Presbiyopi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Presbiyopi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi
14.09.201516:53

Yakını görememe sorunu olan presbiyopi, hipermetroptan farklı olarak yaşlılığa bağlı olarak gelişen ve ortaya çıkan bir sorundur. Bu içeriğimizde presbiyopi hakkında bilinmesi gerekenleri bir araya getirdik.

Haber güncelleme tarihi 14.12.2018 17:02

Presbiyopi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yakını görememe sorunu olan presbiyopi, yaşa bağlı olarak gelişen bir görme kusurudur. Özellikle 40 yaş ve üzerindeki kişilerde görülen presbiyopi, ilerleyen yaş ile birlikte esnekliğini kaybeden merceğin yakını görmede yetersiz kaldığı bir rahatsızlıktır. Şekil değiştirebilme özelliğine sahip olan mercek, esnek bir yapıya sahiptir. Yakın mesafede kaliteli görüş imkanı sağlamak adına şişen mercek, yakını daha iyi görme imkanı sağlamaktadır. Özellikle 40 yaş sonrasında ilerleyen yaş ile birlikte deforme olan mercek, bu özelliğini kaybederek yakın mesafede kaliteli görüş imkanı sunmamaktadır. Prespiyopi ile hipermetropu birbirinden ayıran temel özellik, yaş faktörüdür. Hipermetropta gelen ışınların odak noktasının arakasının yani retinanın arkasında kalarak yakını görme kusuru meydana gelir. Yaşa bağlı olmayan ve gençlerde de görülebilen hipermetrop, göz küresinin normalden kısa olmasından kaynaklanır. Prespiyopi ise yaşlanmaya bağlı olarak göz merceğinin esnekliğini kaybederek sertleşmesinden dolayı meydana gelir.

presbiyopi-hakkinda.jpg


Presbiyopi Neden Olur?

Uzak mesafedeki bir cisim yakına geldiği zaman beyne ulaşan sinyaller değerlendirilerek göze geri iletilir. Beyne iletilen sinyaller doğrultusunda göz kaslarının kasılıp gevşemesiyle birlikte liflerle gerilip gevşemektedir. Ancak yaşa bağlı olarak göz kasları bu özelliğini kaybeder ve zamanla yakın mesafede görme kusurları meydana gelir. 40 yaş sonrasında her yıl 1 numara artış gösteren görme kusuru zamanla etkisini arttırmaktadır. Ancak miyop olan kişilerin yakını daha iyi görmeleri, iki hastalığın üst üste gelerek kusur azaltıcı etki göstermesidir. Yani uzağı görmekte zorlanan kişiler yakını daha iyi görürler. 40’lı yaşlarda başlayan yakını görememe sorunu 60 yaşına kadar sürekli olarak değişkenlik gösterir. Zamanla artan derece 60 yaşından sonra durağanlaşır. Esnekliğini kaybeden ve sertleşen mercek, 60 ile 65 yaş sonrasında odaklama yeteneğini fiilen kaybeder. Prespiyopi hastaları için 60 yaşıdan sonra yakın gözlüğü olmazsa olmazlardan olur. Ancak miyop olan kişiler uzak gözlüklerini çıkardıklarını yakını çok daha net görürler.

presbiyopi-neden-olur.jpg


Presbiyopi Belirtileri Nelerdir?

Prespiyopi hastalarında en sık gözlemlenen belirti gazete veya kitap okurken kendilerinden uzaklaştırmalarıdır. Yakına göre uzakta daha iyi görüş sağlayan presbiyopi hastaları inceledikleri nesneleri veya okudukları yazıları sürekli olarak uzaklaştırma ihtiyacı hissederlerZaman içinde bulanık görme, alın ve şakak kısımlarından ağrı gibi sorunlarla karşılaşırlar. Yakın mesafede dikkat gerektiren işler ile ilgilenirken odaklanmakta ve dikkatlerini toparlamakta zorluk çekerler. Bir süre kitap veya gazete okuyan presbiyopi hastası sonrasında uzağı net görmede sıkıntı yaşar.

uzaklastirarak-okuma--001.jpg


Presbiyopi Tedavisi

Presbiyopi tedavisinde en çok kullanılan yöntem gözlüktür. Gözlük tedavisi ile daha net görüş amaçlanırken aynı zamanda presbiyopi nedeniyle görülen göz ve baş ağrıları da ortadan kalkar. Gözlüğün yanı sıra kullanılan bir diğer tedavi yöntemi ise lens kullanımıdır. Gözünüzün derecesine uygun olarak doktor reçetesi ile temin ettiğiniz lensleri kullanabilirsiniz. Uzak sorununun yanı sıra yakını görmemede sıkıntı çeken kişiler çok odaklı progresif camları tercih etmektedirler. İki gözlük taşımak istemiyor ve tek gözlük ile net görüş imkanı elde etmek istiyorsanız sizin için kurtarıcı nitelikte olabilir. Aynı zamanda progresif gözlüklerin yanı sıra çift odaklı bifokal camları da tercih edebilirsiniz. Progresif camları bifokal camlardan ayıran en temel özellik; progresif camlarda uzak orta ve yakın olmak üzere 3 odak noktası bulunurken bifokal camlarda ise uzak ve yakın olmak üzere 2 odak noktası bulunmaktadır. Aynı zamanda bifokal camların ortasında uzak ve yakın odak noktasını ayıran keskin bir çizgi bulunmaktadır.

goz-muayenesi-.jpg

Lens kullanımından önce mutlaka doktorunuza danışmalı ve doktorunuzdan onay alarak kullanmalısınız. Göz numaranızın ve yapısının lense uygun olmadığı yapılan muayane sonucunda belirlenmeli ve elde edilen sonuç doğrultusunda kullanılmalıdır. 40 yaş sonrasında azalma görülen gözyaşı, lens kullanımını zorlaştıran etkenler arasındadır. Presbiyopi tedavisinde kullanılan yöntemlerden bir diğeri ise Kamra Inlay tedavisidir. Göz damla ile uyuşturularak kusursuz bir kapak oluşturulur. Yaklaşık 15 dakika süren tedavide dikiş yada bandaj kullanılmaz. Presbiyopinin yanı sıra uzak görme kusuru olan kişilerde tedavi öncesinde lazer ile bu problem giderilir ve sonrasında kamra yerleştirilerek flap ile kapatıılır.

kamra-inlay-tedavisi.jpg

Presbylasik olarak adlandırılan lazer tedavisinde ise yakın sorunu ortadan kaldırılır. Ancak lazer tedavisi öncesinde gerekli olan bütün muayene ve tetkikler yapılmış olmalıdır. Yapılan tetkiklerin sonucunun olumlu olması durumda lazer tedavisi gerçekleştirilir. Kullanılan bir diğer yöntem ise uzak ve yakın problemini ortadan kaldıran göz içi mercek (multifokal) tedavisidir. Bu yöntem ile göz içindeki mercek alınarak yerine yeni mercek yerleştirilir. Bu mercek sayesinde kişi hem uzak hemde yakını daha net görür. Bu yöntem uygulanmadan önce gerekli olan tüm tetkik ve muayaneler yapılarak hastanın tedaviye uygun olup olmadığı belirlenmelidir. Bir diğer önemli unsur ise hastanenin ve doktorun tecrübesidir. 

Önerilen İçerik;

Sarı Nokta Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
17
4
4
3
1
1
2
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.