Huobi Global Güvenilir mi, Huobi Global’den Kripto Para Almak Güvenli mi?

Huobi Global Güvenilir mi, Huobi Global’den Kripto Para Almak Güvenli mi?
19.06.202112:37

Huobi Global, 2013 yılında kurulmuş ve kurulduğu günden bu yana hacklenmeyen ve kullanıcı güvenirliği konusunda beklentilerin çok daha ötesinde güvenlik önlemleri sunan global kripto para borsasıdır.

Haber güncelleme tarihi 19.06.2021 15:02

Dünyanın önde gelen sayılı kripto para borsalarından biri olan Huobi, kurulduğu günden bu yana en çok üzerinde durduğu konulardan biri kullanıcılarının güvenliğini sağlamak olmuştur. Bu alanda ciddi anlamda yatırımlar yapması sayesinde, günümüzde kullanıcılar tarafından “en güvenilir” borsa olarak nitelendirilmeyi başarmıştır.

Huobi Global, 2013 yılında kurulduğundan bu yana ciddi anlamda bir siber saldırı ya da hacklenme olayı ile karşı karşıya kalmamıştır. Bu özellik, kripto para borsalarında da forex ve diğer finansal alanlarda da önemli bir yere sahiptir. Farklı borsaların zaman zaman saldırıya uğramaları ile ilgili haberlerin yayılması, yatırımcıların farklı ve güvenilir bir kripto para borsası arayışına girmelerine neden oluyor.

Kendi ifadelerinde de yer verdikleri üzere, Huobi, her şeyden önce kullanıcı güvenliğine yer vermektedir. Nitekim bu konuda açıklama yapan Huobi Türkiye Genel Müdürü Alphan Göğüş, şirketin güvenliği ile ilgili bilgi verirken “Kripto para dünyasında kimlik sisteminin olmaması nedeniyle güvenli bir şekilde para yatırmak ve çekmek yatırımcılar için en önemli kriterdir. Huobi borsa güvenliği açısından mükemmel bir risk kontrol sistemine sahip. Bu sayede kullanıcılarımız kripto paralarını güvenle yatırıp, güvenli çekim işlemi yapabiliyorlar. Güvenlik alanında sektörün lideri olduğumuzu söyleyebilirim” ifadelerine yer veriyor.

Huobi Global Güvenilir mi


Huobi Global Tarihçesi

Huobi Global, 2013 yılında Kurucusu ve CEO’su ise Leon Li tarafından kuruldu. Li, singhua Üniversitesi mezunu bir bilgisayar mühendisidir. Kripto para ekosistemi ile yakından ilgilenen kurucu, daha önce görev aldığı Oracle’da yaptığı başarılı çalışmaları ile takdir görmüş bir isimdir. 2013 yılına gelindiğinde kripto para dünyasının büyümesi ve büyük bir kesim tarafından rağbet görmesi, beraberinde yeni borsaların açılmasını da getirdi. Bu dönemde kurulan Huobi Global, kurulduğu dönemde Çin’deki en yüksek hacimli borsa olmayı başardı.

Başarılarını devam ettiren ve 2016 yılına gelindiğinde Huobi, dünya genelinde kripto para ticaretinin yüzde 60 dolayını eline almayı başardı. Ancak 2017 yılında Çin hükümetinin kripto para borsalarını ve ICO’ları yasaklaması ile birlikte bir dönem yavaşlama dönemine giren Huobi, yeni bir strateji geliştiretek merkezini Güney Kore’ye taşıma kararı aldı. Bu kararın ardından daha geniş kitlelere ulaşmak için harekete geçen şirket yöneticileri; Singapur, Japonya, Hong Kong ve ABD ofislerini açtılar. 2019 yılına kadar dünyanın birçok yerinde ofis kuran Huobi Global, 2019’da Türkiye’de de ofisini kurarak Türk kripto para yatırımcılarının daha fazla ilgisini çekmeyi başardı.


