Bitcoin Nasıl Alınır? 5 Adımda BTC Satın Alma Rehberi 2023

Bitcoin satın alma ile ilgili merak ettiğiniz her şeye bu yazımızdan ulaşabilirsiniz. İşte güvenilir bir şekilde BTC satın almanın adımları..
Bitcoin Nasıl Alınır? 5 Adımda BTC Satın Alma Rehberi 2023

2008 yılında icat edilen ve 2009 yılında açık kaynak kodlu yazılım olarak piyasaya sürülen ancak ülkemizde 2014’ün sonlarına doğru adından söz ettirmeye başlayan Bitcoin (BTC),şimdilerde en önemli yatırım ağlarından biri haline geldi.

Son dönemlerin en önemli yatırım ağlarından biri haline gelen kripto paralar, doğru yöntemlerle alım-satım yapıldığında kazanç sağlayabileceğiniz bir yatırım alanı olabileceği gibi kontrolsüz, teknik donanıma sahip olmadan güvensiz borsaları tercih etmeniz durumunda sonucu hüsran olabilir. Peki, bitcoin nasıl alınır?

Güvenilir bir şekilde Bitcoin (BTC) aldığınızdan emin olmak ve kimlik, pasaport, yüz doğrulama vs. gibi özel bilgilerinizi borsalarla paylaşmadan önce aşağıda yer alan bitcoin almadan önce bilmeniz gerekenler kısmını ziyaret ederek araştırma, inceleme ve mevcut istatistikler hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Öyleyse bitcoin satıl ama süreci ve izlemeniz gereken 5 adıma geçebiliriz.

Bitcoin Nasıl Alınır?

Bitcoin (BTC) satın almanın iki yolu bulunurken borsadan satın almak için üyelik hesabı oluşturmanız, ödeme yöntemi belirlemeniz, borsa üzerinden BTC aratması yaparak satın almak istediğiniz tutarı girmeniz gerekirken mining için işlemci gücünü kullanarak madencilik ödülleri ile bitcoin sahibi olabilirsiniz.

Bitcoin nasıl alınır:

#1: Kripto para borsası seçin.

Bitcoin Nasıl Alınır?

Bitcoin sahibi olmak için ilk adımda yapmanız gereken şey güvenilir bir kripto para borsası seçmek olacaktır. Bu aşamada size rehberlik edecek "Hızlı ve Güvenilir En İyi 11 Bitcoin Sitesi" adlı içeriğimize göz atmak için buraya tıklayın.

#2: Üye olun ve hesabınızı oluşturun.

Bitcoin Nasıl Alınır?

Bitcoin alabilmek için ikinci adım olarak yatırım yapmak istediğiniz kripto para borsasına üyelik hesabı açmanız gerekmektedir. Üyelik işlemlerinizi ilgili borsanın resmi web adresi üzerinde ya da mobil uygulamasını (iOS, Android) indirerek başlatabilirsiniz.

Üyelik işlemleriniz sırasında kripto para borsasının sizden talep ettiği belge, bilgi ve evrakları eksiksiz biçimde doğru olarak girdiğinizden emin olun. Kimlik doğrulama işlemi borsanın yoğunluğuna bağlı olarak farklılık gösterebilir.

#3: Ödeme yöntemi ekleyin ve para yatırın.

Bitcoin Nasıl Alınır?

Kayıt işlemlerinizi tamamlamanız ve kripto para borsası hesabınızın aktif hale gelmesinin ardından 3. adım olarak yatırım yapmak istediğiniz ödeme yöntemini belirleyin. Ödeme işlemini tercihinin ardından tutar belirleyin ve hesabınıza para transferi (altcoin de olabilir) gerçekleştirin.

#4: Satın almak istediğiniz tutarı belirleyin.

Bitcoin Nasıl Alınır?

Kripto para borsası hesabınıza para transferi yapmanızın ardından 4. adım olarak borsa içerisinde yer alan rama çubuğuna "Bitcoin" ya da "BTC" yazarak çıkan sonuç üzerinden cüzdanınızın para birimine göre seçim yapın. (BTC/USDT, BTC/TRY ya da BTC/ETH gibi)

#5: Bitcoin satın alın.

Bitcoin Nasıl Alınır?

Bitcoin'i satın almak istediğiniz para birimi ya da altcoin cinsine göre uygun değeri seçmenizin ardından dilerseniz emirli işlem açabilir (şu fiyat geldiğinde satın al gibi) ya da anlık Bitcoin değerini baza alarak anlık alım talebinde bulunabilirsiniz.

Alım işlemi yapmadan önce ne kadar BTC sahibi olmak istediğinizi belirleyecek tutarı girmeniz, ardından satın alma işlemeni onaylamanız gerekecek. Tüm bu işlemlerin ardından artık sizde Bitcoin sahibi olacaksınız!

Bitcoin Nereden Alınır?

Bitcoin nereden alınır diye soracak olursanız; güvenilir, düşük komisyonlu, hızlı al-sat imkanı ve basit arayüze sahip Binance, Bitlo, Bitpanda, Coinbase Pro, Bitfinex, Bitstamp, Kraken, KuCoin, CEX.IO, Paribu ve BtcTurk gibi kendini kanıtlamayı başarmış kripto para borsaları üzerinden alınabilir.

Bitcoin Alabileceğiniz Kripto Para Borsaları Listesi

SıraBorsaKuruluşSkorKaydol
1Binance20179.9Üye Ol
2Gate.io20137.2Üye Ol
3KuCoin20177.2Üye Ol
4Coinbase20128.1Üye Ol
5Bitfinex20127.0Üye Ol

Bitcoin’in en dikkat çeken özelliklerinden biri de, parayı çok hızlı ve kolay bir şekilde istediğiniz hesaba aktarabilmenizdir. Uluslararası alandaki ve Türk yatırımcıların sıklıkla kullandığı borsalar üzerinden yüklü miktarlarda coin alım-satım işlemlerini gerçekleştirmeniz mümkün olabilir. Fakat her borsa sitesinin aynı hıza sahip olmaması, yatırımcıların dikkatli hareket etmelerini gerektirir.

Her ne kadar Bitcoin’in (BTC) transfer hızı çok yüksek olsa da işlem yapılırken borsanın hızı önemli bir detaydır. Yani her borsa sitesinden yapılan transferlerin aynı hızda karşı tarafa aktarılmasını beklemek doğru değil. Bu yüzden BTC alım satımı için tercih edeceğiniz borsanın hızından emin olmanız gerekir.

En İyi Bitcoin SiteleriBinance BTC Nasıl Alınır?
Binance Güvenilir mi?KuCoin Güvenilir mi?
Gate.io Güvenilir mi?Huobi Güvenilir mi?
BtcTurk Güvenilir mi?Paribu Güvenilir mi?
Gate.io Para YatırmaGate.io Üyelik Hesabı Açma
Binance Üyelik Hesabı AçmaKuCoin Para Yatırma ve Çekme
Binance TR Para YatırmaHuobi Üyelik Hesabı Açma

Bitcoin almadan önce bilmeniz gerekenler...

Bitcoin nereden alınır?

Bitcoin; güvenilirliği kanıtlanmış, hızlı alım - satım imkanı sunan ve bulunduğunuz ülkede faaliyet gösteren resmi kripto para borsalarından alınır.

Bitcoin nedir?

Bitcoin , temel blok zinciri teknolojisini kullanarak bankalar, hükümetler, acenteler veya brokerler gibi herhangi bir aracı olmadan eşler arası transferlere izin veren ilk merkezi olmayan dijital para birimidir. Ağda yer alan herkes dünyanın her yerinden, coğrafi konumdan bağımsız olarak ağdaki başka birine Bitcoin aktarabilir.

Blockchain nedir?

Belirtildiği gibi, blockchain, bitcoin'in altında yatan teknolojidir. Blockchain, işlemlerin kronolojik sırayla kaydedildiği halka açık bir dağıtılmış defterdir. Blok zincirine eklenen herhangi bir kayıt veya işlem değiştirilemez. Yani işlemler bilgisayar korsanlığına karşı güvenlidir.

Blok zinciri teknolojisi nedir?

Blok, blok zincirinin en küçük birimidir ve tüm işlem ayrıntılarını tutan bir kapsayıcıdır. Bir bloğun dört alanı veya birincil nitelikleri vardır:

  • Previous hash: Bu özellik, önceki bloğun karma değerini depolar ve bu şekilde bloklar birbirine bağlanır.
  • Data: Bu bloğa dahil edilen toplu işlem kümesidir
  • Nonce: Bitcoin'in kullandığı bir "proof of work" konsensüs algoritmasında nonce, hash değerinin çıktısını değiştirmek için kullanılan rastgele bir değerdir. Her bloğun bir hash değeri üretmesi beklenir ve nonce, o hash değerini oluşturmak için kullanılan parametredir.
  • Hash: Bir önceki hash değeri, data ve nonce SHA-256 algoritmasından geçirilerek elde edilen değerdir ; bloğun dijital imzasıdır.

Bitcoin (BTC) iyi bir yatırım mı?

Bitcoin sadece paradan daha fazlasıdır. Bu dijital bir devrim, kendi hamlelerinizi yapabileceğiniz yeni bir sistem diyebiliriz.

Kredi kartı ile Bitcoin (BTC) nasıl alınır?

Kredi kartı ile Bitcoin ya da diğer kripto paraları satın alma hizmeti sunan yerel ve global birçok borsa bulunmaktadır. Fakat kripto para kullanıcıları bu yöntemi çok fazla tercih etmiyorlar. Bunun nedeni ise, coin alım işlemlerini kredi kartı üzerinden gerçekleştirdiğinizde, diğer yöntemlere kıyasla daha fazla komisyon ücreti ödenmesidir. Ancak doğru bir araştırma neticesinde daha az komisyon kesen borsaları bulabilirsiniz.

Kredi kartıyla Bitcoin (BTC) alacağınız zaman komisyon ücretleri bankadan bankaya göre de değişir. Bu yüzden hangi bankayla çalıştığınız da önemlidir. Kredi kartıyla kripto para alma işlemlerini, genellikle yatırım borsasında yeni yeni işlem yapmaya başlayan ve işlemlerini düşük miktarlarda gerçekleştiren kişiler tercih etmeleri daha avantajlıdır. Hem alımın düşük olması komisyon oranlarını daha az etkiler hem de risk daha da azalır.

Dövizcilerden Bitcoin alınabilir mi?

İlk zamanlarda Bitcoin (BTC) ve diğer kripto paralar çok tartışılmalı konular olduğu için alım-satım işlemleri kısıtlı alanlarda gerçekleştirilebiliyordu. Ancak kendinden söz ettirmesi ve fazlaca rağbetin gösterilmesinden sonra, BTC alımı, farklı mecralara doğru yönelmeye başladı. Bazı dövizciler, kendi hesaplarından talep edenlere Bitcoin satıyorlar. Ancak bu şekilde BTC almanın yüksek komisyonlara tekabül edeceğini unutmamak gerekir.

Bitcoin ve Altcoin alım satım işlemlerini fiziksel olarak kolaylıkla gerçekleştirebilen döviz bürosu gibi yerler, son zamanlarda sayısını çok fazla arttırmaya başladı. Kripto para borsalarında fiyat, arz ve talep oranına göre belirleniyor. Döviz bürosu gibi fiziksel bir şekilde kripto para alım-satım işlemlerini gerçekleştirebileceğiniz yerler, öncelikle bir borsa üzerinden coin fiyatlarını alıyor ve daha sonra alınan fiyatın üzerine komisyon ücretleri de eklenerek son fiyatı belirliyor. Bu alanda belirlenen komisyon fiyatları, çoğunlukla % 3 oranında oluyor. Ancak yapılan işlemlerin boyutuna göre komisyon oranları da değişiklik gösterebilir. Bu şekilde yapılan kripto para alım ve satım işlemlerine imkân sağlayan yerleri daha çok turistler tarafından tercih ediliyor.

