Gözlüğün Tarihçesi

Gözlüğün Tarihçesi
03.07.201513:28

Gözlük, görme problemi yaşayanların, kendi sitilini oluşturmak isteyenlerin veya sporsal faaliyetlerin değişmez aksesuarlarından biridir. Bu yazımızda okuyucularımıza gözlüğün tarihçesini aktaracağız.

Haber güncelleme tarihi 16.01.2018 09:57

Gözlükler; bazı insanların sağlık sorunları, bazılarının farklı tarz oluşturmak amacıyla, kimilerinin ise Güneş ışınlarından korunmak için kullandığı bir aksesuardır. Gözlüklerin tarihine bakıldığında Güneş’in varlığından bu yana insanların Güneş ışınlarından etkilenmesiyle ilk ilkel gözlükler ortaya çıktı. İlk gözlükler; şeffaf yapraklardan, cam parçalarından, özel hazırlanmış ince seramik parçalarından ibaretti.

gozlugun-bugunku-seklini-alisi.jpg

Gözlüğün Günümüzdeki Şeklini Alış Süreci

Ancak 8. yüzyılda Mısır hiyerogliflerinde basit cam merceklerden istifade edilmesi ile ilgili bilgiler bulunmaktadır. Görme yeteneğini arttırmak amacıyla 13. yüzyılın başlarında cam endüstrisi geliştirilmiştir. Günümüzde kullanılan en yakın şekline uygunu Venedik'te kullanıldığı düşünülmektedir. Günümüzde kullanılan gözlüklere en çok benzeyen hali İngiliz bilgin Roger Bacon tarafından geliştirilmiştir. İlk ortaya çıkan gözlükler elle tutulur ve ‘lorgnette’ olarak adlandırılıyordu. Daha sonra ‘kelebek’ adı verilen gözlükler biraz daha geliştirilerek, burunun üzerine oturtuldu. ‘Gözlük’ denilen ve bir gözde, göz kasları ile sıkılarak kullanılan aşamaları geçen gözlük, 1727 yılında Londra'da Edward Scarlett tarafından şu anki durumuna getirildi.

gunumuz-gozlukleri.jpg

İlk Gözlük Mağazası

1783 yılında Filedelfiya'da ‘ilk gözlük satış yeri’ açıldı. 20. yüzyılın en önemli gözlük modası olan Amerikan gözlükleri çok revaçtaydı. Bu gözlüklerin fiyatları çok yüksekti. Bu yüzden Amerikan marka gözlükleri takanlar parmakla işaret edilirdi.

İlk etapta gözlükler tıbbi karakter taşısa da, daha sonraları moda için kullanılan bir aksesuar haline geldi. İlk gözlükler yuvarlak şekilde olurdu. Sonraları ise gözlüklerin çeşitli biçimleri ortaya çıktı. Kullanımına göre gözlükler: optik amaçlı, yüzücü gözlüğü, sürücü gözlükleri, kar gözlüğü, 3D gözlükleri vs…

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
7
19
3
4
4
0
5
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.