Üveit Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Üveit Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?
19.09.201514:53

Oldukça ciddi bir göz hastalığı olan üveit, göz küresinin bir tabakası olan uvea tabakasının iltihaplanması sonucunda oluşmaktadır. Bu içeriğimizde üverit hakkında bilinmesi gerekenleri bir araya getirdik.

Haber güncelleme tarihi 15.12.2018 13:12

Üverit Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Göz hastalıkları arasında yer alan üveit hastalığı, sinsice ilerleyen kronik bir göz hastalığıdır. Göz küresinin orta kısmında bulunan jel benzeri maddeyi 3 tabakalı bir kılıf sarmaktadır. 3 tabakalı kılıfın ortasında bulunan tabakaya uvea adı verilmektedir. Uvea tabakasının iltihapalanması ise üveit olarak adlandırılmaktadır. Üveit hastalığında erken teşhis ve doğru tedavinin oldukça önemlidir. Gözün ayrı bir uzmanlık alanı olarak nitelendirilen uvea, uzman ve deneyimli bir doktor tarafından tedavi edilmelidir. Gözü besleyen damarların tümünü barındırması nedeniyle oldukça önemli olan uvea, iltihaplanması durumunda birçok ciddi sorunu beraberinde getirebilir. Uveanın iltihaplanması durumunda gözün tüm dokuları bu iltihaptan etkilenir. Bu nedenle üveit oldukça ciddi bir göz hastalığıdır.

uveit-nedir-001.jpg

Oldukça karmaşık bir hastalık olan üveit, hastadan hastaya farklı şekilde seyredebilir. Kişiden kişiye farklılık gösteren üveit, gerek doğru tedavi yöntemi gerekse uzmanlık açısından oldukça önemlidir. Tedavi sonrasında hasta kontrollerini aksatmamalı ve en az 3 ayda bir kontrollere gidilmelidir. Aksi halde hastalığın tekrarlaması söz konusu olabilir. Gözü besleyen damarların tamamının uveada bulunması nedeniyle oldukça tehlikeli ve körlüğe neden olabilen bir hastalıktır. Gözün tüm bölgelerini etkileyebilen üveit, iltihabın bulunduğu bölgeye göre farklı olarak isimlendirilebilir. Gözün kısmında bulunan üveit iritis veya ön üveit olarak adlandırılırken orta kısımda bulunan üveit siklit, arka kısmında ise koroidit olarak adlandırılmaktadır.

uveit-siklit.jpg


Üverit Neden Olur?

Üveit vücuttaki bir hastalığın belirtisi olarak meydana gelebileceği gibi mantar, virüs ve parazitler nedeniyle de oluşabilir. Üveite neden olan hastalıklar behçet hastalığı, tüberküloz, herpes, bağışıklık sistemi hastalıkları, göz travması, romatizmal hastalıklar, ankilozan spondilit ve romatoid olarak sıralanabilir. Ancak üveit hastalarının %30-40’ında üveit nedeni tam olarak bulunamamaktadır. Bu nedenle çeşitli tahlillerin ve detaylı bir incelemenin yapılması teşhisin doğruluğu açısından oldukça önemlidir.

uverit-neden-olur.jpg


Üverit Belirtileri Nelerdir?

Üveit çok önemli bir göz hastalığıdır ve üveit hastalığı belirtileri arasında birçok etken vardır. İşte, sizlerin de çok merak ettiği üveit hastalığı belirtileri...

 • Şiddetli göz ağrısı
 • Kırmızı göz
 • Baş ağrısı
 • Bulanık görme
 • Göz bebeğinde küçülme
 • Görme alanında leke oluşumu
 • Görmede azalma
 • İris damarında ödem
 • Işığa karşı hassasiyet
 • Gözde uçuşmalar
 • Göz kamaşması
 • Göz kanlanması
 • Göz sulanması
 • Ani görme kaybı

uveit-belirtileri-001.jpg


Üverit Göz Hastalığı Teşhisi

Genellikle sinsice ilerleyen üveit ani görme kayıplarına ve göz bebeğinde şekil bozukluklarına neden olmaktadır. Üveit belirtilerinin görülmesi durumunda vakit kaybetmeden göz doktoruna başvurmalı ve gerekli tahlil ve tetkikleri yaptırmalılardır. Ancak tecrübeli ve uzman bir doktora başvurmak tedavinin sonucu açısından oldukça önemlidir. Üveit hastalığının seyri kişiden kişiye değişkenlik gösterdiğinden teşhis ve tedavisinde kullanılan yöntemlerde farklılık göstermektedir. Bazı üveit hastalarında doğrudan ve kolayca teşhis konulabilirken bazı üveit hastalarında ise teşhis sürecinde çeşitli tetkiklerin yapılması gerekmektedir. Üveitin bulunduğu bölgeyi daha iyi belirlemek ve ne kadar tehlikeli olduğunu anlamak adına ultrasyon, anjiyografi, ERG ve ICG gibi tetkikler tanının konulmasını kolaylaştırırken hastalık hakkında daha net bilgi alınmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda üveit ile ilgisi olabilecek hastalıklar için kan testleri, rasyolojik muayene ve iç hastalıkları muayenesi gerekebilir.

uveit-teshisi.jpg


Üverit Nasıl Tedavi Edilir?

Her hastalıkta olduğu gibi erken teşhis oldukça önemlidir. Üveit belirtilerinin görülmesi durumunda bir an önce bir uzmana başvurmak tedavinin başarısını olumlu yönde etkilerken hastalığın olumsuz etkilerini de önlemektedir. Tedaviden başarılı sonuçlar alınması için öncelikle uzman tarafından belirlenen kesin ve doğru tanı oldukça önemlidir. Bu nedenle tecrübeli bir doktora başvurmalısınız. Tedavi sonrasında yeniden tekrarlama görülebilen üveit hastalığında düzenli olarak kontrollerin devam etmesi oldukça önemlidir.

uverit-nasil-tedavi-edilir.png

Tedavi olumlu sonuçlansa dahi en az 3 ayda bir kontrollere gidilmeli ve gerekli muayene ve tetkikler yaptırılmalıdır. Üveite neden olan bir hastalık söz konusu ise öncelikle hastalığın tedavisine başlanmalıdır. Enfeksiyon sonucunda veya üveite neden olan bir hastalık sonucunda oluşmuş ise öncelikle o hastalığın tedavisi yapılmalıdır. Böylece üveit belirtilerinde doğrudan bir azalma görülecektir. Üveit tedavisinde kullanılan yöntem kortizonlu iğne ve damla tedavisidir. Bu tedavi yöntemi kişinin günlük aktivilerini sınırlamamakla birlikte kullanılan damlaların etkisi ile göz bebeğinde büyümeye neden olarak araba kullanma gibi dikkat gerektiren işlerde zorlanmalara neden olabilir. Tedavi sürecinde %100 UV korumasına sahip güneş gözlüklerinin kullanımı oldukça önemlidir.

Önerilen İçerik;

 Blefarit Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
16
4
4
3
8
2
6
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.