Hiperaktif Çocuklara Karşı Nasıl Davranılmalıdır?

Hiperaktif Çocuklara Karşı Nasıl Davranılmalıdır?
28.09.201515:35

Okul çağındaki erkek çocuklarında sıkça görülen bir davranış bozukluğu olan hiperaktivite, tedavi edilmesi gereken ve başarıyı doğrudan etkileyen bir durumdur.

Haber güncelleme tarihi 18.05.2017 16:28

HİPERAKTİVİTE NEDİR?

Dikkat bozukluğu ile birlikte çocukluk ve ergenlik dönemindeki çocuklarda sıkça rastlanılan bir durum olan hiperaktivite, çocuğun yerinde duramaması ve sürekli hareketlilik halinde olması durumudur. Ancak hiperaktivite ve dikkat bozukluğu birbiri ile sıkça karıştırılan sorunlardandır.

Dikkat bozukluğunu hiperaktiviteden ayırmanın en temel yolu, çocuğunuzun neler yapabildiğini gözlemlemektir. Çocuğunuzu iyi tanımak ve davranışlarını sürekli olarak gözlemlemek hiperaktivite mi yoksa dikkat bozukluğu mu olduğunu anlamanızı kolaylaştıracaktır. Hiperaktif çocuklar genellikle çevresindekilerin “dur”, “yapma” gibi uyarılarını dinlemez ve sürekli olarak koşuşturma ve yükseklere tırmanma gibi eylemlerde bulunurlar.

Dikkat edilmesi gereken en önemli unsur, çocuğunuzun hiperaktiflik nedeniyle dikkat ve konsantrasyonunu büyük oranda etkilemesi, başlı başına bir dikkat bozukluğu olarak nitelendirilemez. Dikkat bozukluğuna sahip çocuklar yapabilecek kapasite ve yeteneğe sahip olmalarına rağmen dikkat eksikliği nedeniyle çeşitli başarısızlıklara maruz kalmaktadırlar. Bu nedenle öncelikle çocuğunuzun neler yapabildiğini gözlemlemelisiniz.

hiperaktivite-005.jpg

Birbiri ile benzerlik gösteren ancak birebir aynı olmayan dikkat bozukluğu ve hiperaktivite, çocuğun davranışlarını kontrol edebilmesini zorlaştırmaktadır. Bu nedenle tedavi edilmeyen ve önüne geçilmeyen hiperaktif çocuklar ilerleyen dönemlerde gerek aile içi yaşantıda gerekse okuldaki başarılarında düşüşler yaşarlar.

Unutmayınız ki, hiperaktivite bir öğrenme bozukluğu değildir. Kimileri tarafından öğrenme bozukluğu olarak nitelendirilen hiperaktivite, öğrenme bozukluğunun yanı sıra öğrenmeyi olumsuz yönde etkileyen bir durumdur. Bu nedenle çocukların dikkatlerini bir konu üzerinde yoğunlaştırmamaları, düşünmeden hareket etmeleri ve gereğinden fazla hareketli olmaları öğrenmelerini olumsuz yönde etlilemektedir.

Okul çağındaki çocukların %5’inde görülen hiperaktivite tedavi edilebilen bir davranış bozukluğudur. Kız çocuklara oranla erkek çocuklarında daha sık rastlanılmakla birlikte gerek aile gerekse çocuk için başlı başına bir stres kaynağıdır. Ancak hiperaktivite tedavisinde ebeveyn, öğretmen ve danışmanın birlikte hareket etmesi ve işbirliği yapması oldukça önemlidir. Aksi halde birbirlerinden bağımsız olarak bir tedavi uygulamaya kalkmaları olumsuz etkilere neden olabilir.

okul-caginda-hiperaktivite.jpg

HİPERAKTİVİTE NEDEN OLUR?

Genetik faktörlerin etkili bir rol oynadığı hiperaktivite, hiperaktif ailelerin çocuklarında sıkça rastlanılmaktadır. Aynı zamanda genetik kökenli tiroid bozuklukları hiperaktiviteyi tetikleyen etkenlerdendir. Genetik olarak hiperaktiviteyi tetikleyen bir diğer unsurlar ise alkolizm, madde bağımlılığı ve histeri gibi durumlardır.

Hiperaktivitenin başlıca nedenlerinden biri ise psikolojik etkenlerdir. Çocuğun psikolojik durumunu veya çocuğun psikolojisini doğrudan etkileyen olaylar hiperaktiviteyi tetikleyen başlıca unsurlardandır. Özellikle çocuğu yetiştiren kişilerin hiperaktif olması veya çocuğun yetiştiği ortam nedeniyle hiperaktif bir yapıya sahip olması söz konusu olabilir.

Çocuğun ilgisiz ve sevgisiz bir ortamda yetişmesi hiperaktif bir yapıya bürünmesine neden olabilir. Bu nedenle çocuğunuzla birebir ilgilenmeli ve ona vakit ayırmalısınız. Aksi halde aile yapısının yanı sıra toplumsal yapı ve sosyal çevre de çocuğun hiperaktif olmasına neden olabilir.

hiperaktivite-belirtileri.jpeg

HİPERAKTİVİTE BELİRTİLERİ

Okul çağındaki erkek çocuklarında sıkça görülen hiperaktivite, genellikle dikkat bozukluğu ile karıştırılmaktadır. Birbiri ile bağlantısı bulunan ancak birebir aynı olmayan hiperaktivite, davranış bozukluğudur. Çocuk sürekli hareket halinde olmakla birlikte uzun süre sabit şekilde durmakta zorlanırlar ve çok konuşurlar.

