Polarize Nedir ve Polarize Gözlük Neden Önemlidir?

Polarize Nedir ve Polarize Gözlük Neden Önemlidir?
12.09.201517:41

Parlama ve yansıma özelliğini kesen polarize filtresi hakkındaki tüm detaylar haberimizde;

Haber güncelleme tarihi 17.05.2017 11:13

POLARİZE NEDİR?

Polarize, yansımayı ve parlamayı kesen bir filtredir. Güneş ışınları ıslak ve parlak zemine çarparak ayna etkisi görür. Görüş kalitesini olumsuz yönde etkileyen bu durum polarize filtreler ile en aza indirilerek daha net bir görüş sağlanır. İşlenmemiş camın içerisine konulan bu filtre daha rahat ve kaliteli görüş imkanı sunar.

Polarize filtresi öncelikle fotoğrafçılar tarafından kullanılsada sonralarda gözlükçüler tarafından da kullanılmaya başlanmıştır. Ancak polarize filtresinin UV ışınlarına karşı herhangi bir koruma özelliği yoktur. Güneş gözlüklerinde ekstra bir özellik olan polarize yansıma ve parlamaları önleyerek daha net bir görüş elde edilmesini sağlar.

 

polarize-filtresi--001.jpg

 

Özellikle uzun süre araba kullananlar ve denizciler için kurtarıcı niteliğindedir. Asfalt ve deniz yüzeyindeki yoğun yansıma ve parlamayı kırarak daha net bir görüş sağlar. Islak veya pürüzsüz bir zemin üzerine çarpan güneş ışınları yoğun bir parlama ve yansımaya neden olarak görüş kalitesini en aza indirir. Bu nedenle şöförler ve denizciler için olmazsa olmazlardan biri de polarize özelliğine sahip olan bir güneş gözlüğüdür.

Yoğun parlama ve yansıma kişinin gözünü alarak dikkatinin dağılmasına ve yakın mesafeyi dahi görmekte zorlanmasına neden olmaktadır. Uzun süre araba kullanan kişilerin polarizeli gözlük tercih etmesi yol güvenliği açısından büyük önem taşımaktadır.

Güneş gözlüğünde polarize özelliğinin olup olmadığını anlamak için açık olan telefon ekranına güneş gözlüğünü yatay konumdan dikey konuma doğru hareket ettirdiğinizde ekran renginde kararma veya herhangi bir değişiklik oluyorsa gözlüğünüz polarize filtrelidir.

Güneş Gözlüğünde UV Koruması Mı Daha Önemli Yoksa Polarize Mi?

En sık sorulan sorulardan biri de UV korumasının mı yoksa polarizenin mi daha önemli olduğudur. Bir güneş gözlüğünde aranması gereken en önemli özellik %100 UV korumasıdır. UV koruması olmayan güneş gözlükleri çeşitli göz hastalıklarına ve sonunda körlüğe varan ciddi rahatsızlıklara neden olabilir.

Gerek kullanım alanı gerekse kişinin mesleğine bağlı olarak önem kazanan polarize özelliği, güneş gözlüklerinde etkili bir görüş imkanı sunar. Balıkçılar, denizciler, şöförler, su sporlarıyla uğraşan kişiler, ışığa çok duyarlı kişiler ve katarakt ameliyatı olan kişiler için polarize özelliği oldukça önemlidir.

denizde-polarize.png

Güneş gözlüklerinin yaklaşık %80’inde polarize özelliği yoktur. Uzun süre araba kullanan kişilerin ve denizcilerin haricinde günlük hayatta çok fazla etki eden bir özellik değildir. Yansıma ve parlamaları kırıcı özelliğine sahip olan polarizeli gözlükler bugün el tezgahlarında da oldukça ucuz bir fiyata satılmaktadır. Bir gözlükte önemli olan cam kalitesi ve UV korumasıdır. Polarize özelliği gözünüzün hassasiyetine ve kullanım alanınıza göre önemli olabilir.

Güneş gözlüğünüzü mutlaka optik mağazalarından temin ediniz. Markasına ve kalitesine güvenmediğiniz ürünleri almayınız. Unutmayınız ki bir güneş gözlüğünde öncekile dikkat edilmesi gereken unsur UV korumasıdır. Gözlerinizin hassasiyetine ve kullanım alanına göre polarize özelliği olan gözlükleri temin edebilirsiniz.

 

Cansu YAVAŞ / NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
131
62
63
26
11
21
14
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.