Çoğu İnsanın Yok Saydığı 10 Kanser Belirtisi

Çoğu İnsanın Yok Saydığı 10 Kanser Belirtisi
21.09.201816:53

Küçük gördüğümüz sağlık sorunlarının kansere yol açabileceğini anlatmaya çalıştığımız içeriğimizde 10 kanser belirtisini sizler için inceledik.

Haber güncelleme tarihi 29.09.2023 09:48

Görmezden Gelinen 10 Kanser Belirtisi

Ağrı, ateş, öksürük gibi küçük sağlık sorunlarınız varsa bu sorunlar onları ciddiye almamanız gerektiği anlamına gelmez. Bu yaygın görülen sağlık problemleri kanserin ilk belirtileri olabilir. 

Özellikle de normalden daha uzun devam eder durum kötüleşirse mutlaka dikkate alınmalıdır. Çoğu insanın genellikle görmezden geldiği yaklaşık 10 erken kanser belirtisini öğrenmek için aşağıdakileri okumanızı öneririz.

1. Sık Ateşlenme ve Enfeksiyon 

Görmezden Gelinen Kanser Belirtileri

Kanserde ateş çok yaygın bir belirtidir, ancak çoğunlukla kanser hücreleri diğer bölgelere yayıldığında ortaya çıkar. Uzun süreli ve sık ateş, lenfoma veya lösemi gibi kanserli durumların belirtisi de olabilir.  

2. Yorgunluk

Görmezden Gelinen Kanser Belirtileri

Normal derecede dinlenme ve yeterli uyku aldıktan sonra bile yorgun veya zayıf hissediyorsanız hemen doktora başvurmalısınız. Kanser büyüdükçe ve ilerledikçe kendinizi daha da yorgun hissetmeye başlarsınız. Kolon veya mide kanseri genellikle yorgunluğa ve baş dönmesine sebep olabilir. Yorgunluğunuzu hayatınızla açıklayamıyorsanız mutlaka doktora başvurmalısınız. 

3. Ani Kilo Kaybı

Görmezden Gelinen Kanser Belirtileri

Aniden verilen kilolar kanserin ilk ve en yaygın belirtilerinden birisidir. Özellikle akciğer ve meme kanseri teşhisi konan kişilerde bu işaret çok yaygındır. Kanser hücreleri karaciğere yayıldığında özellikle de toksinlerin giderilmesi ve iştahın düzenlenmesiyle ilgili işlevlerde bir etkisi olduğundan kilo kaybı sık görülmektedir.

Sindirimle ilgili kanserlerin de önemli bir belirtisidir ani kilo kaybetmek. Herhangi kasıtsız ve diyetsiz bir süreçteyseniz ve bir ayda en az 10 kilo verdiyseniz mutlaka bir doktora görünmeniz gerekmektedir. 

4. Nefes Darlığı

Görmezden Gelinen Kanser Belirtileri

Nefes darlığı ve nefes alıp vermede sorun yaşamak çok farklı sağlık sorunlarının belirtisi olabilir. Solunum sırasında yaşanan problemler akciğer kanserinin de belirtisi olabilir. Akciğerdeki bir tümör hava yoluna karşı bastırıp daraldığında, kişi nefes almakta zorlanır. 

5. Öksürük 

Görmezden Gelinen Kanser Belirtileri

Öksürük, soğuk algınlığı ve grip mevsim geçişlerinde ve kış mevsiminde yaşanan çok yaygın bir sağlık sorunudur. Ancak bu sürekli ve kronik bir hal almışsa, tiroid kanseri, akciğer kanseri, laringeal veya lenfoma gibi kanserli durumların belirtisi de olabilir. Öksürük, kanser hastasının hastalık tanısı öncesinde ve sırasında yaşadığı çok yaygın bir semptomdur. 

6. Yutkunmada Güçlük Çekmek

Görmezden Gelinen Kanser Belirtileri

Yutkunmada güçlük çekmek başka sebeplerden kaynaklanabilse de yiyecekleri yutmak için sürekli olarak zorlanıyorsanız bu, boğaz, mide veya yemek borusu kanserlerinin bir belirtisi olabilir. 

7. Derideki Benlerin Görünümlerinde Değişiklik

Görmezden Gelinen Kanser Belirtileri

Vücudunuzdaki benlerde, molekül boyutlarında değişiklikler varsa nadiren ağrıya veya başka ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bununla birlikte doktorlar yeni bir ben oluşumunda veya mevcut benin büyüklüğünde ve şeklindeki değişiklikleri fark ettiğinde kanser taraması önermektedirler. 

