Yeşilçam Komedi Filmleri - Mutlaka İzlenmesi Gereken En İyi 13 Yeşilçam Komedi Filmi

Eski Türk filmleri olarak adlandırılan Yeşilçam filmleri arasında birbirinden komik eserler yer almaktadır. Bizler de bu içerikte sizlere Yeşilçam’ın yani eski Türk filmlerinin en komik ve klasikleşen yapımlarını bir araya getirdik.
Yeşilçam Komedi Filmleri - Mutlaka İzlenmesi Gereken En İyi 13 Yeşilçam Komedi Filmi

 Yeşilçam'ın Komedi Türünde En İyi Filmleri

Türk komedi filmlerinin kökenini oluşturan Yeşilçam Komedi filmlerini sizler için aşağıdaki listede bir araya getirdik. Kemal Sunal, Şener Şen, Halik Akçatepe, Münir Özkul ve Adile Naşit gibi usta isimlerin yer aldığı en çok izlenen yerli komedi filmleri ile geçmişe yolculuk yapabilirsiniz. İşte, en güzel yerli komedi filmleri arasından seçtiğimiz en komik Yeşilçam Filmleri...

Eski Türk Komedi Filmleri;

13. Mavi Boncuk (1974) IMDb: 7.9

eski türk komedi filmleri

Türk sinemasının en güzel eserlerinden bir tanesi olan ve aynı zamanda Yeşilçam’ın komedi filmleri arasında gösterilen Mavi Boncuk filmi, Emel Sayın’ın dinlemeye giden ve hesabı ödemeyince dayak yiyen arkadaşın hikayesini anlatmaktadır. Gazino sahibinden intikam almak isteyen kahramanlarımız, Emel Sayın’ı kaçırmaya karar verir. Plan tamda istedikleri gibi işler ve Emel Sayını kaçırırlar ancak, sonrasında işler sarpa sarar. Yeşilçam’ın komedi ve dram türünden en güzel eserlerinden bir tanesi olan Mavi Boncuk filmini tekrar mutlaka izlemenizi tavsiye ederiz.

Yönetmen: Ertem Eğilmez

Oyuncular: Tarık Akan, Metin Akpınar, Zeki Alasya


12. Sakar Şakir (1977) IMDb: 8,1

eski türk komedi filmleri

Sakar hareketleriyle bilinen Şakir' e İstanbul'daki amcasından büyük miras kaldığı haberi gelir. Şakir hemen toplanır ve İstanbul' a gider. Orada yaşayan diğer bir akrabaları da mirasın kendilerine değil de Şakir'e bırakılmasına çok kızar. Mirası alabilmek için gereken çözüm Şakir' i ortadan kaldırmaktır. Bunun için çeşitli yöntemler ve tuzaklar kursalar da Şakir Sakarlıklarıyla ve şansıyla hepsinden kurtulmayı başarırı. Gardrop Fuat ile daha İstanbul'a gelirken başlayan kovalamacaları film boyunca sürer. Sonun diğer akraba Şakir ile baş edemez ve delirir fakat kalan miras Şakir' e de yar olmaz ve yine Şakir' in kendisi tarafından çıkarılan yangın ile hem dükkanı hem de İstanbul'un yarısı yanar.

Yönetmen: Natuk Baytan

Oyuncular: Kemal Sunal, Ali Şen, Adile Naşit


11. Şekerpare (1983) IMDb: 8.1

eski türk komedi filmleri

Türk sinemasının en komik eserleri arasında gösterilen Şekerpare filminde İlyas Salman ile Şener Şen’i bir kez daha başrolde görmekteyiz. Filmde, Ziver yardımcısı Hurşit ile birlikte Galata’da haraç toplayan bir başkomiserdir. Bekçi Cumali dürüstlüğü yüzünden İstanbul’a sürülür. Ziver’i de kendisi gibi dürüst zannederek ona bağlanır. Bu sırada evlatlığı Peyker’i hamile bırakan Ziver, olayı kapatmak için kızı evlendirmek ister ve bunun için saf Cumali’yi gözüne kestirir. Ancak Cumali bir gün geneleve gider ve Ziver’in bütün planları alt üst olur.

Yönetmen: Atıf Yılmaz

Oyuncular: Şener Şen, İlyas Salman, Yaprak Özdemiroğlu


10. Çiçek Abbas (1982) IMDb: 8.2

eski türk komedi filmleri

Yeşilçam’ın unutulmaz sahnesi “Ne Demek Şakir?”in doğduğu yer olan Çiçek Abbas filmi, Yeşilçam’ın en komik Türk filmleri arasında yer alır. Filmde, sahtekar minibüs şoförü Şakir, sözlüsü olan Nazlı’yı uzun süredir oyalamaktadır. Sonrasında da Şakir’in başka bir kızla basan Nazlı, ayrılma kararı alır. Abbas ise Şakir’in arabasında muavindir ve ileride minibüs almanın hayalini kurmaktadır. Çünkü kendisi de Nazlı’ya aşıktır ve ancak minibüs sahibi olursa onu elde edeceğini düşünür.

