Hiperaktivite Nedir? - Hiperaktivite Belirtileri ve Tedavisi

Hiperaktivite Nedir? - Hiperaktivite Belirtileri ve Tedavisi
25.05.201617:52

Hiperaktivite, bir hastalık değil, öğrenmeyi bozan bir davranış sorunudur. Hem çocuğun hem de ailenin hayatında sorun yaratmaktadır. Bu nedenle çocuğun ve ailenin bu konu hakkında destek alması gerekmektedir.

Haber güncelleme tarihi 17.01.2020 09:46

Hiperaktivite Nedir?

Hiperaktivite son yıllarda sıkça duyduğumuz bir kelime olmuş durumda. Genellikle her anne ve babanın dilinde bu kelimeyi duyuyoruz. Okul öncesi eğitim veren kurumlarda ve okullarda sıklıkla konuşulan bir konu olmuştur. Hiperaktivite, günümüz çocuklarının yaşadığı bir hastalık gibi bahsediliyor. Bu durum bir hastalık ya da bir rahatsızlık değildir. Hiperaktivite, bir öğrenme bozukluğu da değildir. Öğrenmeyi bozan bir davranış sorunudur.

hiperaktivite-hakkinda-bilinmesi-gerekenler.jpg

Başka bir deyişle ise davranış sorunlarına neden olan bir huy özelliğidir. Huy yani kişilik ve karakter olarak da ifade edilebilir. Bu huy özelliğine sahip olan çocuklar beyinsel olarak hiperaktiftir. Bu durumu yaşayan çocuklar fazla hareketli olur ve düşünmeyerek davranır. Bunun yanı sıra ilgilerini çekmeyen konularda yoğunlaşmamaktadırlar. Hiperakitivite okul çağında olan çocukların % 5 ‘inde bulunmaktadır. Bu durum kız çocuklara oranla erkek çocuklarda daha sık görülmektedir. Öğrenmeyi bozan bu davranış sorunu, aile içinde büyük sorunlara neden olmaktadır. Aile içinde soruna neden olan bu durum, çocuğun kendi içinde de stres ve sıkıntı yaşamasına neden olmaktadır. Hiperaktif olan çocuklar, genellikle durumlarının farkındadır. Davranışlarının ve hareketlerinin dikkat dağıtıcı ve rahatsız edici olduklarını bilmektedirler.

hiperaktivite-hakkinda-bilinmesi-gerekenler-001.jpg

Bu durum konusunda yapacak bir şeyleri yoktur. Bu nedenle aileler bu konuda çocuklarına yardımcı olmalıdır. Anne ve babanın durumu anlayarak çocuğuna gereken ilgi ve alakayı göstermesi gerekmektedir. Çocuklara yeterli sevgi ve destek vermek bu konuda büyük önem taşımaktadır. Aileler çocuklarının daha sağlıklı büyümesi için bir uzmana başvurmalıdır. Uzman doktor, öğretmen, danışman ve aile iş birliği içinde olmalıdır.

Hiperaktivite


Hiperaktivite Belirtileri Nelerdir?

 • Yerinde duramaz.
 • Yerli yersiz koşup tırmanır.
 • Oturması gerektiği halde oturmaz.
 • Sessiz sakin oyun oynamakta güçlük çeker.
 • Her zaman bir şeylerle uğraşır.
 • Cevapları ağzından kaçırır.
 • Sırasını beklemekte zorlanır.
 • Olaylara ya da konuşmalara müdahale ederek yarıda keser.
 • Aşırı konuşur.

Dikkat eksikliği var ise;

 • Dikkatini ilgilendiği işe veya oyununa veremez.
 • Aktiviteler için kullanacağı malzemeleri evde ya da okulda kaybeder.
 • Yönergeleri başından sonuna kadar takip etmez.
 • Uzun bir zaman zihinsel çaba gerektiren işleri yapmakta zorlanır.
 • İlgisi kolayca farklı yönlere kayar.
 • Detayları gözden kaçırır.
 • Dinlemez.
 • Düzensiz görünür.
 • Unutkandır.

hiperaktivite-hakkinda-bilinmesi-gerekenler-002.jpg


Hiperaktivite Çeşitleri Nelerdir?