8. Tırnaklardaki Değişiklikler

Görmezden Gelinen Kanser Belirtileri

Tırnakların boyutları ve şekillerindeki olağan dışı değişiklikler, akciğer kanseri, karaciğer kanseri, cilt kanseri ve böbrek kanseri gibi çeşitli kanser durumlarının ortaya çıkmasına neden olabilir.

Her ne kadar bu değişiklikler başka bir sorun nedeniyle olabilse de yine de bir uyarı işareti olabilir. Tırnak renginiz eğer beyazlaşmaya başladıysa bu küçük de olsa bir karaciğer kanseri işaretidir. Tırnaklarınızın altında beliren siyah veya kahverengi lekeler ise cilt kanserini işaret edebilir. 

9. Anormal Kanama

Görmezden Gelinen Kanser Belirtileri

Vücudun çeşitli bölgelerindeki kanamalar farklı sağlık sorunlarından kaynaklanabilir fakat aynı zamanda birkaç kanserli durumun da işaretlerindendir. Örneğin idrardaki kan, böbrek veya mesane kanserinden kaynaklanabilmektedir.

Kusma kanı ise mide, akciğer veya özofagus kanserinin belirtisi olabilir. Meme uçlarından gelen kanlı akıntı ise meme kanserinin kesinlikle büyük bir işaretidir. Vücudun herhangi bir kısmından gelen anormal kanamanın en kısa sürede doktor tarafından kontrol edilmesi gerekir.

10. Sarılık 

Görmezden Gelinen Kanser Belirtileri

Sarılık, ciddi bir sağlık sorunudur ve genellikle safra kesesi veya karaciğer problemiyle ilişkilidir. Bununla birlikte, aynı zamanda pankreatik kanserin ilk belirtisi olabilir. Bütün bu işaretler kanseriniz olduğu anlamına gelmez.

Bu koşullar belirli bir hastalığın işareti değilse ve eğer uzun süre kalırsa zamanla kötüleşirse yapılacak ilk şey kendinizi tamamen bir doktora emanet etmenizdir. Kanserde erken teşhis hayat kurtarır!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Tiroid Kanseri Belirtileri ve TedavisiKalın Bağırsak Kanseri Neden Olur?
Cilt Kanseri Sebepleri ve TedavisiErkeklerde Meme Kanseri Belirtileri ve Tedavisi
Kanseri Önlemenizi Sağlayacak YöntemlerKanser Riskini Azaltan Yöntemler
Kanser Hastalığına Neden Olan EşyalarTestis Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi
Kansere Karşı Vücut GeliştirmeKanserli Hasta Psikolojisi Nasıl Olur?
Uyku Düzeni ve Kanser İlişkisiKan Grubu ve Kanser İlişkisi
Gece Çalışmak Kanser Riskini Artırır mı?

En tehlikeli kanser türü nedir?

Akciğer kanseri en fazla ölüme yol açan kanser türüdür. Sigara kullanılmasıyla başlayan akciğer kanserlerinin %90'ı önlenebilir. Hastalık kendisini kanlı balgam, göğüs ağrısı, ses kısıklığı, kilo kaybı, nefes darlığı ve kronik öksürük ile belli eder.

Kanser ağrısı neye benzer?

Kanser ağrısı kas kasılmasına, kramp ağrılarına, bıçak saplanmasına, batmaya ve çekilme ağrılarına benzer. Eğer vücudunuzda bu belirtiler sık sık oluyorsa doktora başvurmanızda fayda vardır.

Kanser belirtileri nasıl başlar?

Memede veya vücutta hissedilen şişlik kanserin ilk belirtilerindedir. Özellikle testis, lenf bezi, meme ya da yumuşak doku tümörlerinde bir yumru, şişlik hissedildiği zaman doktora başvurulması gerekir. Bazı kanserlerde ciltte koyulaşma, beyazlık veya kızarıklık görülebilir.

Kanser kendi kendine geçer mi?

Kanserde erken tanı çok önemlidir. İç hastalıkları içerisinde iyileşme oranı en yüksek olan hastalık kanserdir. Tüm kanser olgularının üçte biri tamamen iyileşebilmektedir. Kendi kendine geçmez.

Kanserde üşüme olur mu?

Çok sıcak havalarda dahi üşüme görülebilir. Kanser olan bireylerin vücudu her an üşüme ile karşı karşıya kalabilir. Şiddetli üşüme kanserin en bilindik belirtileri arasında yer alır.

Kanser hastalığı nasıl teşhis edilir?

Yukarıdaki işaretlerden herhangi birine sahip olmak, bir yerde kanserli bir tümörünüz olduğu anlamına gelmez. Fakat bu küçük rahatsızlıklardan herhangi birinin sebebi tespit edilemediyse kanser riski göz önüne alınarak doktora danışılmalıdır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
1
1
3
2
2
2
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2023 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.