Döviz bürosu gibi alternatif noktalarda da diğer yöntemler gibi doğrulama süreci yer alıyor. Kullanıcıların bu tarz fiziksel noktalardan alım satım yapmadan önce ilk olarak kendi ihtiyaçları yönünde kripto para cüzdanını önceden kurarak hazır hale getirmesi gerekir.

ATM’den Bitcoin (BTC) alınır mı?

Dünya genelinde altcoin ve Bitcoin alım-satım işlemleri için hizmet veren 6.000 ATM bulunmaktadır. Bu ATM'lerdeki komisyon ücreti, diğer yöntemlere göre daha fazladır. Kimi zaman bu noktalarda alınan komisyon ücreti %10’a kadar artış gösterebiliyor.

Türkiye’de kripto para ATM’leri var mı?

Ülkemizde kripto para alım ve satım işlemleri üzerine hizmet veren yalnızca birkaç Bitcoin (BTC) ATM’si bulunmaktadır. Bu ATM’lerde Bitcoin (BTC) alım satımındaki işlem alt limitinin 500 TL olduğunu da belirtelim.

Uluslararası Banka Havalesi ile Bitcoin nasıl alınır?

E-cüzdanlar, kredi veya banka kartları ve kripto para birimleri gibi birçok ödeme yöntemi vardır ve çeşitli banka havalesi seçenekleri sunar. SEPA transferleri yalnızca AEA içindeki ülkeler arasında yapılabilir, ancak dünya çapındaki bankalar arasında GBP (CHAPS transferleri) veya USD (GK Bank transferleri) göndermek ve almak için uluslararası banka transferleri için seçeneklerimiz de bulunmaktadır.

Bitcoin madenciliği nedir?

Bitcoin madenciliği;kendi içinde yapılan finansal işlemleri onaylamak, transfer akışını sağlamak ve yeni Bitcoin üretimi için kullanılan bir yöntemdir. Bitcoin madenciliği, blockhain teknolojisi ile çalışan bir sistem olup madenciler bu alanda işlem yaparken hem BTC üretirler hem de blokzincirinin bir parçası olarak bir nevi görev alırlar.

Bitcoin madenciliği yapılırken kullanılan teknolojinin mantığı, bir bulmaca çözümü gibidir. Birden fazla parçaya bölünmüş puzzlerın bir araya gelerek resmin tamamını oluşturması mantığı ile aynıdır. Madencilik yapanlar, birden fazla kişilerdir ve her bir madencinin kullandığı bilgisayar, kendi başına bir günde “ BTC üretemez, bunun yerine blockhain (blokzinciri) bir araya gelir ve böylelikle üretilen Bitcoin’ler bir arada toplanarak 1 BTC değerini elde ederler.

Bitcoin madenciliği nasıl çalışıyor?

Bitcoin madenciliği birden fazla mining(madenci)‘nin blockchain teknolojisini kullanarak oluşturulan blok zinciriyle üretim yapılmasına denir.Bu sistemde Bitcoin madencileri ürettiği Bitcoin’leri alıcıya satarak paraya çevirirler. Madencinin ürettiği BTC’leri satışa sunabilmesi için de yine bir borsa sitesine ihtiyacı olur. Madenci, kendine özel cüzdanında bulundurduğu BTC’leri, kayıt olduğu borsa sitesine transfer eder. Burada ister alım-satım yaparak kazanç elde edebilir ya da ülkenin para birimine çevirerek parasını banka hesabına gönderebilir.

Blockhain teknolojisinin özelliklerinden biri de işlemlerin şeffaf olmasıdır yani bitcoin ya da diğer kripto para işlemleri, blockhain kayıtları üzerinden herkesin görebileceği şekilde paylaşılır.

Borsa sitesi nasıl seçilmelidir?

Bitcoin’in (BTC) en parlak olduğu 2017 yılında birçok yatırımcının şikâyet ettikleri temel konulardan biri borsa sitelerinin yavaş çalışması idi. Bazen işlem yapılmak istendiğinde, serverlerin yeterli gelmemesinden dolayı özellikle Türk borsalarında duraklamalar yaşanıyor ve bu da insanların varlıklarını bir anda kaybetmelerine neden olabiliyordu. Bu nedenle bitcoin alım satımı işine ilk defa gireceklerin öncelikle hangi borsayı seçmeleri gerektiği konusunda sağlıklı adım atmaları gerekir. hızlı, güvenilir bir borsa sitesi bulmak için sosyal medya sitelerinde kripto paralarla ilgilenen hesapları takip ederek bilgi edinebilirsiniz.

Borsaya kayıt nasıl yapılır?

Her kripto para borsasının istediği evraklar farklıdır. Bazı sitelerde sadece kullanıcı adı ve banka bilgileri yeterli gelebilirken bazı borsalarda daha detaylı bilgiler istenebilmektedir. Güvenilir borsa sitelerine kayıt olmak aslında çok zor bir işlem değil. Aşağıda sayacağımız adımları takip ederek borsa kaydınızı tamamlayabilirsiniz.

Türk borsalarında hesap nasıl açılır, BTC alım-satım işlemi nasıl yapılır?

  • Bitcoin (BTC) hesabı açmak için kimlik, adınıza bir fatura ya da adres bilgisini ilgili adrese online olarak yüklemelisiniz (Bazı sitelerde farklı evraklar istenebilir).
  • Hesabınızı onaylattıktan sonra hesaba para yükleyip alım satım yapmaya başlayabilirsiniz.
  • Bitcoin borsasının alışveriş yapabileceğiniz bir market alanı vardır. Oraya giderek alım-satım yapmak istediğiniz bitcoin miktarı için TL cinsinden alım emri verin.
  • Türkiye’deki borsalarda minimum para yatırma ve alım emirleri değişkenlik gösterebildiği için üye olmak istediğiniz sitenin “Kullanım Koşulları” bölümünü anlayarak okumanızda fayda var.

Son olarak borsadaki hareketliliğini takip etmeyi unutmayın. Günlük, haftalık, aylık gibi takiplerde bulunmak sizin çok işinize yarayacak ve ilerlememenizi sağlayacaktır.

Editör Yorumu

Öncelikle kripto para birimleri değişkenliğini göz önünde bulundurarak fiyatların her an düşebileceği ya da yükselebileceğini unutmayın. BTC ya da altcoin satın almak veya alım-satım yapmak istiyorsanız lütfen zararları kaldırabileceğinizden meblalarda risk aldığınızdan emin olun.

Bitcoin satın almak için önce bir ticaret platformunda hesap açmanız, ardından çevrimiçi bir cüzdan oluşturmanız ve son olarak ödeme yapmak ve satın almak için kullandığınız para birimini seçmeniz gerekir. Burada sanal para ticaretinin belirli riskleri olduğunu, bu nedenle BTC almak için ilk etapta resmi bir platform seçtiğinizden emin olmak en önemli husus diyebiliriz.

Öte yandan BTC nereden satın aldığınız ve nerede yaşadığınıza bağlı olarak nakitten kredi kartlarına, banka kartlarından banka havalelerine ve hatta diğer kripto para birimlerine kadar çeşitli şekillerde ödeme yapabilirsiniz.

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Koinler
Güncel kripto para birimleri hakkında teknik bilgi, detaylı anlatım ve anlık takip olanığı için aşağıdaki listeyi kullanabilirsiniz.
Kısa Kod Güncel Fiyat
Bitcoin BTC 1.297.440,00₺
Ethereum ETH 77.151,00₺
Tether USDT 30,09₺
BNB BNB 9.477,20₺
Solana SOL 2.906,80₺
XRP XRP 17,36₺
USDC USDC 30,11₺
Lido Staked Ether STETH 77.104,00₺
Cardano ADA 16,23₺
Avalanche AVAX 1.066,91₺
Dogecoin DOGE 2,45₺
Polkadot DOT 223,78₺
TRON TRX 3,25₺
Chainlink LİNK 452,81₺
Toncoin TON 73,05₺