Anne ve Babanın Çocuk Eğitiminde Dikkat Etmesi Gerekenler

Anne ve Babanın Çocuk Eğitiminde Dikkat Etmesi Gerekenler
27.05.201513:44

Çocuk eğitiminde ebeveynlerin nasıl davranlamaları konusunda ufak tüyolar. Çocukların eğitiminde anne ve babalara düşen görevler nelerdir? Anne ve babaların çocuk eğitiminde dikkat etmesi gerekenler nelerdir?

Haber güncelleme tarihi 15.11.2019 11:11

Çocuk Eğitiminde Gözetilmesi Gereken 12 Püf Nokta

Eğitimciler ana-babanın iyi yetiştirebilmek için bazı önemli noktalar üzerinde durmaktadır. İşte ailelerin çocuk eğitiminde bilinmesi gereken en temel noktalar şunlardır;

cocuk1.jpg


1. Çocukla Tartışmayın

Çocukların bir sözünü, lafını çok ciddiye alıp tartışma ortamı yaratmayın. Çünkü, çocuğunda yanlış yada doğru kendine göre düşüncesi vardır. Yanlış olduğunuzu düşünüyorsanız kendi düşüncenizi tatlı dille benimsetmeye çalışın. Onun bir sözünü, bir davranışını ciddiye alıp öfkeyle karşılık vermeyin. Çocuğun kendine göre mantığı vardır. Tatlı sözlerle ona sizin düşüncenizi benimsetmeye çalışın.

cocukla-tartismayin.jpg


2. Yalan Söylemeyin

Çocuklar, büyüklerin yalan söylediğini görünce, bunu normal bir şey olarak benimser. Çünkü, model olarak aldığı insanın davranışlarının doğruluğundan şüphesi olmaz. Ve sonradan yalanın yanlış bir şey olduğunu anlatırken zorluk yaşarsınız. Büyüklerin yalan söylediğini görünce, çocuk bunu olağan bir şey olarak benimser. Sonra onu yalanın kötü bir şey olduğuna inandıramazsınız.

yalan-001.jpg


3. Çocuğu Dövmeyin

Dayak çocuğu kesinlikle düzeltmez, uslu bir çocuk yapmaz ve aksine kaçamak yollara saptırır. Dik kafalı, hırçın ve sinsi bir çocuk yapar. Dayak korkusu çocuğu düzeltmez! Kaçamak yollara saptırır, dikkatsiz, hırçın, sinsi yapar.

cocuk2.jpg

Çocuk Eğitiminde Ödül ve Ceza


4. Sert Davranmayın

Ana-babasından sert tepkilerle karşılaşan çocuk, ister istemez kendisi de o şekilde davranışlara başlar. Sertliği de size ya da başkalarına karşı kullanır. Sizden sertlik gören çocuk o sertliği kendisi de, ya size karşı yada başkalarına karşı kullanır.

cocuga-sert-davranmak.jpg

Çocuk Eğitiminde Anne ve Babaya Düşen Görevler


5. Sabırlı Olun

Çocuktan istediğiniz her şeyi hemen yerine getirmesini beklemeyin. Çocuk söz dinlemeyi sevmez. Söylediğiniz mantıklı gelse bile onu hemen yapmaktan kaçınır. Daha sonra kendi isteğiyle onu yapar. Öğüdünüzü hemen yerine getirmesini beklemeyin. Söylediğinizi doğru bulsa bile onu hemen yapmaz, daha sonra kendi isteğiyle yapmak ister.

sabirli-olmak.jpg


6. Ona Örnek Olun

Çocuğunuzun yapmasını istediğiniz şeyleri en başta siz yapmalısınız ve örnek olmalısınız. Korkusunu ayıplamayın! Çocuk çeşitli nedenlerden dolayı yalnız kalmaktan, karanlıktan korkabilir. Çocuğunuzu ayıplayarak onu küçük görmeyin. Korkulacak şeyler değilse çocuğunuza olaylarla, yaşayarak anlatmaya çalışın. Çocuğunuzun yapmasını istediğiniz şeyleri önce siz yapın.

sigara-icmek-009.jpg


7. Suç Kondurmayın

“Aptal, arsız, şımarık…” gibi hakaret edici sözler çocuğunuzun üzerinde çok kötü etki bırakır ve kendisine söylediğiniz bu damgaları benimserler.  "Aptal", "şımarık", "arsız" gibi sözlerle çocuğun üzerine gitmek çok kötü etki yaratır. Kendisine vurduğunuz bu damgaları benimser, öyle davranmaya devam eder.

cocuk3-001.jpg


8. Ölçüsüz Davranmayın!

Ufak bir kusurunu, hatasını büyütüp çok büyük olay haline dönüştürürseniz, onu size karşı ayaklanmaya ve isyana sürüklersiniz, sonra çok büyük kusurunu bile kabul etmez hale gelir. Hoşgörülü olun! Kusurlarını, hatalarını göstermeye çalışarak çocuğunuzu bağışlayın. Hatasını yanlışını kendisi anlarsa ve pişman olursa daha güzel ve sağlıklı bir değişme gözlenir. Ufak bir kusurunu çok büyük bir kusurmuş gibi görürseniz onu size karşı ayaklanmaya sürüklersiniz, sonra çok daha büyük bir kusurunu bile kabul etmez.

olcusuz-davranmak.jpg

Çocuk Eğitimi ve Disiplin


9. Her İstediğine Olmaz Demeyin

Sizin için değersiz, ufak bir şey çocuğunuzun çok büyük isteği olabilir. Onun gözüyle bakmaya çalışın, olaylara baktığı yerden, kendinizi yerine koyarak düşünün. İstediği şey zararlı değilse müsaade edin. Sizin için çok değersiz bir şey onun en büyük isteği olabilir. Onun gözüyle görün, istediği şey zararlı değilse müsaade edin.

hayir.jpg


10. Sevgi Gösterin

Yüz bulasın, şımarmasın diye sevgilerini göstermekten kaçınan ebeveynler azımsanacak sayıda değildir. Bu çok yanlış davranıştır. Çocuklar sevgi bekler, sevgiye muhtaçlardır. Kendisinin seviliğini anlarsa o da sizi sever. Yüz bulmasın diye çocuğuna sevgisini göstermekten kaçınan anne babalar vardır. Çocuk sevgi bekler. Kendisini sevdiğinizi bilirse o da sizi sever.

sevgi-gosterisi.jpg


11. Korkusunu Ayıplamayın

Çocuk çeşitli nedenlerden dolayı karanlıktan, yalnız kalmaktan korkabilir. Bunu ayıplayıp kendisini küçük görmeyin. Korkulacak bir şey olmadığına onu olaylarla inandırmaya çalışın.

korkan-cocuk.jpg


12. Hoşgörülü Olun

Kusurunu göstermekle birlikte, bağışlayın. Kabahatini kendisi anlayıp pişmanlık duyarsa daha çabuk düzelir.

hosgorulu-olmak-001.jpg

Önerilen İçerik; Uykusuzluğa İyi Gelen 8 Çiçek

Neoldu.com / Sosyal Fayda

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
23
23
0
9
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.