• DOLAR5,8339-0.01
 • EURO6,54420.15
 • ALTIN253,253-0.01
 • BIST94.2440.03

Yeşilçam Komedi Filmleri - Her Defasında Güldüren 13 Eski Türk Filmi

Yeşilçam Komedi Filmleri - Her Defasında Güldüren 13 Eski Türk Filmi
17.10.201816:21

Eski Türk filmleri olarak adlandırılan Yeşilçam filmleri arasında birbirinden komik eserler yer almaktadır. Bizler de bu içerikte sizlere Yeşilçam’ın yani eski Türk filmlerinin en komik ve klasikleşen yapımlarını bir araya getirdik.

Haber güncelleme tarihi 12.05.2019 14:34

Kim ne derse desin, eski Türk komedi filmleri, sinemamızın her daim en iyi komedi filmleri olarak kalacaktır. Bundan 40-50 sene önce çekilen Yeşilçam’ın komedi filmleri, günümüzde televizyonlarda hala daha sıklıkla yayınlanır ve sanki etkisinden hiçbir şey kaybetmemiş gibi güldürmeye devam etmektedir.

Neoldu.com'un Film Arşivine erişim için Google Search penceresine ''neoldu film önerileri'' yazarak kolayca ulaşabilirsiniz.

neoldu film önerileri

Yıllar geçtikçe sinema ve çekimler değişime uğrasa da, eski Türk komedi filmlerinin yeri bizler de hep farklı olacaktır. Bu klasikleşen Yeşilçam eserlerini bir araya getirirken geçmişe gitmedik desek yalan olur…

GELMİŞ GEÇMİŞ EN İYİ YEŞİLÇAM (YERLİ) KOMEDİ FİLMLERİ

Türk komedi filmlerinin en eski örneklerini sizler için aşağıdaki listede listeledik. Kemal Sunal, Şener Şen, Halik Akçatepe, Münir Özkul ve Adile Naşit gibi usta isimlerin yer aldığı en çok izlenen yerli komedi filmleri ile geçmişe yolculuk yapabilirsiniz. İşte, en güzel yerli komedi filmleri arasından seçtiğimiz bazı Yeşilçam klasikleri…

13. Tosun Paşa (1976) IMDb: 9.1

en-komik-yesilcam-filmleri.jpg

Yeşil Vadi, Tellioğulları, Seferoğulları denince herkesin aklına aklına anında Tosun Paşa filmi gelir. Filmde Tellioğulları ve Seferoğulları aileleri arasında Yeşil Vadi dedikleri bölgedeki hak iddiaları yüzünden yaşanan tartışmalar anlatılır. Yeşil Vadi' yi alabilmenin tek yolu vardır, o da Daver Bey'in kızı Leyla'yı aileye gelin getirmektir. Tellioğullarının aile reisi Lütfü' nün aklına bir fikir gelir. Aileye hizmet eden saf uşakları Şaban' ı Tosun Paşa kılığına sokar ve Lütfü için Leyla' yı babasından istemeye gönderir. Şaban Leyla' ya aşık olur ve planı bozar. Ardından gerçek Tosun Paşa da olayı haber alarak olay yerine gelince ortalık iyice karışır. Bu filmi izlemeyen ve izlerken gülmeyen neredeyse yoktur. 


12. Hababam Sınıfı (1975) IMDb: 9.4

en-komik-yesilcam-filmleri-001.jpg

Özel Çamlıca Lisesi'nde öğrenci olan ve babalarının parasıyla haytalık yapan bir sınıf okul tarihine geçmiştir. Hepsi askerlik yaşları gelmesine rağmen hala daha lise sıralarında oturmakta ve baba parası yemektedirler. Okuldaki tüm hocaları bezdiren bu sınıf artık baş edilemez hale gelmiştir fakat okula yeni gelen tecrübeli öğretmen Mahmut Hoca' nın bu sınıf için kendine göre yöntemleri vardır. Kel Mahmut lakabı takılan hoca sınıfın tüm planlarını bozmasını bilir. Kendi kurallarını uygulatır hale gelir. Kalabalık oyuncu kadrosu ve muhteşem replikleriyle bir kült film olan Hababam Sınıfı, defalarca izlense de tekrar izlenebilecek filmlerdendir.


11. Neşeli Günler (1978) IMDb: 8.8

en-komik-yesilcam-filmleri-002.jpg

Turşu ne ile yapılır? Limonla mı yoksa sirkeyle mi? Turşuculuk ile geçinen bir ailenin bu sorunun cavabı hakkındaki farklı kararları o aile içi kavgaya sebep verir. Bu kavga sonucu 6 çocuklu bir aile bölünür. Yılların evliliğini bitirme kararı alan anne baba çocukları da 3 birine 3 diğerine olmak üzere paylaşır. Uzun yıllar boyunca birbiriyle görüşmeyen aile bir gün karşılaşır. Çocuklar büyümüştür. Karşılaşmalarıyla birlikte aileyi tekrar bir araya getirmek için çabalamaya başlarlar. Dargın olan anne ve babayı ikna etmek o kadar kolay olmayacaktır. Film Adile Naşit ve Münir Özkul ile Şener Şen, İhsan Yüce ve Ayşen Gruda gibi usta oyuncuların muhteşem performansıyla tam bir aile komedisi olarak listemizde yer alıyor.


