Progresif Gözlük Nedir?

Progresif Gözlük Nedir?
24.06.201515:33

Uzak ve yakın gözlüklerini tek bir çerçevede birleştirmek isteyenler için progresif camlar doğru bir seçim olacaktır.

Haber güncelleme tarihi 30.10.2020 16:52

40 yaş sonrasında oluşan prespiyopi(yakını görememe) sorunu sonucunda gözlük ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Uzağı görememe problemi yaşayanlar ikinci bir gözlük olan yakın gözlüğünü ortadan kaldırmak ve tek bir gözlükle hem yakını hem uzağı görmek isteyenler için progresif camlar önerilir. Tek odaklı camlara göre daha maliyetli fakat alışma süreci sonunda yüksek memnuniyet sağlayan camlardır.

Progresif gözlük camlar, uzak, orta ve yakın mesafelerini tek bir camda görmemizi sağlar. Dışarıdan bakıldığında herhangi bir faklılık görülmeyen progresif camlar, bifokal camlarda bulunan kesinti yoktur. Uzak, orta ve yakın görüş alanlarına sahip progresif camlarda ikinci bir gözlük ihtiyacına gerek duyulmaz.

İlk kez progresif cam kullanıcıların ilk başlarda alışma süreci zorlu geçebilir. Kullanıcının alışma süreci 1-15 gün arasında değişmektedir. Bu süreçte kullanıcı eski gözlüğüne geri dönüş yapmamalı ve gözlük kullanımına ara vermemelidir. Birden fazla gözlük camının görevini bir camda buluşturan progresif camlara alışma süresi tek odaklı camlara kıyasla daha zorlu ve uzun geçmektedir. Optisyen kullanıcıya bu camı sunarken cama alışma süreci ve camın yapısı hakkında bilgi vermelidir.

 

KİMLER PROGRESİF GÖZLÜK KULLANABİLİR?

  • Daha önce bifokal cam kullanmış fakat camda bulunan çizgiden rahatsız olup daha estetik bir cam isteyenler.
  • İki gözlük kullanımı yerine tek gözlük kullanımını tercih edenler.
  • İşi ve hobileri nedeniyle orta ve yakın mesafe için net görüş ihtiyacı duyanlar.
  • Uzak görüş problemi beraberinde yakında görüş sıkıntısı çekenler.

Ancak sıkıntıya gelemeyen ve çok takıntılı bir kişiliğe sahipseniz  progresif cama alışma süresinde sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Progresif camlarda uzak görüş alanı en üstte ve yakın görüş alanı ise en alttadır. Orta mesafe ise uzak ve yakın görüş alanının arasında kalan “koridor” olarak nitelendirelen bölümdür. Progresif cam kullanıcılarının dikkat etmesi gereken en önemli unsurlardan biride göz hareketleriyle değil baş hareketleriyle hareket etmek . Progresif camların kenarlarında flu alanlar mevcuttur. Bu nedenle kişi yan alanlara bakmak istediği zaman yalnızca göz hareketleriyle bakmak isterse kaliteli bir görüş elde edemez. Bunun için başını sağa, sola ve aşağı hareket ettirerek kullanması en önemli unsurlardan birisidir.


MESLEĞİNİZE VE UĞRAŞ ALANINIZA UYGUN PROGRESİF CAM SEÇİN

Kullanıcın mesleğine ve uğraş alanlarına göre çerveçeve ile progresif cam seçimi oldukça önemlidir.Öncelikle çerçeve konforlu ve görüş alanı geniş olmalıdır. Kullanıcının mesleğine ve uğraş alanına göre progresif cam seçimi daha iyi sonuç almasını sağlayacaktır. Optisyenin kullanıcını  mesleki ihtiyacına uygun progresif cam önermesi çok önemlidir. Ofis progresifi, bifokal veya tek odaklı camlar kullanıcının ihtiyacına göre çalışma esnasında daha yüksek memnuniyet sağlayacaktır.

Uzak, orta ve yakın görüş mesafeleri arasındaki geçişlerin arasındaki mesafe oldukça önemlidir. Kullanıcı dar cerveler seçmemelidir. Aksi halde geçiş mesafeleri kısalacak ve kullanıcaya olumsuz yönde etki edecektir. Uzak ve yakın mesafe arasındaki koridorun genişliği kullanıcıya daha rahat bir kullanım sunacaktır.

 

BİFOKAL CAM İLE PROGRESİF CAM ARASINDAKİ FARKLAR

  • Progresif camda bifokal camda bulunan çizgi yoktur. Yani tek odaklı cam görüntüsüne sahip olup daha estetik bir görüntü verir.
  • Progresif camda, bifokal camdaki gibi orta mesafeden yakın mesafeye geçişte oluşan zıplama olmaz.
  • Progresif camlarda uzak alan ve yakın alan arasındaki koridor nedeniyle yakın alan bifokal camlara kıyasla daha dardır.

 

OFİS PROGRESİFİ NEDİR?

Ofis progresifleri “dinamik okuma camları” olarak da isimlendirilmektedir. Ofis ve ofis benzeri alanlarda kullanma amacıyla tasarlanmıştır. Uzun süreli bilgisayar kullanımı sırasında oluşan göz yorgunluğunu minimum seviyeye düşürmektedir. Daha doğal bakış açıları sağlar. Ancak araç kullanımı sırasında kullanılmamalıdır.

 

ANTİ FATİG (RELAX) PROGRESİF NEDİR?

40 yaş altında ve yakın gözlüğüne ihtiyaç duymayan kişiler için üretilen bir camdır. Camın tercih edilmesindeki en önemli husus, kullanıcının günün büyük çoğunluğunu bilgisayar başında geçiriyor olmasıdır.

 

SÜRÜCÜ (DRİVER) PROGRESİF NEDİR?

Genel amaçlı progresif gözlüklere ek olarak üretilmektedir. Kulllanıcının araç kullanımı esnasında uzak alanının geniş olması sayesinde uzakta geniş görme alanı ve netlik sağlamaktadır. Orta alanının geliştirilmiş olması ile araç içerisindeki göstergelerin ve aynaların daha rahat kullanımı için tasarlanmıştır. Uzun süreli yakın kullanımı için uygun değildir.
 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
83
11
6
5
24
103
101
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER