Çocuklar Neden Yalan Söyler?

Çocuklar Neden Yalan Söyler?
27.07.201517:45

Çocuklar neden yalan söylüyor; dikkat çekmek için mi yoksa başka amaçlardan dolayı mı yalana başvuruyor? Eğer çocuğunuz yalan söylüyorsa ona yaklaşımınız nasıl olmalıdır?

Haber güncelleme tarihi 27.07.2015 18:13

Yetişkinlerin de zaman zaman durumu kurtarmak için yalan söylediği oluyor. Çocuklar yalan söylediğinde ise sanki hiç kendimiz söylemiyormuşuz gibi büyük tepkiler veriyoruz. Uzmanlar, çocukların yalan söyleme durumlarını değerlendirerek, bu durumlarda ebeveynlerin çocuklarla ilişkinin nasıl olması gerekliliği hakkında bilgiler verdi.

Çocuklar İlgi Çekmek İçin mi Yalan Söyler?

Çocuklar, anne babasının, çevresinde olanların ilgisini çekebilmek, sevgisini kazanabilmek için yalan söyleyebiliyor. Her çocuk, ilgi  ve takdir kazanmak ister. Ne olursa olsun, hangi yöntem ya da yol fark etmez, sırf ilgi çekmek ve sevilmek için yalan söylemek gerekiyorsa hiç düşünmeden yalan söyleyebilir. Ancak, her zaman ilgi çekebilmek için çocuk yalan söylemez. Ailesinden korkan, yaptığı yanlışlıktan utanan çocuklar da yalan söyleyebilir. Ayrıca çocuklar ceza almamak için de yalan söyleyebilirler. Bunun için çocuklar çoğunlukla yaşadığı aile ve çevreden etkilenerek yalan söylemeye başvururlar.

  • Çocuğuyla ilgilenmeyen ebeveynin, çocuğunun yalan söylemesiyle onu pür dikkat dinlemesi.
  • Çocuğunu kötü cezalarla korkutan ebeveynlerin çocuğa yalandan başka çare bırakmamaları.
  • Ebeveynler çocuğu psikolojik baskı altına alması, çocuk da bu durumdan kurtulmak için yalan söyleyebilir.

Aslında bakıldığında yalan çocukluğun ilk dönemlerinde bir korku ya da ilgi açısından daha çok söyleniliyor. Ama gittikçe yalana alışan çocuk, her ortamda keyfi olarak yalan söyleyebilecek. Anne ve babalar dikkat, çocuğunuzun bu yalan söyleme ihtiyacına son verin yoksa bu ileride bir alışkanlık, yani hastalık haline gelebilir.

Yalan Söyleyen Çocuğa Nasıl Davranmalıyız?

Evet, çocuğumuzun yalan söylemesinin önüne geçmek için öncelikle kendi hatalarımızı görüp kesin çözüm yolu bulmalıyız. Anne ve babalar siz yalan söylüyor musunuz, o zaman çocuğunuzun yalan söylemesini engelleyemezsiniz. Çocuklar, sizlere bakıp yalanı öğrenebiliyor, bunun için öncelikle kendiniz yalan söylememeli ve çocuğa bu yönde olumsuz örnek olmamalısınız. Çocuğunuzla iyi bir iletişim kurmalı ve sakin bir şekilde yalanın kötü bir şey olduğunu ona anlatmalısınız.

Samimi bir şekilde anlattığınız zaman çocuğunuz sizi dinleyecektir ve çocuğunuzu yalan söylemeye mecbur bırakacak cezalardan, tutumlardan kaçının. Çocuğunuzu başka arkadaşlarıyla kıyaslayıp yermeyin, o zaman size kendisini ispatlamak için yalan söyleyebilir. Aman ebeveynler, çocuklar narin bir çiçektir, bu çiçekleri soldurup yok etmeyin, onları renklendirip yeşertin.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.