Neden Huobi Global?

Bilindiği üzere kripto paraların hayatımıza girmesi çok uzun bir zaman olmadı. 2009 yılında ilk olarak Bitcoin’le tanışmamız, akabinde Ethereum, XRP gibi isimlerin türemesi ile büyk bir hacme ulaştı. Ancak yeni bir finansal alanın kabul edilebilmesi için çok uzun bir süre sayılmadığını kabul etmek gerekir. Kripto para yatırımı yapmak isteyenlerin sayısının here geçen gün artması, bazı şüpheleri de akıllara getirmektedir. Özellikle yeni yatırımcılar, global anlamda hizmet veren borsaları daha fazla tercih etmek istiyorlar. Ancak bunu yaparken de hangi sitelere güvenecekleri konusunda endişeleri olabiliyor. Huobi Global, bu anlamda güven içinde yatırım yapılabilecek borsa sitelerinden biridir. Peki, neden Huobi Global?

Kripto paralarla ilgili dünya genelinde ve Türkiye’de ciddi anlamda devlet tarafından alınan kararların olmadığını biliyoruz. Bu da borsa seçimi konusunda daha fazla güven veren bir borsayı seçmeyi gerektiriyor. Huobi Global, yukarıda da bahsettiğimiz gibi 2019 yılında Türkiye’de ofisini kuran ve yasal kuruluş olarak faaliyet gösteren ilk firmadır.

Türkiye’de bir ofisinin bulunması, olası bir durumda muhatap bulabilmeyi kolaylaştırmaktadır. Türkiye’de C leveli bulunan tek borsa özelliğine sahip olan Huobi Global, yatırımcısının kendini daha fazla güvende hissetmesini sağlamaktadır. Bir yatırımcı için de önemli olan bu detay, Huobi Global’da kripto para ticareti yapmayı daha cazip hale getirmektedir.


Huobi Global’de İşlem Yapmak Güvenilir mi?

Özellikle 2017 boğa dönemini yaşayan kripto para yatırımcılarının en büyük şikayetlerinden biri, fiyat hareketlerinin yoğunlaştığı dönemlerde borsaların kilitlenmesi idi. Bu durum, ciddi anlamda kayıplara neden olmaktaydı ve Türk borsalarından kaçışlar da bu dönemde hız kazanmaya başladı. Huobi, bu tip sorunların yaşanmaması için ciddi anlamda güvenlik önlemleri alıyor. 2019 yılında Türkiye’de kurulduğunda toplam 1300 çalışanı bulunan Huobi Global, özellikle hareketlerin yoğunlaştığı dönemlerde herhangi bir şekilde donma ya da duraklatma gibi durumlarla karşı karşıya gelmedi ve bu da yatırımcıların güvenini kazanmasına neden oldu.


Huobi Global Güvenliği Nasıl?

Borsa seçerken özellikle de kullanıcı güvenliğinin olduğu ve bu anlamda ciddi çalışmaların yapıldığı bir borsa sitesini tercih etmek gerekir. Huoebi Global, çoğunluğu teknik ekipten oluşan geniş kadrosu ile soğuk ve sıcak cüzdan izolasyonlarını 7/24 yapan bir borsadır. Bu da hacklenme ya da diğer siber saldırı durumlarına karşı kullanıcıların kendini daha fazla güvende hissetmelerini etkilemektedir. Yukarıda da değindiğimiz gibi 8 yıllık bir geçmişe sahip olan Huobi, şuana kadar ciddi ve zarara neden olabilecek herhangi bir tehlike ile karşı karşıya kalmış bir borsa değildir.


Huobi Kapanırsa Ne Olur?

Genel olarak her yeni ve eski kripto para yatırımcısının aklına en çok takılan konulardan biri de “borsalar kapanırsa ne olur?” sorusudur. Bu soru, Huobi Global için de sık sorulan sorular arasında yer almaktadır.