Genellikle tehlike ve risk içeren görevlerde bulunmayı tercih ederler. Düşünmeden hareket ederler. Hiperaktif çocukların uzun süre aynı ortamda bulunmakta ve oturmakta zorluk çekmesinin yanı sıra özellikle bilgisayar ve televizyon karşısında oldukça dikkatlidirler.

 • Çok konuşma
 • Yerinde duramama
 • Sabırsızlık
 • Sıra beklemekten kaçınma
 • Hareketlerini kısıtlayıcı ortam ve işlerden kaçınma
 • Sürekli hareketlilik
 • Kendisine yöneltilen soru cümlesi bitmeden cevap verme
 • Tehlike ve risk içeren görevleri tercih etme
 • Yüksek yerlere tırmanma isteği
 • Uzun süre sabit bir şekilde oturamaz
 • Uzun süre sakin bir işle ilgilenemez

dikkat-eksikligi-belirtileri.Jpeg

Dikkat Bozukluğu Belirtileri

 • Düzenli ve programlı ders çalışamama
 • Zihinsel çaba gerektiren işlerden kaçınma
 • İlgi alanlarının çok çabuk değişkenlik göstermesi
 • Karşısındaki kişiyi dinliyormuş gibi yapar
 • Görev ve sorumluluklarını zamanında yerine getiremez
 • Dikkatsizlik nedeniyle oldukça basit hatalar yapar

HİPERAKTİF ÇOCUKLARA NASIL DAVRANILMALI?

Öncelikle hiperaktif olan çocuğun çalışma ortamı dikkatini dağıtacak eşya ve neslerden arındırılmalıdır. Görsel anlamda oldukça zengin olan ortamlar çocuğun öğrenmesini güçleştirerek dikkatinin kolayca dağılmasına neden olur. Kısacası çocuğun çalışma alanı sadeleştirilmelidir.

Çocuğunuzdan yapmasını istediğiniz bir işi başarması durumunda onu tebrik etmeli ve isteklerinizi doğru bir şekilde yerine getirmesini için onu teşvik edecek ödüller vermelisiniz. Ancak bu ödüllerin dozunu çok iyi belirlemeli ve çocuğunuzun bunu rüşvet olarak algılamasını önlemelisiniz.

hiperaktif-cocuklara-davranis--001.jpg

Bir uzman yardımı almanız durumunda ebeveynler olarak hiperaktivite konusunda size yardımcı olan uzman ile işbirliği içinde olmalısınız. Aynı zamanda çocuğunuzun bakımını üstlenen başka biri var ise gereken düzen ve kurallara o kişininde uymasını sağlamalısınız. Bu sürecin tutarsız ve dengesiz ilerlemesi çocuğunuzun gelişimi açısından olumsuz etkilere neden olacaktır. Tutarlı olmaya özen gösterin. Ne olursa olsun yanlış bulduğunuz konu veya davranışlar için “hayır” demekten kaçınmayınız. Sizin kararlı ve tutarlı duruşunuz çocuğunuzun ısrarlarının azalmasını sağlayacaktır.

Çocuğunuza karşı aşırı baskıcı ve sert tavırlarla yaklaşmaktan kaçının. Çocuğunuzun daha sakin ve huzurlu bir ortamda bulunmasına özen göstermelisiniz. Sürekli bir kavga ve tartışmanın içinde büyüyen çocuklarda dikkat bozukluğunun yanı sıra hiperativite görülmesi söz konusu olabilir.

ebeveynlere-dusen-gorevler-.jpg

Tedavi sürecinde sabırlı olmaya özen göstermelisiniz. Ani çıkışlarınız ve fevri davranışlarınız çocuğunuza örnek olmanın yanı sıra süreci olumsuz yönde etkileyecektir. Yanlış ve hata yapması durumunda uygun bir dille uyarın. Ancak toplum içerisinde bağırmaktan ve aşağılayıcı cümleler kullanmaktan kesinlikle kaçının.

Çocuğunuzun enerjisini atması ve dikkatini farklı alanlara kaydırmak için spora yazdırın. Çocuğunuzun spor ile ilgilenmesi ileriki dönemlerde kötü alışkanlıklardan uzak durmasına yardımcı olurken aynı zamanda dikkatinin farklı alanlara kaymasına yardımcı olur.

Çocuğunuzu uyarmaktan kaçınmayın. Gün içinde sürekli olarak yatağını toplaması, dişlerini fırçalaması, ödevlerini yapması ve ellerini yıkaması için uyarılarda bulunun. Zaman içinde uyarılarınızı yerine getirmesi durumunda onu ödüllendirin ve uyarılarınızı her yerine getirdiğinde mutlaka tebrik edin

Cansu YAVAŞ / NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.