 • Kombine DEHB / Tüm belirtileri içerir
 • Dikkatsiz DEHB / Konsantrasyon eksikliği
 • Hiperaktif-dürtücü DEHB / Dikkatsizliğin olmadığı hiperaktivite

Hiperaktivite çeşitleri


Hiperaktivite Nedenleri Nelerdir?

Hiperaktivitede 3 neden bulunmaktadır. Genel olarak bu 3 neden üzerinde durulmaktadır. Bunlar; kalıtım etkisi, beyin işlev bozukluğu ve çevre etkisidir. Kalıtım etkisi, hiperaktivite yaşayan çocuğun birince derece akrabalarında hiperaktivite görülme ihtimali yüksektir. Beyindeki işlev bozukluğu, dikkat eksikliğine ve dikkatin yoğunlaştırılmasıyla alakalı durumlara neden olmaktadır. Çevre etkisi, doğrudan hiperaktiviteye yol açmamaktadır. Genetik yatkınlık var ise çevre bu durumda tetikleyici olmaktadır. Çevresel etkenler, ailenin davranışı, doğum komplikasyonları ve hamilelik döneminde kullanılan ilaçlardır.

 • Kalıtım etkisi
 • Beyin işlev bozukluğu
 • Çevre etkisi

Hiperaktivite Nedenleri


Hiperaktivite Tedavisi Nasıldır?

Hiperaktivite, kesin olarak ortadan kalkmamaktadır. Bu durum için kesin bir tedavi bulunmamaktadır. Hiperaktif çocuklara bu durumda yardımcı olmak gerekmektedir.  Bu çocuklara yardımcı olmak için birçok yöntem bulunmaktadır. İlk olarak ailelerin sergilediği tavır büyük önem taşımaktadır. Çocuklar aileden destek aldığını görmelidir. Bu, çocuklara güven vermektedir. Güvende olduğunu hissederek gördükleri desteğe karşılık verirler. Doktor, öğretmen, danışman ve aile bireyleri iş birliği yapmalıdır. Karşılıklı fikir alışverişi ve iş birliği önem taşımakta ve yardımcı olmaktadır. Çocuklar gördükleri destek sayesinde daha kaliteli ve normal bir yaşam sürebilir.

hiperaktivite-hakkinda-bilinmesi-gerekenler-004.jpg

Doktor, danışman, öğretmen ve aile desteğinin yanı sıra ilaç tedavisi de kullanılan bir yöntemdir. Bu durum çocuğun durumuna ve derecesine göre değişmektedir. İlaç tedavisine doktor karar vermektedir. Doktorun kararıyla düzenli şekilde ilaç tedavisi uygulanmalıdır. Hiperaktif çocuklarda ilaç tedavisi oldukça önemlidir. Özellikle dikkat eksikliği yaşayan çocuklarda büyük etki göstermektedir. Bu ilaçlar, hareketliliği azaltarak dikkat süresini uzatmaktadır. Hiperaktif çocukların hareketlerini kontrol etmesinde yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda ilaç tedavisi çocukların daha sakin ve daha dikkatli olmalarında da destek olmaktadır. Kullanılan ilaçlar bağımlılık yapmamaktadır. Her ilacın olduğu gibi bu ilaçların da yan etkileri bulunmaktadır. İlaç tedavisi gören çocukların aileleri daha dikkatli ve daima doktor kontrolü altında olmalıdır. Bir başka yöntem ise psikolojik ve pedagojik tedavilerdir. İlaç tedavisi hiperaktif çocuklarda tek tedavi yöntemi olarak kullanılmamaktadır. Genellikle tedavi yöntemleri de iş birliği halinde kullanılır. Bu durumlarda çocuğun kendisini ifade etme ve kendini kontrol etme becerilerini kazanması sağlanmaktadır. Psikoterapi ve pedagojik terapiler birlikte uygulanmaktadır. Uygulanan terapi ilaç tedavisinde de önemlidir. İlacın sağladığı yararın uzun süreli olmasına yardımcı olmaktadır. Hiperaktivite tedavisinde önemli olan ailenin bilinçli olmasıdır. Ailenin bilgi sahibi ve bilinçli olması çocuğun destek görmesine yardımcı olur. Bu durumda hiperaktif çocuklar daha iyi bir yaşam sürecektir.

Hiperaktivite Tedavisi

Önerilen İçerik;

 Dikkat Bozukluğu Olan İnsanların Yaşadığı 24 Garip Durum!

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER