Güneşin İnsan Vücudunda Yarattığı 7 Eşsiz Mucize

Güneşin İnsan Vücudunda Yarattığı 7 Eşsiz Mucize
22.05.201520:22

Güneşin yararları dışında insan vücudu ve psikolojisi üzerinde zararları da mevcuttur. Bu içeriğimizde güneşin zararlarını faydalı hale getirebilecek çözüm önerilerinden ve farkında olmadan sağlığımız üzerinde ne gibi mucizeler yarattığından bahsedeceğiz.

Haber güncelleme tarihi 15.05.2019 18:04

Güneşin İnsan Sağlığına ve Hayatına Faydaları

Havaların ısınmasıyla birlikte insanlar artık güneşten korunmak için tedbirler almaya başladı. Güneşten korunmak için kimileri; gözlük, şapka, güneş kremi gibi aksesuarlarla tam teşkilatlı olarak sokağa çıkmaya başladılar. İyi hoş ama bunlar korunmak için yeterli mi? Evet çok kötü bir tezattır. Güneş hem insan vücudu için büyük bir gereksinim hem de insanı tehdit eden bir savaşçıdır. Peki sadece güneşi yararımız için nasıl kullanabilirizEvet bunlardan bahsettikten sonra güneşin zararları ve yararlarını en önemlisi de güneş ışınlarının ne şekilde yararlı hale geldiğini öğrenelim.

gunesin-insan-sagligina-ve-hayatina-faydalari.jpg


Güneşin İnsanlara Sağladığı 7 Fayda

7. Göğüs Kanseri Riskini Azaltıyor

Güneş öncelikle göğüs kanserine yakalanma riskini azaltıyor. Öğle saatlerinde güneş altında kısa bir yürüyüş yapmakla, bu hastalığa yakalanma riskini azaltabilirsiniz. Güneşin göğüs kanserine yakalanma riskini azaltmasında D vitamini önemli rol oynuyor. Deri güneş altında kaldığı zaman D vitamini üretiyor.

gogus-kanseri-riskini-azaltiyor.jpg


6. Kemikleri Güçlendiriyor

Vücudun D vitamini gereksinimi büyük ölçüde güneş tarafından sağlanıyor. Kemiklerin ve özellikle dişlerin güçlenmesi için D vitamini gereklidir. Tıp uzmanları, güneş ışınlarının vücutta D vitamini üretilmesini sağladığına işaret ediyorlar. D vitamini, vücudun kendisi için gerekli olan kalsiyumu özümlemesinde çok önemli rol oynuyor.

kemikleri-guclendiriyor.jpg


5. Kemik Erimesine Karşı Savaşıyor

Kemik erimesinin güneşe çıkmayan kadınlarda daha fazla görüldüğünü belirten uzmanlar güneşten yararlanmak gerektiğini belirtti.

kemik-erimesine-karsi-savasiyor.jpg


4. Karamsarlıktan Kurtarıyor

Moraliniz mi bozuk? Dünyaya kara gözlükler arkasından mı bakıyorsunuz? Sizin için en iyi ilaç güneş ışınları olacak. Güneş ışınları beyinde moral yükselten ve serotonin adı verilen hormonların üretimini hızlandırır. Ayrıca güneşli ve aydınlık bir günde, melatonin adı verilen hormonun üretilmesine yardımcı olur. Melatonin sizi karamsarlıktan kurtarır.

karamsarliktan-kurtariyor.jpg


3. İştahınızı Açıyor

Güneş ışınları mükemmel bir diyet ilacı yerine geçebilir. Psikolojik açlığı kontrol eden güneş ışınları, sizin açlık duymanızı önler. Kış aylarında güneşsizlik yüzünden serotonin üretimi azalır ve kişiler daha fazla yemek yemeye başlarlar. Güneşsizlik, kış aylarında kilo alınmasında önemli rol oynar.

istahinizi-aciyor.jpg


2. Akneyi Azaltıyor

Uzun süre güneş altında kalmak deri kanseri riskini artırıyor. Bu bir gerçek. Ama belli dozlarda güneş banyosu, derinin birçok sorununu gideriyor. Egzama, akne ve hatta kepeklenmeye karşı güneş ışınları öneriliyor. Gördüğünüz gibi güneşin yararları saymakla bitmiyor. Ama bu yararlardan faydalanmak için bu söylediklerime kulak verin.

akneyi-azaltiyor.jpg


1. Enerjik Hissetmenizi Sağlıyor

Güneşten kaçmak yerine onun dostluğundan belli ölçülerde yararlanmak çok daha doğru olur. Uzmanlar, güneşin faydalarını saymakla bitiremiyorlar. Dozunu kaçırmamak şartıyla günde 10-15 dakikalık kürlerle bu enerji kaynağından yararlanabilirsiniz.

enerjik-hissetmenizi-sagliyor.jpg


Güneşin İnsanlara Karşı Zararları

Güneşin en büyük zararlarından birisi, cilt üzerinde oluşturduğu yanıklardır. Cilde işleyen ultraviyole ışınlar cilt kanseri başta olmak üzere katarakt gibi tehlikeli hastalıkları görülme riskini arttırır. Cilt yanıkları, cilt kanserleri, katarakt, sıcak bunalımı (sıcak yorgunluğu, sıcak bitkinliği) ve sıcak çarpması güneşin ultraviyole ışınları, sıcak ve artmış nem oranı nedeniyle gelişen en önemli hastalıklardır. Sıcaklığın ve nem oranının artmasına bağlı olarak halsizlik, çarpıntı, ciltte kızarıklık, baş dönmeleri, bitkinlik, aşırı terleme ve nadiren kusma gibi şikayetler ortaya çıkarken, solunumda artışta gözlenir. Sıcak çarpmasının da belirtileri olan bu şikayetlerin artış göstermesi durumunda hastalar sağlık merkezlerine nakledilmelidir. Ama biz bu zararları faydaya çevirebiliriz. Yukarıda verilen bilgileri detaylı olarak okuyup ve hayatınıza geçirirseniz güneşin zararlarını en aza indirebilirsiniz.

gunesin-insanlara karsi-zararlari.jpg


Güneşten Yararlanma Saatleri

Güneş belli saatlerde çıkılması oldukça sakıncalıdır, bu saatler size yarardan çok zarar verir. İşte güneşi doğru kullanmakta bundan geçiyor. Hangi saatlerde güneş bize gülümser. Güneşten yararlanmak için sabah ve akşam saatlerini seçmelisiniz. Öğle güneşi altında güneş banyosu yapmak sakıncalıdır. Sabahları ve ikindi vakti, güneş ışınlarından en iyi şekilde yararlanabilirsiniz.

gunesten-yararlanma-saatleri.jpg


► Saat 11.00’den Önce

Bu saatler arasında her zaman gölgede kalması gereken 3 yaşından küçük çocukların dışında herkes güneşten faydalanabilir. İlk günlerden sonra aşırıya kaçmamak şartıyla artan sürelerde güneşte kalabilirsiniz. Güneşteyken bol bol su içmeye özen gösterin.


► Saat 11.00-16.00 Arasına Dikkat

Güneşin en etkili olduğu bu saatler arasında mutlaka gölgede kalın.


► Saat 16.00-18.00 Arası

Güneşli bir gün olmasa da koruma tedbirinizi alın. Çünkü ultraviyole ışınların % 80’i bulutlardan geçer. Yukarıdaki saatlere uyarsanız, güneş ışınlarını doğru bir şekilde alıp güneşin zararlarına meydan okursunuz bizden demesi!

Önerilen İçerik;

 Güneş Çarpması Problemi

NeOldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
39
47
238
133
296
87
257
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.