Tiroid Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Tiroid Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri
05.07.202013:03

Kanser hastalıklarının %1'ini oluşturan tiroid kanseri nedir? Tiroid kanseri belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? Tiroid bezine bağlı olarak gelişen guatr, tiroid iltihaplanması ve tiroid kanseri hakkında merak edilenler...

Haber güncelleme tarihi 05.07.2020 21:22

Tiroid Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Tiroid Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Tiroid kanseri, boynun dibinde, Adem elmasının hemen altında bulunana kelebek benzeri bir bez olan tiroid bezinin hücrelerinde görülmektedir. Troid, bireylerde kalp atış hızı, kan basıncı, vücut sıcaklığı ve kiloyu düzenleyen hormanları üretmekle görevlidir. İlk etapta herhangi bir semptom göstermeyen tiroid kanseri, ilerleyen süre zarfından büyüyerek ağrı ve şişmelere neden olmaktadır. Her biri birbirinden farklı birkaç farklı tip tiroid kanseri bulunmaktadır. Bu tipler arasında bazıları çok yavaş büyüme gösterirken bazıları son derece hızlı büyüme göstererek agresif bir şekilde ilerleyebilir. 

Tiroid Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mehmet Durmuş Kurt, guatr olarak da bilinen tiroid hastalığının dünya üzerinde özellikle kadınlarda yaygın olarak görüldüğünü hatırlatarak neden kadınlarda erkeklere nazaran daha çok görüldüğünün kesin bir nedeni olmadığını söyleyerek bu tür hastalıkların erken yaşlarda ortaya çıktığını belirtmektedir. Öte yandan Kurt, kadınların doğum yapması ve menopoz sırasında ortaya çıkan hormonal değişikliklere bağlı olarak tiroid hastalığının meydana gelebileceğini belirtmektedir. 


Tiroid Kanseri Belirtileri

Tiroid Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Tiroid kanseri sıklıkla hastalığın erken evrelerinde hiçbir belirti vermeden ortaya çıkar. Bir semptom ortaya çıktığında, en yaygın semptom boyunda bir yumru olur. Daha az sıklıkla, hastalarda ses kısıklığı veya ses değişikliği gibi semptomlar olabilir. Tiroidin enflamatuar koşulları ve medüller tiroid kanseri adı verilen tiroid kanserlerinin daha nadir olması dışında ağrı semptomları çok nadir görülmektedir. 

 • Boyun bölgesinde hissedilebilen yumru (nodül)
 • Ses kısıklığı ve ses değişikliği
 • Yutmada zorlanma
 • Boyun ve boğaz bölgesinde ağrı hissi
 • Boyun bölgesinde şişmiş lenf nodları

Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mehmet Durmuş Kurt, nüfusun büyük bir çoğunluğunda görülebilen tiroidin büyük bir çoğunluğunun iyi huylu olduğunu hatırlatarak genellikle gençlerde tiroid nodüllerinin görülmediğini belirtmektedir. Bununla birlikte tiroid nodülü olan çocuklar ve ergenler en iyi huyludur ancak tiroid kanseri genel riski yetişkin popülasyonunda belirgin şekilde daha yüksektir. İnsanlar yaşlandıkça tiroid nodülü geliştirme olasılığı daha yüksek olduğunu hatırlatan doktor Kurt, 80 yaşına geldiğimizde %90'ımızın en az bir tiroid nodülü olacağını belirtmektedir. 


Tiroid Kanseri Tedavisi

Tiroid Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mehmet Durmuş Kurt tiroid kanseri hakkında yaptığı açıklamalarda tüm tiroid nodüllerinin %1'inden daha azının maling (kanser) olduğunu ve tiroid nodülleri en sık rutin fizik muayene veya başka nedenlerle elde edilen x-ışını çalışmalarıyla tanımlanabileceğini söylemektedir. Öte yandan yapılan bir çalışmada motor kazası geçiren bir bireyin boyun ağrısı şikayetiyle başvurduğu hastanede MRI çekildiği ve iğne biyopsisi ile papiller tiroid kanseri olduğu doğrulanmıştır. 

 • Tiroid kanseri genellikle bir iğnenin bir tiroid nodülüne yapıştırılması veya bir endişe verici tiroid nodülünün bir cerrah tarafından çıkarılmasıyla teşhis edilir.
 • Tiroid nodülü mikroskop altında nodülün iyi huylu olup olmadığına (biyopsi yapılan tüm nodüllerin% 95 ila% 99'u iyi huylu) veya malign (tüm nodüllerin% 1'inden daha az olup olmadığına karar verecek bir patolog tarafından incelenir). biyopsi yapılan nodüllerin% ila% 5'i).
 • Patolog tiroid kanseri tipine karar verir: papiller, foliküler, karışık papiller-foliküler, medüller veya anaplastik.
 • Hasta kapsamlı bir yüksek çözünürlüklü ultrason ile kapsamlı bir şekilde değerlendirilmelidir. Sadece tiroid tamamen muayene edilmemeli. Ancak, lenf düğümlerine herhangi bir yayılma olup olmadığını belirlemek için boynun tüm lenf düğümlerinin incelenmesi gerekir. Herhangi bir şüpheli lenf nodu ameliyattan önce biyopsi yapılmalıdır, böylece doğru cerrahi prosedür ilk kez yapılabilir! Tiroid nodülleri hakkındaki bu videoda tiroid nodülünüzün veya kanserinizin değerlendirilmesinde yüksek çözünürlüklü ultrasonun önemi hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Neoldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Etiketler:
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.