Bitcoin 24s 541.235,00₺ -0.69 %
Ethereum 24s 34.961,00₺ 2.58 %
Tether 24s 19,14₺ -0.10 %
BNB 24s 6.306,35₺ 0.76 %
USD Coin 24s 19,12₺ 0.12 %
XRP 24s 8,55₺ 1.84 %
Cardano 24s 7,24₺ 1.75 %
Dogecoin 24s 1,49₺ 2.85 %
Lido Staked Ether 24s 34.933,00₺ 2.70 %
Polygon 24s 21,76₺ 1.17 %
Solana 24s 428,36₺ -0.40 %
Binance USD 24s 19,12₺ -0.02 %
Polkadot 24s 121,69₺ 3.06 %
Litecoin 24s 1.780,81₺ 16.52 %
Shiba Inu 24s 0,00₺ 0.38 %
Cardano
1 ADA = 7,24₺ 0,12₺
1CARDANO SON 1 GÜNDE 1.75 %
1CARDANO SON 1 AYDA -4.84 %
1CARDANO SON 1 YILDA -49.97 %

CARDANO GRAFİK

1g
1h
1a
3a
6a
1y
Cardano Fiyat: 7,24₺ (1.75%)
Günlük Hacim: 10.775.899.937₺
Piyasa Değeri: 253.310.870.158₺
Dünyanın en büyük borsası Binance'den %10 komisyon indirimi ile Cardano satın alabilmek için buraya Tıklayın

Cardano (ADA) coin, 2013 yılında Ethereum ve Ethereum Classic’in kurucularından olan ve aynı zamanda Blockhain geliştiricizi Charles Hoskinson tarafından EOSIO‘nun kurucu ortağı Dan Larimer ile birlikte ilk blok zincirini kurdu ve kripto para birimi başlangıcı olan Invictus Innovations’ı başlattı.

Kısa sürede piyasada büyük bir etki yakalamayı başaran ADA Coin, alt yapısı ve projesi ile dikkat çekici bir kripto paradır. ADA kripto sistemine sahip olan Cardano, sadece bir kripto para olmanın ötesinde, günlük olarak birey, devletler ve kurumların finansal işlemlerini yürütebilecek bir teknolojidir aynı zamanda. Bu da ADA coinin diğer kripto paralara karşı olan en büyük farkını ortaya koymaktadır.

Cardano Nedir?

Cardano, merkeziyetsiz uygulamalar için dağıtılmış bir hesaplama sistemidir. Başarılı bir projeye ev sahipliği yapması, kripto paranın tanınmasından kısa bir süre sonra değer kazanmasını en çok etkileyen durumlar arasında yer almaktadır. Çünkü Cardano'nun temelinde, Blockhain sisteminde yaşanan ölçeklenebilirlik, birlikte çalışabilirlik ve esnekliği çözme amacı yatmaktadır. Bu da Cardano’nun başarısının en büyük yanı olarak öne sürülebilir.

Hakemli araştırma, muhasebe ve hesaplamaların farklı katmanlara ayrılması, mevcut Blockhain sistemindeki sorunların çözümlenmesini temel proje konusu edinen Cardano, tüm bu özelliklere sahip olmasından dolayı piyasada önemli bir yer edinmeyi başarmıştır.

Cardano (ADA) Nasıl Çalışır?

Kripto paraların ilki Bitcoin (BTC), bilindiği üzere iş kanıtı sistemini kullanır. Yani yüksek özelliklere sahip ASIC cihazlarla üretilir ve bu da hem elektrik maliyetinin çok yüksek olmasına hem de kazım gücünün her geçen gün daha da zorlaştırılmasına neden olmaktadır. Ancak Cardano (ADA) coin, Ouroboros Proof of Stake (Hisse Kanıtı) konsensüs mekanizmasını kullanır. Bu mekanizmanın en büyük özelliği, yüksek enerji gerektirmemesidir. Yani sadece cüzdanı çalıştırabilecek kullanıcı düzeyindeki bir bilgisayar yeterli gelir.

Cardano (ADA) Madenciliği Nasıl Yapılır?

ADA coin madenciliği, klasik Bitcoin veya Ethereum kripto para madenciliklerinde kullanılan ASIC cihazlar ya da Rig sistemleri ile yapılmamaktadır. Bunun yerine son dönemlerde daha da yaygın şekilde kullanılmaya başlanan stake yöntemi kullanılır. Yani platformdan satın alacağınız belirli bir ADA coini kilitleyerek ADA kazanma sistemi üzerine çalışmaktadır.

ADA Coin’in diğer coinlerden farklı olan bir diğer yönü ise donanım cüzdanların kullanılamamasıdır. Bilindiği gibi Bitcoin, Litecoin, Ethereum ya da bu türevde olan kripto paraların saklanması işlemi, soğuk cüzdanlarla da gerçekleştirilebilmektedir. Fakat ADA coini, saklamak için donanımsal cüzdanlar kullanılmaz, çevrimiçi cüzdanlar kullanılır.

ADA Coin Madenciliğinde Hangi Cüzdanlar Kullanılır?

Cardano (ADA) coin madenciliği yapmak isteyen birinin Proof of Stake protokolü uyumlu cüzdana sahip olması gerekir. ADA coinden ödül kazanmak için ise yerel kripto para birimi olduğu protokol içinde bulunan ve stake işlemini sağlayan Ouroboros algoritmasının kullanılması gerekmektedir.

Üretilen ADA coinlerin saklanabileceği cüzdanlar ise biraz daha genel cüzdanlardır. Bitcoin ve Ethereum’un da kullandığı Cardano cüzdan tiplerinden olan Guarda, İnfinito, Daedalus, Atomic Cardano cüzdan tipleri, ADA coinlerin saklanması için kullanılabilen cüzdan tipleridir.

Cardano (ADA) Coin Avantajları Nelerdir?

Projesi ile dikkat çektiği kadar kullanıcılarına sağladığı avantajlarıyla da dikkat çekici kripto paralar arasına girmeyi başaran ADA coin, birçok avantajı bir arada sağlamaktadır. Peki, ADA coin avantajları nelerdir?

  1. Kullanıcılar kripto para cüzdanlarında ADA coin saklayarak, yeni ADA coin kazanırlar,
  2. Herhangi bir kısıtlama ile karşılaşılmadan cüzdanlar arası ADA coin transferi yapılır,
  3. ADA coin transfer ücreti, diğer kripto para transfer komisyon ücretlerinden daha düşüktür,
  4. Birçok yerel ve global borsada yer alan ADA coin, alım-satım işlemlerinin kolaylaşmasını sağlar,
  5. Transfer ve alım satım işlemlerinin çok kısa sürede gerçekleştirilmesi,
  6. Özel ve genel anahtar kodlarla masa üstü cüzdanlarda saklanabilmesi.

Cardano (ADA) Coin’in Dezavantajları Nelerdir?

Kaliteli bir projeye ve kaliteli vaatlerde bulunmasına rağmen ADA coinin dezavantajlarının da olduğunu söylemek gerekir. Mesela Bitcoin, Litecoin ya da diğer kripto paralarda kısa sürelerde kazanç sağlamak mümkündür. Fiyatlar anlık olarak dalgalandığı için kısa vadeli yatırımlarda yüksek kazançlar elde edilebilir. Ancak Cardano (ADA) coin, diğer kripto paralara göre orta vadeli para kazandıran bir kripto paradır.

Kripto paraların genelinde görülen dezavantajlar, ADA coin için de geçerlidir. Bu risk, çalınma ya da hack riskidir. Kullanılan cüzdanlara virüs bulaşması, cüzdanların hacklanmesi gibi durumlara karşı kullanıcılarının tedbir alması gerekir.

Cardano (ADA) Yorumları

Son dönemlerde yakaladığı yüksek fiyat seviyeleri ile gerek sosyal medya platformlarında gerekse de diğer kanallarda kendinden daha fazla söz ettirmeye başlayan ADA coin yorumları, yatırım yapmadan önce her yatırımcının mutlaka bakması gereken önemli bir detaydır. Temel analiz konularından biri de olması, sağlıklı yatırım yapmak için mutlaka yorumlarına bakmayı gerektiriyor.

Cardano (ADA) Güncel Fiyat ve Grafiği

Yatırımcılar, bir kripto paraya yatırım yapmadan önce güncel grafiğini değerlendirmelidirler. ADA coin güncel fiyatı ve grafiği hakkında ayrıntılı bilgilere ulaşmak için tıklayın.


KOLAY HESAPLAMA ARACI

Türk Lirası
Bitcoin
Ethereum
Tether
BNB
USD Coin
XRP
Cardano
Dogecoin
Lido Staked Ether
Polygon
Solana
Binance USD
Polkadot
Litecoin
Shiba Inu
TRON
Avalanche
Dai
Uniswap
Wrapped Bitcoin