Abbas, Şakir'in yanından kovulunca elden düşme bir minibüs alır ve Alibey köy hattıda şakir'e rakip olur.

Yönetmen: Sinan Çetin

Oyuncular: İlyas Salman, Şener Şen, Ayşen Gruda


9. Köyden İndim Şehre (1974) IMDb: 8,4

eski türk komedi filmleri

Kayseri'nin köyünda yaşayan 4 kardeş olan Saffet, Himmet, Hayret ve Gayret kardeşler harita bulurlar ve gömü aramaya başlarlar. Harita ile birlikte İstanbul 'un yolunu tutan kardeşler değişik maceralar yaşasalar da bulamazlar ve köylerine dönerler. Altınları kendi tarlalarında bulan kardeşler bunları satıp paraya çevirebilmek için Ankara'da yaşayan hemşehrilerine giderler. İlk başta bizim kardeşleri dikkate almayan adam durumu öğrenince onları evinde misafir eder ve olaylar gelişir. Kemal Sunal, Halit Akçatepe, Metin Akpınar, Zeki Alasya ve Ali Şen gibi usta oyuncuların elinden çıkan komedi her dakikasında sizi gülümsetmeyi başaracak cinsten...

Yönetmen: Ertem Eğilmez

Oyuncular: Metin Akpınar, Zeki Alasya, Kemal Sunal


8. Kibar Feyzo (1978) IMDb: 8.7

eski türk komedi filmleri

Yeşilçam filmleri arasında herkesin büyük ilgiyle izlediği bir yapım Kibar Feyzo’da, Kemal Sunal’ın canlandırdığı Feyzo karakteri askerden döner dönmez sevdiği kız olan Gülo’yu babasından ister. Gülo’nun babası kızına olan taliplerin farkındadır ve istediği başlık parasını sürekli olarak arttırmaktadır. Son sonunda 10 bin peşin 10 bin senet olmak üzere Gülo, Feyzo’ya varır. Ancak, Feyzo’nun senetteki parayı ödemesi gerekmektedir ve çalışmak için şehre iner… Güldürürken düşündüren bir eser olan Kibar Feyzo, her daim hatıralarımızda yerini alan bir eser olacaktır.

Yönetmen: Atıf Yılmaz

Oyuncular: Şener Şen, İlyas Salman, Erdal Özyağcılar


7. Gülen Gözler (1977) IMDb: 8,6

eski türk komedi filmleri

Yaşar Usta ve Nezaket Hanım' ın erkek çocuk hayalleri vardır. Her defasında da kız olur. Bu sefer belki erkek olur diye 4 kere denerler ama hepsi de kız olur. İsimlerini önceden hazırladıkları için kızların isimleri İsmet, Fikret, Nedret ve Hikmet koymuşlardır. Kızlar büyür ve evlenme çağına gelirler. İsmet ve Nedret evlilik hayali kurarlar fakat durumu babalarına açıklayamazlar. Bunun üzerine damat adaylarını zengin olarak tanıtır fakat işin aslı öyle değildir. Nezaket Hanım ile kızlar ve damat adayları babalarının haberi olmadan bir takım işler çevirirler ama ellerine yüzlerine bulaştırırlar. Münir Özkul, Adile Naşit, Halit Akçatepe, Ayşen Gruda gibi usta isimlerin yer aldığı film seyir zevki yüksek ve aynı zamanda izleyenlerin kendinden bir parça bulabileceği samimiyete sahip.

Yönetmen: Ertem Eğilmez

Oyuncular: Itır Esen, Şener Şen, Müjde Ar


6. Neşeli Günler (1978) IMDb: 8.8

eski türk komedi filmleri

Turşu ne ile yapılır? Limonla mı yoksa sirkeyle mi? Turşuculuk ile geçinen bir ailenin bu sorunun cavabı hakkındaki farklı kararları o aile içi kavgaya sebep verir. Bu kavga sonucu 6 çocuklu bir aile bölünür. Yılların evliliğini bitirme kararı alan anne baba çocukları da 3 birine 3 diğerine olmak üzere paylaşır. Uzun yıllar boyunca birbiriyle görüşmeyen aile bir gün karşılaşır. Çocuklar büyümüştür. Karşılaşmalarıyla birlikte aileyi tekrar bir araya getirmek için çabalamaya başlarlar. Dargın olan anne ve babayı ikna etmek o kadar kolay olmayacaktır. Film Adile Naşit ve Münir Özkul ile Şener Şen, İhsan Yüce ve Ayşen Gruda gibi usta oyuncuların muhteşem performansıyla tam bir aile komedisi olarak listemizde yer alıyor.

