Cilt Kanserinin Belirtileri ve Korunmanın Yolları

Cilt Kanserinin Belirtileri ve Korunmanın Yolları
25.06.201517:04

Cilt kanseri neden olan durumlar ve cilt kanserinin belirtileri hakkında ayrıntılı bilgilere bu içeriğimizde sizler için yer verdik. İşte cilt kanseri hakkında bilinmesi gerekenler ve tüm merak edilenler!

Haber güncelleme tarihi 14.02.2019 16:14

Cilt Kanseri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Cilt kanserinin belirtileri cilt yüzeyinde görülebildiği için erken teşhis olasılığı diğer kanser türlerine göre daha yüksektir. Tabii bunun için benleri ve lekelerinizi düzenli olarak doktorunuza göstermeniz gerekmektedir.

cilt-kanseri-002.jpg


Cilt Kanseri Nedir?

Cilt kanseri, cilt hücrelerinin anormal büyümesi anlamına gelmektedir. Bu kanser türü en sık güneşe aşırı maruz kalan ciltte meydana gelir. Ancak, insanlarda çok yaygın bir şekilde görülen bu kanser türü güneşe çok fazla maruz kalmayan cilt alanlarında da meydana gelmektedir. Cilt kanserinin bazal hücreli Karsinom, skuamöz hücreli karsinom ve melanoma olmak üzere üç ana türü bulunmaktadır. Ultraviyole (UV- kızıl ötesi) ışınlara maruz kalmayı sınırlandırarak veya maruz kalmaktan kaçınarak cilt kanseri riskinizi azaltabilirsiniz. Cildinizin şüpheli değişiklikler açısından incelenmesi kanserin erken evrelerde yakalanmasına yardımcı olabilir. kanserin erken evrede tespit edilmesi size en yüksek başarılı tedavi şansını verir.

cilt-kanseri-nedir.jpg


Cilt Kanserinin Belirtileri

  • Ben veya lekenin rengi, şekli, boyutunun değişmesi ve kenarlarında düzensizlikler oluşması.
  • Ben veya lekenin vücuttaki diğer ben veya lekeden daha farklı ve belirgin olması.
  • İyileşmeyen veya tekrarlayan yaralar.
  • Ben veya lekede ve çevresinde ağrı, kanama, kaşıntı olması.

Cilt kanserini etkileyen faktörlerin başında cilt yapısı gelmektedir. Cilt kanserinin görülme olasılığı yüksek olan kişiler genellikle açık ve beyaz tenli olan kişilerdir. Ancak bu tek başına cilt kanseri sebebi olarak görülemez. Bunun yanı sıra çok fazla beni ve çili bulunan kişilerinde belirli periyodlarla doktor kontrolünden geçmeleri gerekmektedir. Çünkü çok fazla beni ve çili olan ve bu benlerde değişim ya da çoğalma gözlemleyen kişiler için cilt kanseri riski taşıdığı belirtilmektedir.  Kimyasal maddelere çok fazla maruz kalmış kişilerde de cilt kanserine yakalanma olasılığının yüksek olduğu görülmektedir. Ayrıca ailesinde cilt kanseri geçiren kişilerin bulunması da cilt kanseri olma olasılığı yükselten faktörlerden bir diğeridir. Fakat bu belirtiler cilt kanseri olduğunu göstermez. Bu yüzden düzenli olarak doktor kontrolüne gitmeniz gerekmektedir.

Cilt Kanseri Nedir


Cilt Kanserinin Nedenleri Nelerdir?

  • Bronzlaşma kabinlerinin (solaryum) kullanımı
  • İmmünsüpresyon: Bu bağışıklık sisteminin bozulması anlamına gelir. Bağışıklık sistemi, vücudu alerjik reaksiyona neden olan mikroplar veya maddeler gibi yabancı maddelerden korur. Bu baskılama bazı hastalıkların sonucu olarak ortaya çıkabilir veya otoimmün hastalıklar gibi hastalıklarla mücadele için reçete edilen veya organ nakli reddini engelleyen ilaçlardan kaynaklanabilir.
  • Olağandışı yüksek X-ışınlarına maruz kalma
  • Bazı kimyasallar: Arsenik ile temas, katran, yağlar ve hidrokarbonlar (skuamöz hücreli karsinomaya neden olabilir)

cilt-kanserinin-nedenleri-nelerdir.jpg


Cilt Kanserinden Korunmanın Yolları

Cilt kanserine neden olan genetik faktörlerin dışında, dışsal faktörler nedeniyle de görülebilmektedir. Cilt kanserine neden olan dışsal faktörlerin başında ise zararlı güneş ışınları gelmektedir. Güneşten gelen ultraviyole ışınlara uzun süre maruz kalmak cilt kanserine yol açabilmektedir. Güneş D vitamini açısından verimli olsa da güneşte çok fazla durmamaya ve güneşe çıkarken korunmaya muhakkak dikkat etmeniz gerekmektedir. Özellikle öğlen saatlerinde güneşe çıkmamaya özen gösterin. Cilt kanserinden korunmak için uzmanların önerdiği bir başka korunma yolu ise, bol miktarda antioksidan tüketmektir. Meyve ve sebzelerde bol miktarda bulunan antioksidanlar sadece cilt kanseri için değil, diğer kanser türlerinden korunmak için de tüketilmesi gerekmektedir.  Cilt kanserinde erken tanı çok önemlidir. Cildinizde bir belirti görmeseniz bile cildinizi her sene muayene ettirmeyi ihmal ettirmeyin.

cilt-kanserinden-korunmanin-yollari.jpg


Cilt Kanseri Tedavisi

Cilt kanseri ve aktinik keratozlar olarak bilinen prekanseröz deri lezyonları için tedavi seçenekleri, lezyonların büyüklüğüne, tipine, derinliğine ve lokasyonuna bağlı olarak değişir. Cildin yüzeyiyle sınırlı küçük cilt kanserleri, tüm büyümeyi ortadan kaldıran bir başlangıç deri biyopsisinin ötesinde tedavi gerektirmeyebilir.

cilt-kanseri-tedavisi.jpeg

Önerilen İçerik;
 Kanserden Korunma Yolları

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.