10. Köyden İndim Şehre (1974) IMDb: 8,4

en-komik-yesilcam-filmleri-003.jpg

Kayseri'nin köyünda yaşayan 4 kardeş olan Saffet, Himmet, Hayret ve Gayret kardeşler harita bulurlar ve gömü aramaya başlarlar. Harita ile birlikte İstanbul'un yolunu tutan kardeşler değişik maceralar yaşasalar da bulamazlar ve köylerine dönerler. Altınları kendi tarlalarında bulan kardeşler bunları satıp paraya çevirebilmek için Ankara'da yaşayan hemşehrilerine giderler. İlk başta bizim kardeşleri dikkate almayan adam durumu öğrenince onları evinde misafir eder ve olaylar gelişir. Kemal Sunal, Halit Akçatepe, Metin Akpınar, Zeki Alasya ve Ali Şen gibi usta oyuncuların elinden çıkan komedi her dakikasında sizi gülümsetmeyi başaracak cinsten...


9. Gülen Gözler (1977) IMDb: 8,6

en-komik-yesilcam-filmleri-005.jpg

Yaşar Usta ve Nezaket Hanım' ın erkek çocuk hayalleri vardır. Her defasında da kız olur. Bu sefer belki erkek olur diye 4 kere denerler ama hepsi de kız olur. İsimlerini önceden hazırladıkları için kızların isimleri İsmet, Fikret, Nedret ve Hikmet koymuşlardır. Kızlar büyür ve evlenme çağına gelirler. İsmet ve Nedret evlilik hayali kurarlar fakat durumu babalarına açıklayamazlar. Bunun üzerine damat adaylarını zengin olarak tanıtır fakat işin aslı öyle değildir. Nezaket Hanım ile kızlar ve damat adayları babalarının haberi olmadan bir takım işler çevirirler ama ellerine yüzlerine bulaştırırlar. Münir Özkul, Adile Naşit, Halit Akçatepe, Ayşen Gruda gibi usta isimlerin yer aldığı film seyir zevki yüksek ve aynı zamanda izleyenlerin kendinden bir parça bulabileceği samimiyete sahip.


8. Sakar Şakir (1977) IMDb: 8,1

en-komik-yesilcam-filmleri-006.jpg

Sakar hareketleriyle bilinen Şakir' e İstanbul'daki amcasından büyük miras kaldığı haberi gelir. Şakir hemen toplanır ve İstanbul' a gider. Orada yaşayan diğer bir akrabaları da mirasın kendilerine değil de Şakir'e bırakılmasına çok kızar. Mirası alabilmek için gereken çözüm Şakir' i ortadan kaldırmaktır. Bunun için çeşitli yöntemler ve tuzaklar kursalar da Şakir Sakarlıklarıyla ve şansıyla hepsinden kurtulmayı başarırı. Gardrop Fuat ile daha İstanbul'a gelirken başlayan kovalamacaları film boyunca sürer. Sonun diğer akraba Şakir ile baş edemez ve delirir fakat kalan miras Şakir' e de yar olmaz ve yine Şakir' in kendisi tarafından çıkarılan yangın ile hem dükkanı hem de İstanbul'un yarısı yanar.

7. Mavi Boncuk (1974) IMDb: 7.9

yesilcamin-en-komik-filmleri.jpg

Türk sinemasının en güzel eserlerinden bir tanesi olan ve aynı zamanda Yeşilçam’ın komedi filmleri arasında gösterilen Mavi Boncuk filmi, Emel Sayın’ın dinlemeye giden ve hesabı ödemeyince dayak yiyen arkadaşın hikayesini anlatmaktadır. Gazino sahibinden intikam almak isteyen kahramanlarımız, Emel Sayın’ı kaçırmaya karar verir. Plan tamda istedikleri gibi işler ve Emel Sayını kaçırırlar ancak, sonrasında işler sarpa sarar. Yeşilçam’ın komedi ve dram türünden en güzel eserlerinden bir tanesi olan Mavi Boncuk filmini tekrar mutlaka izlemenizi tavsiye ederiz.


6. Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı (1976) IMDb: 9.0

yesilcamin-en-komik-filmleri-001.jpg

Geldik yine bir Hababam Sınıfı serisine… Herkes tarafından edilen bir gerçek vardır ki, Hababam Sınıfı filmi Yeşilçam’ın en komik filmidir. Günümüzde çekilecek hiçbir komedi filmi Hababam Sınıfı’nın yerini dolduramayacaktır. Filmin bu serisinde Sahte diplomalarla Mahmut Hoca'yı kandıran "Hababam Sınıfı" yine sınıfta kalmıştır. Yaşları baya ilerleyen öğrencilerin arasındaki 25 yaşındaki Ferit, baba olmuş ve mecburen bebeği okula getirmiştir. Peki bu bebek bir lisede nasıl kalabilecektir?


