Kadınlarda Meme Ağrısı Nedenleri

Kadınlarda Meme Ağrısı Nedenleri
19.08.201518:01

Kadınların ortak şikayetlerinden olan meme ağrısı meme kanserinden bağımsız olarak birçok nedene bağlı gerçekleşmektedir.

Haber güncelleme tarihi 26.09.2018 09:44

Kadınlar arasında en sık karşılaşılan problemlerden biri olan meme ağrısı, akıllara ilk olarak meme kanseri riskini getirmektedir. Son dönemlerde artış gösteren meme kanseri kadınların adeta korkulu rüyası olmuştur. Kadınların 3’te 2’sinde görülen meme ağrısı birçok nedene bağlı olarak meydana gelmektedir.

Tek taraflı başlayan göğüs ağrısı stres ve sigara kullanımının yanı sıra doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda sıklıkla görülmektedir. Göğüs ağrısının yanı sıra göğüste ele gelen kitle oldukça tedirgin etmektedir. Ancak ele gelen kitelelerin yalnızca %10’u kanser belirtisidir. Meme kanseri olan hastaların yaklaşık %1-2’sinde meme ağrısına rastlanılmaktadır. Ancak her ihtimale karşı mutlaka doktora başvurmalı ve gereken tetkikleri yaptırmamalılardır.

Meme ağrısı 3 döneme ayrılmaktadır. Bu dönemlerde artan meme ağrıları farklı nedenlere bağlı olarak gelişen ağrılardır. Dönem dönem kendileri belli eden ağrılardır. Ancak ağrısının şiddeti ve sıklığına bağlı olarak doktora başvurulabilir.

DÖNEMSEL (ADET DÖNEMİ) MEME AĞRISI

Meme ağrılarının sık karşılaşılan nedenlerindendir. Adet döneminin yaklaşmasıyla birlikte başlayan ağrı adet görme ile birlikte ortadan kalkmaktadır. Genellikle 30’lu yaşlarda görülme sıklığı artan adet dönemi meme ağrıları adetin hemen öncesinde şiddetlenir ve adetin başlamasıyla birlikte ortadan kalkar.

Bu dönemde memedeki hassasiyet artar ve kimi zaman koltuk altına doğru yayılan bir ağrı görülür. Adet döneminde meydana gelen ağrılar menapozun yaklaşmasıyla birlikte ağrının şiddetlenmesi gözlemlenir. Ancak menapoz dönemine girilmesiyle birlikte ağrının azaldığı ve zamanla ortadan kalktığı görülür.

adet-donemi-meme-agrisi-001.Jpeg

 

DÖNEMSEL OLMAYAN MEME AĞRISI

Dönemsel olmayan meme ağrıları 40 yaş sonrasında ve  menapoz sürecinde daha sık görülmeye başlanmaktadır. Herhangi bir nedene ve döneme bağlı olmadan meydana gelen ağrılar, memenin tek bir bölümünde oluşabileceği gibi tüm memeye ve meme çevresine de yayılabilir.

Bu tip düzensiz meme ağrılarında çekilme, yanma, sızlama ve zonklama gibi şikayetlere rastlanır. Aynı zamanda memenin tamamını kapsayan ağrılar koltuk altına ve kola yayılarak devam edebilir. Menapoz döneminin yaklaşmasıyla birlikte düzensiz olarak meydana gelen bu ağrılar 2-3 sene içinde kendiliğinden azalır ve ortadan kalkar.

 

MEME İLE ALAKASIZ OLAN AĞRILAR

Bu tip ağrılar memeden ve memedeki bir sorundan bağımsız olarak meydana gelen ağrılardır. Ancak farklı nedenlere bağlı olarak memede hissedilen ağrılardır. Çeşitli rahatsızlıkların belirtisi olarak meydana gelebilen ağrılardır.

donemsel-meme-agrisi.jpg

Bu tip ağrılar genellikle göğüs duvarındaki kaslar, kaburga eklemleri, kıkırdak dokuları ve boyundaki sinir köklerinden kaynaklanabilir.

 

MEME AĞRISI TEDAVİSİ

Çeşitli nedenlere bağlı olarak gerçekleşen meme ağrıları olan kadınlar mutlaka kendilerini muayene etmeyi alışkanlık haline getirmelilerdir. Düzenli olarak doktor muayenelerini olmalılardır. Meme ağrısı tedavisinde öncelikle olarak ağrının nedeni bulunmalıdır. Bu süreçte hastanın öyküsü oldukça önemlidir. Ağrıların ne zaman başladığı ne kadar devam ettiği konusunda gözlem yapmalıdır.

Meme ağrısına neden olan faktörlerden biri de yanlış sütyen seçimidir. Meme yapısına uygun olmayan sütyenler düzensiz meme ağrılarına neden olmaktadır. Meme ağrısı probleminden şikayetçi kadınlar kesinlikle alkol, sigara, kafein ve çikolatadan uzak durmalılardır.

sutyen-secimi-001.Jpeg

Meme ağrısına neden olan ve sıklıkla karşılaşılan bir diğer faktör ise strestir. Vücut ağrılarının birçoğunda önemli bir rol oynayan stres, meme ağrısının da başlıca nedenlerindendir.

Meme ağrısında herhangi bir cerrahi işlem uygulanmaz. Ağrıya neden olan ikinci bir hastalık ve bulgu nedeniyle gereken durumlarda cerrahi işlem uygulanmaktadır. Meme ağrısında çeşitli ağrı kesici ve ödem söktürücü ilaçlar kullanılır. 

 

Cansu YAVAŞ / NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
95
32
30
84
51
12
11
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 3
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.