Bir borsanın güvenilir olması için sadece hack saldırılarına karşı ya da siber saldırılara karşı aldığı güvenlik önlemleri değildir. Aynı zamanda kullanıcının varlıklarını garanti altına alması da önemlidir. Dünyanın önde gelen ve en büyük işlem hacmine sahip borsalarından biri olan Huobi Global, bu anlamda gerektiği gibi bir önlem almıştır. Huobi Güvenlik Rezervi, kullanıcı varlık fonu koruması özelliğine ek olarak kurulan ve ayrı bir cüzdan ile desteklenen bir cüzdandır. 20,000 Bitcoin ile desteklenen bu rezerv, olası bir durum için saklanmaktadır.

Buna ek olarak bilindiği gibi Huobi’nin kendine ait bir de tokeni bulunmaktadır. Huobi Token ya da kısa adıyla HT, sadece borsanın kendine ait bir parası olsun diye kurulmuş bir token değildir. Buradan gelen kârın yüzde 20’i, Huobi Kullanıcı Koruma Fonu’na aktarılmaktadır ve bu paralar da yine kullanıcılarının karşılaşabileceği olağanüstü durumlarda kullanmak amacıyla tutulmaktadır.


Huobi Global Kapanır mı?

Tüm borsa kullanıcılarının en çok merak ettiği bir diğer konu da borsalar kapanır mı, kapanırsa ne olur? Huobi Global için de bu soru fazlasıyla akıllarda yer ediniyor. Ancak işin açıkça söylemek gerekirse, bu tip soruların muhatabı küçük ve adı-sanı bilinmeyen kripto para borsaları olmalıdır. Neden mi?

Yazımızın başında da değindiğimiz gibi Huobi Global, dünya genelinde 2016 yılına kadar kripto para yatırımcılarının yüzde 60’ından fazlasını ele alan bir borsadır. Her ne kadar borsa seçeneklerinin artması ile birlikte pasta payı düşse de yine de ciddi anlamda işlem hacmi olan bir borsadan söz ediyoruz. Dolayısıyla böylesine büyük ve yüksek işlem hacmi olan bir borsanın, bu kadar büyük kazançları bırakarak kapatma kararı alması beklenemez.

Ancak teknoloji ve finans ikilisinin hakim olduğu bir dünyada yaşadığımız için bu tip riskler, küçük de olsa Huobi Global’de de vardır. Fakat burada önemli olan borsanın buna karşı nasıl önlem aldığıdır. Yukarıda da değindiğimiz gibi Huobi Token’dan gelen yüzde 20’lik kazancın Huobi Kullanıcı Fonu’na aktarılması ve Huobi Güvenlik Rezervi’nde 20,000 BTC’nin bekletilmektedir. Buna ek olarak yatırımcıların bilmeleri gereken en önemli konu; bir borsanın kapanması varlıklarının kaybolacağı anlamına gelmez. Köklü kripto para borsaları böyle bir karar alacakları zaman öncesinden kullanıcılarını uyararak varlıklarını çekmelerini isterler.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    Adınız Yorumunuz
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Koinler
Güncel kripto para birimleri hakkında teknik bilgi, detaylı anlatım ve anlık takip olanığı için aşağıdaki listeyi kullanabilirsiniz.
Kısa Kod Güncel Fiyat
Bitcoin BTC 442.927,00₺
Ethereum ETH 30.358,00₺
Tether USDT 18,83₺
USD Coin USDC 18,82₺
BNB BNB 6.003,80₺
XRP XRP 7,78₺
Binance USD BUSD 18,83₺
Cardano ADA 7,33₺
Dogecoin DOGE 1,69₺
Polygon MATİC 22,29₺
OKB OKB 745,76₺
Solana SOL 465,07₺
Lido Staked Ether STETH 30.293,00₺
Polkadot DOT 123,78₺
Shiba Inu SHİB 0,00₺