etkili bir sonuç almanızı engelleyecektir. Öncelikle rahatlatıcı ilaç tedavisine başvurulur. Tedavi edici özelliği olmayan bu ilaçlar ile hastanın rahatlamasını ve hava yolunun genişlemesini sağlamaktadır. Ancak bu ilaçlar acil durumlarda kullanılır ve uzun süre kullanıldığında ise çeşitli yan etkilere neden olur.

astim-tedavisi.png

Bir sonraki aşamada ise koruyucu ilaçlar kullanılır. Koruyucu ilaç tedavisinde ise hava yollarındaki iltihap nedeniyle meydana gelen şişlik, ödem ve salgı giderilir. Tedavi edici özelliğe sahip bu ilaçlar mutlaka doktor kontrolünde ve düzenli olarak kullanılmalıdır. Astım tedavisinde ilaçların reçeteye uygun olarak düzenli kullanılması oldukça önemlidir. kulaktan dolma bilgilerle uygulanan tedavi yöntemleri çeşitli sorunları da beraberinde getirecektir. Unutmayınız ki, çeşitli türleri bulunan astım, herkeste farklı etkilere neden olmaktadır. Bu nedenle öncelikle bir doktora başvurmalı ve tüm şikayetlerinizi öncelikle doktorunuza iletmelisiniz.

Önerilen İçerik;
 Nefes Darlığı Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.