5. Kibar Feyzo (1978) IMDb: 8.7

yesilcamin-en-komik-filmleri-002.jpg

Türk sinemasını komedi ve dram dalında en başarılı eserleri arasında yer alan ve Yeşilçam’ın en komik filmleri arasında çoğu zaman liste başı olan Kibar Feyzo’da, Kemal Sunal’ın canlandırdığı Feyzo karakteri askerden döner dönmez sevdiği kız olan Gülo’yu babasından ister. Gülo’nun babası kızına olan taliplerin farkındadır ve istediği başlık parasını sürekli olarak arttırmaktadır. Son sonunda 10 bin peşin 10 bin senet olmak üzere Gülo, Feyzo’ya varır. Ancak, Feyzo’nun senetteki parayı ödemesi gerekmektedir ve çalışmak için şehre iner… Güldürürken düşündüren bir eser olan Kibar Feyzo, her daim hatıralarımızda yerini alan bir eser olacaktır.


4. Süt Kardeşler (1976) IMDb: 9.0

yesilcamin-en-komik-filmleri-003.jpg

Kemal Sunal, Şener Şen ve Halit Akçatepe… Bu kadronun bir araya gelip çektiği filmin güldürmeme imkanı yok desek abartmış olmayız. Yeşilçam’ın en komik filmlerinden bir tanesi olan Süt Kardeşler filminde, Osmanlı döneminde Bahriye olan Şaban ve Ramazan’ın komik hikayesi anlatılır. Şaban bir gün sütannesi Melek’ten kendisini İstanbul’a davet eden bir mektup alır. Melek, konağa gelen Ramazan'ı sütoğlu Şaban zanneder. Ağabeyi Hüsamettin'den çekinen Melek, Ramazan'ın damadı olduğunu söyler. Evde bir karmaşa doğarken, bir yandan da Gulyabani görülmeye başlanır ve konak iyice karışır.


3. Çiçek Abbas (1982) IMDb: 8.2

yesilcamin-en-komik-filmleri-004.jpg

Yeşilçam’ın unutulmaz sahnesi “Ne Demek Şakir?”in doğduğu yer olan Çiçek Abbas filmi, Yeşilçam’ın en komik Türk filmleri arasında yer alır. Filmde, sahtekar minibüs şoförü Şakir, sözlüsü olan Nazlı’yı uzun süredir oyalamaktadır. Sonrasında da Şakir’in başka bir kızla basan Nazlı, ayrılma kararı alır. Abbas ise Şakir’in arabasında muavindir ve ileride minibüs almanın hayalini kurmaktadır. Çünkü kendisi de Nazlı’ya aşıktır ve ancak minibüs sahibi olursa onu elde edeceğini düşünür.

Abbas, Şakir'in yanından kovulunca elden düşme bir minibüs alır ve Alibey köy hattıda şakir'e rakip olur.


2. Şekerpare (1983) IMDb: 8.1

yesilcamin-en-komik-filmleri-005.jpg

Türk sinemasının en komik eserleri arasında gösterilen Şekerpare filminde İlyas Salman ile Şener Şen’i bir kez daha başrolde görmekteyiz. Filmde, Ziver yardımcısı Hurşit ile birlikte Galata’da haraç toplayan bir başkomiserdir. Bekçi Cumali dürüstlüğü yüzünden İstanbul’a sürülür. Ziver’i de kendisi gibi dürüst zannederek ona bağlanır. Bu sırada evlatlığı Peyker’i hamile bırakan Ziver, olayı kapatmak için kızı evlendirmek ister ve bunun için saf Cumali’yi gözüne kestirir. Ancak Cumali bir gün geneleve gider ve Ziver’in bütün planları alt üst olur.


1. Züğürt Ağa (1985) IMDb: 8.8

yesilcamin-en-komik-filmleri-006.jpg

En iyi Türk Filmi, En İyi Senaryo ve En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödüllerini alan Yeşilçam’ın belki de gelmiş geçmiş en iyi filmleri arasında gösterilen Züğürt Ağa filminde, Şener Şen’in Haraptar köyünün ağası olduğu görülmektedir. Babası oldukça yaşlı olan ve sürekli kan davası güden bir adamdır. Yanaşmalarının küçük kızıyla gerdeğe giren baba, yaşamını yitirir. Sonrasında bütün terslikler sırayla gelir. Köylüler ağanın ürünlerini çalıp satarlar. Kuraklık nedeniyle topraklarını da baraj yapmak isteyen politikacılara satarak kendini kente atan ağa, burada da tutunamayacaktır. Karısı dahil herkesin terk ettiği ağaya tek sadık kişi Yanaşmaları kızı Kiraz’dır.


Önerilen İçerik: Gelmiş Geçmiş En İyi 21 Türk Komedi Filmi

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
5
3
14
1
1
1
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  BENZER HABERLER
  Tüm Hakları Saklıdır © 2015 NeOldu.com
  Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
  kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.