Yönetmen: Orhan Aksoy

Oyuncular: Gökhan Mete, Münir Özkul, Adile Naşit


5. Züğürt Ağa (1985) IMDb: 8.8

eski türk komedi filmleri

En iyi Türk Filmleri arasında yer alan Züğürt Ağa, En İyi Senaryo ve En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödüllerini alan Yeşilçam’ın belki de gelmiş geçmiş en iyi filmleri arasında gösterilen Züğürt Ağa filminde, Şener Şen’in Haraptar köyünün ağası olduğu görülmektedir. Babası oldukça yaşlı olan ve sürekli kan davası güden bir adamdır. Yanaşmalarının küçük kızıyla gerdeğe giren baba, yaşamını yitirir. Sonrasında bütün terslikler sırayla gelir. Köylüler ağanın ürünlerini çalıp satarlar. Kuraklık nedeniyle topraklarını da baraj yapmak isteyen politikacılara satarak kendini kente atan ağa, burada da tutunamayacaktır. Karısı dahil herkesin terk ettiği ağaya tek sadık kişi Yanaşmaları kızı Kiraz’dır.

Yönetmen: Nesli Çölgeçen

Oyuncular: Şener Şen, Erdal Özyağcılar, Nilgün Nazlı


4. Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı (1976) IMDb: 9.0

eski türk komedi filmleri

Geldik yine bir Hababam Sınıfı serisine… Herkes tarafından edilen bir gerçek vardır ki, Hababam Sınıfı filmi Yeşilçam’ın en komik filmidir. Günümüzde çekilecek hiçbir komedi filmi Hababam Sınıfı’nın yerini dolduramayacaktır. Filmin bu serisinde Sahte diplomalarla Mahmut Hoca'yı kandıran "Hababam Sınıfı" yine sınıfta kalmıştır. Yaşları baya ilerleyen öğrencilerin arasındaki 25 yaşındaki Ferit, baba olmuş ve mecburen bebeği okula getirmiştir. Peki bu bebek bir lisede nasıl kalabilecektir?

Yönetmen: Ertem Eğilmez

Oyuncular: Münir Özkul, Kemal Sunal, Şener Şen


3. Süt Kardeşler (1976) IMDb: 9.0

eski türk komedi filmleri

Kemal Sunal, Şener Şen ve Halit Akçatepe… Bu kadronun bir araya gelip çektiği filmin güldürmeme imkanı yok desek abartmış olmayız. Yeşilçam’ın en komik filmlerinden bir tanesi olan Süt Kardeşler filminde, Osmanlı döneminde Bahriye olan Şaban ve Ramazan’ın komik hikayesi anlatılır. Şaban bir gün sütannesi Melek’ten kendisini İstanbul’a davet eden bir mektup alır. Melek, konağa gelen Ramazan'ı sütoğlu Şaban zanneder. Ağabeyi Hüsamettin'den çekinen Melek, Ramazan'ın damadı olduğunu söyler. Evde bir karmaşa doğarken, bir yandan da Gulyabani görülmeye başlanır ve konak iyice karışır.

Yönetmen: Ertem Eğilmez

Oyuncular: Hale Soygazi, Şener Şen, Adile Naşit


2. Tosun Paşa (1976) IMDb: 9.1

eski türk komedi filmleri

Yeşil Vadi, Tellioğulları, Seferoğulları denince herkesin aklına aklına anında Tosun Paşa filmi gelir. Filmde Tellioğulları ve Seferoğulları aileleri arasında Yeşil Vadi dedikleri bölgedeki hak iddiaları yüzünden yaşanan tartışmalar anlatılır. Yeşil Vadi' yi alabilmenin tek yolu vardır, o da Daver Bey'in kızı Leyla'yı aileye gelin getirmektir. Tellioğullarının aile reisi Lütfü' nün aklına bir fikir gelir. Aileye hizmet eden saf uşakları Şaban' ı Tosun Paşa kılığına sokar ve Lütfü için Leyla' yı babasından istemeye gönderir. Şaban Leyla' ya aşık olur ve planı bozar. Ardından gerçek Tosun Paşa da olayı haber alarak olay yerine gelince ortalık iyice karışır. Bu filmi izlemeyen ve izlerken gülmeyen neredeyse yoktur. 

Yönetmen: Kartal Tibet

Oyuncular: Şener Şen, Müjde Ar, Adile Naşit


1. Hababam Sınıfı (1975) IMDb: 9.4

eski türk komedi filmleri

Özel Çamlıca Lisesi'nde öğrenci olan ve babalarının parasıyla haytalık yapan bir sınıf okul tarihine geçmiştir. Hepsi askerlik yaşları gelmesine rağmen hala daha lise sıralarında oturmakta ve baba parası yemektedirler. Okuldaki tüm hocaları bezdiren bu sınıf artık baş edilemez hale gelmiştir fakat okula yeni gelen tecrübeli öğretmen Mahmut Hoca' nın bu sınıf için kendine göre yöntemleri vardır. Kel Mahmut lakabı takılan hoca sınıfın tüm planlarını bozmasını bilir. Kendi kurallarını uygulatır hale gelir. Kalabalık oyuncu kadrosu ve muhteşem replikleriyle bir kült film olan Hababam Sınıfı, defalarca izlense de tekrar izlenebilecek filmlerdendir.

Yönetmen: Ertem Eğilmez

Oyuncular: Münir Özkul, Tarık Akan, Adile Naşit

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum